ŠTÍTEK: Jan Kubiš

Fotografie z filmu Anthropoid
Odpoledním promítáním v městském kině si dnes Beroun připomene hrdinský čin vojáků československé exilové armády Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří právě v tomto dni roku 1942 postavili fašismu a v rámci operace Anthropoid uskutečnili atentát na zastupujícího říšského protektora a šéfa RSHA Reinharda Heydricha.

Vstup na promítání je zdarma

Volný čas
Orli ve Znojmě uctili památku obětí II. světové války a svých padlých hrdinů.
V těchto dnech si připomínáme významné výročí 75 let od ukončení druhé světové války. Stejně tak i členové místního spolku Orel jednota Znojmo uctili pietou a modlitbou na znojemském hřbitově památku obětí této války. Orelská stráž zde vzdala čest i svému znojemskému zakladateli P. Josefu Rudoleckému, který v Pánu odpočívá nedaleko hlavního kříže. Orli položili květiny a zapálili svíce, jako již tradičně také u Památníku politickým vězňům ve Znojmě - Louce.
6 fotografií

Uctili oběti druhé světové války i významné Orly

Čtenář reportér
Miloslava Kalibová.
V pátek 27. prosince 2019 odpoledne zemřela po krátké nemoci dva dny před svými 97. narozeninami Miloslava Kalibová (narozena 29. 12. 1922) z Lidic. Pro své blízké nesmírně laskavá a vždy usměvavá žena, skromná, ač velmi vzdělaná a inteligentní, ovládající několik jazyků. Přísná a nekompromisní, vždy hájící pravdivé stanovisko, bez potřeby hádek a rozbrojů. Vždy ochotná vzít za práci, poskytnout pomoc a nabádající k tomu všechny kolem.

Kdo byla Miloslava Kalibová?

Čtenář reportér
Obergruppenführer generál Reinhard Heydrich, zastupující říšský protektor v Čechách a na Moravě (snímek pořízen v Praze 27. září 1941)
Z berlínského hrobu někdejšího zastupujícího říšského protektora v Čechách a na Moravě Reinharda Heydricha, který zemřel na následky zranění způsobených československými výsadkáři, se někdo pokusil odnést ostatky tohoto válečného zločince. Případ vyšetřuje policie, podle které v hrobu všechny ostatky zůstaly, napsal list Der Tagesspiegel. Německá média uvádějí, že pachatel či pachatelé museli o místu uložení Heydricha vědět zřejmě z povolaných míst, neboť hrob byl po válce srovnán se zemí a anonymizován.
6 fotografií

Neznámý pachatel otevřel Heydrichův hrob v Berlíně. Ostatky nacisty chtěl odnést

Svět
Domov pro seniory v Koutkově ulici v Třebíči je krajské zařízení. Nyní oslavil 20 let existence.
Třebíč – Byla to velká sláva se šampaňským, třináctikilovým dortem i živou hudbou. Domov pro seniory v Třebíči v Koutkově ulici slavil v pátek 6. prosince dvacetileté výročí existence. Mezi dárky nechyběl symbolický anděl od senátorky Hany Žákové a zážitek, který věnuje třebíčská radnice. Vzhledem k tomu, že se zdejší klienti většinou hůř pohybují a každá příležitost podívat se do města je pro ně malý svátek, beztak nabídku přivítají.
25 fotografií

OBRAZEM: Jako dárek k dvacetinám se pojede na výlet do města autobusem

Třebíčsko
Slavnostní akt předávání praporu aktivním zálohám se konal v Den válečných veteránů 11. listopadu.
FOTOGALERIE/ Rota aktivních záloh Zlínského kraje převzala z rukou hejtmana Jiřího Čunka svůj prapor. Nese jméno Josefa Valčíka, československého vojáka, příslušníka protinacistického odboje během okupace Československa a příslušníka výsadkové skupiny Silver A. Josef Valčík spolupracoval také se členy výsadku Anthropoid Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem na přípravě atentátu na zastupujícího říšského protektora R. Heydricha.
100 fotografií

Prapor se jménem Josefa Valčíka

Zlínsko
Zámecký areál v Třebíči.
Trasa, která propojuje zajímavosti na Třebíčsku má celkovou délku 31 kilometrů a převýšením se řadí mezi středně náročné. Cyklistům se během cestu nabízí mnoho možností, jak si výlet zpestřit. Trasa začíná v Třebíči v areálu zámku (49.2169719N, 15.8729744E), kde je možné prohlédnou si expozice Muzea Vysočiny a nahlédnout do baziliky sv Prokopa, která je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO.
20 fotografií

