ŠTÍTEK: Jan Marek

Ve čtvrtek 16.listopadu se slavnostně otevřel nově zrekonstruovaný Sběrný dvůr Dobříš.
Dobříš - Ve čtvrtek 16. listopadu se opět otevřel nově zrekonstruovaný sběrný dvůr Dobříš. Slavnostní pře-střižení pásky provedl staro-sta města Dobříše Stanislav Vacek spolu s místostarostkou města Dobříše Petrou Neubergerovou. Přítomen byl projektant stavby Jan Zbíral a zástupce dodavatele stavby Profistav Litomyšl, Tomáš Zavřel a zástupce provozovatele DOKAS Dobříš, Jan Marek.
12 fotografií

Dobříšský sběrný dvůr už funguje

Příbramsko
Exkurze na pražském letišti Ruzyně
Tým biologické ochrany letiště má šest sokolníků. Každý z nich pracuje s jedním psem a dvěma dravci. Společně chrání letištní plochu před zvířaty, která by mohla způsobit havárii nebo škodu na dopravním prostředku. Nejzranitelnější je letadlo při startu, kdy je plně naložené a snaží se vzlétnout. „Pokud pták narazí do trupu nebo do křídel, způsobí prolákliny. Vzlétnout sice dokáže i s jedním motorem, je to ale zbytečná komplikace pro pilota i cestující,“ upozorňuje mluvčí letiště Michal Řehořek.
7 fotografií

Na letišti hlídají bezpečnost cestujících i dravci se psy

Praha
Staré Město hostilo 7. ročník Cyklocamp MTB maratonu.
Staré Město pod Landštejnem – Téměř tři stovky závodníků se postavily na start 7. ročníku „Cyklocamp MTB maratónu. Vyznavači horských kol měli na výběr tři trasy, přičemž ta hlavní měřila 55 kilometrů. Kratší trať a takzvaná vyjížďka byly pětadvacetikilometrové. Jelo se Českou Kanadou, centrum měl závod ve Starém Městě pod Landštejnem.

Maraton horských kol přilákal do České Kanady tři stovky závodníků

Ostatní sporty
Dny evropského dědictví v Litomyšli.
Orlickoústecko, Svitavsko - Druhý zářijový víkend je ve znamení Dnů evropského dědictví. Na Orlickoústecku a Svitavsku se do nich zapojila tři města - Žamberk, Litomyšl a Vysoké Mýto a ve všech třech je připraven nabitý lákavý program.

Památky i centra měst slaví svůj evropský svátek

Orlicko
Fyzik, pedagog a popularizátor vědy Ivan Štoll.
V úterý zemřel fyzik, pedagog a popularizátor vědy Ivan Štoll. Byl autorem řady učebnic, letos vyšla Klasická teoretická fyzika, jejímž je spoluautorem. Významně se také podílel na televizním cyklu Praha jeviště vědy. Štoll se dožil 81 let. O jeho úmrtí dnes informoval jeho syn Martin Štoll.

Zemřel fyzik Ivan Štoll, známý popularizátor vědy

Česko
Víkend bude patřit v Zoo Praha koním Převalského.
Praha - Letošní transport koní Převalského do vlasti jejich předků se uskuteční v pondělí 19. června. Z toho důvodu zasvětila Zoo Praha nadcházející víkend právě „převalákům". Návštěvníci se mohou setkat s kurátorem kopytníků Janem Markem, vidět komentovaná krmení a proběhne také vernisáž retrospektivní výstavy Příběh posledního divokého koně.

Víkend bude v pražské zoo patřit divokým koním

Praha
Majáles v Lanškrouně. Ilustrační foto.
Lanškroun - Gymnazisté chystají Majáles, uskuteční se 1. května na náměstí Jana Marka Marků. Promenáda v kostýmech začne ve 13 hodin, letos bude na téma „Čím jsem chtěl být jako malý".

Studenti už chystají kostýmy

Orlicko
Lanškroun. Ilustrační foto.
Lanškroun – Procházka po lanškrounském náměstí bude zase o něco zajímavější. Největší události v historii města a nejvýznamnějšího rodáka Jana Marka Marci nejen turistům představí časová osa, žulové trámky zapuštěné do dlažby náměstí.

Historii města vytesají do žuly

Orlicko
Ilustrační foto.
Vážení čtenáři, na stránkách Opavského a Hlučínského Deníku vám pravidelně jednou týdně přinášíme seznam zesnulých v našem regionu.

Rozloučili jsme se - 8. týden

Opavsko
Ilustrační foto.
Turnov – Třináctý ročník Nejvyšší Pojizerské ligy pokračoval 11. kolem a ani v něm se nedočkali první porážky hráči SDH Hnanice. Ti si tentokrát smlsli na turnovském Sokolu. Na první body naopak dál čekají Troskovičtí, kteří utrpěli debakl od Performers.

Troskovice schytaly pořádný debakl

Hokej
Předseda Senátu Milan Štěch.
Praha - Senát na předsedu Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí nominoval politologa Jana Outlého. Protikandidátem za Sněmovnu je bývalý náměstek šéfa Státního pozemkového úřadu Vojtěch Weis. O tom, kdo z nich úřad povede, rozhodne prezident Miloš Zeman.

Senát chce v čele úřadu k dohledu nad stranami politologa Outlého

Česko
Krnovské divadlo. Ilustrační foto.
Lidové divadlo Krnov nastudovalo pohádku Zvířátka a Petrovští, s níž sklízí úspěchy i potlesk. Objelo s ní nejednu divadelní přehlídku a představilo ji také nejmenším dětem prostřednictvím inscenace pro školy. Nyní ji mohou vidět i děti s rodiči z Krnova, a to v neděli 27. listopadu od 15.30 hodin v městském divadle.

Zvířátka a Petrovští v podání ochotníků Lidového divadla Krnov

Volný čas