ŠTÍTEK: Jan Kubiš

Ilustrační foto
Praha - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) připravuje další reorganizaci, letos už čtvrtou. Chystá se zrušit například úsek údržby a majetkové správy a úsek pro informační technologie. Vyplývá to z návrhů nového organizačního schématu, které má ČTK k dispozici. Původně ŘSD plánovalo mnohem razantnější rošádu úředníků. Zrušit se měl zejména úsek zabývající se správou elektronického mýta, a to přitom v době, kdy resort dopravy připravuje miliardovou soutěž na nového poskytovatele. Proti se ale postavily odbory. Situace v ŘSD bude tématem dnešní koaliční schůzky.

Ředitelství silnic připravuje další reorganizaci, letos čtvrtou

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha – O post generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se v posledním kole výběrového řízení utkají minimálně tři kandidáti. Mezi 29 uchazeči uspěla nynější pověřená ředitelka ŘSD Soňa Křítková, bývalý ředitel pro transformaci ŘSD Ivan Morávek a bývalý vedoucí ekonomického úseku ŘSD v Brně Milan Bartoloměj. Informuje o tom Mladá fronta Dnes (MfD).

Ve finále se o post šéfa ŘSD utkají minimálně tři kandidáti

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - O post generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se uchází 29 zájemců. Řekl to mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Na základě životopisů, motivačních dopisů a zpracování vize budoucího fungování státní organizace z nich šestičlenná komise složená z lidí z ŘSD a ministerstva dopravy vybere užší okruh, který postoupí k pohovorům.

O post šéfa ředitelství silnic se uchází 29 zájemců

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) po čtyřech měsících obnoví úsek kontrolující technickou kvalitu staveb. Má jít o opatření, které pomůže ŘSD zakročit proti nepořádku ve výstavbě silnic a dálnic. V tiskové zprávě to dnes uvedla státní organizace, která je za výstavbu odpovědná.

Ředitelství silnic obnoví úsek pro kontrolu kvality staveb

Ekonomika
Ministr dopravy Antonín Prachař
Praha – Sehnat kandidáta na ministra dopravy patří mezi složitější úkoly při sestavování vlády. Není totiž o co stát. Na silnicích i železnicích se objevují problémy prakticky denně. Antonín Prachař usedl do horkého křesla v lednu a věcí, které musí řešit, je čím dál víc. Stát téměř přestal stavět nové silnice, na dálnici D1 stojí kolony, dráhy trápí miliardové dluhy a po čtyřech měsících ve funkci mu utekl klíčový člověk, od kterého si hodně sliboval – šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Kubiš. Tvrdý střet s realitou státní správy popisuje ministr Antonín Prachař v rozhovoru pro regionální Deník.

Ministr dopravy Antonín Prachař: Lidé, kteří kontrolují miliardy, berou 18 tisíc

Česko
Generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Kubiš.
Praha – Generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Kubiš po čtyřech měsících ve funkci končí. Ředitelství povede šéfka správního úseku a bývalá ředitelka strategie a komunikace Agrofertu Soňa Křítková, dokud se ve výběrovém řízení nepodaří najít nového generálního ředitele. Řekl to ministr dopravy Antonín Prachař (ANO). Podle něj Kubiš odstoupil poté, co zvážil požadavky, které na něj do budoucna ministerstvo dopravy vzneslo. Agrofert, kde dříve pracovala Křístková, vlastní ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Šéf ředitelství silnic Jan Kubiš po čtyřech měsících končí

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Příští rok pošle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) do veřejných soutěží zakázky za 37,8 miliardy korun. Největší z nich bude pokračování dálnice D11 z Hradce králové do Smiřic, které vyjde na téměř devět miliard korun. Dále pak dva úseky silnice R35 mezi Opatovicemi nad Labem a Časy za 6,5 miliardy a úsek Časy – Ostrov za pět miliard korun. Řekl to generální ředitel ŘSD Jan Kubiš.

Příští rok pošle ředitelství silnic do tendrů stavby za 38 mld.Kč

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - První tři ze čtyř modernizovaných úseků dálnice D1 budou z poloviny opraveny na přelomu července a srpna. Provoz se tak v následujících třech týdnech bude postupně přesouvat na obnovený pás dálnice ve směru z Prahy do Brna a práce začnou v opačném pásu na Prahu. Řekl to generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Kubiš. Podle něj práce na třech úsecích mají zpoždění, za což stavařům hrozí sankce.

