ŠTÍTEK: jeskyně

Sčítání netopýrů a vrápenců ve jeskyni Na Spičáku v Supíkovicích.
Výprava s helmami, baterkami a v pracovním oblečení se poslední lednový pátek vydala do jeskyně Na Špičáku na Jesenicku. Skupina odborníků zde sčítala netopýry a vrápence. Akce byla součástí monitoringu letounů, který v těchto týdnech běží v celé republice.Zoologové v zimním období monitorují zimoviště netopýrů každoročně.
19 fotografií

V jeskyních začalo sčítání netopýrů

Zprávy
V Punkvě bouchlo v neděli šampáňo! Dvojice potápěčů Jan Sirotek a Petr Chmel se zapsala do historie krasu extrémním výkonem.
/FOTOGALERIE/ Do historie Moravského krasu na Blanensku se zapsala dvojice jeskyních potápěčů Jan Sirotek a Petr Chmel. Jak už Deník informoval, jako první zdolali na jeden zátah extrémně náročnou sedmikilometrovou trasu od ponoru do Sloupského potoka ve Slousko-šošůvských jeskyních, přes jeho soutok s Bílou vodou v Amatérské jeskyni, propast Macochu a Punkevní jeskyně až do vývěru říčky Punkvy v Pustém žlebu.
59 fotografií

VIDEO: Extrémní výkon v Moravském krasu. Potápěči popsali, co prožili v podzemí

Blanensko
V Punkvě bouchlo v neděli šampáňo! Dvojice potápěčů Jan Sirotek a Petr Chmel se zapsala do historie krasu extrémním výkonem.
/FOTO, VIDEO/ Projít si sedm kilometrů Moravským krasem na Blanensku je na podzim fajn výlet. Zvládnout ale stejnou vzdálenost v podzemí a navíc z části v síti zatopených a úzkých chodeb? To už je, panečku, extrémní výkon. I pro zkušené jeskyňáře. Běžnému smrtelníkovi při tom padá čelist. V neděli se dva speleopotápěči Jan Sirotek a Petr Chmel pokoušeli jako první v historii krasového bádání zdolat úsek od ponoru Sloupského potoka ve Sloupsko-šošůvských jeskyních, přes Amatérskou jeskyni, propast Macochu až do vývěru Punkvy v Pustém žlebu. 
89 fotografií

V Punkvě bouchlo šampáňo! Dvojice potápěčů se zapsala do historie krasu

Blanensko
Průchozí jeskyně Podkova nedaleko Mladče je velkým lákadlem.
Mezi obcemi Mladeč a Bílá Lhota na Olomoucku se nachází vrch Třesín a na něm stejnojmenná přírodní památka. Kromě přírodních krás a vyhledávaných Mladečských jeskyní zde turisté najdou pozoruhodné „stavbičky“ a krajinářské výtvory vybudované v první polovině 19. století. Magnetem pro rodiny s dětmi je průchozí jeskyně Podkova. Dobrodružné putování uměle propojenými chodbami stojí za to.
15 fotografií

Tahák u Mladče: průchozí jeskyně Podkova, dílo Lichtenštejnů

Olomoucko
Sokol v létě na výletě
Prázdniny jsou v plném proudu, tak si je pojďme užít spolu s aktivitami, které doporučuje Sokol. Vydejte se znovu na velké letní dobrodružství se sokolíkem Pepíkem a jeho partou zvířátek. Velká letní soutěž „Sokol v létě na výletě“ navazuje už tradičně na projekt pro děti ze školek „Se sokolem do života“ a přináší více než stovku výletních tipů, zajímavé pohybové i nepohybové úkoly a navíc soutěž o ceny.

