ŠTÍTEK: Jan Křtitel

Na Velký pátek rozezněl komorní ženský sbor Krásky Sbor Církve čs. husitské Mistra Jakoubka ze Stříbra.
Na Velký pátek rozezněl již poněkolikáté komorní ženský sbor Krásky pod vedením paní Zuzany Horské příbramský kostel – Sbor Církve čs. husitské Mistra Jakoubka ze Stříbra - skladbou napsanou Pergolesim právě pro tento den, jeho zhudebněním středověké básně Stabat mater. Předcházelo čtení pašijí (podle Tuháčkova bohoslužebného misálu Církve čs. husitské), v němž se střídaly tři ženy – hostující farářka Hana Tonzarová četla postavu Krista, kazatelka Štěpánka Sedlecká vypravěče a Kamila Večeřová další v pašijích vystupující postavy.

Velikonoce byly ve znamení podpory Ukrajiny a Krásek

Čtenář reportér
Komorní ženský sbor Krásky.
Právě pro Velký pátek zkomponoval Giovanni Battista Pergolesi ve svých 26 letech, v posledním týdnu svého života, jedno ze svých vrcholných děl, když zhudebnil známou báseň Stabat mater. Její obliba do současnosti neutuchá, naopak. V repertoáru jí má každoročně i komorní ženský sbor Krásky, který ji provede za varhanního doprovodu Vladimíry Štěpánové na Velký pátek ve Sboru – kostele Církve čs. husitské Mistra Jakoubka ze Stříbra v Příbrami na Březových Horách.

Svátky zpříjemní na Březových Horách Pergolesiho Stabat mater v podání Krásek

Čtenář reportér
České muzeum stříbra vstupuje letos do dvacáté sezony.
České muzeum stříbra vstupuje po tradiční zimní přestávce do dvacáté sezony. Už v pátek 1. dubna otevře v Kamenném domě zbrusu nové výstavy Čaj a stříbro pod záštitou polského velvyslanectví a výstavu Průzkum stříbrných dolů kutnohorských. Novinkou pro letošní sezónu je možnost užít si výhled z balkónu prvního patra Hrádku a také možnost navštívit zdarma každý lichý pátek nádvoří Hrádku s expozicí ve sklepení, zahrady Hrádku s barokními sochami světců, havířskou osadu a výstavu ve výstavní síni v přízemí.
17 fotografií

FOTO: České muzeum stříbra vstupuje v pátek 1. dubna do dvacáté sezony

Kutnohorsko
Na návštěvě v obci Jalubí v podhůří Chřibů.
Obec Jalubí byla založena pravděpodobně v letech 1250 až 1265 na místě vykáceného lesa. Co dnes ve vesnici vzdálené osm kilometrů severozápadně od Uherského Hradiště přitahuje pozornost lidí, je skvostná replika větrného mlýna holandského typu, který byl nad obcí vybudován v letech 2007 až 2009, a to na zbytcích obnažených kamenných základů Smolkova větřáku.
44 fotografií

Větrný mlýn je chloubou obce Jalubí

Slovácko
Sedlecká pouť v Kutné Hoře.
Po dvouleté pauze, kdy se jedna z největších poutí v České republice konala v náhradním termínu, se Sedlecká pouť vrací do svého tradičního času konání - do období Velikonoc. Pouťové atrakce se v prostoru před katedrálou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele roztočí ve čtvrtek 14. dubna a pokračovat budou až do velikonočního pondělí 18. dubna.
82 fotografií

Sedlecká pouť se vrací do času Velikonoc. Atrakce se roztočí v polovině dubna

Volný čas
Zátor má přes tisíc obyvatel a česko-německou historii. Rozprostírá na březích řeky Opavy a potoka Zátoráček.
/SERIÁL, FOTOGALERIE/ Další zastávkou seriálu Deník na návštěvě se stal Zátor, obec plná aktivních občanů. Ve svém územním plánu i v Zásadách územního rozvoje zakotvenou příležitost pro stavbu jednoho stožáru větrné elektrárny. Starostka Zátoru Salome Sýkorová tento záměr podporuje. Vůbec by jí nevadilo, kdyby "větrníků" nad Zátorem nakonec bylo více.
66 fotografií

Deník na návštěvě: Větrníky nad Zátorem? Už jsou dva zájemci

Bruntálsko
Alexander Kalašniko, rodák z Ukrajiny a žalmista v kostele sv. Jana Křtitele v Kolíně.
Alexander Kalašniko, rodák z Ukrajiny, působí v Kolíně jako žalmista v kostele sv. Jana Křtitele. Pochází ze zakarpatské oblasti, někdo říká Podkarpatská Rus, tedy z území, které kdysi bylo součásti Československa. S rodinou žije v Kolíně, na Ukrajině má rodiče, přednedávnem manželka s dítětem kvůli zdraví rodičů na Ukrajinu odjela, starší syn, student, zůstal v Čechách.
6 fotografií