První tři úseky dálnice D1 budou v srpnu z poloviny opraveny

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se zatím nedaří vypisovat výběrová řízení na významné stavební zakázky, které mají být soutěženy během letošního roku. Z patnácti připravených nadlimitních tendrů, které k projednání přinesl vládě začátkem dubna ministr dopravy Antonín Prachař, se ŘSD za půl roku podařilo skutečně vypsat tři. ČTK to zjistila z Věstníku veřejných zakázek. Další čtyři významné zakázky včetně tří úseků modernizace D1 nicméně ŘSD slíbilo vypsat ještě do konce srpna.

Ředitelství silnic se nedaří vypisovat významné stavební zakázky

Ekonomika
Ilustrační foto
Jihlava - Na dálnici D1 budou v neděli ráno uzavírky i mezi Větrným Jeníkovem a Jihlavou. Dělníci budou na 107. kilometru montovat nosníky nového mostu nad dálnicí. Doprava kvůli tomu bude zastavena čtyřikrát, a to vždy na čtvrt hodiny, auta budou čekat, sdělil Jan Rýdl, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Další uzavírky čekají řidiče během nadcházejícího víkendu na D1 také mezi Šternovem a Psáři kvůli stavbě nadjezdu na 42,7. kilometru.

O víkendu budou na D1 uzavírky u Jihlavy a v úseku Šternov-Psáře

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - V noci ze soboty 12. července na neděli 13. července bude opakovaně uzavřena dálnice D1 v úseku mezi Šternovem a Psáři. Osobní vozy a menší nákladní vozidla budou moci uzavřené úseky objet přes Divišov a Vlašim ve směru na Brno a přes Uhlířské Janovice a Sázavu v opačném směru. V tiskové zprávě to uvedlo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Dálnice by se během noci měla zavřít celkem třikrát na 30 minut ve směru na Prahu a třikrát na 60 minut ve směru do Brna.

O víkendu čekají D1 mezi Šternovem a Psáři opakované uzavírky

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Brněnskou dálnici D1 čekají v noci na neděli 13. července opakované třicetiminutové kompletní uzavírky. Silničáři budou osazovat nosníky mostů přes dálnici. Na dnešním setkání s novináři to řekl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Kubiš.

Dálnici D1 čekají v noci na 13. července kompletní uzavírky

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zvažuje zásadní změnu v přístupu k opravám dálnice D1. Další práce by se už mohly provádět metodou takzvané fragmentace, kdy se nevyměňuje podkladová betonová vrstva, ale pouze se rozbije a přetáhne silnou vrstvou asfaltu. Je to rychlejší a levnější, ale podle dřívější studie ČVUT méně trvanlivé. Rozestavěné úseky budou dokončeny současnou technologií. U budoucích oprav se ale bude o změně diskutovat, řekl dnes generální ředitel ŘSD Jan Kubiš.

Ředitelství zvažuje změnu v technologii oprav dálnice D1

Ekonomika
Pietní vzpomínka na sedm československých parašutistů, kteří padli před 72 lety v kryptě pravoslavného kostela sv. Cyrila a Metoděje v Praze, se uskutečnila ve středu 18. června 2014 i za účasti prezidenta Miloše Zemana.
Praha /FOTOGALERIE/ - V pražském chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici si lidé ve středu připomenuli výročí smrti sedmi československých parašutistů. V kryptě pravoslavného kostela padli před 72 lety. Byli mezi nimi i ti, kteří zabili zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
21 fotografií

Politici a veteráni si připomněli smrt parašutistů

Praha
Reliéf policisty Václava Krále
Plzeň - "Kdo nezná svoji historii, jako by nežil," pronesl starosta prvního plzeňského obvodu Miroslav Brabec v úvodu úterního slavnostního ceremoniálu odhalení reliéfu s podobou statečného plzeňského policejního inspektora Václava Krále.

Hrdinný policista nebude zapomenut

Plzeňsko
Ilustrační foto
Praha - Na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) skončil další z manažerů náležejících k bývalému vedení organizace. K dnešnímu dni odvolal generální ředitel Jan Kubiš šéfa Závodu Praha Jana Kroupu. Na postu jej má nahradit Petr Lakomý (55) ze Správy a údržby silnic Praha Západ. V tiskové zprávě to dnes uvedlo ŘSD.

