ŠTÍTEK: Jerevan

Arménská vlajka
Jerevan - Obchodní výměna mezi Českou republikou a Arménií je příliš nízká, řekl při návštěvě Arménie prezident Miloš Zeman. Přivezl proto s sebou podnikatelskou delegaci, kterou vypravila Hospodářská komora. Do Arménie se vydal i její prezident Vladimír Dlouhý, bývalý ministr průmyslu a místopředseda vlády. Zatímco Česko do Arménie vyváží zboží za 569 milionů korun, opačným směrem putuje zboží jen za 54 milionů Kč.

Podle Zemana je obchod mezi ČR a Arménií příliš nízký

Ekonomika
Láhev dvaasedmdesátileté brandy dostal prezident Miloš Zeman při dnešní návštěvě likérky Ararat v arménské metropoli Jerevanu.
Jerevan – Láhev dvaasedmdesátileté brandy dostal prezident Miloš Zeman při dnešní návštěvě likérky Ararat v arménské metropoli Jerevanu. Zároveň obdržel vlastní sud s asi 400 litry této lihoviny, který však zůstane ve sklepích podniku. Prezidenta, který je znám svým kladným vztahem k alkoholu, dárky evidentně potěšily. Hostitelům na oplátku v žertu slíbil, že pro ně bude v Česku pracovat jako neplacený agent. Zeman podnik navštívil v rámci své státní návštěvy Arménie.

Zeman si z Arménie veze letitý koňak a míří do Makedonie

Svět
Prezident Miloš Zeman při dnešní návštěvě Jerevanu nabídl Arménii a Ázerbájdžánu, aby v Praze jednaly o svém sporu o Náhorní Karabach.
Jerevan – Prezident Miloš Zeman při dnešní návštěvě Jerevanu nabídl Arménii a Ázerbájdžánu, aby v Praze jednaly o svém sporu o Náhorní Karabach. Po setkání s českým prezidentem to na tiskové konferenci řekl jeho arménský protějšek Serž Sargsjan. Podle Zemana jde o návrh českého ministerstva zahraničních věcí. Nabízí obnovení jednání, která se v Praze konala již na počátku tisíciletí.

Zeman nabídl Arménii a Ázerbájdžánu mírová jednání v Praze

Svět
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Praha/Jerevan – Prezident Miloš Zeman se dnes v Jerevanu vyslovil pro to, aby český parlament po vzoru německého Spolkového sněmu přijal usnesení týkající se arménské genocidy. Předsedové Senátu a Poslanecké sněmovny ale v Praze jeho názor nijak nepodpořili a zdrženlivě reagoval i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Zeman kromě toho při jednání s arménským protějškem Seržem Sargsjanem nabídl Arménii a Ázerbájdžánu, aby v Praze jednaly o svém sporu o Náhorní Karabach.

Zaorálek: Vyvraždění Arménů by měli posoudit historici

Česko
Zeman zároveň při jednání se Sargsjanem a při jednání národních delegací Česka a Arménie připomněl, že on sám již dříve vyvražďování Arménů Osmanskou říší v roce 1915 za genocidu označil.
Jerevan – Český parlament by podle Miloše Zemana měl přijmout usnesení týkající se arménské genocidy. Český prezident to řekl při dnešním setkání se svým arménským protějškem Seržem Sargsjanem. Zároveň poznamenal, že očekává, že kvůli jeho výrokům o genocidě Arménů odvolá Turecko z Prahy svého velvyslance, stejně jako to Ankara učinila ve vztahu k Berlínu. Šéf české Poslanecké sněmovny možnost parlamentní rezoluce nepřímo odmítl.

Zeman: Český parlament by měl přijmout usnesení o genocidě Arménů

Svět
Miloš Zeman
Jerevan – Prezident Miloš Zeman uctil v arménské metropoli Jerevanu oběti masakru Arménů z roku 1915. U památníku položil věnec a navštívil muzeum genocidy. V areálu také zasadil strom, u kterého zanechal cedulku, která masakr nazývá genocidou. Vyvražďování Arménů Osmanskou říší jako genocidu uznalo přes 20 zemí světa, Česko mezi nimi není. Turecko takový výklad odmítá.

