ŠTÍTEK: Jan Švejnar

Martin Bursík
Praha - Nová politická strana expředsedy zelených Martina Bursíka má dostatek podpisů potřebných pro registraci strany. Zástupci Liberálně ekologické strany (LES) dnes odpoledne předají podpisové archy na ministerstvo vnitra, informoval za LES Matěj Hollan. Ministerstvo má na registraci 15 dní, termín pro podávání kandidátek tak LES stihne.

Rekordní zájem. Strana Bursíka má dostatek podpisů pro registraci

Česko
Ilustrační foto
Praha - Česká republika se v letošním žebříčku konkurenceschop­nosti švýcarského institutu International Institute for Management Development (IMD) propadla již počtvrté v řadě. Posunula se na 35. místo z loňského 33. místa. Informoval o tom dnes Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při akademickém pracovišti CERGE-EI. Hodnoceno bylo 60 ekonomik světa a IDEA se podílel na sběru dat.

Česko v žebříčku konkurenceschopnosti opět kleslo. První jsou USA

Ekonomika
Miloš Zeman při on-line rozhovoru se čtenáři Českobudějovického deníku v létě 2012.
Českobudějovicko - Kdyby ale o výsledku rozhodovali jenom obyvatelé Českobudějovicka, dopadly by volby přesně naopak. Zde měl převahu Karel Schwarzenberg, jedná se však o jediný takový jihočeský okres. Jinde v kraji vítězil Miloš Zeman

Novým českým prezidentem bude Miloš Zeman

Českobudějovicko
Exposlanec za ČSSD Petr Wolf (na snímku vpravo) na chodbě krajského soudu.
Ostrava – Exposlanec Petr Wolf (52 let), na kterého Krajský soud v Ostravě vydal zatykač, se již objevil v policejní databázi hledaných osob. Stalo se tak poté, co krajský soud v pátek dopoledne doručil policii příkaz k dodání do výkonu trestu.

Exposlanec Wolf je v databázi hledaných osob

Zločiny a soudy
Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg
Už před nějakým časem se spíše možná jen z recese začala mezi lidmi šířit zlovolná fáma, že až se Miloš Zeman stane prezidentem, Václav Klaus bude opět premiérem. Odpůrci Miloše Zemana této provokativní „nadsázce" zvesela zatleskali a radostně ji šířili dál.

Miloš Zeman, první dáma Česka

Opavsko
Jiří Dienstbier
Praha – Vedení ČSSD zažilo možná jednu z nejožehavějších chvílí své politopadové existence. Její kandidát Jiří Dienstbier v prezidentské volbě sice skončil těsně na čtvrtém místě, ale do druhého kola postoupili Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg, tedy dva muži, kteří jsou vůči sociální demokracii v opozici.

Jiří Dienstbier splnil zadání, teď ve straně oslabuje

Česko
Bohuslav Sobotka.
Praha - Místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová si bude muset vybrat, zda bude dál podporovat jako prezidentského kandidáta bývalého premiéra a expředsedu sociálních demokratů Miloše Zemana, nebo zda bude dál zastávat svou stranickou funkci. Podle nynějšího šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky oboje není slučitelné.

Sobotka: Benešová si musí vybrat mezi podporou Zemana a funkcí

Česko
Pohled na prezidentskou standartu na Pražském hradě. Ilustrační foto
Praha /INFOGRAFIKA/ – Do první přímé volby českého prezidenta se přihlásilo 20 kandidátů. Oznámilo to ministerstvo vnitra. Lhůta pro předkládání přihlášek dnes v 16:00 skončila. Alespoň 11 z navržených zřejmě splnilo podmínky kandidatury. Favority jsou podle dosavadních průzkumů expremiéři Jan Fischer a Miloš Zeman, jejich největšími konkurenty pak místopředseda a senátor ČSSD Jiří Dienstbier nebo podnikatel a senátor Tomio Okamura.

Do prezidentské volby se hlásilo 20 lidí, podmínky splnilo jen 11

Česko
Ladislav Jakl
Praha - Seznam oficiálních uchazečů o prezidentský úřad se dnes naposledy může rozšířit. V 16:00 skončí možnost přihlásit kandidáty na ministerstvu vnitra k registraci. Do historicky prvních přímých voleb hlavy českého státu, které budou v půlce ledna, se zatím nominovalo deset adeptů. Dopoledne je doplní podnikatel a senátor Tomio Okamura.

