ŠTÍTEK: jeskyně

Tipy na víkend na Vyškovsku. Lidé si užijí Bezva Fest, dorazí Ben Cristovao
Zámek Slavkov u Brna zažije tuto sobotu rodinný festival Bezva Fest. Dorazí hvězdy jako Ben Cristovao, Sebastian nebo Jakub Děkan. Na děti čeká plno atrakcí a her, takže o nudu nouze nebude. Na Blanensku, konkrétně v obci Rudice, se budou po celý druhý červnový víkend konat tradiční Antonínské hody. Návštěvníci zažijí modlitební večer i předhodovou zábavu. Na Den otevřených dveří zve Jeskyně Býčí skála. Lidé tak budou mít možnost prozkoumat jeskyni jak zvenčí, tak zevnitř.
79 fotografií

Tipy na víkend na Vyškovsku. Lidé si užijí Bezva Fest, dorazí Ben Cristovao

Cestujeme
Antonínské hody v Rudici
Na Blanensku, konkrétně v obci Rudice, se budou po celý druhý červnový víkend konat tradiční Antonínské hody. Návštěvníci zažijí modlitební večer i předhodovou zábavu. Na Den otevřených dveří zve Jeskyně Býčí skála. Lidé tak budou mít možnost prozkoumat jeskyni jak zvenčí, tak zevnitř. Zámek Slavkov u Brna zažije tuto sobotu rodinný festival Bezva Fest. Dorazí hvězdy jako Ben Cristovao, Sebastian nebo Jakub Děkan. Na děti čeká plno atrakcí a her, takže o nudu nouze nebude. 
30 fotografií

Tipy na víkend na Blanensku. Lidé nahlédnou do jeskyně. V Rudici vypuknou hody

Cestujeme
Houslista Jaroslav Svěcený.
Vážná hudba, folk nebo varhany. Taková je nabídka letošního cyklu večerních koncertů Čarovné tóny Macochy. Budou ho od 7. do 11. června hostit jeskyně Moravského krasu na Blanensku. „Hudební fanoušci si vychutnají jedinečnou akustiku podzemních krasových prostor i hru světel na vápencových stěnách,“ řekl ředitel Správy jeskyní České republiky Lubomír Přibyl.
8 fotografií

Čarovné tóny Macochy rozezní Moravský kras. Zahrají Ulrychovi i Svěcený

Blanensko
Na dně propasti Macocha jsou dvě krasová jezírka.
Tento týden uplynulo tři sta let od prvního doloženého sestupu do propasti Macocha v Moravském krasu na Blanensku. Turisticky atraktivní lokalita u Vilémovic láká na unikátní krasové scenérie. V jejím okolí se vyskytuje řada vzácných ptáků, hmyzu i bylin. Velmi zajímavá je také historie objevů v podzemí. Zároveň má také pohnutou historii. Deník Rovnost k výročí čtenářům vybral největší zajímavosti spojené s touto světoznámě proslulou lokalitou.
32 fotografií

Tři sta let od sestupu na dno Macochy. První byl mnich Lazar Schopper z Brna

Blanensko
Hodge Close je známá jako nejděsivější britská jeskyně – její odraz v laguně který se objevuje za jasného bezvětrného počasí,vypadá jako hrůzostrašná obří lebka.
Každá jeskyně působí tajemně a je jedno, zda objevíte úzkou trhlinu ve skalách v lese, nebo absolvujete placenou prohlídku zabezpečených a osvětlených podzemních prostor. Některé jeskyně však vypadají hrozivě a některé jsou dokonce tak děsivé, že lidem nahánějí hrůzu. Vyprávějí se o nich strašidelné příběhy, v nichž nechybějí tajemné hlasy, zjevení duchů a také odvážlivci, kterým se pokoušení tajemných sil nevyplatilo. Podívejte se na pět nejstrašidelnějších jeskyní světa.
8 fotografií

Pět nejstrašidelnějších jeskyní světa: Lidé zde slyší kašel duchů i nářek dětí

Do světa
V Moravském krasu na Blanensku monitorují ochránci přírody v těchto dnech na dvou hnízdech celkem sedm mláďat.
/FOTO, VIDEO/ Na tuto chvíli čekali ochránci přírody celý rok. V hledáčcích fotoaparátů a dalekohledů se jim v uplynulých dnech konečně objevila mláďata vzácného dravce, sokola stěhovavého. Ve dvou hnízdech v Moravském krasu na Blanensku jich napočítali celkem sedm. Přibližně za tři týdny by se mohla pozvolna začít pokoušet létat. „Samec nyní do hnízda nosí potravu. Zhruba po třech hodinách a zároveń odhání jiné dravce. Nejčastějším úlovkem a potravou sokolů jsou drobní ptáci,“ řekl René Bedan, který sokoly v této lokalitě sleduje už několik let. Deníku poskytuje unikátní fotografie a videa.
20 fotografií