Zeman uctil oběti masakru Arménů a označil ho za genocidu

Svět
Ludmila Rakušanová.
Vážení koaliční poslanci, tak trochu mi to vaše rozhodnutí zpřísnit zákon o zbraních připomíná Rádio Jerevan. V principu je určitě dobře, že jste se rozhodli zrevidovat kontrolu nad lidmi, kterým zákon svěřuje do rukou něco tak nebezpečného, jako je střelná zbraň. Pokud vás ale k tomu vedl konkrétní masakr, spáchaný loni v Uherském Brodě, pak nechápu, proč jste se z profilu pachatele nepoučili mnohem důkladněji.
0 fotografií

Sobotník Lídy Rakušanové koaličním poslancům

Sobotník Lídy Rakušanové
Ilustrační foto.
Jerevan – Arménská vláda dnes schválila návrh zákona vyzývající k uznání nezávislosti Náhorního Karabachu, který je separatistickou oblastí v Ázerbájdžánu obývanou převážně Armény. Podle pozorovatelů jde ale spíš o pohrůžku ze strany Jerevanu vůči Baku po náhlém opětném obnovení střetů v tomto regionu.

Arménská vláda schválila zákon k uznání Náhorního Karabachu

Svět
George Clooney
Jerevan - V předvečer připomínky stoprvního výročí masakru Arménů otomanskými Turky přijel do Jerevanu podpořit arménské snahy o prohlášení tohoto krveprolití za genocidu americký herec George Clooney. Hollywoodská hvězda, která patří k nejznámějším zastáncům tohoto označení vzbuzujícího nevoli Ankary, hodlá dnes předat vůbec první cenu Aurora za humanitární činnost. Z Jerevanu v sobotu vyšel pochod 15.000 lidí, kteří se vydali k památníku dávného masakru, uvedla agentura AP.

Clooney podpořil Armény ve snaze o uznání turecké genocidy

Svět
Ruský premiér Dmitrij Medveděv.
Jerevan/Baku - Rusko učiní všechno pro to, aby mír v Náhorním Karabachu zůstal zachován a aby komunikace mezi Arménií a Ázerbájdžánem pokračovala. Při setkání s arménským premiérem Ovikem Abramjanem to dnes v Jerevanu prohlásil předseda ruské vlády Dmitrij Medveděv. Připustil, že řešení karabašského problému je složité.

Medveděv: Rusko se pokusí zprostředkovat mír v Náhorním Karabachu

Svět
Arménie bere s bolestí na vědomí prodej ruských zbraní Ázerbájdžánu, protože Moskvu považuje za svého strategického spojence. Po schůzce s kancléřkou Angelou Merkelovou to dnes v Berlíně prohlásil arménský prezident Serž Sargsjan.
Berlín – Arménie bere s bolestí na vědomí prodej ruských zbraní Ázerbájdžánu, protože Moskvu považuje za svého strategického spojence. Po schůzce s kancléřkou Angelou Merkelovou to dnes v Berlíně prohlásil arménský prezident Serž Sargsjan. Uvedl, že zatímco Baku nasadilo do konfliktu v Náhorním Karabachu moderní výzbroj, Jerevan má k dispozici „jen zbraně z 80. let".

Arménský prezident si v Berlíně stěžoval na Rusko, že dodává zbraně Baku

Svět
Ilustrační foto
Jerevan - Ázerbájdžánské ministerstvo obrany dnes obvinilo Arménii z porušování příměří v Náhorním Karabachu, kde si prudké boje v uplynulých dnech vyžádaly nejméně 73 obětí na životech. Arménští separatisté z Náhorního Karabachu naopak tvrdí, že se dohoda o příměří dodržuje.

Baku obviňuje Armény z porušování dohody o příměří v Karabachu

Svět
Přestřelky pokračují nehledě na výzvy z Ruska, Spojených států, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě k ukončení palby.
Jerevan, Baku – Napětí, které viselo ve vzduchu dlouhá léta, propuklo ve sporné oblasti Náhorního Karabachu znovu v otevřené boje arménské a ázerbájdžánské armády. Střety si od pátečního večera vyžádaly nejméně tři desítky mrtvých, Ázerbájdžán dokonce dnes zmiňoval až stovku zabitých arménských vojáků. Obě strany se také viní ze zabití civilistů.