Seznam kandidátů na prezidenta se dnes naposledy může rozšířit

Česko
Ilustrační foto.
Praha - Veto prezidenta, který na konci září vrátil do sněmovny prováděcí zákon k penzijní reformě, může mít poměrně fatální následky. Reálně totiž hrozí, že by státní rozpočet mohl v příštím roce přijít až o 20 miliard korun.

Zmatek v zákonech. Přijde stát o 20 miliard?

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha – Vstup do druhého pilíře důchodového systému se od příštího roku vyplatí polovině mužů a 30 procentům žen. Vyplývá to z dnes prezentované studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA), který působí pod vedením Jana Švejnara při institutu CERGE-EI. Výhodnější je do nového systému podle studie přestup pro bohatší.

Přechod do nového systému důchodů se vyplatí polovině mužů

Ekonomika
Advokátka Klára Samková.
Praha - Zatím tisíce podpisů shromáždila pod svou nominaci na Hrad známá advokátka Klára Samková. Aby se mohla volby zúčastnit, potřebuje jich jako nezávislá kandidátka 50.000. Do ulic proto chce vyslat své „klony", dnes novinářům ukázala papírovou masku se svou podobou, kterou mohou používat její příznivci při sběru podpisů.

Kandidátka na Hrad Samková chce pro podpisy vyslat "klony"

Česko
Jan Fischer
Praha – Nejlepší vyhlídky uspět v přímé prezidentské volbě má podle průzkumu agentury STEM bývalý premiér Jan Fischer. Přijatelným kandidátem je pro 74 procent lidí, v prvním kole by ho volilo 30 procent lidí. Druhý nejpřijatelnější je pro lidi ekonom Jan Švejnar, který ale v úterý oznámil své definitivní rozhodnutí nekandidovat.

Šanci uspět v prezidentské volbě má hlavně Fischer

Česko
Jan Švejnar
Praha - Ekonom Jan Švejnar nebude v přímé volbě kandidovat na prezidenta. Oznámil to dnes v tiskovém prohlášení. Uvedl, že chce pokračovat ve své akademické a poradenské činnosti. Švejnar, který se o prezidentský post ucházel už v roce 2008, kdy hlavu státu vybíral parlament, byl podle průzkumů veřejného mínění jedním z favoritů blížících se voleb. Dnešním prohlášením ukončil několikaměsíční váhání kolem své kandidatury.

Švejnar nebude bojovat o Hrad, rozhodl se nekandidovat

Česko
Ekonom Jan Švejnar
Praha – Seznam uchazečů o post nového prezidenta tento týden zřejmě dozná podstatnou změnu. K tomu, zda bude v přímé volbě kandidovat, by se podle serveru Ihned.cz měl vyjádřit ekonom Jan Švejnar. Někdejší soupeř prezidenta Václava Klause v parlamentní volbě dosud nedal najevo, zda o Hrad má zájem. Oznámil pouze, že se rozhodne během léta. V průzkumech veřejného mínění si nicméně Švejnar stále pohybuje na předních místech.

Švejnar oznámí, zda chce na Hrad, kandidátů přibývá

Česko
Jan Fischer.
Praha - Největší šanci uspět v prvním kolem prezidentské volby má bývalý premiér Jan Fischer. Svou podporu mu vyjadřuje 34 procent lidí, kteří se zúčastní přímé volby prezidenta. Následuje ho někdejší premiér Miloš Zeman s podporou 20,5 procenta voličů a na třetím místě je ekonom Jan Švejnar s deseti procenty.

Největší důvěru u Čechů má Fischer, k volbám se chystá 70 % lidí

Česko
Miloš Zeman na návštěvě v Hradci Králové.
Praha - Expremiér Miloš Zeman stahuje náskok bývalého předsedy úřednické vlády Jana Fischera v šancích na vítězství v prezidentské volbě, uvedla dnes agentura ppm factum research. Podle jejího srpnového průzkumu vede Fischer o 1,4 procentního bodu před Zemanem, zatímco v červencovém průzkumu to bylo o čtyři procentní body.

Zeman stahuje Fischerův náskok v prezidentské volbě

Česko
Advokátka Klára Samková.
Praha - Známá advokátka Klára Samková chce kandidovat na prezidentku. Uvedl to v neděli server Lidovky.cz. Samková už na svém webu zveřejnila petiční archy, které mohou její příznivci podepisovat. Kandidáti, které nenominuje alespoň 20 poslanců nebo deset senátorů, potřebují získat celkem 50 tisíc podpisů, aby se voleb mohli zúčastnit.

