ŠTÍTEK: Jeruzalém

Tanec Jeruzaléma.
Hit loňského léta - singl Jerusalema - se stal známým po celém světě. Stojí za ním jihoafrický producent Master KG a zpěvačka Nomcebo. Tento hudební hit inspiroval mnohé k tanečním choreografiím. Vzhledem k současné situaci, kterou v této době všichni prožíváme, je málo radostných chvil. Proto vznikl v Holešově nápad společně si zatancovat Jeruzalému.
4 fotografie

VIDEO: Holešov tančí pro zdraví a radost. Zapojili se i hasiči či seniorky

Čtenář reportér
Dobrovolnický program v izraelské armádě IDF
„Co blbneš, vždyť se tam upečeš,“ reagovali přátelé na zprávu Lenky Hoffmannové o její první návštěvě Izraele. Dobrovolnický program v izraelské armádě IDF trvá obvykle 3 týdny, což ji jako učitelku limitovalo tam jet jen o prázdninách. Desetitisíce mužů, žen a dokonce i teenagerů z celého světa, nejen Židů, se ročně zúčastní tohoto programu, a vrací se nadšeni.
43 fotografií

Šumperská učitelka strávila týdny na zkušené v izraelské armádě. Co tam zažila?

Čtenář reportér
Ilustrační foto.
Díky dobré spolupráci s píseckou porodnicí zveřejňujeme každou středu v Píseckém deníku seznam aktuálně narozených miminek. Ten najdete každé úterní odpoledne také na našem webu. Vždy v sobotu pak můžete vidět v Píseckém deníku také fotografie narozených miminek, které následující den zveřejňujeme na webu.

Kdo se narodil v písecké porodnici?

Písecko
Betlémář, výtvarník a divadelník Jiří Knapovský
Městské muzeum v Ústí nad Orlicí chtělo připomenout nedožité 90. výročí narození betlémáře, výtvarníka a divadelníka Jiřího Knapovského, významné osobnosti kulturního života v Ústí nad Orlicí, rozsáhlou výstavou. Epidemiologická situace však výstavu odsunula na příští sezonu.

Výstavu betlémáře odsunula pandemie

Orlicko
Archeologové objevili nádvoří už v roce 1980
Je to sen každého archeologa. Potvrdit existenci dávných bájných míst a událostí. Nyní to vypadá, že se podařilo nalézt místo notoricky známé z Bible. Vědci na důležitém nalezišti Macheront v Jordánsku odkryli trůnní sál a nádvoří, v němž se mohl tetrarcha Héródés Antipas kochat tancem Salome a předat jí poté na míse hlavu Jana Křtitele. Tedy hlavu muže, který pokřtil Ježíše Krista.
17 fotografií

Archeologové slaví. Prý našli bájné místo, kde Salome žádala hlavu Jana Křtitele

Věda a technika
Podle astronomů se Ježíš narodil 17. 6.
Spory o to, co byla Betlémská hvězda, se táhnou napříč stoletími. Historici, církevní představitelé, astronomové se přou o to, zda tento vánoční fenomén , byl fyzicky přítomen na obloze, ať už se jednalo o kometu, hvězdu, planetu, či jejich vzájemnou konjunkci, či byla betlémská hvězda symbolem starozákonního proroctví.

Byla Betlémská hvězda konjunkcí Jupitera se Saturnem?

Slovácko
Jan Pavel II. trpěl Parkinsonovou chorobou a artritidou, což v závěru jeho života vyvolalo znepokojivé otázky. Proč vystupuje veřejně? Proč kamery přenáší jeho stáří a nemoci do celého světa? Proč neodpočívá v péči gerontologů?

Poznámka Fidela Kuby: Papež a prezident

Názory z regionu
Staronová synagoga
Série #světovéČesko / Těžko si dnes představit, že Židovské město na pravém vltavském břehu, známé také jako Josefov, bylo ve středověku chudinským ghettem. Dnes patří spolu s Pražským hradem k nejnavštěvovanějším místům v Praze. A není se co divit, zachovalé židovské památky dodnes dýchají minulostí a ukrývají mnohá dávná tajemství. Zpříjemněte si podzim procházkou po Židovském městě v Praze. Zamířit můžete třeba do Staronové synagogy, jedné z nejstarších a nejcennějších evropských i světových židovských památek, která dodnes slouží jako modlitebna a hlavní synagoga Židovské obce v Praze.

Vyražte do Židovského města ke Staronové synagoze

Cestujeme
Velvyslanec státu Izrael Daniel Meron v Prostějově
Jako velvyslanec Státu Izrael působí Daniel Meron v České republice třetím rokem, přesně od února 2017. Českou republiku poznává hned z několika rovin, jednak v rámci plnění svých pracovních povinností a jednak ve svém volném čase. To totiž rád cestuje a navštěvuje místa a města u nás. A to nejen ta, která jsou více či méně spojena s židovskou historií.
4 fotografie

Na Masaryka se dodnes v Izraeli vzpomíná, říká velvyslanec Daniel Meron

Regiony
Velvyslanec státu Izrael Daniel Meron v Prostějově
Jako velvyslanec Státu Izrael působí Daniel Meron v České republice třetím rokem, přesně od února 2017. Českou republiku poznává hned z několika rovin, jednak v rámci plnění svých pracovních povinností a jednak ve svém volném čase. To totiž rád cestuje a navštěvuje místa a města u nás. A to nejen ta, která jsou více či méně spojena s židovskou historií.
4 fotografie

Do Prostějova se vždy rád vracím, má co nabídnout, říká izraelský velvyslanec

Prostějovsko
Z basketbalového utkání Kooperativa NBL Nymburk - NH Ostrava (95:75)
Basketbalisty Nymburka čeká ve čtvrtek jedno z největších utkání v historii klubu. Ve čtvrtfinále Final 8 Ligy mistrů změří síly s domácími AEK Aténami o to, kdo si zahraje o medaile v hlavní klubové soutěži Mezinárodní basketbalové federace FIBA. Už nyní dosáhli na svůj nejlepší výsledek za čtyři roky v soutěži a pokud uspějí, bude se jednat o nejlepší výsledek v dějinách klubu.

Nymburk vyzve ve čtvrtfinále Ligy mistrů zvučné AEK Atény

Basketbal