Karabach. Konflikt, na který svět zapomněl, zase vře

Svět
Ilustrační foto
Jerevan/Baku – Arménie a Ázerbájdžán se dnes vzájemně obvinily z mohutného ostřelování u Náhorního Karabachu, převážně Armény osídlené oblasti, která se za pomoci Arménie odtrhla od Ázerbájdžánu. Ázerbájdžán oznámil, že padlo 12 příslušníků jeho armády, Arménie později vyčíslila své ztráty na 18 vojáků. Karabašské úřady tvrdí, že ázerbájdžánské vojsko v noci na dnešek za pomoci dělostřelectva, obrněné techniky i letectva podniklo největší útok od uzavření příměří v roce 1994.

U Náhorního Karabachu propukly boje, desítky mrtvých

Svět
Ilustrační foto
Praha - České aerolinie budou v zimě provozovat lety do 38 destinací, nabídka se tak zvýší o sedm proti loňské zimní sezóně. Nově budou aerolinky létat do Benátek, Billundu, Bologně, Nice či Almaty. Do letového řádu dopravce se vrací i Jerevan a Helsinky. Sdělil to mluvčí firmy Daniel Šabík. V zimním letovém řádu přibyl také Peking, který aerolinky nabízí ve spolupráci (code-share) s Hainan Airlines.

Počet destinací v nabídce ČSA se v zimě zvýší o sedm

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha – České aerolinie obnoví koncem roku spojení mezi Prahou a arménským hlavním městem Jerevanem. Linka bude ale v provozu jen omezenou dobu, a to během vánočních a novoročních svátků od 13. prosince 2015 do 16. ledna 2016, sdělil mluvčí aerolinek Daniel Šabík. Linku společnost zrušila koncem loňského roku z ekonomických důvodů.

ČSA obnoví na vánoční a novoroční svátky linku Praha - Jerevan

Ekonomika
České ministerstvo zahraničí (MZV) nedoporučuje v souvislosti s eskalací napětí a ozbrojenými střety cestovat do severovýchodní Arménie. Ilustrační foto.
Praha – České ministerstvo zahraničí (MZV) nedoporučuje v souvislosti s eskalací napětí a ozbrojenými střety cestovat do severovýchodní Arménie. MZV to uvádí na svých internetových stránkách. Občany nabádá, aby se vyhnuli konkrétně arménské provincii Tavuš, která je právě hojně vyhledávanou rekreační oblastí, přezdívanou arménské Švýcarsko. Leží u hranice s Ázerbájdžánem a Gruzií.

Ministerstvo varuje před cestami na sever Arménie

Česko
Na Vochtánce vítali jaro rockeři z širého okolí
Potštejn – V sobotu se na Vochtánce koná jubilejní, už třicátý rockový festival. Tato dlouhá tradice zde se odehrávajících akcí začala už před patnácti lety. Tehdy místní kapela Radio Jerevan uspořádala v dřevěné hospůdce Na Vochtánce první malý festiválek, nazvaný Rockové vítání jara. Na podzim téhož roku akci zopakovala s festivalem Rockové loučení s létem – a toto pravidlo držela bez přestávky až do dnešních dní.

Rock na Vochtánce už po třicáté!

Orlicko
Ilustrační foto
Chrudim - Ve švýcarském Nyonu se na začátku července losovala předkola a úvodní fáze UEFA Futsal Cupu. V osudí byl i již jedenáctinásobný mistr České republiky Era-Pack Chrudim, kterého ale nakonec los příliš nepotěšil. V rámci skupiny E Main round jej totiž poslal do 1250 kilometrů vzdálené Rigy, kde se utká s domácím mistrem Lotyšska Nikars Riga, s řeckým Athény 90 a vítězem předkola skupiny G, kde se spolu v Moldavsku na konci srpna střetnou o jedno postupové místo domácí Progress Kišiněv, Halle-Gooik (Belgie) a ASUE Jerevan (Arménie).

Era-Pack čeká ve Futsal Cupu cesta do Rigy

Ostatní sporty
Pavel Klega byl na letišti v Jordánsku pohoštěn večeří zdarma.
Cesta kolem světa odvážného Hlučíňana Pavla Klegy stále pokračuje. Naposledy jsme vás o tomto dobrodruhovi, který chce objet planetu stopem, informovali v únoru. Tehdy si užíval pobyt v Jerevanu.

Cestovatel Pavel Klega dorazil do Jordánska

Opavsko
Ilustrační foto.
Praha - Ve Smetanově síni Obecního domu v Praze vystoupí ve středu od 20 hodin Sanfranciský symfonický mládežnický orchestr (San Francisco Symphony Orchestra) s arménským houslistou Sergejem Chačatrianem. Rodák z Jerevanu se představí v Koncertu pro housle a orchestr č. 1 g moll Maxe Brucha.

