ŠTÍTEK: Jan Marek

Kapitán vítězného týmu Václav Měchura (vpravo) přebírá putovní pohár z rukou starosty Horního Dvořiště a zároveň spoluhráče Zdeňka Keményho.
Horní Dvořiště - V tradičním termínu krátce po skončení mistrovské sezony se na hřišti v Horním Dvořišti hrál fotbalový turnaj O putovní pohár starosty obce. Letos byl na programu jubilejní X. ročník.

Putovní pohár letos zůstal v Horním Dvořišti

Fotbal
V současnosti je Jan Marek členem Evropské akreditační komise v echokardiografii vrozených srdečních vad a spolupodílí se na výuce oboru především v Evropě a USA.
Jan Marek patří 
k mezinárodně uznávaným odborníkům v dětské kardiologii a diagnostice vrozených vad srdce od prenatálního období v průběhu těhotenství až do dospělosti. Aktuálně nastoupil do Pražské kliniky Canadian Medical Care. Ve zdravotnickém centru nabízí péči o těhotné a děti.

Člověk není stroj, aby se jeho srdce dalo přesně vysoustružit

Zdraví
V současnosti je Jan Marek členem Evropské akreditační komise v echokardiografii vrozených srdečních vad a spolupodílí se na výuce oboru především v Evropě a USA.
Praha /ROZHOVOR/ - Jan Marek patří 
k mezinárodně uznávaným odborníkům v dětské kardiologii a diagnostice vrozených vad srdce od prenatálního období v průběhu těhotenství až do dospělosti. Aktuálně nastoupil do Pražské kliniky Canadian Medical Care. Ve zdravotnickém centru nabízí péči o těhotné a děti.

Člověk není stroj, aby se jeho srdce dalo přesně vysoustružit

Praha
Piknik
Volyně - Divadelní Piknik Volyně, celostátní přehlídka amatérských činoherních a hudebních divadel, se letos uskuteční ve dvou prodloužených víkendech 7. – 10. a 14. – 17. května. V jeho programu se objeví 18 nejlepších inscenací letošní sezony, které vybrala programová rada z návrhů vzešlých ze 17 krajských postupových přehlídek. Těch se zúčastnilo přes 100 souborů.

Divadelní piknik Volyně 2015 - program

Volný čas
ŠKOLNÍ TÝM. Píseckou Základní školu J. K. Tyla na Mistrovství ČR v šachu reprezentovali dole zleva Benedikt Chmelík, Jakub Stinka, Aneta Stinková, Jan Marek a Matěj Záluský. V horní řadě zleva Pavel Koc, ředitel školy, a Josef Streďák, vedoucí kroužku.
Písek – Dosáhli úspěchu na republikové úrovni. Šachisté ze Základní školy Josefa Kajetána Tyla na Mistrovství České republiky školních týmů v kategorii 1. – 5. třída obsadili 7. místo. Nominaci na šampionát, který se uskutečnil v polovině dubna, si písečtí mladíci vybojovali triumfy v okresním a poté krajském kole.

Šachisté z písecké Tylovky uspěli na mistrovství republiky

Ostatní sporty
Radnice v Lanškrouně. Ilustrační foto.
Lanškroun - Už je to pět měsíců, co řízení školy vyměnil za vedení desetitisícového Lanškrouna. Radim Vetchý byl zvolen starostou za Lanš-
krounské fórum, které vyhrálo podzimní komunální volby v Lanškrouně. Do listopadu 2014 pracoval jako ředitel Základní školy speciální v Lanškrouně.

Společenský dům: Je třeba udat směr

Pardubický kraj
Radnice v Lanškrouně. Ilustrační foto.
Lanškroun – Už je to pět měsíců, co řízení školy vyměnil za vedení desetitisícového Lanškrouna. Radim Vetchý byl zvolen starostou za Lanš
krounské fórum, které vyhrálo podzimní komunální volby v Lanškrouně. Do listopadu 2014 pracoval jako ředitel Základní školy speciální v Lanškrouně.

Společenský dům: Je třeba udat směr

Orlicko
Ilustrační foto.
Šumpersko, Jesenicko – Vážení čtenáři, pravidelně budeme zveřejňovat týdenní informační servis pohřebních služeb ze Šumperska a Jesenicka o spoluobčanech, kteří zesnuli.

Rozloučili jsme se

Nehody
Steve Moses (vpravo)
Moskva - Americký útočník Steve Moses z Jokeritu Helsinky je s 36 brankami novým střeleckým rekordmanem Kontinentální hokejové ligy. V utkání na ledě Atlantu Mytišči proměnil v deváté minutě trestné střílení a překonal dosavadní rekord, mezi jehož držiteli byli i čeští hráči Jan Marek a Pavel Brendl.