Ukrajinský žalmista v Kolíně: Nemohl jsem uvěřit, že se dnes lidé pustí do války

Kolínsko
Z bohoslužby v pravoslavném kostele sv. Jana Křtitele v Kolíně.
Do kolínského pravoslavného kostela sv. Jana Křtitele se v sobotu 26. února na bohoslužbu přišlo pomodlit několik Ukrajinců z města i okolí. Duchovní správce, otec Zoran Drenovac, původem ze Srbska, během mše důrazně vypíchl, že pravoslavná církev není ani ukrajinská, ani ruská, ani jiná. Je to církev otevřená všem. „Bůh miluje každého člověka,“ zdůraznil.
69 fotografií

VIDEO, FOTO: Ukrajinci se pomodlili v kostele. Nerozumí tomu, proč přišla válka

Kolínsko
Původní hodinový stroj z kostelní věže je dnes vystavený na Obecním úřadě Rudná pod Pradědem.
/FOTOGALERIE/ Při vstupu na Obecní úřad v Rudné pod Pradědem návštěvníka zaujme podivný stroj plný ozubených kol. Jedná se o původní hodinový stroj z kostela sv. Jana Křtitele, který byl v 1. polovině 90. let minulého století nahrazen elektrickým, aby se věžní hodiny nemusely natahovat ručně. Tenkrát na jeho výměnu přispěli i obyvatele Rudné ve finanční sbírce.
14 fotografií

Hodinový stroj z kostela v Rudné pod Pradědem opatrují na úřadě

Bruntálsko
Kostel sv. Jana Křtitele v Horním Žďáru.
/VIZUALIZACE, FOTOGALERIE/ Projekt architekta Jana Medka ze studia Kontinual z Vrané nad Vltavou vybrali členové spolku Na Žďár jako vítěze architektonické soutěže na obnovu kostela sv. Jana Křtitele v Horním Žďáru nedaleko Trutnova. Rozhodovali mezi pěti návrhy. Spolek z místní části obce Hajnice se stará o kostel od roku 2020. O kulturní památku pečuje na základě dlouhodobé výpůjčky. Nevyužívaný chátrající kostel získala obec Hajnice od církve v roce 2018.
34 fotografií

Spolek vzal obnovu kostela do vlastních rukou, nechal se inspirovat architekty

Krkonoše
Kostel Narození sv. Jana Křtitele v Horním Polubném.
Záchranu a renovaci historických staveb dlouhodobě a systematicky podporuje Liberecký kraj. Další památkou, na jejíž obnovu v loňském roce přispěl, je kostel Narození sv. Jana Křtitele v Horním Polubném. Částka 134 tisíc korun putovala na opravu štítové vazby krovu a úžlabí střechy kostela.

Kostel v Horním Polubném prochází postupnou opravou

Čtenář reportér
Kostel svatého Jana Křtitele v Orlickém Záhoří.
Kostel svatého Jana Křtitele v Orlickém Záhoří z let 1754 až 1763 se zvenku zdá být docela obyčejný. Při pohledu na jeho zrekonstruovanou věž možná jen kolemjdoucího napadne, že by její nový kabát slušel i samotnému kostelu, který má ten svůj na mnoha místech hodně "ošoupaný". Od roku 2007 je svatostánek v majetku obce, která čerpá na jeho opravy z dotačních titulů, darů, ale i z vlastního rozpočtu. Doposud se jí podařilo opravit střechu, zrestaurovat a osadit původní vitrážová okna, ale i zpřístupnit věž a půdní prostory. Uvnitř kostela však toho najdete mnohem víc, než byste čekali, rozhlédnout se odsud můžete doslova do celého světa.
31 fotografií

Věž kostela v Orlickém Záhoří nabízí úžasný výhled. Virtuálně i na Eiffelovku

Rychnovsko
Tříkrálová sbírka: nápis K+M+B. Ilustrační foto.
Tříkrálová sbírka se naposledy musela obejít bez koledníků v ulicích. Přestože je doba stále složitá, tříkráloví koledníci k v Kutné Hoře v roce 2022 přijdou. V sobotu 8. ledna budou rozdávat radost a požehnání, samozřejmě za dodržení epidemických a hygienických opatření. Štěstí, zdraví, dlouhá léta budou zpívat se stejným nadšením a vírou v lidskou solidaritu, které je nyní potřeba více než kdy jindy.
11 fotografií

Tříkrálová sbírka: malí koledníci budou v lednu rozdávat radost a požehnání

Kutnohorsko