ŠTÍTEK: Jan Marek

Fotbal, ilustrační foto
Až na HFK Třebíč mají za sebou týmy z Třebíčska vydařenou sobotu. Šebkovice s trochou štěstí vyhrály v šestém kole krajského přeboru Vysočiny 1:0 v Žirovnici, Okříšky v závěru srovnaly s Chotěboří na 3:3. Jedním ze šlágrů kola bylo derby mezi Náměští a HFK Třebíč. Domácí fotbalisté vyhráli vysoko 4:0 a slaví první výhru v sezoně.

Okříšky honily bod v samém závěru, Náměšť rozstřílela HFK Třebíč

Kraje
I. A třída: Ruprechtice - Jenišovice
/FOTOGALERIE/ Fotbalové Ruprechtice sice snadno porazily hokejovým skóre hosty z Jenišovic, ale ti hráli od 2. minuty o deseti. Zranil se jim hned v úvodu Jan Marek a neměli nikoho na střídání. V I. A třídě!
12 fotografií

FOTO: Ruprechtice vyhrály snadno

Kraje
Záhadný a dodnes nerozluštěný Voynichův rukopis.
/FOTO/ "Důstojný a znamenitý pane, Otče v Kristu, tuto knihu, kterou mi v poslední vůli zanechal blízký přítel, jsem se rozhodl poslat tobě, můj nejdražší Athanasie, hned jak se stala mým majetkem, neboť jsem přesvědčen, že přečíst ji nemůže nikdo jiný, než ty." Těmito vzletnými slovy plnými úcty začíná latinsky psaný dopis rektora pražské Karlovy Univerzity Jana Marka Marciho z Kronlandu, který v roce 1665 doprovázel poněkud tajemnou zásilku. 
4 fotografie

Marcus Marci a tajemný Voynichův rukopis

Z okolí
Záhadný a dodnes nerozluštěný Voynichův rukopis.
"Důstojný a znamenitý pane, Otče v Kristu, tuto knihu, kterou mi v poslední vůli zanechal blízký přítel, jsem se rozhodl poslat tobě, můj nejdražší Athanasie, hned jak se stala mým majetkem, neboť jsem přesvědčen, že přečíst ji nemůže nikdo jiný, než ty." Těmito vzletnými slovy plnými úcty začíná latinsky psaný dopis rektora pražské Karlovy Univerzity Jana Marka Marciho z Kronlandu, který v roce 1665 doprovázel poněkud tajemnou zásilku. 
4 fotografie

Tajemný Voynichův rukopis: Kniha, která dodnes budí zájem badatelů

Věda a technika
Ilustrační foto
Suchý záchod, túje nebo umělé labutě z jezírka. Zloději se v hlavním městě činili i během karantény. I oni se museli rychle přizpůsobit krizové situaci. Od března do června letošního roku podle policejních statistik o třetinu ubylo vloupaček do bytů. A naopak přibylo vykradených aut. Březnové vyhlášení nouzového stavu znamenalo krátkodobý pokles krádeží.
10 fotografií

Krádeže během koronaviru: Lapkové byli vynalézavější

Zločiny a soudy
Cestování
Období letních dovolených je akorát v polovině. Přestože lidé kvůli virové situaci nyní daleko více váhají kam vyrazit, řada domácností si ani letos nenechá upřít pobyt u moře. A stejně jako v minulosti i letos se na dovolenou vydají autem. V takovém případě by lidé měli být maximálně obezřetní nejen co se týká pandemických omezení, ale měli by pamatovat také na dostatečnou pojistnou ochranu. Ta jim totiž může zásadně zmírnit případné hororové zážitky, které si na dovolené asi nikdo nepřeje.  

Pro klidnou dovolenou pojistit auto i rodinu

Život řidiče
Pobočka cestovní kanceláře Cestovka Thomas Cook v německém Düsseldorfu
Pojišťovny odmítly pojistit proti úpadku desítky cestovních kanceláří, což je více než v minulých letech. Jsou také opatrnější při pojišťování nových. Důvodem je hlavně nepříznivá situaci na trhu v důsledku pádu CK Thomas Cook a opatření proti šíření koronaviru. Proto také některým kancelářím pojistné zdražilo. Vyplývá to z ankety ČTK mezi pojišťovnami, které pojištění poskytují.