Advokátka Samková chce kandidovat na prezidentku

Česko
Pražský hrad
Zlínský kraj - Fischer, Zeman, Švejnar, Schwarzenberg či Fischerová. Jména lidí, kteří by se měli stát příští rok novým českým prezidentem. Alespoň podle názorů oslovené čtyřicítky známých tváří našeho kraje.

Takového chci prezidenta

Zlínsko
Jana Bobošíková.
Praha /ROZHOVOR/ - Obě parlamentní komory schválily prováděcí zákon přímé prezidentské volby. Cesta na Hrad pro stranické i nezávislé kandidáty je volná. Mezi prvními se k nim zařadila i předsedkyně neparlamentní Suverenity Jana Bobošíková, kdysi populární moderátorka televize Nova a bývalá europoslankyně.

Bobošíková: Jsem proti euru a větším pravomocím Bruselu

Česko
Ekonom Jan Švejnar
Praha - Ekonom Jan Švejnar dosud definitivně nerozhodl o tom, zda se zúčastní prezidentské volby. Chce tak prý učinit během léta. Švejnar, který je podle průzkumů jedním z favoritů volby, v minulých měsících avizoval, že svou možnou kandidaturu oznámí po přijetí prováděcího zákona k přímé volbě. Ten ve středu beze změn schválil Senát a čeká už jen na podpis prezidenta Václava Klause.

Švejnar kandidaturu na Hrad stále nepotvrdil, rozhodne se v létě

Česko
Jan Fischer ve Sněmovně
Praha - Největší šanci dostat se do druhého kola přímé volby prezidenta ČR by měl bývalý premiér Jan Fischer, který by první kolo boje o Hrad vyhrál se ziskem 32 procent hlasů. Druhý by skončil někdejší premiér Miloš Zeman, volilo by ho 17 procent lidí. O 1,5 procenta tak předstihl ekonoma Jana Švejnara. Vyplývá to z červnového volebního modelu agentury Median.

Přímá volba prezidenta: Fischer by vyhrál první kolo, Zeman je druhý

Česko
Přemysl Sobotka.
Praha - Výkonná rada ODS dnes potvrdila vítěze vnitrostranických primárek Přemysla Sobotku jako oficiálního stranického prezidentského kandidáta. Vedení občanských demokratů také rozhodlo, že na prezidentskou kampaň bude vyčleněno 15 milionů korun. Novinářům to řekl premiér a předseda ODS Petr Nečas.

Nečas: Sobotka bude mít na prezidentskou kampaň 15 milionů

Česko
Jan Fischer.
Praha - Do druhého kola přímé volby prezidenta by se nyní zřejmě dostali nestraníci Jan Fischer se ziskem 25,3 procenta hlasů a Jan Švejnar s 15,8 procenta. Vyplývá to z červnového průzkumu agentury Factum Invenio. Bývalému premiérovi Miloši Zemanovi, nynějšímu čestnému předsedovi Strany práv občanů – zemanovců, se na ně zatím nedaří dotáhnout. Volilo by jej 13,4 procenta občanů ČR.

Fischerův náskok na Hrad se zvyšuje, Zeman zůstává třetí

Česko
Přemysl Sobotka.
Praha – Senátor Přemysl Sobotka porazil v Praze v prezidentských primárkách ODS svého rivala europoslance Evžena Tošenovského. Sobotka získal 543 a Tošenovský 181 hlasů, sdělil ČTK stranický mluvčí Tomáš Bartovský. Sobotka tak v předposledním kole vnitrostranických voleb posílil své vedení.

Přemysl Sobotka posílil vedení v prezidentských primárkách ODS

Česko
Karel Schwarzenberg.
Praha /ROZHOVOR, ANKETA/ - Býval nejoblíbenějším českým politikem. Jako předseda TOP 09 a první oficiální prezidentský kandidát již tolik voličské přízně nevykazuje. V květnovém výzkumu agentury Median skončil Karel Schwarzenberg čtvrtý za Janem Fischerem, Milošem Zemanem a Janem Švejnarem.

Schwarzenberg: V Rakousku mě před 50 lety nazývali Červeným princem

Česko
Miloš Zeman
Praha – V přímé volbě prezidenta by nyní měli největší šanci postoupit do druhého kola boje o Hrad bývalý premiér Jan Fischer a někdejší předseda vlády Miloš Zeman. Ten poprvé předstihl ekonoma Jana Švejnara, který je těsně třetí. Fischera by podpořilo 36 procent voličů, Zemana 12,5 procenta a Švejnara o procento méně.

Prezidentská volba: Zemanovy šance rostou, už předstihl Švejnara

Česko