ŠTÍTEK: Jan Křtitel

Hody s právem v Jalubí 2022
Je třináctá hodina třetí zářijové soboty. Před kulturním domem v Jalubí se scházejí v krojích mládenci a děvčice, aby se společně odebrali na hodovou mši svatou do nejstarší památky v obci, farního kostela sv. Jana Křtitele. Po bohoslužbě zamíří hodová chasa pro své vládce, staršího a mladšího stárka, Adama Borusíka a Tomáše Koláře, aby si je vyzvedla v areálu jalubského koupaliště v horní části vesnice.
41 fotografií

Stárci a stárky vévodili hodům s právem v Jalubí

Slovácko
Rukopis, který dodnes rozděluje českou společnost.
Dodnes je Rukopis královédvorský opředen záhadou, na které by si jistě vylámal zub nejenom Sherlock Holmes, ale i Hercule Poirot se slečnou Marplovou. Dnes je tomu právě 205 let, kdy do té doby neznámý Václav Hanka objevil v kobce kostela sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové nad Labem pergameny, které zcela změnily pohled na českou historii a daly záminku dodnes trvajícím sporům o jejich pravost. O tom, kdo je viník a kdo oběť se tak už přou celé generace. Pojďte se s námi podívat do místa, která za touto nejstarší českou detektivkou bez rozuzlení, stálo.
13 fotografií

VIDEO: Nahlédněte do kobky, kde se měnily české dějiny

Česko
Královedvorský rukopis dodnes rozděluje českou společnost.
Psalo se 16. září 1817, když šestadvacetiletý právník Václav Hanka nalezl za přítomnosti několika svědků ve sklepě v kostelní věži ve Dvoře Králové středověce vyhlížející rukopis, jenž měl již brzy poznamenat české dějiny. Nebyl to první ani poslední nález, brzy však začaly zaznívat hlasy pochybující o pravosti památky. Rozhořel se spor, který trval 70 let.
11 fotografií

Hoax, co zahýbal dějinami. Královédvorský rukopis rozehrál válku dezinformací

Česko
Brixiho Komorní Soubor Teplice slaví půlstoletí.
/FOTO/ Poloprofesionální hudební uskupení slaví v roce 2022 již padesát let svého působení zejména v oblasti barokní a klasicistní duchovní hudby. To především v Teplicích, v severočeském regionu ale i v zahraničí. Jádrem souboru je smíšený sbor zpěváků-amatérů, dle hudební potřeby doprovázený skupinou profesionálních instrumentalistů.
6 fotografií

Brixiho Komorní Soubor Teplice slaví půlstoletí. Slavnostní koncert se blíží

Čtenář reportér
Varhanní koncert v Osově.
V neděli 11. září v podvečer se osovský chrám Narození sv. Jana Křtitele zaplnil do posledního místa návštěvníky, kteří sem přišli za kvalitní varhanní hudbou v podání špičkového českého varhaníka Pavla Černého. Zazněly skladby více či méně známých německých autorů, např. Capriccio J. C. Kerlla, Toccata G. Muffata nebo Toccata G. Frescobaldihoa, tedy skladatelů, kteří ovlivnili J. S. Bacha, jehož dvě skladby jsme vyslechli na samý závěr.
6 fotografií

Osovský chrám Narození sv. Jana Křtitele rozezněl varhany Pavel Černý

Čtenář reportér
Povodeň v roce 1890 pobořila několik oblouků Karlova mostu
Ve čtvrtek 4. září 1890 udeřila na Prahu ničivá povodeň, která si dílem zkázy nijak nezadala s podobně hrůznou povodní z května 1872. Pražany otřásla možná ještě víc, protože pobořila několik oblouků Karlova mostu, a to jen devět let po ničivém požáru Národního divadla. Vypadalo to, jako kdyby se přírodní živly přímo spikly proti všem symbolům češství. V Karlíně navíc povodňová vlna smetla a povraždila 20 ženistů.
10 fotografií

Po požáru divadla přišla další rána. Povodeň smetla Karlův most a zabíjela

Česko
Lenka Procházková na svého prastrýce s láskou vzpomíná. Uspořádala výstavu, kde si ho místní mohli připomenout.
/FOTO/ Fotografování, ale také třeba denní záznamy počasí, kompletní seznam obyvatel Střížova včetně jejich předků, hospodářský deník, sportovní výsledky a v neposlední řadě evidence tisíců pořízených fotek. Vedle toho záliba v astronomii a sbírání LP desek. To vše zajímalo Bohuslava Kabelku ze Střížova na Jihlavsku. Před čtyřiatřiceti lety ho postihl těžký infarkt a po komplikacích zemřel v listopadu roku 1988 v pouhých osmašedesáti letech.
8 fotografií

Procházková: Strýc si roky zapisoval denně počasí. Rád fotil a sbíral desky

Jihlavsko
Záslužný řád za realizaci unikátní expozice předal ředitelce Muzea středního Pootaví ve Strakonicích Ivaně Říhové velvyslanec Suverénního řádu Maltézských rytířů v České republice J.E. p. Wenceslas de Lobkowicz.
/GALERIE/ Muzeum středního Pootaví Strakonice resp. jeho ředitelka. Ivana Říhová získala od Suverénního řádu maltézských rytířů významný záslužný řád ORDINE PRO MERITO MELITENSI. Toto vyznamenání se uděluje osobám, které se výjimečně zasloužily o maltézský řád. V muzeu ve Strakonicích takový počin najdete. Je to expozice věnovaná historii a současnosti tohoto řádu, v České republice ani v Evropě druhá taková není.
22 fotografií

Strakonické muzeum dostalo řád od rytířů. Můžete se podívat, co je zaujalo

Čtenář reportér
Ilustrační fotografie.
Obraz z bysterského kostela je na výstavě v Litomyšli. Chrám sv. Jan Křtitele v Bystrém zdobí řada obrazů, mezi nejvýznamnější patří cyklus 10 rozměrných pláten ze života Krista. Autorství sedmi obrazů z cyklu je připisováno Josefu Tadeáši Rotterovi.

