ŠTÍTEK: Jeruzalém

Český premiér Petr Fiala.
Premiér Petr Fiala v souvislosti s teroristickým útokem Hamásu na Izrael uvedl, že by se měla přesunout česká ambasáda z Tel Avivu do Jeruzaléma. Nejde však pouze o slovo na efekt, pokud s tím nesouhlasí prezident ani ministr zahraničí? „Teď jsou na pořadu dne aktuálnější věci, a to je ochrana českých občanů a jejich bezpečí. V těchto hodinách probíhají lety vládních speciálů, které přivážejí české občany, kteří zůstali v Izraeli a přejí si vrátit do ČR. Na to se soustředíme,“ řekl v debatě Deníku Fiala.
16 fotografií

Ambasádu do Jeruzaléma přesuneme v řádu týdnů či měsíců, řekl Deníku Fiala

Česko
Ví premiér, co vás trápí? Deník.cz nabízí živé debaty s Petrem Fialou
Premiér Petr Fiala (ODS) v pondělí bilancoval dva roky od chvíle, kdy trojblok Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a koalice PirSTAN zvítězily ve sněmovních volbách. Přiznal, že ne všechno jde tak rychle, jak by si přáli voliči i on sám. V další živé debatě Deníku se vyjádřil nejen k inflaci či dotacím, ale i k přesunu české ambasády do Jeruzaléma, v čemž se neshodne s ministrem zahraničí ani s prezidentem. Co vše zaznělo? Nestihli jste přímý přenos? Záznam najdete v článku.
16 fotografií

VIDEO: Premiér Fiala se v debatě Deníku vyjádřil k inflaci, dotacím i Izraeli

Česko
Palestinci oslavují zničení izraelského tanku
Izrael označuje ničivý útok Hamásu z minulého týdne za své 11. září. Tajnůstkářský strůjce útoku, palestinský bojovník Muhammad Díf, jej nazývá bouří al-Aksá. Fráze, kterou nejhledanější muž Izraele použil v audiozáznamu vysílaném v sobotu, kdy Hamás vypálil tisíce raket z pásma Gazy, signalizuje, že útok byl odplatou za izraelské „znesvěcování" mešity al-Aksá na Chrámové hoře v Jeruzalémě, napsala dnes agentura Reuters.
43 fotografií

Jak tajnůstkářský velitel Hamásu Muhammad Díf osnoval útok na Izrael

Svět
Izraelské bezpečnostní síly kontrolují poškozený dům poblíž Jeruzaléma poté, co jej zasáhla raketa vypálená z pásma Gazy.
Zatím neupřesněný počet raket vypustilo v pondělí na Jeruzalém palestinské hnutí Hamás, podle jeho prohlášení se mělo jednat o odvetu za izraelské útoky na civilní obydlí v Pásmu Gazy. V Jeruzalémě se rozezněly sirény a deník Haarec s odvoláním na zdravotnickou službu Magen David Adom informoval o devíti zraněných. Podle fotografií sdílených na síti X byla také poškozená mešita v osadě nedaleko Jeruzaléma.
43 fotografií

Hamás útočil na Jeruzalém, zranil devět lidí. Jde o odvetu za útoky v Pásmu Gazy

Svět
Habakuk a mameluk.
U některých slov je nám, hned jak je někdo vysloví, úplně jasné, že do našich krajů připutovaly odjinud. A že původně asi neznamenaly přesně to, co označují dnes. Často jde o nelichotivé nálepky, jež dáváme lidem, kteří nás nějakým způsobem štvou. Přitom ale ani sami nevíme, co vlastně říkáme. Tak schválně, střelte jen tak od boku: kdo je pro vás mameluk, habakuk či hašašíra?

Seriál o češtině Slovíčkaření: Mohli se potkat Habakuk, mameluk a hašašíra?

