ŠTÍTEK: Jeruzalém

Náměstí Jaffa v Tel Avivu
Je cestování do Izraele bezpečné? Kde seženu šekely? Nemusím se bát jezdit po Izraeli půjčeným autem? To jsou některé z obav „začátečníků“, kterí se velmi rychle rozplynou už na Ben Gurianově letišti v Tel Avivu. Je to normální země, kam můžete jet za poznáním a klasickou „koupací“ dovolenou s kamarádkou nebo s mámou. A klidně bez cestovky. Téma zpracoval časopis Glanc.
16 fotografií

Je tajemný Izrael bezpečný? Dovolenou zvládne i máma s dcerou, a bez cestovky

Do světa
Noví provozovatelé Biografu Kotva.
Od 1. září začne českobudějovické městské kino Kotva provozovat nový nájemce Asociace jihočeských audiovizuálních tvůrců (AJAT). Vystřídá bývalého provozovatele Jana Turinského, který řídil kino dlouhých 17 let. Nájem kina nově město určilo ve výběrovém řízení, v němž AJAT zvítězil, na sedm let. Důvodem byla podle prvního náměstka Juraje Thomy, který má na starosti i kulturu, motivace.

Biograf Kotva bude sloužit městu. Chceme kino otevřít všem, říkají noví nájemci

Českobudějovicko
Jazz in Písek
V Palackého sadech se v pátek 5. srpna konal mezinárodní jazzový festival Jazz in Písek. Vystoupili mezinárodní kapela B/Y Organism, kytarista a skladatel z Jeruzaléma Elon Turgeman, hudebnice Jana Koubková, kapela Tribute 2 Headhunters s perkusionistou Michito Sanchesem. Děkujeme Andree Kovaříkové za příspěvek. 
21 fotografií

Pískem se linul jazz. Festival nasadil laťku

Čtenář reportér
Viktorie Jánská získala bronz v soutěži dálkařek na Evropském olympijském festivalu mládeže. 
Na mistrovství Evropy dorostu přišla atletka Škody Plzeň Viktorie Jánská o bronzovou medaili ze štafety kvůli diskvalifikaci za vyšlápnutí z dráhy jedné z jejích běžeckých parťaček. Patnáctiletá Jánská, která je členkou Akademie individuálních sportů Plzeňského kraje (AIS PK), si však sportovní neúspěch ze šampionátu v Jeruzalémě vynahradila ve středu při Evropském olympijském festivalu mládeže (EYOF) v Banské Bystrici. Na akci pro patnácti- a šestnáctileté sportovce získala bronz ze soutěže dálkařek.

Jánská napravila smůlu z mistrovství Evropy. Má bronz

Ostatní sporty
Genetická konference na počest G.J.Mendela.
/FOTO, VIDEO/ Křesťané mají Jeruzalém a Bibli, muslimové Mekku a Korán. Genetici Brno a Mendelovy zákony dědičnosti. Největší mozky moderní doby včetně dvou držitelů Nobelových cen se v těchto dnes sjíždí na jih Moravy. Skládají úctu zakladateli genetiky Gregoru Johannu Mendelovi na mezinárodní genetické konferenci, přičemž hledají odpovědi na prosté, avšak velké otázky: Co je to život?
51 fotografií

Genetická konference na počest Mendela: Brno je Mekka vědy, říkají nobelisté

Brněnsko
Záslužný řád za realizaci unikátní expozice předal ředitelce Muzea středního Pootaví ve Strakonicích Ivaně Říhové velvyslanec Suverénního řádu Maltézských rytířů v České republice J.E. p. Wenceslas de Lobkowicz.
/GALERIE/ Muzeum středního Pootaví Strakonice resp. jeho ředitelka. Ivana Říhová získala od Suverénního řádu maltézských rytířů významný záslužný řád ORDINE PRO MERITO MELITENSI. Toto vyznamenání se uděluje osobám, které se výjimečně zasloužily o maltézský řád. V muzeu ve Strakonicích takový počin najdete. Je to expozice věnovaná historii a současnosti tohoto řádu, v České republice ani v Evropě druhá taková není.
22 fotografií

Strakonické muzeum dostalo řád od rytířů. Můžete se podívat, co je zaujalo

Čtenář reportér
Michaela Augustinová během koncertu, kde zazněla premiéra Olivy.
Stát Izrael se nalézá na Blízkém východě v oblasti jihozápadní Asie. Leží při východním pobřeží Středozemního moře a sousedí s Libanonem, Sýrií, Jordánskem a Egyptem. Izrael je se svou populací (8,3 milionu obyvatel, z níž většinu, 75,4%, tvoří Židé), jediným židovským státem na světě. Je rovněž domovem izraelských Arabů, křesťanů, Samaritánů či Drúzů a několika dalších náboženských a etnických menšin. Co do rozlohy a počtu obyvatel je největším městem Jeruzalém. Dle Jeruzalémského zákona je také hlavním městem Izraele se sídlem prezidenta, vlády a vládních úřadů, nejvyššího soudu i parlamentu.
3 fotografie

Úspěšná studentka pražské HAMU o výměnném studijním pobytu v Izraeli

Čtenář reportér
Max Zweig - účastníci večera.
V podkrovním sále Městské knihovny v Prostějově se konal ve středu 22. června literární podvečer věnovaný Maxi Zweigovi Max Zweig. Dramatické století. Uspořádaly jej Muzeum a galerie v Prostějově, Pražský literární dům autorů německého jazyka, spolek Hanácký Jeruzalém a Centrum judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových Filozofické fakulty UP v Olomouci. Za příspěvek děkujeme.
6 fotografií