V Moravském krasu pozorují sedm sokolích juniorů. Jedno hnízdění nevyšlo

Blanensko
Kolonie netopýrů rezavých.
Běžně člověk echolokační hlasy netopýrů neslyší. Tito savci z řádu letounů je vysílají na ultrazvukových frekvencích a jejich vysoké tóny není lidské ucho schopné zachytit. Prostřednictvím speciálních detektorů je ale vědci dokáží převést do slyšitelné podoby. A Jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku bude první v Česku, která turistům fascinující signály během standardní prohlídky nabídne.
10 fotografií

Tady porozumíte řeči netopýrů. Jeskyně Na Špičáku chystá revoluční novinku

Šumpersko
Zbytky z kuchyně znečistily Ostrovskou propast. Před lety do ní natekly i splašky.
/FOTO/ Větší množství vody zabarvené krví. S mastnotou a zbytky zeleniny. Patrně mohly pocházet z domácí zabijačky. Ochránci přírody řeší v Moravském krasu na Blanensku poněkud bizarní druh znečištění podzemních prostor. Zmíněný odpad z kuchyně někdo nedávno vylil do vertikální jeskyně Ostrovská propast v Ostrově u Macochy. „Do jeskyně patří výhradně jen srážková voda a ne odpad z kuchyně. Zbytky, která tam neznámá osoba nalila dešťovou vpustí, se podaří snad z velké části vybrat, aby nepřilákaly hlodavce. Mastné stěny však zůstanou v jeskyni ještě hodně dlouho. Řešíme to se zástupci obce,“ řekl k případu Antonín Tůma ze Správy Chráněné krajinné oblasti Moravský kras.
4 fotografie

Zbytky z kuchyně znečistily propast u Macochy. Před lety do ní natekly i splašky

Blanensko
Jeskynní chodby jsou přístupné pouze s průvodcem
Jeskyně mrtvých netopýrů je jedním z nejatraktivnějších krasových útvarů na Slovensku. Jméno jí daly nálezy nesčetných kostřiček těchto savců v jejích hlubokých útrobách. Nachází se v centrální části hřebene Nízkých Tater v Ďumbierském krasu v masivu Kozích hřbetů. Návštěvníky láká nejen několika unikátními vlastnostmi, ale hlavně možností projít si kilometry zdejších chodeb pěkně natvrdo, bez turistických chodníčků - jen s baterkou a průvodcem.
7 fotografií

Místo, kde umírají netopýři: Magická i hrůzná jeskyně se ukrývá na Slovensku

Do světa
Čerokízský učenec a vynálezce Sequoyah na obrazu Henryho Inmana
V roce 1903 se v novinách Washington Evening Star objevila zpráva, že dva muži, Erwin Fancher a J. M. Hayes, narazili v pohoří Wichita v Oklahomě na jeskyni, v níž našli dýmku, jež prý patřila legendárnímu čerokízskému indiánovi Sequoyahovi. Vynálezci písma pro jazyk svého lidu a zřejmě největšímu mysliteli Čerokíů. Pak prý našli i jeho hrob. Jenže jejich objev nikdo nepotvrdil. Konec slavného muže halí tajemství.
8 fotografií

Konec geniálního indiána Sequoyaha: Jeho hrob zůstává jednou z největších záhad

Svět
Vše teď máme pod jednou střechou. To je obrovská výhoda, říká primářka dětské léčebny v Ostrově u Macochy Hana Zmrzlá.
Ve čtvrtek byl pro personál dětské léčebny v Ostrově u Macochy na Blanensku velký den. Slavnostní otevření nového komplexu ozdravovny za 218 milionů. Je nyní blíž Císařské jeskyně, což je místo, kam chodí pacienti na léčebné procedury. Po čtyřicet letech skončilo provizorium u tamní základní školy. Primářka léčebny Hana Zmrzlá Deníku Rovnost sdělila, že první děti přivítají 1. března.

Vše máme pod jednou střechou. To je obrovská výhoda, říká primářka léčebny

Blanensko
Čtyřicetileté provizorium skončilo. V Ostrově u Macochy otevřeli dětskou léčebnu
/FOTO, VIDEO/ Moderní komplex několika budov září bílou barvou a novotou už zdálky. V Ostrově u Macochy na Blanensku ve čtvrtek otevřeli novou dětskou léčebnu se speleoterapií. Krajské zařízení v Moravském krasu je jediného svého druhu v republice. Léčí se v něm pacienti od tří do osmnácti let s astmatem, záněty dýchacích cest, alergiemi a atopickým ekzémem.
46 fotografií

Čtyřicetileté provizorium skončilo. V Ostrově u Macochy otevřeli dětskou léčebnu

Blanensko
Dekorace...
V reálném gymnáziu SolarCity v Linci je zavěšena velryba "Speedy" z více než 500 plastových lahví a jiného odpadu. Vytvořilo ji deset učitelek pedagogické školy v rámci pokračujícího vzdělávání ve dvou víkendových směnách jako symbol ochrany životního prostředí.

