ŠTÍTEK: Jáva

Turistka spadla do indonéské sopky Kawah Ijen.
Pózování čínské turistky kvůli fotografii na okraji indonéské sopky Kawah Ijen skončilo tragédií. Ve snaze o co nejlepší snímek vkročila příliš blízko okraje kráteru, do něhož se poté zřítila. Pád ze 75metrové výšky nepřežila. Žena byla v době nešťastného incidentu se svým manželem na prohlídce sopky, kterou vedl průvodce.

Za fotku zaplatila životem. Turistka spadla do kráteru indonéské sopky

Svět
Z výstavy entomologa Otakara Ježka v infocentru na Ješutově náměstí v Bystřici.
/FOTOGALERIE/ Výstavu místního entomologa Otakara Ježka si lze prohlédnout do neděle 4. prosince v nově zrekonstruovaných prostorách infocentra na Ješutově náměstí v Bystřici u Benešova. Sběratel nabízí k prohlídce atraktivní exotické kousky z Mexika, Jávy, Austrálie, Ugandy, Tibetu, Madagaskaru, Indie, Afriky, Chorvatska i zástupce místní, tedy české a dokonce i přímo bystřické hmyzí říše.
35 fotografií

Nahlédnutí do motýlí říše: sběratel ukázal exotické kousky z různých koutů světa

Volný čas
Následky zemětřesení ve městě Cianjur na indonéském ostrově Jáva, 22. listopadu 2022
Bilance pondělního zemětřesení na indonéském ostrově Jáva stoupla na 268 obětí a 151 lidí se stále pohřešuje. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na indonéský úřad pro řešení katastrof. Dalších tisíc lidí utrpělo zranění. Konzulární odbor indonéského ministerstva zahraničí oficiálně potvrdil, že mezi zraněnými nejsou žádní cizinci, sdělila ČTK mluvčí české diplomacie Mariana Wernerová.
5 fotografií

Při zemětřesení v Indonésii zemřelo již 268 lidí. Záběry tragédie děsí svět

Svět
Při násilnostech a následném chaosu a tlačenici po zápase indonéské první fotbalové ligy ve městě Malang zemřelo v sobotu večer 129 lidí a další desítky osob, včetně žen a dětí, byly zraněny.
Při násilnostech a následném chaosu a tlačenici po zápase indonéské první fotbalové ligy ve městě Malang zemřelo v sobotu večer 125 lidí. Úřady počet obětí oficiálně upřesnily po kontrole údajů z deseti nemocnic v oblasti, kam byly desítky zraněných, včetně žen a dětí, ze stadionu převáženy. Původně bylo hlášeno 174 mrtvých a dalších nejméně 180 zraněných. O tragédii dnes informovaly zahraniční tiskové agentury s odvoláním na místní policii a úřady na ostrově Jáva.

Tragédie v Indonésii: Při násilnostech po fotbalovém utkání zemřelo 125 lidí

Svět
Trosky mostu zničeného lávou po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva, 5. prosince 2021
Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zahynulo nejméně 14 lidí a 98 jich utrpělo zranění, informoval dnes podle světových agentur místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. Původně hovořil o jedné oběti a nejméně čtyř desítkách raněných. Deset lidí, kteří byli po erupci uvězněni v okolí místních dolů, se záchranářům podařilo přesunout do bezpečí.

Výbuch sopky na Jávě si vyžádal nejméně 14 obětí. Desítky lidí utrpěly zranění

Svět
Daniel Lexa si splnil sen o vlastní pražírně kávy.
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Daniel Lexa je pražič kávy. Že by se jím mohl stát, ho napadlo na úpatí Kilimandžára v Tanzánii, když si na jedné místní plantáži vychutnával šálek čerstvě upražené arabiky. Sen o vlastní pražírně si splnil, dnes dováží kávu z Papuy Nové Guineje, Brazílie, Kolumbie, indonéského ostrova Jáva a nově také z Hondurasu.
12 fotografií

Pražič: Češi již dokáží kvalitní kávu ocenit

Orlicko
FOTO 1. Foto: Deník/Martin Singr
Vít Obrdlík patří mezi lidi, kteří nevydrží sedět se založenýma rukama. Před devíti lety založil v Telči tradici farmářských trhů, regionální potraviny pak prodával i v Jihlavě. Posledních sedm let se ale třiačtyřicetiletý podnikatel naplno věnuje zmrzlině.  