CYKLOTRASA: Z Třebíče na Dalešickou přehradu

Cestujeme
Otevření stálé expozice Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích
Třebíčsko /FOTO/ - Na první pohled nenápadná krajina Třebíčska, které dominují pole a louky, skrývá bohatou historii. Ačkoliv leží stranou všech velkých center, i zde probíhal intenzivní odboj během druhé světové války. Působil zde výsadek Spelter, kterému se podařilo navázat spojení s Londýnem pomocí vysílačky Lenka. Z regionu navíc pocházel i jeden z nejznámějších českých parašutistů a odbojářů Jan Kubiš, který se dostal do povědomí atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
27 fotografií

Na první pohled nenápadný kraj ukrývá příběhy statečných odbojářů

Třebíčsko
Sestry Kovárníkovy s dcerou Ludmilou a rodiči
Na první pohled nenápadný kraj na jihovýchodním konci Vysočiny ukrývá příběhy statečných odbojářů z časů druhé světové války. Najdete zde rodný domek jednoho z mužů, kteří ukončili život říšského protektora Reinharda Heydricha. S přípravou tohoto statečného činu pomáhaly dvě sestry z Ohrazenic, které zaplatily za svou odvahu životem. Historii našich letců v britské RAF pak připomíná expozice v zámku, který zachraňuje obec Police.
27 fotografií

Nenápadná krajina? Třebíčsko je plné příběhů statečných odbojářů

Česko
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) čelí kritice ODS, že se nezúčastnil oficiální pietní akce 77. výročí boje parašutistů proti nacistické přesile v Resslově ulici.
Atmosféra na pražském magistrátu každým dnem houstne, pod pokličkou úsměvů koaličních lídrů bublají jejich spory, primátor Zdeněk Hřib (Piráti) navíc čelí čím dál silnější kritice z řad opozice. Političky z ODS mu teď vyčítají, že se nezúčastnil úterní pietní akce v Resslově ulici věnované památce parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše i dalších pěti statečných.
5 fotografií

Plivnutí do tváře. ODS sepsula Hřiba, místo piety trénoval se sbíječkou

Praha
Před chrámem sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici se 18. června 2019 uskutečnila pietní vzpomínka při příležitosti 77. výročí výročí atentátu na Reinharda Heydricha a smrti československých parašutistů.
Pietní akt v Resslově ulici u pravoslavného chrámu sv. Cyrila a Metoděje dnes připomněl 77 let od hrdinné smrti sedmi československých výsadkářů. V kostele a jeho kryptě padli po několikahodinové bitvě s německou přesilou. Památku výsadkářů přišli před chrám uctít stovky lidí včetně politiků či válečných veteránů. "Je třeba si tyto hrdinské činy neustále připomínat," řekl novinářům ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Dnešní pietní akt podle něj připomněl největší odbojářský čin druhé světové války v Evropě, atentát na Reinharda Heydricha.
22 fotografií

Výročí posledního boje hrdinů. Našly se cesty, kudy chtěli uniknout gestapu

Praha
Odhalení otisku zdi
Střední Čechy /FOTOGALERIE/ - Premiérové představení pro pozvané hosty hostí ve středu 29. května odpoledne Památník národního útlaku a odboje v takzvaném horním zámku v Panenských Břežanech na Praze-východ. Za účasti náměstka ministra vnitra Jakuba Kulhánka bude promítnut film Transfer 3, přibližující přenesení otisku části cihlové zdi v londýnském komplexu Porchester Gate právě do panenskobřežanského památníku. 
7 fotografií

Přenesení londýnské připomínky hrdinů do středních Čech ukazuje film Transfer 3

Z okolí
Ilustrační fotografie.
Dolní Vilémovice – V Dolních Vilémovicích, rodišti Jana Kubiše, podle všeho opět usedne do křesla starosty ten dosavadní, Miroslav Sedlák. Na jediné kandidátce nezávislých, která šla v této vesnici do voleb, získal nejvíc hlasů.

