ŠTÍTEK: jed

Káně lesní.
Káně je naším nejhojnějším dravcem. Snad i kvůli tomu je veřejností přehlížená. Přitom jde o dokonale přizpůsobivý druh, který vyvinul skvělé strategie, jak přežívat a prosperovat v krajině pozměněné člověkem. Česká společnost ornitologická vyhlašuje ptákem roku 2021 káni lesní. Pomyslné žezlo přebírá od jiřičky obecné. Udělením titulu káni chtějí ornitologové lépe představit veřejnosti tento hojný, ale přehlížený druh naší krajiny. Pozorováním kání lesních se může veřejnost dozvědět více o způsobu života jinak spíše plachých a nepočetných dravců.
14 fotografií

Ptákem roku 2021 je v Česku káně lesní

Čtenář reportér
Alexej Navalnyj
Ruský agent, který se údajně účastnil sledování kritika Kremlu Alexeje Navalného a operace jeho otrávení a následného zahlazování stop, nevědomky v telefonickém rozhovoru Navalnému vyzradil, že toxická látka novičok mu byla nastražena do spodního prádla. Informovala o tom dnes americká televizní stanice CNN s odvoláním na záznam uvedeného rozhovoru, který jí a serveru Bellingcat poskytl tým Navalného. Ruská tajná služba FSB informaci označil za podvrh.
10 fotografií

Navalnyj vymámil z ruského agenta informace o otravě. Novičok měl ve spodkách

Svět
Ilustrační foto.
Společnost HP Pelzer po několika měsících dokončila přepracování dokumentace, která je potřeba pro posouzení vlivu její žatecké továrny na okolní životní prostředí. Od státu potřebuje získat kladné stanovisko, aby mohla dodatečně zlegalizovat některé stavby ve výrobním areálu u hlavního vlakového nádraží. Obyvatelé lokality, kterým dlouhodobě vadí negativní jevy z továrny, chtějí „povolovacího“ procesu využít a dosáhnout kýžených změn.

Lidé v Žatci si stěžují na provoz továrny. Čekají, s jakými opatřeními přijde

Žatecko a Lounsko
Generálka nevyšla, teď už připravují protilátku na kobří jed.
Po nucené pauze zapříčiněné nařízenou karanténou se zase vrátili na led a před sobotním startem nového ročníku odehráli hokejisté druholigových Klatov ještě jeden přípravný zápas. Svěřenci trenéra Michala Straky zajížděli do středních Čech, kde změřili síly s domácí Příbramí. A i když bojovali, nakonec neuspěli a prohráli 3:6.

Generálka hokejistům nevyšla, teď už připravují protilátku na kobří jed

Hokej
Lídr ruské opozice Alexej Navalnyj.
Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj byl otráven nervově paralytickou látkou, jejíž stopy byly zjištěny na prázdné lahvi od vody z Navalného hotelového pokoje v sibiřském městě Tomsk. Kritik Kremlu tedy nebyl otráven na místním letišti, jak se dříve myslelo, uvedl Navalného tým. Své podezření dnes zveřejnil na sociálních sítích společně s videozáběry z Navalného hotelového pokoje, který jeho spolupracovníci prohledali hodinu poté, co se dozvěděli, že opozičník za podezřelých okolností náhle zkolaboval.
10 fotografií

Navalného údajně otrávil jed v lahvi s vodou v hotelu, nikoliv na letišti

Svět
Hraboš polní
/FOTOGALERIE/ Do nové fáze vstupuje boj středočeských zemědělců s přemnoženými hraboši. Plyne to ze čtvrtečního sdělení Ivany Krškové z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ). Ten po dohodě s ministerstvem zemědělství kývl na rozhazování jedu po polích – vydal nařízení o mimořádném použití přípravků na ochranu rostlin při řešení trvajícího kalamitního výskytu hraboše polního.
11 fotografií

Zemědělci smějí trávit hraboše. Ochránci ptáků jsou v šoku

Z okolí
Hraboš polní
Do nové fáze vstupuje boj středočeských zemědělců s přemnoženými hraboši. Plyne to ze čtvrtečního sdělení Ivany Krškové z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ). Ten po dohodě s ministerstvem zemědělství kývl na rozhazování jedu po polích – vydal nařízení o mimořádném použití přípravků na ochranu rostlin při řešení trvajícího kalamitního výskytu hraboše polního.
11 fotografií

Zemědělci smějí trávit hraboše. Ochránci ptáků jsou v šoku

Ekonomika
Nory hrabošů v sadu s ovocnými stromky.
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) po dohodě s ministerstvem zemědělství vydal nařízení o mimořádném použití jedu na hraboše. Povolena je zvýšená dávka do nor. Na konkrétních pozemcích je možná i aplikace rozhozem, ale pouze na základě rozhodnutí ÚKZÚZ. Mimořádné použití je povoleno na pozemcích, kde byl dosažen nebo překročen pětinásobek prahu škodlivosti hraboše. ČTK to sdělila mluvčí ÚKZÚZ Ivana Kršková. Na území, kde je hraboš přemnožen, ústav nedoporučuje zasít meziplodiny. Česká společnost ornitologická upozornila na to, že povolení jedu ohrožuje kriticky ohrožené sýčky.
9 fotografií

Přemnožení hraboši opět ničí úrodu. Zemědělci mohou mimořádně použít jed

Česko