ŠTÍTEK: Jan Křtitel

Vánoční variace v Muzeu východních Čech v Hradci Králové.
Vánoční svátky jsou tu. Užijte si je se svými blízkými společnými zážitky. Královéhradecký kraj nabízí spoustu pestrých vánočních expozic, hory slibují skvělou lyžovačku a také o letošních Vánocích budete mít možnost vidět filmovou verzi inscenace Divadla Drak Vyšla hvězda nad Betlémem, která byla natočena v roce 2020 v autentickém prostředí kostela sv. Jana Křtitele na Novém Hradci a jeho bezprostředním okolí.

Tipy na vánoční dny: Výstavy, které potěší děti i dospělé a zábava na sněhu

Cestujeme
Procházka sněhovou nadílkou u Šakvic.
Když sníh padat začal, bylo to jako by nad krajinou rozprostřel bílou tmu. Ale o víkendu už k vycházkám lákalo zářící slunko. Někde už sníh pomalu tál, ale přesto předehra letošní zimy v polovině adventu nabídla mnoho krásných pohledů například v krajině kolem Přítluk, Šakvic a Zaječí. Za krásné fotky děkujeme Miroslavě Jakubčíkové, Rostislavu Sklenskému a Janě Úlehlové.
58 fotografií

Čerstvý sníh a rozzářená obloha, takový byl adventní víkend na Břeclavsku

Čtenář reportér
Betlémské světlo na základně skautů v Teplicích.
Nejméně na deseti místech v teplickém okrese si budete moci letos na Štědrý den vyzvednout od skautů a jejich spřízněných organizací Betlémské světlo. Informovala o tom Gabriela Štastná. „Snažíme se, aby se Betlémské světlo dostalo vždy k co nejvíce lidem. Proto také rozšiřujeme místa, na která si pro něj mohou lidé v Teplicích a okolí přijít,“ uvedla teplická skautka.

Vánoce za rohem, připravte lucerničky. Kam letos na Teplicku pro oheň z Betléma?

Teplicko
Ryžoviště je obec s bohatou historií obklopená přírodou.
/SERIÁL DENÍKU, FOTOGALERIE/ V dalším díle putování po okrese Bruntál jsme zamířili do Ryžoviště, obce založené v roce 1317. Dnes v ní žije přes 600 obyvatel. Pojmenování Ryžoviště (Braunseifen) pochází z hornictví. Seifen je franské slovo a znamená potok, z něhož se splachováním písku dobývá drahý kov. Proč má tedy Ryžoviště ve znaku rybu v síti?
70 fotografií

Na návštěvě v Ryžovišti: Název obec získala díky zlatu, proč má ve znaku rybu?

Bruntálsko
Ryžoviště je obec s bohatou historií obklopená přírodou.
/SERIÁL, FOTOGALERIE/ V dalším díle seriálu Deníku jsme zamířili do Ryžoviště v okresu Bruntál, obce založené v roce 1317. Dnes v ní žije přes 600 obyvatel. Pojmenování Ryžoviště (Braunseifen) pochází z hornictví. Seifen je franské slovo a znamená potok, z něhož se splachováním písku dobývá drahý kov. Proč má tedy Ryžoviště ve znaku rybu v síti?
70 fotografií

Na návštěvě v Ryžovišti: Název obec získala díky zlatu, proč má ve znaku rybu?

Opavsko
Stavění a zdobení máje v Kněždubu při hodovém pátečním odpoledni.
Otevřenými dveřmi rodného domu velkých umělců, také škvarky, tlačenkou nebo koláčky přivítali v Kněždubu za hodového pátku hosty ze sousedního kraje i ministerstva kultury. Všichni si přijeli připomenout výročí 160 let od narození místního rodáka a malíře evropského formátu Joži Uprky. Právě jemu pak v Uherském Hradišti odhalili bronzovou pamětní desku.
34 fotografií

Světový malíř má pamětní desku, bude mít i dobovou kuchyň v Kněždubu

Hodonínsko
Z relikviáře sv. Maura byly v květnu 2021 vyňaty ostatky.
Třicet šest let po svém nalezení se dočká relikviář svatého Maura takových prostor, které si druhý nejcennější český klenot zaslouží. 24. listopadu totiž bude na Státním zámku a hradu v Bečově nad Teplou zpřístupněna nová expozice vybudována speciálně pro tuto schránku, v níž jsou ukryty ostatky hned čtyř svatých - Jana Křtitele, Maura, Apolináře a Timoteje.
11 fotografií

Práce na nové expozici relikviáře v Bečově finišují. Otevře se na advent

Karlovarsko
Mezinárodní hudební festival Kutná Hora 2021: ze zahajovacího koncertu v chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře. Na snímku houslista Pavel Šporcl.
Ještě v živé paměti mají posluchači strhující vystoupení Pavla Šporcla v chrámu svaté Barbory v rámci srpnového Mezinárodního hudebního festivalu Kutná Hora. Jedinečný houslista se ale do stříbrného města v září vrátí. Tentokrát v pátek 17. září od 19 hodin zahraje v druhé kutnohorské katedrále, v katedrále Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci.
62 fotografií

Pavel Šporcl se vrátí do Kutné Hory. S Paganinianou vystoupí v katedrále

Volný čas
Frenštát pod Radhoštěm.
Město Frenštát pod Radhoštěm se tuto sobotu po několika letech opět připojí ke Dnům evropského dědictví. Široké veřejnosti se tak 11. září 2021 otevřou brány dvou frenštátských památek – budovy radnice a kostela sv. Jana Křtitele. 

Dny Evropského dědictví se vrací do Frenštátu

Novojičínsko
Plumlov
Čím žijí městečka či vesničky, které obvykle jen projíždíme? Co je tam k vidění? A jak se tam žije? Oblíbený seriál Deníku vás provádí obcemi na Prostějovsku. Přiblížíme vám místní atrakce, „nejžhavější“ témata i zajímavé osobnosti. V devatenáctém díle se podíváme do Plumlova.
36 fotografií

Jak se žije v Plumlově? Pojďte na návštěvu

Prostějovsko