Moses vytvořil nový rekord KHL, Kovář si pojistil druhé místo

Hokej
Úřad práce
Třebíčsko - Hranice nezaměstnanosti se na Třebíčsku přiblížila k deseti procentům, v lednu v okrese nemělo práci hned 7 604 lidí. Nelichotivé číslo by nyní o trochu mohl snížit nový projekt úřadu práce a obcí. Podle něj by obě strany měly ještě úžeji spolupracovat a podílet se na vytváření nových pracovních míst pro uchazeče o zaměstnání, evidované na úřadu práce.

Spolupráce státu a obcí má lidem přinést nová místa

Podnikání
Zleva nahoře Aneta Šlajsová, Tereza Beňušíková, Šárka Jarkovská, Štěpánka Váchalová, Markéta Kutilová, Pavlína Beberová, Miroslava Duffková, Barbora Kupilíková a Kateřina Váchalová. Leží Aneta Berková.
Domažlice, Plzeň – Výborně volejbalové Domažlice nereprezentuje pouze druholigové ´áčko´ mužů. Úspěchů v krajských přeborech dosahují také mládežnická družstva. Nedávno se hrály hned dva turnaje, jeden v rámci krajského přeboru kadetek, ten hostily Domažlice, druhý se konal v Plzni a šlo o krajský přebor mladších žáků.

Volejbalistky Domažlic vedou krajský přebor

Ostatní sporty
Ilustrační snímek
Praha – Nezaměstnanost v České republice v prosinci meziměsíčně vzrostla na 7,5 procenta z listopadových 7,1 procenta. Bez práce bylo 541.914 lidí, což je o 24.406 víc než o měsíc dříve. Uvedl to dnes Úřad práce. Oproti prosinci 2013 je ale nezaměstnaných méně, tehdy jejich podíl tvořil 8,2 procenta a bylo jich skoro o 55.000 víc než poslední měsíc loňského roku. Důvodem meziměsíčního růstu nezaměstnanosti v prosinci je podle úřadu tak jako v minulých letech hlavně ukončování sezonních prací.

Nezaměstnanost v prosinci vzrostal na 7,5 procenta

Ekonomika
 Nedaleko ruského sibiřského města Ťumeň se krátce po startu zřítilo letadlo se 43 lidmi na palubě.
Jaroslavl – Motory letounu Jak-42 při osudném startu v září 2011 pracovaly na plný výkon, ale startovací rychlost byla nedostatečná. Vyplynulo to z dnešních výpovědí svědků před soudem v ruské Jaroslavli, který se zabývá tragickou havárií na místním letišti Tunošna. Podle ruských prokurátorů má soud vyslechnout 120 svědků, líčení může prý trvat i rok.

Letoun Jak-42 s hokejisty neměl při havárii nutnou rychlost, tvrdí svědci

Svět
V Rusku spadlo letadlo s hokejisty KHL: Rachůnek, Vašíček i Marek zahynuli.
Havlíčkův Brod - Michaela Jajtnerová, přítelkyně hokejisty Josefa Vašíčka, který zahynul při leteckém neštěstí v Rusku, je jeho zákonnou dědičkou. Dnes o tom rozhodl Okresní soud v Havlíčkově Brodě. Jajtnerová uspěla se žalobou proti Vašíčkovým rodičům, kteří ji podle ní neprávem vyškrtli z dědického řízení. Podle rodičů už Jajtnerová před neštěstím se sportovcem nežila ve společné domácnosti.

Boj o miliony: Přítelkyně zesnulého hokejisty Vašíčka má podle soudu dědit

Česko
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová.
Praha – Vývoj v úřadu práce je podle protikorupční organizace Transparency International ČR (TIC) znepokojující. Poukazuje na personální i jiné změny a nejasné směřování instituce, ale také na možnou korupci. Po odvolání generální ředitelky úřadu práce si totiž její náměstek Josef Střítecký stěžoval na to, že dostal z ministerstva práce nabídku vysokého odstupného, aby i on z funkce odešel.

Změny na úřadu práce? Transparence žádá Sobotku o prověření situace

Česko
Ilustrační foto
Praha - Tisíce škod za celkem desítky milionů korun nahlásili klienti pojišťoven v důsledku ledovky a námrazy, které postihly Česko v posledních dnech. Nejčastěji jde o menší nehody kvůli nedobrždění vozidel. V příštích dnech se čeká nárůst dalších majetkových a úrazových škod, a také pojistné události v průmyslovém pojištění kvůli přerušení provozu. Vyplývá to z ankety mezi největšími pojišťovnami.