Zmrzlina provází Víta Obrdlíka už sedm let

Zprávy z Česka
Cestovatelka Pavla Trávníčková.
Kutná Hora - Pavla Trávníčková je žena s cestovatelskou duší, která se po ročním putování napříč Asií zamilovala, provdala a usadila ve vesnici uprostřed Jávy. Zatímco v Indonésii prosazuje zdravý život s minimem odpadu, v Česku propaguje myšlenku zodpovědného cestování. Ve čtvrtek 11. dubna od 18 hodin se o svůj příběh podělí s posluchači v Dačického domě.

Cestovatelka promluví v Dačického domě o zážitcích z Jávy

Kutnohorsko
Jezevec hnědý.
Brno /FOTOGALERIE/ – Pár jezevců hnědých se od minulého týdne zabydluje v Tropickém království brněnské zoo. Panji a Candra přicestovali z Indonésie, přičemž jinde v Evropě žádná zahrada tento druh nechová. Na nový domov si podle kurátorky chovu savců Doroty Gremlicové zvykli rychle. „Nebáli se chovatelů a v cizím prostředí se orientovali, jako by se tu narodili. Candra se hned po vypuštění proběhla, pak se usadila v plné misce, kterou podrobila důkladné kontrole a následně spokojeně usnula, znavená cestou přes půl světa,“ uvedla Gremlicová,
4 fotografie

Brněnská zoo má evropský unikát. Pár jezevců hnědých z Indonésie

Brněnsko
Ilustrační foto.
Jakarta - Sebevražedný atentátník se dnes odpálil před policejním velitelstvím v indonéském městě Solo na ostrově Jáva. Při útoku byl lehce zraněn jeden policista, informovala agentura AP. Policie se domnívá, že za akcí stojí radikální islamisté. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil.

Před policejním velitelstvím v Indonésii se odpálil atentátník

Svět
Houslista Jaroslav Svěcený v Indonésii: po koncertě v Yogyakartě.
Praha /FOTOGALERIE/ - Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený má za sebou dalekou cestu. Právě se vrátil z Indonésie. Koncertoval například v Jakartě i Yogyakartě, kde jeho celovečerní recitál navštívil i javanský sultán Hamengku Buwono X., jedna z nejvýznamnějších osobností Jávy i celé Indonésie.
4 fotografie

Houslista Jaroslav Svěcený se vrátil z Indonésie

Volný čas
Ilustrační foto
Jakarta - Kriticky ohrožený slon sumaterský uhynul ve středu v jedné z indonéských zoologických zahrad, z nichž řada čelí kritice, že v nich zvířata žijí v katastrofálních podmínkách. Slonice onemocněla asi před týdnem, snahy o její záchranu ale brzdil fakt, že zoologická zahrada ve městě Bandung na ostrově Jáva nemá už více než rok veterináře. Největší indonéské zoologické zahradě, která se nachází rovněž na ostrově Jáva ve městě Surabaya, se po četných úmrtích zvířat přezdívá „zoo smrti", píše agentura Reuters.

V indonéských zoo často hynou zvířata, aktivisté žádají změnu

Svět
Modré mládě krasky krátkoocasé jávské se svým rodičům v pražské zoologické zahradě zbarvením zatím moc nepodobá.
Praha - Pražská zoologická zahrada jako první v Evropě odchovala krasky krátkoocasé jávské, jedny z nejohroženějších ptáků světa. V pondělí o tom informovala její mluvčí Jana Myslivečková. Krasky jsou výrazně zbarvení ptáci podobní strakám, kterých ve volné přírodě žije odhadem 100 až 250.

Pražská zoo jako první v Evropě odchovala vzácné ptáky krasky

Praha