V knihovně v Prostějově vzpomněli na 130. výročí narození Maxe Zweiga

Čtenář reportér
Michaela Augustinová-foto z koncertu, kde zazněla premiéra Olivy
Stát Izrael se nalézá na Blízkém východě v oblasti jihozápadní Asie. A právě do této daleké země zamířila na výměnný studijní pobyt absolventka plzeňské Konzervatoře a nyní studentka pražské Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze (HAMU) Michaela Augustinová. V závěrečném ročníku magisterského studia si nové dovednosti v klavírní hře osvojovala na Jeruzalémské akademii hudby a tance.
3 fotografie

Úspěšná studentka ze Staňkova o výměnném studijním pobytu v Izraeli

Čtenář reportér
Ilustrační foto.
Z mistrovství Evropy dorostenek v atletice v Jeruzalémě přišla nejprve skvělá zpráva - český tým ve složení Ester Parohová, Terezie Táborská, Adéla Tkáčová a Lurdes Gloria Manuel vybojoval bronzovou medaili ve štafetě 100-200-300-400 v čase 2:07,53, v českém dorosteneckém rekordu.

Táborská Lu přišla o další medaili přešlapem

Ostatní sporty
Michaela Augustinová na koncertu, kde zazněla premiéra Olivy.
Stát Izrael se nalézá na Blízkém východě v oblasti jihozápadní Asie. A právě do této daleké země zamířila na výměnný studijní pobyt absolventka plzeňské Konzervatoře a nyní studentka pražské Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze (HAMU) Michaela Augustinová. V závěrečném ročníku magisterského studia si nové dovednosti v klavírní hře osvojovala na Jeruzalémské akademii hudby a tance.
2 fotografie

Absolventka plzeňské Konzervatoře má za sebou studijní pobyt v Izraeli

Čtenář reportér
Cílové foto finálové čtvrtky.
Závodnice VS Tábor, Lurdes Gloria Manuel, přiveze z mistrovství Evropy dorostu v atletice v Jeruzalémě stříbrnou medaili ze závodu na 400 metrů! Porazila ji jen Charlotte Heinrichová z Británie osobním rekordem 53,54, táborská naděje zaběhla čas jen o sedm setin horší - 53,61. Jaký to je malý rozdíl, ukazuje cílová fotografie.

Lurdes Gloria Manuel z VS Tábor má evropské stříbro!

Ostatní sporty
Heda Řepová krásně fotí  a oslavuje jubileum
Poslední den mistrovství ČR dospělých v plavání v Podolí útočila na medaili na 400 PZ Simona Marešová z J. Hradce, o 8,5 sekundy si zlepšila osobní rekord až na 5:08,01, ale stupně vítězů jí nebyly přány - podruhé na šampionátu skončila čtvrtá.

Další opravy historických tabulek plavců

Ostatní sporty
Petr Jerusalém na fotce ze zápasu Prachovic s Trhovou Kamenicí.
Jméno Petra Jerusalém není potřeba v prostředí prachovického sportu dlouho představovat. Sportovní příznivci ho znají z dlouholetého působení ve fotbalovém klubu, dříve však svoji kvalitu prokazoval i mezi hokejbalovými mantinely. Nyní v posledním kole nastřílel čtyři branky a po zásluze se stal naším Kanonýrem víkendu!

Jerusalém umí rukama i nohama. Hokejbal šel stranu, ruce ale svrbí

Okresy
Ukázky židovských tanců.
V Prostějově proběhl ve dnech 26. –29. května festival Chayim 5782/2022: aneb 4 dny pro Hanácký Jeruzalém. Hlavní organizátor sportovní klub Maccabi Olomouc ve spolupráci se statutárním městem Prostějov, spolkem Hanácký Jeruzalém a dalšími partnery jej připravil k 80. výročí transportů 1259 Židů z Prostějova a okolí přes Olomouc do Terezína a odtud do likvidačních táborů – jako uctění památky 1140 obětí, ale hlavně jako poctu 109 přeživším. Za příspěvek velmi děkujeme Haně Bartkové.
9 fotografií

Festival židovské kultury v Prostějově Chayim nabídl bohatý program

Čtenář reportér
Atletika. Ilustrační fotografie.
Už 68. ročník Polabských závodů se po dvou covidových letech vrátil do tradičního prvomájového termínu. Počasí bylo ideální, horší to ale bylo v některých disciplínách s počtem startujících, protože většina především mládežnických atletů měla za sebou sobotní závody. To však neplatilo o velmi dobře obsazených oštěpařských soutěžích, které byly vrcholem mítinku.

Na 68. Polabských závodech byly nejkvalitnější oštěpy

Ostatní sporty
Z veřejného čtení jmen obětí holocaustu před budovou knihovny v ulici Na Náměti v Kutné Hoře.
Knihovna v Kutné Hoře se sice oficiálně ve zkušebním provozu otevírá až v pondělí 2. května, nový sál knihovny ale zažil svou předpremiéru už ve čtvrtek 28. dubna. V rámci Jom ha-šo'a se před budovou nové knihovny konalo veřejné čtení jmen obětí holocaustu a představení stručných osudů žen, dětí a mužů, kteří byli zavražděni během druhé světové války kvůli svému původu.
35 fotografií

FOTO: Nová knihovna zažila předpremiéru. Připomněli si tam oběti holocaustu

Kutnohorsko