Magazín
Skalní dóm na Chrámové hoře v Jeruzalémě
Každého, kdo navštívil Jeruzalém, musela oslnit - a to doslova – krása Skalního dómu, který se vypíná uprostřed města na Chrámové hoře. Bohužel většině návštěvníků zůstane přístup do nitra mistrovského architektonického díla, které je třetím nejposvátnějším místem pro stoupence islámu, navždy zapovězen. Výjimku dostali badatelé National Geographic, kteří tak mohou čtenářům představit tento ojedinělý starobylý prostor.
8 fotografií

Skalní dóm v Jeruzalémě: Vítejte na místě, kde Muhammad vystoupil na nebesa

Do světa
Česká reprezentace (v červeném) ve složení Kateřina Galíčková (číslo 3), Karolína Šotolová (číslo 9), Anna Rylichová (číslo 14) a Alžběta Levínská (číslo 12) obsadila na MS v trojkovém basketbalu desátou pozici, od středy ji čeká mistrovství Evropy.
O evropské medaile i o účast v kvalifikaci na olympiádu v Paříži zabojuje v izraelském Jeruzálemě v Mitchelll Parku nedaleko Zdi nářků česká ženská reprezentace v basketbalu 3x3, jejíž páteř tvoří hráčky KP TANY Brno Kateřina Galíčková a Karolína Šotolová, s nimiž nastupují ještě Anna Rylichová z Chomutova a Alžběta Levínská z Hradce Králové. Ve Svaté zemi začíná mistrovství Evropy v trojkovém basketbalu, které české reprezentantky zahájí ve středu od 16.55 duelem s Ukrajinou, v 18:45 je pak čeká souboj s favorizovanou Francií.
7 fotografií

Basketbalistky zabojují ve Svatém městě i o olympiádu. Páteř týmu tvoří Brňanky

Ostatní sporty
Zastavení v Pitiglianu.
Motto: „Krása je kvintesencí města, a to je to, co dělá město tak lidským.“ (Inaki Ábalos). To se vám, drazí čtenáři, jednomu tak nějak furt nechce domu a tak se rozhodne ještě pár dní věnovat toulkám jihem Toskánska, které je na hony vzdáleno všem známým turistickým trasám. Za pokračování seriálu a krásné fotky z Pitiglianu děkujeme Karlu Kafkovi.
30 fotografií

Toulky Itálií: Zastavení osmé v Pitiglianu

Čtenář reportér
Tyčkař AHA Vyškov Mario Hajzler na MEJ v Jeruzalémě.
Skvěle si na evropském šampionátu juniorů v atletice v izraelském Jeruzalémě vedl skokan o tyči Mario Hajzler z AK AHA Vyškov. V supertěžké konkurenci evropské špičky se probojoval do elitní desítky. Právě desátou příčku vybojoval výkonem čtyři metry pětadevadesát centimetrů. V kvalifikaci na finálový závod šel ještě o deset centimetrů výš na 505 cm.
4 fotografie

Tyčkař Mario Hajzler vstoupil mezi evropskou juniorskou elitu. Jako desítka

Ostatní sporty
Jakub Dudycha dobíhá první do cíle na mistrovství ČR v Táboře
Bylo to obrovské drama. Nejdřív na dráze a pak v zákulisí juniorského mistrovství Evropy v Jerusalémě. Finálový závod na 800 metrů znamenal pro atletické fanoušky opravdový nápor na nervovou soustavu. Jakub Dudycha předvedl na poslední dvoustovce parádní finiš a velice přesvědčivě si doběhl pro titul juniorského mistra Evropy. Navíc v kvalitním čase 1:46,76.