V Praze vystoupí Sanfranciský symfonický mládežnický orchestr

Volný čas
Ilustrační foto.
Praha - Ve Smetanově síni Obecního domu v Praze vystoupí ve středu Sanfranciský symfonický mládežnický orchestr (San Francisco Symphony Orchestra) s arménským houslistou Sergejem Chačatrianem. Rodák z Jerevanu se představí v Koncertu pro housle a orchestr č. 1 g moll Maxe Brucha. Návštěvníky koncertu dále čeká provedení skladeb Johna Adamse a Pátá symfonie Gustava Mahlera. Za pořadatele o tom informovala Taťána Čechovská.

V Praze vystoupí Sanfranciský symfonický mládežnický orchestr

Hudba
 Arménský prezident Serž Sargsjan dnes odložil plánované výrazné zdražení elektrické energie ve snaze ukončit protesty, které už týden blokují nejdůležitější komunikace v hlavním městě Jerevanu.
Jerevan - Arménský prezident Serž Sargsjan dnes odložil plánované výrazné zdražení elektrické energie ve snaze ukončit protesty, které už týden blokují nejdůležitější komunikace v hlavním městě Jerevanu. Podle médií slíbil, že prozatím ponese náklady spojené s nárůstem ceny elektřiny stát.

Arménský prezident kvůli protestům odložil zdražení elektřiny

Svět
Střelec Portugalska Cristiano Ronaldo.
Jerevan - Fotbalisté Portugalska v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy zvítězili v Arménii 3:2 díky hattricku hvězdného kapitána Cristiana Ronalda a pojistili si první místo ve skupině I. Tři branky vstřelil také polský útočník Robert Lewandowski, který lídrovi skupiny D pomohl k domácí výhře 4:0 nad Gruzií. Třetím hattrickem dne pak přispěl André Schürrle k vysokému triumfu Německa 7:0 na půdě Gibraltaru.

Portugalci velebí Ronalda, hattrickem vystřelil výhru nad Arménií. Němci řádili

Fotbal
Jerevan si připomněl vyvražďování Arménů před 100 lety.
Jerevan - Arménie si dnes připomněla 100. výročí zahájení masového vyvražďování Arménů v tehdejší Osmanské říši. Mezi hosty pietní akce v Jerevanu byli i prezidenti Ruska a Francie Vladimir Putin a François Hollande. "Nic nebude zapomenuto," prohlásil arménský prezident Serž Sargsjan u památníku obětem genocidy na pahorku Cicernakaberd.

Jerevan si připomněl vyvražďování Arménů před 100 lety

Svět
Turecký premiér Ahmet Davutoglu.
Jerevan /INFOGRAFIKA/ – Jen málo historických událostí je i po století takovou diplomatickou rozbuškou jako masové vyvražďování Arménů v Osmanské říši. Přesvědčil se o tom loni i český prezident Miloš Zeman, který toto zabíjení označil za genocidu. Po rozezlené turecké reakci následovalo vysvětlení Hradu, že šlo jen o prezidentův soukromý názor.

Genocida? Smrt Arménů rozděluje i po 100 letech

Svět
Francouzský prezident François Hollande.
Paříž – Dodání dvou vrtulníkových lodí Mistral Rusku podle francouzského prezidenta Françoise Hollandea není možné, protože pro to nebyly vytvořeny potřebné podmínky. Hollande to dnes řekl na tiskové konferenci v Paříži po jednání s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Dodal, že chce o kontraktu jednat v pátek s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Jerevanu během vzpomínkových akcí ke 100. výročí vyvražďování Arménů osmanskými Turky.

Hollande: Paříž zatím odmítá dodat Rusku vrtulníkové lodě Mistral

Svět
POTŠTEJNSKÁ KAPELA RADIO JEREVAN při svém vystoupení. Skupina hraje již od roku 1999 a na kontě má řadu demosnímků. Jejich  snem je zahrát si na nějakém velkém festivalu.
Potštejn – Na sobotu je na pot-
štejnské Vochtánce přichystán další z dlouhé řady hudebních festivalů, už patnáctým rokem pořádaných místní kapelou Radio Jerevan. Rockové vítání jara do pot-
štejnského podhradí přivede pětici zajímavých kapel v čele s punkovými Vision Days.