Sokol v létě na výletě - 6. týden: Jeskyně

Čtenář reportér
Cesta k jeskyni na Hněvíně v Mostě.
/FOTO, VIDEO/ Už rok slouží turistům upravená jeskyně s vyhlídkovou plošinou na vrchu Hněvín v Mostě, kde stojí stejnojmenný městský hrad. K jeskyni se dá dojít shora po schodech od altánu, nebo zdola od vodárny, u které je via ferrata, tedy stezka jištěná lanem. Tento spodní přístup radnice letos rozšíří o další tři ferraty. V Mostě je to ojedinělá stezka, žádná jiná taková ve městě a jeho blízkém okolí není. Díky ní si mohou například rodiny se staršími dětmi vyzkoušet tento typ turistiky před pobytem v alpských zemích.
21 fotografií

Most rozšíří skalní stezku k jeskyni. Podívejte, jak místní zvláštnost vypadá

Mostecko
Dokumentace pravěké kresby v podobě trojité čáry v Hlavním dómu.
Na tým odborníků čekalo v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu na Blanensku velké překvapení. Nedávno se tam vrátili hledat další zbytky novověké penězokazecké dílny, kterou objevili loni. Opět byli úspěšní. Zároveň našli pod zemí větší množství kostí pravěkých zvířat a nástrojů. Před několika dny však v tamní bezejmenné chodbě objevili také dva fragmenty kamenné destičky. Jedná se o břidlicový reliéf s plastickým vyobrazením postav, které vystupují na povrch.
10 fotografií

Tajemný reliéf s postavami. V Kateřinské jeskyni našli úlomky kamenné destičky

Objevy
Tým odborníků našel v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu na Blanensku další zbytky penězokazecké dílny.
/FOTO, VIDEO/ Na tým odborníků čekalo v Kateřinské jeskyni v Moravském krasu na Blanensku velké překvapení. Nedávno se tam vrátili hledat další zbytky novověké penězokazecké dílny, kterou objevili loni. Opět byli úspěšní. Zároveň našli pod zemí větší množství kostí pravěkých zvířat a nástrojů. Před několika dny však v tamní bezejmenné chodbě objevili také dva fragmenty kamenné destičky. Jedná se o břidlicový reliéf s plastickým vyobrazením postav, které vystupují na povrch.
19 fotografií

V Kateřinské jeskyni našli úlomky tajemné destičky. Kamenný reliéf s postavami

Blanensko
Jeskyně Biševo v Chorvatsku není příliš velká, nabízí však impozantní podívanou.
Chorvatsko nabízí neuvěřitelnou škálu scenérií a míst, která jsou jako stvořená pro nezapomenutelné fotografie. Od malebných historických měst a impozantních přírodních krás po idylické pláže a horské vrcholky, V tomto článku Deník přináší tipy na deset míst, která určitě nesmí ve vaší databázi nebo na vašem Instagramu chybět.

Deset nejlepších míst v Chorvatsku pro váš Instagram: Fotkami odsud zabodujete

Do světa
Punkevní jeskyně nabízí návštěvníkům mimo jiné projížďku lodí po řece Punkvě a jsou tak nejvyhledávanější jeskyní Moravského krasu.
Již devadesát let se mohou návštěvníci Punkevních jeskyní v Moravském krasu na Blanensku kochat podzemní plavbou na motorových lodích v současné délce a podobě. Nejprve projdou krápníkovými dómy na dno propasti Macochy a poté se dostanou k podzemnímu přístavišti, ze kterého plují asi půl kilometru po ponorné řece Punkvě. Zastávku si udělají ve zdobném Masarykově dómu a pokračují dál přes vývěr Punkvy do přístaviště na povrchu v Pustém žlebu. Výročí připomněl Pavel Gejdoš ze Správy jeskyní České republiky.
55 fotografií

Punkevní jeskyně slaví. Devadesát let je objevují turisté s podzemní plavbou

Blanensko
Roystonská jeskyně. Místo mohlo sloužit templářským rytířům
Tajemná jeskyně v britském městě Royston stále trápí badatele a historiky. Nikdy se jim totiž nepodařilo přesně zjistit, komu sloužila a kdy byla vybudována. Jedno je však jisté – dodnes je v ní cítit silná energie. Ta možná v Roystonské jeskyni zůstala po seancích i rituálech templářských rytířů nebo svobodných zednářů, jak naznačují některé teorie.
5 fotografií

Záhada Roystonské jeskyně: Nejdříve do ní spustili dítě, možná byla templářů

Do světa