Důsledky koronavirové krize: Pojišťovny odmítly pojistit proti úpadku desítky CK

Ekonomika
Bagr provedl ve čtvrtek výkopové práce u strouhy na kraji mokřadu v Lysé nad Labem. Podle radnice oprava výpustku, podle ekologů snaha vysušit mokřad.
Kauza mokřadu na kraji Lysé i o víkendu nabrala na obrátkách. Starosta Karel Otava vydal na stránkách města prohlášení, v němž opět odmítl existenci mokřadu a případná ohrožená zvířata by přesunul „na vhodnější místo“. Existenci Světa záchranářů, které radnice s krajem plánuje právě na místě stávajícího mokřadu, spojil se stavbou obchvatu. Vzbudil tak další masivní vlnu odporu.
27 fotografií

Starosta Lysé by ohrožená zvířata z mokřadu přesunul. Plán sklidil posměch

Nymbursko
Jeden ze záchranářů hledá ve Volze ostatky cestujících, kteří zahynuli při cestě z Jaroslavle do Minsku.
Cože? Není to jen nějaký hloupý vtip? Omyl, špatný překlad z ruštiny, cokoli… Zpráva, která do Česka dorazila 7. září 2011 někdy před třetí hodinou odpoledne z Jaroslavle, totiž byla neuvěřitelná. Neuvěřitelně zdrcující: letadlo s hokejisty tamního Lokomotivu krátce po startu havarovalo a celý tým zahynul. Včetně českých reprezentantů a mistrů světa Jana Marka, Josefa Vašíčka a Karla Rachůnka a slovenské hvězdy Pavola Demitry.
35 fotografií

Šok, který neměl obdoby. Smrt Marka, Vašíčka a Rachůnka zdrtila celou zemi

Hokej
Májky v Kamýku nad Vltavou.
Přelom dubna a května je tradičně ve znamení stavění májek. Ovšem letos bylo poznamenáno nouzovým stavem v souvislosti s pandemií koronaviru. Proto často stavění přihlíželo podstatně méně lidí něž obvykle. Nicméně o své majky nezůstaly obce a města ošizené. Například v Kamýku nad Vltavou se jako každý rok na prvního máje objevily dvě májky.

SOUHRN ZPRÁV Z REGIONU: V Kamýku mají tradičně dvě májky

Příbramsko
Nový kostel na brněnském sídlišti Lesná dokončili dělníci.
Nový kostel blahoslavené Marie Restituty na brněnském sídlišti Lesná je hotový. Dělníci dokončili po téměř dvou a půl letech stavební práce. Chrám má být vysvěcený v květnu. „Farnost nyní dokončuje vybavení interiéru a připravuje osazení šestnácti zvonů pro plánovanou zvonkohru,“ řekl ředitel společnosti JB Stavební Jaromír Baláž. Největší ze zvonů váží 236 kilogramů.
27 fotografií

Netradiční kostel na Lesné je hotový, zbývá ho už jen dovybavit. Podívejte se

Brněnsko
Orkán Sabine v Česku. Ilustrační foto.
Jižní Čechy byly podle údajů pojišťoven druhým nejpostiženějším krajem po řádění větrné smršti Sabine. Například Generali Česká pojišťovna řešila začátkem tohoto týdne podle svého mluvčího Jana Marka 950 škod bezmála za 24 milionů korun.

Střecha letěla stovky metrů, už bude nová

Z okolí
Vánoce v pražské zoo
Zvířata z pražské zoologické zahrady si v sobotu začala užívat vánoční dárky od návštěvníků. Na Štědrý den jim lidé přinesli ovoce, zeleninu, piškoty, suché pečivo nebo stará prostěradla a povlečení. Dostala také neprodané vánoční stromky. Novinářům to řekla mluvčí zoo Lenka Pastorčáková. Komentovaná krmení budou pokračovat ještě v neděli a v pondělí.
3 fotografie

Když dárky, tak pro všechny. Zvířata v pražské zoo si užívají vánoční nadílku

Praha
Předseda jindřichohradeckých hokejových Střelců Vladislav Svoboda předává šek s částkou ze vstupného ze zápasů národních týmů Česka a Ruska do 16 let ředitelce organizace Otevřená Okna Drahomíře Blažkové.
Hokejový klub HC Střelci Jindřichův Hradec byl pořadatelem dvou předvánočních přátelských utkání reprezentací do 16 let mezi týmy České republiky a Ruska. Výtěžek ze vstupného věnoval sdružení Otevřená Okna, které pečuje o handicapované občany.  

Hokejoví Střelci darovali Oknům přes 70 tisíc korun

Hokej