ŠTÍTEK: Jeruzalém

Předvánoční setkání o návrzích rehabilitace starého židovského hřbitova v Prostějově
Spolek pro židovské kulturní dědictví Hanácký Jeruzalém uspořádal 18. prosince 2019 v podkrovním sále Městské knihovny v Prostějově neformální předvánoční setkání. Dvacítka zájemců z řad studentů, členů spolku Hanácký Jeruzalém a prostějovských občanů se zde sešla nad vizualizací návrhu rehabilitace starého židovského hřbitova v Prostějově.
4 fotografie

V Prostějově se diskutovalo o budoucí podobě starého židovského hřbitova

Čtenář reportér
Skauti rozdávali plamínek přátelství.
/FOTOGALERIE/ Kluci a děvčata z místního skautského střediska Modrý kruh ve Slaném rozdávali tradičně v předvečer Štědrého dne Betlémské světlo. Pro plamínek lásky a přátelství, který se předával v příjemném prostředí slánského městského Infocentra Pod Velvarskou branou, si přicházeli po celé odpoledne všichni, kteří věří tomuto dávnému poselství. Letošní motto zní Odvaha k míru.
8 fotografií

Skauti rozdávali plamínek přátelství

Kladensko
Ilustrační foto. Kůrovec.
Část obyvatel rozzlobila těžba dřeva v městském lese na městské části Zdaboř-Červená směrem na Podvršky. Lesní porost o rozloze zhruba 1 250 hektarů, který patří městu spravuje organice Městské lesy Příbram, která se stejně jako v mnohých dalších částech republiky i v lesích, kde hospodaří potýká s epidemií kůrovce. Kácení na Zdaboři část veřejnosti odsoudila na sociálních sítích.

Městské lesy Příbram bojují s kůrovcem

Příbramsko
V pondělí 25. listopadu 2019, byl v Prostějově slavnostně umístěn náhrobní kámen rabína Horowitze.
Území někdejšího starého židovského hřbitova v prostějovské Studentské ulici doznalo v pondělí první konkrétní změny. Původní, na jaře roku 2017 vandaly poničenou desku, která připomínala rabína Horowitze nahradil nový kamenný náhrobek. Náhrobek z bílého kamene tak připomíná místo posledního odpočinku významného prostějovského rabína.
28 fotografií

V Prostějově byl obnoven náhrobek význačného rabína

Prostějovsko
Izraelská vlajka. Ilustrační foto
Beroun – Šalanda pivovaru Berounský medvěd hostí osmadvacátý cestovatelský večer místního spolku Modrý Beroun. Návštěvníkům tam bude vyprávět o svých zkušenostech ze světa Irena Jančaříková.

Cestovatelka představí Izrael

Volný čas
Pohled na židovskou osadu Amona na palestinském Západním břehu Jordánu
Židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu už podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu pohledu Washingtonu oznámil americký ministr zahraničí Mike Pompeo s tím, že postavení Západního břehu Jordánu musí společně vyjednat Izraelci a Palestinci. EU v reakci uvedla, že nadále považuje židovské osady na okupovaném palestinském území za nelegální, napsala agentura Reuters. Krok Washingtonu podle očekávání uvítala izraelská vláda a odsoudili Palestinci.

Změna postoje. Židovské osady v Palestině neporušují právo, míní USA

Svět
Hořičtí farníci podnikli zajímavé výlety do Prahy a do Polska.
/FOTO/ Krásné počasí pozdního babího léta využili hořičtí farníci a zvláště pak jejich děti ke dvěma výletům. Ve spolupráci s městem Hořice navštívili nejdříve památná místa v sousedním Polsku a v polovině týdne pak Prahu.
4 fotografie

Výlety hořických farníků

Čtenář reportér
T. Holasová představila plán archeologického výzkumu v Šerhovní ulici
Třetí úterní podvečer v měsíci bývá tradičně v Klubu historickém a státovědném v Prostějově věnován přednášce. Ani úterý 15. října 2019 nebylo výjimkou. V sále Státního okresního archivu v Prostějově na téma Nejstarší židovské pohřebiště v Prostějově přednášela studentka oborů archeologie a judaistiky (se specializací na judaistickou archeologii) na Univerzitě Palackého v Olomouci Tereza Holasová. Spolupořadatelem akce byl spolek Hanácký Jeruzalém v Prostějově.
4 fotografie

V archivu proběhla přednáška o historii nejstaršího židovského pohřebiště

Čtenář reportér
Divadlo A. Dvořáka v Příbrami.
Jeruzalém. To slovo se tak lehce převaluje na jazyku, jako by tam patřilo, jako by ho člověk vyslovil snad tisíckrát a měl ho vypálené v mozku. Jméno města, u nějž máme pocit, že ho známe, aniž bychom ho kdy navštívili a které bude hlavním tématem dnešní večerní besedy v prostorách příbramského divadelního klubu. 

Beseda o Jeruzalémě v příbramském divadelním klubu

Volný čas
V Prostějově bylo v úterý 10.9. 2019 uloženo prvních 11 kamenů zmizelých
Prvních jedenáct Stolpersteine připomíná od úterka bohatou židovskou historii města. Hanácký Jeruzalém, jak bylo dříve přezdíváno Prostějovu se připojil k dalším městům po celé Evropě. Každá z uložených kamenných kostek připomíná jednu z obětí holokaustu za druhé světové války. Kameny zde uložil autor projektu Günter Demnig.
20 fotografií

Prostějov má své první Kameny zmizelých

Prostějovsko
Byla to oblíbená akce...
Linec - V obci Stammham už nebudou pořádat bazar dětského oblečení, který se tady konal dvakrát ročně po dvacet let. Rozhodující pro zrušení bylo podle organizátorek chování řady návštěvníků, napsaly OÖN.

I sousedé mají své „trhovce“

Z okolí
Na dochovaném historickém snímku ze školní třídy z roku 1936 jsou dvě z dětských obětí – sestry Stella Brennerová (úplně vpravo) a Josefina Brennerová (čtvrtá zprava).
Kameny zmizelých – Stolpersteine, které po celém světě připomínají zvěrstva holocaustu, se objeví i v Prostějově. Prvních jedenáct kostek o rozměrech třikrát deset centimetrů osazených mosazným štítkem, bude uloženo v prostějovských ulicích v úterý 10. září. Osobně se ukládání zúčastní i rabín Daniel Mayer.

V ulicích Prostějova bude uloženo 11 Kamenů zmizelých

Prostějovsko
Nabucco na Valečově
/FOTOGALERIE/ Nádherné kulisy, kostýmy umělců a krásná příroda. Legendární opera Giuseppe Verdiho s nezapomenutelným "sborem Židů", Nabucco, zazněla pod valečovským hradem. Rolí hlavních hrdinů se zhostili operní umělci z Itálie, Ruska, Německa, Izraele, České republiky a Bulharska. Sbor spolu s orchestrem tvoří 100 ¨účinkujících, v čele s předním dirigentem Milošem Formáčkem.
29 fotografií

Opera od Verdiho zazněla pod zříceninou hradu Valečov

Volný čas
Martin Kabátník: Cesta z Čech do Jeruzaléma a Egypta r. 1491–1492.
Publikace Martin Kabátník: Cesta z Čech do Jeruzaléma a Egypta r. 1491–1492. přináší kritickou edici jednoho z nejstarších původních česky psaných cestopisů.

Vyšel opět český cestopis

Svitavsko