Zlatý junior Dudycha. Půlkař vyhrál, pak ho diskvalifikovali, ale nakonec slavil

Atletika
Osmnáctiletá Lurdes Gloria Manuel zazářila při mistrovství republiky na domácím stadionu
Nedávno skončené mistrovství republiky v Táboře naservírovalo fanouškům vskutku exkluzivní atletické menu. Loučení oštěpařské legendy Barbory Špotákové, český rekord Ondřeje Macíka na dvoustovce, dramatické boje na ovále i v technických sektorech v podání hvězd tuzemské atletiky – to všechno provázelo slavnostní návštěvu královny sportu u Jordánu. Tu možná nejvybranější ingredienci ovšem vmíchala do koktejlu špičkové sportovní podívané mladičká reprezentantka domácích barev: čtvrtkařka Lurdes Gloria Manuel.
12 fotografií

Lurdes Gloria Manuel: Když jsem viděla čas, bylo mi vlastně jedno, kolikátá jsem

Ostatní sporty
Lake Malawi
Synthpopová scéna je již několik dekád jednou z těch nejstabilnějších a komunita jejích posluchačů se stále rozrůstá. Není tak divu, že se po Evropě stále častěji objevují festivaly, které oslavují právě tento hudební styl. Svůj synthpopový festival bude mít na podzim konečně i Česká republika! V Liberci se již 4. listopadu 2023 uskuteční první ročník mezinárodního festivalu, který dostal název SEVER SYNTH CITY.

Do Liberce zamíří hvězdy synthpopové scény. Headlinerem budou němečtí M.I.N.E

Čtenář reportér
Hrad Bouzov
Nejen hrad Bouzov, ale i devět přiléhajících pozemků zůstane českému státu. Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost České provincie Řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě (tzv. Německého řádu), který se domáhá navrácení majetku, který mu zabavili nacisté na začátku druhé světové války a pak jej konfiskoval československý stát jako nacistický majetek.
12 fotografií

Pozemky u Bouzova zůstávají státu, soud zamítl stížnost Německého řádu

Olomoucko
Rytířský souboj skupiny Štvanci - vítězi v turnaji patřil kůň nebo zbroj poraženého.
Byli vzorem odvahy a statečnosti, v chlapcích vzbuzovali touhu stát se jedním z nich, dívky o nich snily. Chrabří rytíři v zářivých zbrojích fascinovali lidi odjakživa. Dnes tyto dávné hrdinské časy připomínají historičtí šermíři, kteří se sdružují ve spolcích. Potkat je lze na nejrůznějších akcích, často se uplatňují také v historických filmech a seriálech. Jedním z nich je i divadelní a kaskadérská společnost Štvanci, kterou v roce 1990 založil Robert Šlapanský.
18 fotografií

Rytíři a šermíři statečně čelí nebezpečí i dnes. Kam vyrazit na pořádný souboj?

Doma
Muslimská mešita al-Aksá v Jeruzalémě. Zlatá kopule dominuje celému městu, v němž se mísí tři hlavní náboženství. Pro židy a křesťany je pak celý areál známý jako Chrámová hora
Tisíce let slávy i válek. Naděje, bolesti a krve. Nejvýznamnější místa křesťanského světa Jeruzalém a Betlém jsou spojeny s příběhy Ježíše Krista. První je svatým městem také pro židy a muslimy. Magnet pro miliony věřících a poutníků. I bezvěrci ale pocítí prožitek v Chrámu Božího hrobu nebo si sáhnou na Zeď nářků, na kterou si mohl sáhnout legendární král Šalamoun. Prorok Mohamed pak měl v místech mešity al-Aksá se zlatou kopulí vstoupit na nebesa poté, co do Jeruzaléma přijel na legendárním okřídleném koni Burákovi.
53 fotografií

Města, která se modlí. Jeruzalém a Betlém jsou plné mystiky a kontrastů

Do světa
Dominika Weiss Hošková
Milovníci komorní hudby by si neměli nechat ujít výjimečný koncert, který se uskuteční 3. května v 19 hodin v koncertním sále Lázeňského domu Beethoven. Violoncellový recital bude mít Dominika Weiss Hošková, která za klavírního doprovodu svého otce Jiřího Hoška přednese skladby Beethovena, Brucha, Blocha, Sheriffa a Chopina.

Vynikající violoncellistka vystoupí v Teplicích

Čtenář reportér