V Dolních Vilémovicích starostu měnit nebudou

Třebíčsko
U Gymnázia Bohumila Hrabala roste od pondělí 22. října Lípa republiky.
Nymburk /FOTOGALERIE/ – Hned v pondělí ráno začali studenti i pedagogové Gymnázia Bohumila Hrabala s akcemi, kterými si tento týden budou připomínat kulatá osmičková výročí letošního roku. Na počest toho nejvýznamnějšího, tedy 100 let od založení republiky, dokonce zasadili památný strom a do zídky před něj umístili pamětní desku. To vše za asistence zajímavých hostů, kterými byli muzikant David Koller a mluvčí Občanského fóra z revolučních dob Petr Havlík.
39 fotografií

Týden oslav zahájili zasazením Lípy republiky

Nymbursko
Cvičení SAFEGUARD DUKOVANY 2018.
Dukovany – Zvukové a kouřové efekty doprovodily ve čtvrtek 20. září dopoledne dynamické ukázky, do kterých byly zapojeny i vojenské bojové vrtulníky Mi-24. Ukázky zakončily čtyřdenní cvičení Safeguard 2018, při kterém poprvé společně cvičili vojáci, policisté i hasiči s pracovníky elektrárny vnější ochranu Jaderné elektrárny Dukovany proti vnějšímu napadení a teroristickému útoku.
24 fotografií

OBRAZEM: Jak reaktory ubránit proti teroristům, cvičili v Dukovanech

Třebíčsko
Sto páté výročí narození výsadkáře a válečného hrdiny Jana Kubiše si připomněli lidé ve Znojmě. Na svého aktivního člena přišli vzpomenout zástupci orelských žup.
Znojmo – U loni odhalené pamětní desky výsadkáře Jana Kubiše ve znojemské ulici generála Jaroše se v neděli sešli zástupci odbojářských organizací a orelských žup. V předvečer výročí posledního boje československých parašutistů, kteří úspěšně provedli útok na Reinharda Heydricha, přišli vzpomenout blížících se Kubišových sto pátých narozenin.
12 fotografií

OBRAZEM: Orli ve Znojmě vzpomínali na výsadkáře Jana Kubiše

Znojemsko
Atentátníci na říského protektora Reinharda Heydricha mají nový památník v Resslově ulici před kostelem.
Stovky lidí včetně politiků si v pondělí dopoledne u kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze připomněly památku parašutistů, kteří v roce 1942 uskutečnili úspěšný útok na říšského protektora Reinharda Heydricha. V poledne zástupci Prahy 2 odhalili na chodníku naproti kostelu, v němž po hrdinném boji atentátníci zahynuli, pamětní destičky připomínající padlé parašutisty. Od atentátu na Heydricha letos uplynulo 76 let.
22 fotografií

Atentátníci na Heydricha mají nový pomník. Věnce před kostel kladly stovky lidí

Praha
Momentka z identifikace padlých z krypty. Zleva Horst Böhme, Johann von Feil, K. H. Frank a Karl von Treuenfeld. U nohou jim leží těla Hrubého, Švarce a Gabčíka.
Místa na chodníku u kostela sv. Cyrila a Metoděje, kde padlo v boji sedm příslušníků československých výsadků z Velké Británie a který byl dosud pro mnoho kolemjdoucích jen anonymním prostorem, budou po 76 letech označena pamětními destičkami. Ponesou jména padlých, označení výsadku, v jehož rámci byli nasazeni, a datum narození a úmrtí. Slavnostní odhalení pamětních destiček padlých hrdinů proběhne na rohu Václavské a Resslovy ulice v pondělí 18. června ve 12 hodin.
4 fotografie

Padlé parašutisty připomenou pamětní destičky na chodníku v Resslově ulici

Praha
Ústavní listina Republiky československé z roku 1920.
Lafeta z pohřbu Tomáše Garrigua Masaryka, dopis Alberta Einsteina žádajícího milost pro Miladu Horákovou nebo sako Jana Kubiše, které měl na sobě ve chvíli spáchání atentátu na Reinharda Heydricha, budou mezi mnoha předměty vystavenými příští rok na Pražském hradě u příležitosti 100. výročí založení Československa. Hlavní výstava nazvaná Doteky státnosti se bude konat od 7. března do konce října v Jízdárně Pražského hradu. Významný podíl na její přípravě má Vojenský historický ústav. ČTK to řekl ředitel administrativní sekce kanceláře prezidenta Jan Novák.

Doteky státnosti předvedou unikátní předměty z historie republiky

Praha
Výstava českých korunovačních klenotů na Pražském hradě
Výročí 100 let od vzniku Československa připomene na Pražském hradě několik významných výstav. Mezi hlavní lákadla bude patřit v polovině ledna vystavení korunovačních klenotů. Bude mu předcházet unikátní expozice, na které si lidé budou moci prohlédnout výběr z originálů rukopisných středověkých památek, vzácné listiny i archeologické nálezy z počátků českého státu. Řekl to ředitel administrativní sekce kanceláře prezidenta Jan Novák.
20 fotografií

Klíčníci odemknou korunovační klenoty. Budou vystaveny k výročí vzniku státu

Česko