Na ředitelství silnic skončil šéf pražské správy Jan Kroupa

Ekonomika
Rekonstrukce hlavní tuzemské dálnice.
Velká Bíteš - Zpožděná rekonstrukce dálnice D1 mezi Lhotkou a Velkou Bíteší na Vysočině zřejmě neskončí dříve než v polovině příštího roku. Po pondělní neohlášené kontrole stavby to Českému rozhlasu řekl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Kubiš. Na zbývajících třech modernizovaných úsecích D1, na nichž dělníci také pracují od loňska, šéf ŘSD neshledal závažná pochybení ani zdržení. Na nich by práce měly být dokončeny v letošním roce.

Kvůli sporům má oprava dálnice u Velké Bíteše až roční zpoždění

Žďársko
Ilustrační foto.
Praha - U třetiny zakázek za miliardu korun porušilo Ředitelství silnic a dálnic zákon. K takovému závěru dospěl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), když se zaměřil na opravu a zimní údržbu dálnic a silnic I. třídy v letech 2010 až 2013. Kontroloři prověřili celkem stovku zakázek za čtyři 
a půl miliardy.

Nejvyšší kontrolní úřad: ŘSD přihrávalo zakázky

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) našlo chyby u více než třetiny připravovaných veřejných zakázek. Nejčastěji kontrola odhalila nepřípustná dělení veřejných zakázek do více tendrů, nevhodně nastavené kvalifikační podmínky nebo nepřesnosti v dokumentaci, řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Celkem ŘSD zkontrolovalo 135 veřejných zakázek a chyby našlo v 55 případech.

Ředitelství silnic našlo chyby u více než třetiny zakázek

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Opravy rozbitých kamer, scannerů a další od vandalů poškozené techniky na mýtných branách bude muset zaplatit dodavatelská firma Kapsch. Rozhodl o tom Rozhodčí soud při hospodářské komoře ČR. Uvedlo to dnes v tiskové zprávě Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), po kterém Kapsch požadoval zhruba 20 milionů korun na opravu těchto zařízení. Proti verdiktu Rozhodčího soudu není odvolání, dodalo ŘSD.

Mýtné brány poškozené vandaly opraví na své náklady Kapsch, rozhodl soud

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zvítězilo v dalším sporu o zvlněnou dálnici D47 u Ostravy. Stavební firmy tak státní organizaci mají zaplatit téměř 143 milionů korun kvůli neoprávněnému navýšení ceny o valorizaci. V tiskové zprávě to dnes oznámilo ředitelství silnic, pro které jde již o čtvrtý případ vyhrané arbitráže týkající se neoprávněného účtování valorizací.

ŘSD zvítězilo v dalším sporu o D47. Vysoudilo 143 milionů korun

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha – V dubnu se na elektronickém mýtném vybralo 734 milionů korun. To ve srovnání se stejným obdobím vloni představuje dvouprocentní nárůst. Vyplývá to ze statistik tuzemského mýtného systému. Počet vozidel nad 3,5 tuny registrovaných v systému stále narůstá i přes loňské zpřísnění režimu vracení kaucí za palubní jednotky (OBU).

V dubnu se na mýtném od kamionů vybralo o dvě procenta více

Ekonomika
Jan Kubiš.
Praha - Nový generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Kubiš zrušil úsek kontroly kvality, který vznikl jako elitní útvar ve státní organizaci s cílem zamezit vícepracím a zabránit tomu, aby stát přebíral od zhotovitelů nekvalitní stavby. O místo tak rovněž přišla jeho šéfka Marie Birmbaumová, která byla pověřena řízením kontrolního úseku od letošního ledna, řekla mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. Kontrolou kvality se má nově zabývat útvar přímo podřízený generálnímu řediteli. Vedoucím útvaru se stal Milan Mikšík (50), docent Stavební fakulty Žilinské univerzity.