Patnáctá sezona rockové Vochtánky začíná

Orlicko
Válečná loď Mistral
Paříž – Francie a Rusko se snaží nalézt cestu z krize způsobené loňským zablokováním dodávky dvou vrtulníkových lodí Mistral pro ruské námořnictvo. Oznámil to dnes v televizní stanici Canal Plus prezident François Hollande. Paříž kontrakt za miliardu eur zastavila kvůli ruskému záboru ukrajinského Krymu a podpoře separatistického povstání na východě Ukrajiny.

Francie a Rusko hledají cestu k realizaci dodávky lodí Mistral

Svět
Patrik Berger
Praha – Bývalý fotbalový reprezentant Patrik Berger popřel zprávy o tom, že jen díky zpoždění unikl havárii německého Airbusu A320, na jehož palubě v úterý zemřelo po pádu ve francouzských Alpách všech 150 lidí na palubě. Stříbrný medailista z evropského šampionátu v roce 1996 dnes na twitteru uvedl, že z Barcelony cestoval do Prahy v pondělí a vůbec neměl o den později v plánu letět osudným spojem z katalánské metropole do Düsseldorfu, jak informoval arménský server news.am.

Berger popřel, že by těsně unikl úterní letecké havárii v Alpách

Svět
Filip Serečin.
Brno - Slovenský útočník Filip Serečin nakonec hrát za Brno nebude. Z přestupu pětadvacetiletého fotbalisty, který naposledy působil v Banancu Jerevan, sešlo, neboť se s vedením Zbrojovky nedohodl na podmínkách smlouvy. V kádru Zbrojovky se tak na jaře objeví pět nových hráčů. Těmi jsou brankář Dušan Melichárek a hráči do pole Václav Klán, Lukáš Zoubele, Radek Buchta a Josef Čtvrtníček.

Serečin v Brně končí. S vedením se nedohodl na smlouvě

Fotbal
Pavel Klega se momentálně nachází v hlavním městě Arménie Jerevanu.
/VIDEO/ Hlučíňan Pavel Klega na konci letních prázdnin zahájil cestu za svým velkým snem. Během tří let chce objet zeměkouli stopem. Po pěti a půl měsících se dostal až do hlavního města Arménie Jerevanu. Před nedávnem na internetu zveřejnil první díl z jeho putování.

Pavel Klega zveřejnil první díl seriálu

Opavsko
Eduard Bruna, obhájce Andranika Soghojana.
Praha - Na svobodě skončil 46letý Armén Andranik Soghojan, který byl v Praze odsouzen jako údajný vor v zakoně - tedy hlava ruskojazyčných zločineckých struktur - na 22 let za objenávky vražd z roku 2007. Pravomocný verdikt byl vynesen v jeho nepřítomnosti; napoprvé (i napodruhé) totiž pražský městský soud rozhodl o zproštění obžaloby a Soghojan byl propuštěn z vazby.

Údajný vor v zakoně je volný

Zločiny a soudy
Ilustrační foto
Jerevan, Praha - Údajný arménský mafiánský boss Andranik Soghojan odsouzený v Česku na 22 let do vězení vyšel dnes v Jerevanu na svobodu. Oznámil to arménský server news.am s odvoláním na tamní ministerstvo spravedlnosti. Jerevanský soud odmítl žádost o prodloužení vazby s tím, že z Prahy nedorazily potřebné dokumenty. České ministerstvo ovšem tvrdí, že žádost o prodloužení včas odeslalo společně s kompletní žádostí o převzetí výkonu rozsudku.

Údajný mafián Soghojan odsouzený v ČR na 22 let je na svobodě

Svět
Filip Serečin (vpravo).
Brno /ROZHOVOR/ - Doma s rodinou oslaví příchod nového roku, pak sbalí oblíbený vánoční dárek a vyrazí vstříc novému angažmá. Slovenský fotbalový útočník Filip Serečin se v pondělí přihlásí na startu zimní přípravy prvoligové Zbrojovky Brno. „Na Vánoce jsem dostal PlayStation, na kterém hraju FIFA 2015. Nic jiného nepotřebuju," zmiňuje fotbalovou hru pětadvacetiletý Serečin v rozhovoru pro Deník Rovnost.

Serečin: Liga v Arménii je tragikomedie, chodí na ni třicet lidí

Fotbal