ŠTÍTEK: Jan Švejnar

Jan Fischer.
Praha /ROZHOVOR, ANKETA/ - Jako šéf Českého statistického úřadu nebyl nijak výrazný, v roli předsedy úřednické vlády se ale veřejnosti zalíbil natolik, že ho pasovala na favorita přímé prezidentské volby. Podle posledního průzkumu agentury Factum Invenio by Jan Fischer získal 24 procent, Jan Švejnar 15,8 a Miloš Zeman 13,3 procenta hlasů.

Jan Fischer: Rath je výstraha všem, že nikdo není nedotknutelný

Česko
Ekonom Jan Švejnar
Praha – Ekonom Jan Švejnar zatím není rozhodnut, zda bude kandidovat v přímé volbě hlavy státu. Řekl, že ačkoliv se kloní k účasti ve volbách, definitivně svou kandidaturu oznámí až po přijetí prováděcího zákona k volbě.

Švejnar stále neví, zda bude kandidovat na prezidenta

Česko
Jiří Paroubek.
Praha – Bývalý předseda ČSSD a šéf strany Národní socialisté – levice 21. století (LEV 21) Jiří Paroubek je připraven v prezidentských volbách podpořit někdejšího předsedu vlády a čestného šéfa Strany práv občanů – zemanovci (SPOZ) Miloše Zemana v jeho boji o Hrad.

Paroubek chce podpořit Zemana v prezidentských volbách

Česko
Karel Schwarzenberg
Praha - Vládní strana TOP 09 nepočítá s tím, že by její šéf a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg odešel z vlády kvůli své kandidatuře na prezidenta. Míní, že funkci šéfa diplomacie a pozici prezidentského kandidáta zvládne Schwarzenberg i v předvolební kampani před přímou volbou nové hlavy státu.

TOP 09 říká, že kvůli kandidatuře nepůjde Schwarzenberg z vlády

Česko
Pražský hrad
Praha - Opoziční sociální demokraté hodlají pro svého kandidáta do přímé volby prezidenta shánět podle předsedy poslanců ČSSD Jeronýma Tejce podpisy obyvatel a zároveň ho navrhnout poslanci a senátory. Vládní Věci veřejné připouštějí, že nemusí nominovat nikoho, mohou jen některého kandidáta podpořit.

S podporou kandidátů na Hrad strany nespěchají

Česko
Jan Fischer
Praha - Expremiéru Janu Fischerovi by v přímé prezidentské volbě dala hlas čtvrtina voličů. V průzkumu SC&C pro Českou televizi skončili na prvních třech místech nestraníci, po Fischerovi ještě ekonom Jan Švejnar se 13 procenty a podnikatel Tomio Okamura s devíti procenty.

Průzkum: Fischera by za prezidenta volila čtvrtina lidí

Česko
Ilustrační obrázek
Praha/Náchodsko /VÍKENDOVÁ POROTA/ - Po deseti letech více či méně vážně míněných pokusů se sami zákonodárci připravili o možnost rozhodovat, kdo bude sedět na Pražském hradě. Nástupce Václava Klause si tak už zvolí čeští občané sami. Co říkáte na přímou volbu prezidenta? Napadá Vás vhodný kandidát?

Nového prezidenta si mají zvolit lidé sami

Názory z regionu
Předseda senátu Milan Štěch
Praha – Podle Milana Štěcha si nástupce Václava Klause vyberou všichni občané v přímé volbě. Předseda Senátu se ovšem domnívá, že to domácí politickou scénu příliš neovlivní. Časovanou bombu zato vidí v polarizaci společnosti na chudnoucí většinu a tenkou vrstvu bohatých. Stejně jako v tom, že reálnou moc už nemají politici, ale nadnárodní finanční skupiny.

Milan Štěch: Přímá volba prezidenta projde. Přes nás určitě

Česko
Kolem sto padesáti lidí se přišlo rozlouči s Václavem havlem na náměstí Republiky v Plzni.
Plzeň - Liturgický průvod došel až na Hradčanské náměstí. Dagmar Havlová, katoličtí duchovní, státníci z celého světa, čeští politici s prezidentem Klausem i blízcí přátelé zesnulého vstoupili do majestátního chrámu sv. Víta. Je dvanáct hodin, začíná státní pohřeb Václava Havla. Jeho první okamžiky patří minutě ticha. V Plzni se v tu chvíli zastavil provoz veřejné dopravy, život se zastavil také v obchodních centrech, na poště, v kavárnách.
18 fotografií

S Václavem Havlem se v Plzni loučily desítky lidí

Plzeňsko
Ekonom Jan Švejnar
Praha - Rada Asociace krajů dnes ustavila ekonomickou radu, která bude poskytovat odborné rady krajům a vytvářet různé scénáře dopadů krize na kompetence a činnost krajů. Předsedou rady je Jan Švejnar, místopředsedou ekonomický expert ČSSD Jan Mládek.

Kraje vytvořily vlastní ekonomickou radu

Ekonomika
Ekonom Jan Švejnar
Praha/New York - Český ekonom Jan Švejnar byl jmenován zakládajícím ředitelem Centra pro globální hospodářskou politiku na Columbijské univerzitě v New Yorku. V tiskové zprávě to dnes oznámilo myšlenkové středisko IDEA při pražském ekonomickém institutu CERGE-EI, kde Švejnar působí.

Švejnar bude řídit ekonomické středisko v New Yorku

Česko
Krajský soud v Ostravě se ve středu začal zabývat případem bývalého poslance za ČSSD Petra Wolfa (50 let) a jeho manželky Hany Wolfové, kteří jsou obžalováni z dotačního podvodu. Za tento čin hrozí pět až deset let vězení.
Ostrava /AKTUALIZOVÁNO/ –Krajský soud v Ostravě se ve středu začal zabývat případem bývalého poslance za ČSSD Petra Wolfa (50 let) a jeho manželky Hany Wolfové, kteří jsou obžalováni z dotačního podvodu. Za tento čin hrozí pět až deset let vězení.

Poslanec Wolf: Obžaloba je vykonstruovaná

Zločiny a soudy
V sobotu 14. května bylo na česko-německých hranicích v budově bývalé staré celnice slavnostně otevřeno Muzeum železné opony
Rozvadov – Na tři stovky hostů se sešly v sobotu 14. května na dvoře bývalé staré celnice v Rozvadově u příležitosti otevření historicky prvního Muzea železné opony. Byla mezi nimi celá řada představitelů společenského i politického života.
10 fotografií

Muzeum železné opony je otevřené

Tachovsko