Nový šéf ředitelství silnic Kubiš zrušil úsek kontroly kvality

Ekonomika
Podzemí tvrze Hůrka.
Králicko – V květnu si připomínáme 69. výročí konce druhé světové války. Zároveň s tím i výročí zřejmě nejvýznamnější akce čs. vojenského odboje z období 2. světové války – úspěšný atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

V Hůrce připomenou výsadkáře i konec války

Orlicko
Silnice na jižní straně Červenohorského sedla.
Loučná nad Desnou – Začátek opravy nejzchátralejší části hlavního tahu ze Šumperku do Jeseníku se opět přiblížil. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vypsalo veřejnou soutěž na firmu, která opraví osmikilometrový úsek silnice na jižní straně Červenohorského sedla. Stavební práce by mohla zahájit v příštím roce.

Oprava Sedla může začít na podzim

Šumpersko
Ilustrační foto
Praha - Hromadná obměna vrcholného managementu na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) pokračuje. Po dvou měsících skončil šéf vnitřního auditu Stanislav Klika, kterého do organizace přivedl krátce po svém jmenování ministr dopravy Antonín Prachař (ANO). Nástupce odvolaného šéfkontrolora ŘSD zatím nevybralo, řekla mluvčí ŘSD Martina Vápeníková. Rozsáhlou změnou vedení prošlo ŘSD začátkem dubna po nástupu nového generálního ředitele Jana Kubiše, kdy musela odejít většina vedení této státní příspěvkové organizace.

Na Ředitelství silnic a dálnic skončil Prachařův kontrolor Stanislav Klika

Ekonomika
Nový generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Kubiš (na snímku) vystoupil 3. dubna v Praze na společném briefingu s ministrem dopravy Antonínem Prachařem.
Praha – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se má změnit ve státní podnik podle rakouského vzoru. Nutná změna legislativy pro přeměnu nynější státní příspěvkové organizace ve státní podnik by měla být hotova do ledna 2015. Na dnešní tiskové konferenci k uvedení nového generálního ředitele ŘSD Jana Kubiše do funkce to řekl ministr dopravy Antonín Prachař (ANO). Nový generální ředitel během prvních dnů ve funkci vyměnil čtyři členy vedení ŘSD.

Ředitelství silnic se od roku 2015 změní ve státní podnik

Ekonomika
Ministr dopravy Antonín Prachař.
Praha – Ministr dopravy Antonín Prachař zahájil další rozsáhlou obměnu ve vedení Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Skončil pověřený ředitel Jiří Mayer, kterého nahradí finanční ředitel tuzemské pobočky IT společnosti Atos IT Solutions Jan Kubiš (44), řekl dnes Prachař. Kubiš se funkce generálního ředitele ŘSD ujme od 2. dubna.

Ministr Prachař zahájil obměnu vedení ŘSD, Mayera nahradil Kubiš

Ekonomika
Jan Kubiš a Josef Gabčík.
Plzeň – Historik Jiří Sankot zmapoval v Plzni pohyb mužů, kteří provedli 27. května 1942 v Praze atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. V domě Pod Záhorskem 22/1 a v chatkách za mlýnem Radobyčicích je ukrýval vrchní inspektor tajné policie Václav Král, který se po vzniku protektorátu zapojil do odboje a využíval své kontakty, řekl plzeňský historik Sankot. Na příběhu, který bude publikovat, chce učit děti o válce.

Historik zmapoval utajený pobyt atentátníků na Heydricha v Plzni

Česko
Rodný dům Jana Kubiše získala obec bezplatně od nynějších majitelů. S rekonstrukcí má pomoci i veřejná sbírka.
Rekonstrukce rodného domu Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích sice již skončila, drobné úpravy si ale ještě vyžádala přicházející zima. „Máme tam exponáty, které je třeba chránit před chladem a vlhkostí. Třeba část padáku, uniformy nebo výložky," řekla starostka obce Jitka Boučková.

Rodný dům Jana Kubiše potřebuje další peníze

Bydlení
Rodný dům Jana Kubiše získala obec bezplatně od nynějších majitelů. S rekonstrukcí má pomoci i veřejná sbírka.
Dolní Vilémovice - Rekonstrukce rodného domu Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích sice již skončila, drobné úpravy si ale ještě vyžádala přicházející zima. „Máme tam exponáty, které je třeba chránit před chladem a vlhkostí. Třeba část padáku, uniformy nebo výložky," řekla starostka obce Jitka Boučková.

Rodný dům Jana Kubiše potřebuje další peníze

Třebíčsko