ŠTÍTEK: Jan Kubiš

Jan Kubiš
Dolní Vilémovice - Někomu život, někomu smrt je název výstavy k 70. výročí operace Anthropoid. K akci, jež nemá v historii této země obdoby. Na jejím začátku byl slib věrnosti v Londýně a na konci smrt zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Celá expozice a doprovodná publikace byly zpracovány na motivy knižní trilogie historika Jaroslava Čvančary.

Výstava o Anthropoidu bude v Jihlavě i Vilémovicích

Třebíčsko
Josef Mašín
Praha - Podle Josefa Mašína by si lidé měli místo sebeupálení Jana Palacha raději připomínat jiné hrdiny, například parašutisty Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka, kteří v květnu 1942 spáchali atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Josef Mašín: Palachovo upálení bylo zbytečné

Česko
Slovák Jozef Gabčík
Prostějov - Veteráni druhé světové války a další bojovníci za svobodu si v úterý připomněli devětašedesáté výročí seskoku skupiny parašutistů, která se do Protektorátu Čechy a Morava vydala s jediným cílem: provést atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Útok na Heydricha: Gabčík se vydával za Prostějováka

Prostějovsko
V Nehvizdech si připomněli 28. prosince 70. výročí seskoku parašutistů Gabčíka a Kubiše v roce 1941. Kvůli nepřízni počasí však neseskočili vojáci padákem, pouze vrtulník proletěl nad shromážděním u památníku v polích za Nehvizdy.
Nehvizdy /FOTOGALERIE/ - Mraky ve středu nedovolily parašutistům seskočit u Nehvizd u Prahy. Seskokem chtěli vojáci z výsadkového praporu připomenout 70. výročí vysazení příslušníků skupiny Anthropoid, která v květnu 1942 spáchala atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.
14 fotografií

Seskok k výročí výsadku Anthropoid zmařily mraky

Česko
Jan Kubiš
Opava – Pobýval v Opavě, a tak chce Hláska mít jeho bustu či pamětní desku. Proto vyhlásila veřejnou soutěž na tyto návrhy. Jde o Jana Kubiše, českého vojáka a parašutistu, jednoho z těch, kteří v roce 1942 provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Město chce pamětní desku Jana Kubiše

Opavsko
Záložáci z Vysočiny pojmenovali svoji rotu podle Jana Kubiše i proto, že odtud pocházel.
Žďár nad Sázavou – I když Pěší rota Aktivních záloh plukovníka Jana Kubiše při Krajském vojenském velitelství v Jihlavě nese jméno jednoho z aktérů operace Anthropoid už od loňského května, oficiálně název převezme teprve nyní. Konkrétně dnes v odpoledních hodinách v Dolních Vilémovicích na Třebíčsku, odkud Kubiš pocházel.

Pěší rota převezme čestný název

Žďársko
Ilustrační foto
Žďár nad Sázavou – V noci z 26. na 27. února se uskuteční druhý ročník Pamětního pochodu Charkov – Sokolovo, který uspořádaly 191. pěší rota Aktivních záloh AČR plk. Jana Kubiše společně s Krajským vojenským velitelstvím v Jihlavě a za přispění Československé obce legionářské a rovněž Sdružení válečných veteránů.

Pamětní pochod se uskuteční podruhé

Žďársko
Rodný dům Jana Kubiše získala obec bezplatně od nynějších majitelů. S rekonstrukcí má pomoci i veřejná sbírka.
Dolní Vilémovice – Na konto veřejné sbírky na opravu rodného domu Jana Kubiše, které bylo založeno na začátku letošního roku obcí Dolní Vilémovice, přibyla v minulých dnech další částka.

Rekonstrukce bude stát obec miliony

Třebíčsko
Ján Bačík při pietním setkání.
Třeboň - JánBačík se každoročněvypravujedo Prahy 18. června, kdy v roce 1942 zahynulo v boji s nacistickou přesilousedm parašustistů. Letos mu však v účasti zabránily zdravotní problémy.

Parašutisté byli moji kamarádi

Českobudějovicko
Ilustrační foto.
Třebíčsko - Čím se může Třebíčsko pochlubit a co jeho pověsti naopak vysloveně škodí? Rozhodli jsme se, že uspořádáme naši malou regionální anketu s názvem 7 + 1 NEJ.