Skvost z Bystrého je v Litomyšli

Svitavsko
Den obce Modrá, 24, června 2022
Třetí ročník Dne obce Modrá vypukl o 17. hodině čtvrtého červnového pátku, v den svátku sv. Jana, patrona obce. Před kamenným kostelíkem sv. Jana Křtitele, na návrší nad Archeoskanzenem Modrá, přivítal občany a účinkují sbory starosta Modré Miroslav Kovářík. Je jedním z nejdéle sloužících starostů nejen na Slovácku. Na starostovskou židli, na radnici v srdci Modré, usedl před Vánoci v roce 1990, a to ve svých šestadvaceti letech.
35 fotografií

Impozantní slavnost svatého Jana aneb Den obce Modrá

Slovácko
Periferie Jihlavy, čtvrť U Jánů za Rakousko - Uherska. Zástupy poutníků procesí ke sv. Janovi  se tísní v okolí svatojánského kostelíka.
Slávu svatojánských průvodů si připomenou letos Jihlavané v neděli 19. června poutí ke kostelíku sv. Jana. Nebude chybět řada doprovodných akcí. Připomínku slavné historie pořadatelé označují jako odkaz zakladatelů města současníkům. „Prvně konaly se české bohoslužby v Jihlavě u sv. Jana Křtitele na předměstí, v původní osadě, než Němci osedli nové město. Duchovní správa byla přeložena roku 1257 od sv. Jana k sv. Jakubu do města,“ nastínil počátky jihlavské historie redaktor Vlastivědy moravské František Kameníček kolem roku 1900.
3 fotografie

FOTO: Pouť ke svatému Jánu je po staletí rodinné stříbro Jihlavanů

Jihlavsko
Lidé se vydali do svatostánků na noc kostelů
Kostel sv. Jana Evangelisty vedle průmyslovky je široko daleko ojedinělá moderní sakrální stavba s prvky secese z počátku 20. století sloužící zdejší Starokatolické farnosti od konce 19. století. Ojedinělá stavba byla v roce 2007 zapsána na seznam kulturních památek. Za dokumentaci letošní noci kostelů děkujeme Lence Hoffmannové.
35 fotografií

Lidé si užívali tajemství nočních svatostánků

Čtenář reportér
Kostel svatého Petra a Pavla ve Volfarticích
Jednou z památek, která se dočkala podpory Libereckého kraje, se stal kostel svatého Petra a Pavla ve Volfarticích. Na opravu fasády věže poputuje 700 tisíc korun. Nejedná se o první příspěvek na obnovu. V roce 2020 přispěl kraj částkou 120 tisíc korun na opravu střešního pláště věže kostela a v roce 2021 dvěma sty tisíci na restaurování dvou vitráží v presbytáři.

Kraj přispěl na obnovu kostela ve Volfarticích. Věž dostane novou fasádu

Českolipsko
Noc kostelů v olomoucké katedrále sv. Václava
Více než pět desítek kaplí, modliteben a chrámů se v pátek 10. června otevře na Olomoucku veřejnosti. Další Noc kostelů je tady. Od 18 hodin se lidé mohou zúčastnit komentovaných prohlídek, besed, výstav a koncertů. V některých sakrálních stavbách zájemcům nabídnou také možnost vystoupat na věž.
10 fotografií

Noc kostelů je tady. Kam můžete vyrazit?

Olomoucko
1.Jankovské moto-žehnání.
/FOTOGALERIE/ Premiérové Jankovské moto-žehnání si v sobotu 28. května nenechalo ujít kolem osmdesáti milovníků těžkých motocyklů. Na oblíbené trase II/150, mezi Voticemi a Blaníkem v Jankově se setkali na mši za zesnulé kamarády v kostele Narození sv. Jana Křtitele, poté následovalo žehnání motorek farářem Václavem Revendou. Pak se přítomní vydali na společnou spanilou jízdu, která se na křižovatce u Hostišova změnila v individuální.
33 fotografií

V Jankově farář žehnal motorkářům. A sloužil mši za oběti nehod na silnicích

Čtenář reportér
Hmatatelné důkazy o existenci kláštera Svaté pole přinesly až záchranné archeologické průzkumy.
Historie pahorku v Klášteře nad Dědinou sahá zřejmě ještě před založení cisterciáckého kláštera ve 13. století. Ten sehrál klíčovou roli v osídlování Orlických hor i jejich podhůří. Dnes už jeho fyzickou existenci dokládají jen archeologické nálezy, ale také třeba kameny v místním kostele. Zanikl před 600 lety, kdy ho vypálili husité.
4 fotografie

Historie Kláštera nad Dědinou stále skrývá řadu otázek

Hradecko