Pojišťovny evidují z námrazy tisíce škod za desítky milionů korun

Ekonomika
Celníci zabavili na trhu 300 padělků kapesních nožů Rybička.
Praha - Celníci zabavili na trhu 300 padělků kapesních nožů Rybička, které v originálu vyrábí firma Mikov. Koncem minulého týdne je objevili ve třech desítkách kamenných prodejen po celé republice s výjimkou Plzeňského a Karlovarského kraje, řekl mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták. Mikov se s plagiátorstvím svých výrobků setkal poprvé a zvažuje právní kroky.

Celníci zabavili 300 padělaných nožů rybička. Byly dražší než originál

Ekonomika
Ilustrační foto.
Čerčany –  Vedení radnice se  po komunálních volbách, do nichž vstoupily nové volební subjekty, obměnilo. Neuvolněným starostou zastupitelé při pondělním ustanovujícím zasedání zvolili  Martina Richtera z Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst.

Čerčanští voliči způsobili průvan

Benešovsko
Volejbalisté domažlické Jiskry se drží na druhé příčce druholigové tabulky.
Jirkov – Na předměstí Chomutova, konkrétně do Jirkova, zavedlo sedmé a osmé kolo II. ligy domažlické volejbalisty. Jejich hostitelem bylo družstvo VK Jirkov-Ervěnice, za které nastupuje bývalá opora Jiskry Tomáš Jiránek, jeden ze strůjců postupu Domažlic do II. ligy před necelými třemi lety. Jiskra přijela jako druhý tým tabulky s pěti výhrami na kontě, domácí měli vítězství dvě.

Volejbalisté Jiskry jsou stále druzí!

Ostatní sporty
Ilustrační foto
Vyškov – V posledních letech Vyškované i lidé z blízkého okolí kritizují, že v okresním městě nabízejí oblečení zejména vietnamští obchodníci. Tomu má být od příštího roku konec. Alespoň částečně. Developerská firma totiž ve Vyškově plánuje výstavbu nového obchodního centra, kde budou k dispozici právě obchody s textilem, obuví nebo sportovními potřebami.

Ve Vyškově vznikne obchodní dům. Nabídne textil i obuv

Vyškovsko
Ilustrační foto
Praha – Úřad práce ČR povede dočasně ředitelka jeho liberecké krajské pobočky Kateřina Sadílková. Řízením ji dnes pověřila ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD). Před třemi dny náhle odvolala dosavadní ředitelku Marii Bílkovou, svůj krok zdůvodnila rozdílným pohledem na fungování a směřování úřadu. Sadílková generální ředitelkou úřadu už krátce byla, v roce 2011 ale funkci sama po dvou měsících opustila.

Úřad práce dočasně povede šéfka liberecké pobočky Kateřina Sadílková

Ekonomika
Ota Lazorišák (vlevo) vstřelil Bílině tři góly.
Jindřichův Hradec - Hokejisté Vajgaru ve II. lize na svém stadionu porazili Bílinu 4:1. Ve svém druhém vystoupení tak poprvé naplno bodovali. Nejvýraznější měrou se o to postaral útočník Ota Lazorišák, jenž zaznamenal hattrick.

Lazorišák hattrickem zařídil výhru Vajgaru

Hokej
Ilustrační foto
Orlickoústecko – Krajský fotbalový přebor měl na programu třetí hrací kolo. Nedobytná tvrz v Žamberku byla pár vteřin od kapitulace, než si v poslední minutě postavil míč k přímému kopu Čada a přesnou ránou vyrovnal.

Žamberk spasil Čada, Letohrad doma selhal

Fotbal
Ilustrační foto
Praha - Stát bude při tzv. kurzarbeitu poskytovat zaměstnavatelům na platy zaměstnanců 30 procent průměrného výdělku, nejvýše však 1,4násobek minimální mzdy, což je 11.900 korun. Zaměstnanec by během kurzarbeitu měl pobírat 90 procent své průměrné mzdy, z toho 60 procent bude proplácet zaměstnavatel a 30 procenty přispěje ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). V dnešní zprávě to uvedlo MPSV. Opatření má pomoci tuzemským firmám ohroženým embargem na dovoz zboží do Ruska.

Stát bude při kurzarbeitu dávat 30 procent průměrného výdělku

Ekonomika
Marcela Paříková ukazuje, kam až sahala voda.
Pozovice – Prudký přívalový déšť a bouřky, které minulou neděli zasáhly obec Pozovice nedaleko Štoků, rozvodnily tamní potok a voda se do obce podle obyvatel valila i z přilehlých polí. Obyvatelé vesnice se shodují v jednom. Vše se seběhlo tak rychle, že neměli šanci se ničivému živlu jakkoli bránit.

Paříková: Voda z okolních polí mi pětkrát vytopila dům

Havlíčkobrodsko