Hledáme 7 + 1 NEJ Třebíčska

Třebíčsko
Biskup Gorazd.
Brumovice, Karlovice - Koncem listopadu roku 1902 přišel z Karlovic na Bruntálsku do Brumovic v okrese Krnov kněz Matěj Pavlík. Tehdy nikdo nemohl tušit, že tento mladík jednou zemře na popravišti jako hrdina a pravoslavná církev ho prohlásí za svatého pod jménem Gorazd II.

Jak se brumovický kaplan stal pravoslavným světcem

Bruntálsko
Ilustrační foto
Brumovice - Koncem listopadu roku 1902 přišel z Karlovic na Bruntálsku do Brumovic na pomezí Opavska a Krnovska kněz Matěj Pavlík. Tehdy nikdo nemohl tušit, že tento mladík jednou zemře na popravišti jako hrdina a pravoslavná církev ho prohlásí za svatého pod jménem Gorazd II.

Jak se kaplan stal pravoslavným světcem

Opavsko
Rodný dům Jana Kubiše získala obec bezplatně od nynějších majitelů. S rekonstrukcí má pomoci i veřejná sbírka.
Dolní Vilémovice – Dům s číslem popisným 79, stojící v Dolních Vilémovicích, nepatří k nejnovějším stavbám v obci. Není ani příliš prostorný a na první pohled by mu nějaká ta rekonstrukce rozhodně neuškodila, řekl by si nejeden kolemjdoucí.

Dolní Vilémovice opraví rodný dům Jana Kubiše

Třebíčsko
Pomník nejuznávanější odbojové akce operaci Anthropoid slavnostně odhalili ve středu v Praze – Holešovicích. Před sedmašedesáti lety tem spáchali Jozef Gabčík a Jan Kubiš, který pochází z Dolních Vilémovic na Třebíčsku, atentát na Reinharda Heydricha.
Praha/ Dolní Vilémovice - Pomník nejuznávanější odbojové akce operaci Anthropoid ve středu v Praze – Holešovicích slavnostně odhalili za zvuků statní hymny ministr obrany Martin Barták, předseda Senátu Přemysl Sobotka, starosta městské části Praha 8 Josef Nosek a jeho zástupkyně Vlastimila Lutková.
16 fotografií

OBRAZEM: Operace Anthropoid má svůj pomník

Třebíčsko
Reinhard  Heydrich
Brno/Praha - (DOPLNĚNA VIZUALIZACE) Nejodvážnější akci československého odboje za druhé světové války, atentát na říšského protektora Rein〜harda Heydricha, bude připomínat pomník. V Praze jej postaví dva absolventi brněnského Vysokého učení technického, kteří vyhráli soutěž o nejlepší návrh pomníku Operace Anthropoid.

Atentát na Heydricha zobrazí absolventi VUT

Brněnsko
Jan Kubiš
Opavsko - Narození a současně i úmrtí. To jsou dvě výročí, která si připomínáme v červnu v souvislosti se jménem Jana Kubiše. Ten spolu s Josefem Gabčíkem provedl 27. května 1942 atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha v Praze-Kobylisích.

Jan Kubiš působil i na Opavsku

Opavsko
Reinhard Heydrich
Opava, Praha - Byl při tom, když do pražské nemocnice Na Bulovce přivezli zraněného říšského protektora Reinharda Heydricha. Takové jsou vzpomínky absolventa Masarykovy vyšší hospodářské školy v Opavě Josefa Poledníka.

Lékař z Opavy byl při operaci Heydricha

Opavsko
PIETNÍ MÍSTO. Jednoduchý kříž v centrální části ďáblického hřbitova.
ĎÁBLICE - Anonymní pohřebiště na ďáblickém hřbitově zatím zůstane bez připomínky druhého odboje. Minimálně do května zde nebude umístěn pomník připomínající místo, kde byli v utajení pohřbeni mimo jiné parašutisté Josef Gabčík a Jan Kubiš. Ti společně s Josefem Valčíkem spáchali před 65 lety atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Pomník odboji letos nebude

Praha
Ilustrační foto
PRAHA - Vítězem dvanáctého ročníku Literární ceny Knižního klubu se stal Jiří Šulc, autor historického románu Dva proti říši, uváděného zároveň nakladatelstvím na knižní trh. Výsledek renomované literární soutěže, jejíž vítěz je kromě vydání díla oceněn prémií 50 tisíc korun, byl vyhlášen vKaiserštejnském paláci na pražské Malé Straně.

Kniha Dva proti Říši zvítězila

Umění