Od sousedů: Na škole vyrobili čtyřmetrovou velrybu

Českobudějovicko
Jeskynáři z Holštejnské výzkumné skupiny objevili v Moravském krasu na Blanensku rozsáhlé podzemní prostory s úžasnou krápníkovou výzdobou.
Je to sen každého jeskyňáře. Objevit pod povrchem neprobádaná místa. Navíc, když se jedná o rozsáhlé podzemní dómy s unikátní krápníkovou výzdobou. To se nedávno přesně poštěstilo členům Holštejnské výzkumné skupiny, která léta bádá v jeskyni Lipovecká ventarola. O víkendu se jim jako bonus podařilo čerstvě objevené prostory propojit se sítí chodeb sousední Nové Rasovny. Ta je přitom součástí známé Amatérské jeskyně. 
29 fotografií

Úžasný objev v Moravském krasu: Amatérská jeskyně je delší o stovky metrů

Objevy
Jeskynáři z Holštejnské výzkumné skupiny objevili v Moravském krasu na Blanensku rozsáhlé podzemní prostory s úžasnou krápníkovou výzdobou.
Je to sen každého jeskyňáře. Objevit pod povrchem neprobádaná místa. Navíc, když se jedná o rozsáhlé podzemní dómy s unikátní krápníkovou výzdobou. To se nedávno přesně poštěstilo členům Holštejnské výzkumné skupiny, která léta bádá v jeskyni Lipovecká ventarola. O víkendu se jim jako bonus podařilo čerstvě objevené prostory propojit se sítí chodeb sousední Nové Rasovny. Ta je přitom součástí známé Amatérské jeskyně. „Propojením Lipovecké ventaroly a Nové Rasovny se jeskyní systém Amatérské jeskyně podařilo prodloužit o další stovky metrů prozkoumaných chodeb. Je to něco úžasného,“ řekl Deníku Rovnost za holštejnskou skupinu jeskyňářů Heřman Fitz.
29 fotografií

Úžasný objev v Moravském krasu: Amatérská jeskyně je delší o stovky metrů

Blanensko
4.C byla v Teplicích nad Bečvou.
Ve škole v přírodovědě probíráme neživou přírodu, horniny a vlastnosti látek. A protože není nic lepšího, než věci vidět na vlastní oči, jeli jsme na exkurzi do Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích nad Bečvou. Když jsme si odpočinuli, posvačili, vydali jsme se na Hranickou propast, která je neprozkoumaná, ale už teď se ví, že je nejhlubší na světě. Cesta a okolí je chráněná krajinná oblast. Je to krásné a zároveň respekt vzbuzující prostředí, ale určitě to stojí za zhlédnutí.
3 fotografie

Čtvrťáci z Šafařky prozkoumali jeskyni. A vydali se i na Hranickou propast

Čtenář reportér
Netopýří jeskyně Bracken v Texasu je letním domovem pro 20 milionů netopýrů
Jeskyně Bracken leží na jihu amerického státu Texas a je letním domovem největší kolonie netopýrů na světě. Odhaduje se, že v jeskyni je od března do října na 20 milionů netopýrů volnoocasých, což je i největší známá koncentrace savců na jednom místě. Žijí tu především samičky, které sem přilétají z 1600 kilometrů vzdáleného Mexika, aby tu vyvedly mladé.

Jeskyně Bracken v Texasu je netopýří porodnicí. Žije tu největší kolonie světa

Do světa
DNA - výstava v jeskyních.
Turistická sezona je pomalu u konce a mnohé hrady a zámky koncem října uzavřou své brány. Také už jen do neděle 30. října můžete navštívit Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích nad Bečvou, jejichž prohlídka doplňuje světelná výstava DNA. Pokud se vám jeskyně nepodaří navšítivit osobně, můžete si jeskyně i výstavu prohlédnout díky fotoreportáži Filipa Mátla.
35 fotografií

OBRAZEM: Zbrašovské aragonitové jeskyně lákají na světelnou DNA

Čtenář reportér
DNA - výstava v jeskyních.
Turistická sezona je pomalu u konce a mnohé hrady a zámky koncem října uzavřou své brány. Také už jen do neděle 30. října můžete navštívit Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích nad Bečvou, jejichž prohlídka doplňuje světelná výstava DNA. Pokud se vám jeskyně nepodaří navšítivit osobně, můžete si jeskyně i výstavu prohlédnout díky fotoreportáži Filipa Mátla.
35 fotografií

OBRAZEM: Zbrašovské aragonitové jeskyně lákají na světelnou DNA

Čtenář reportér
DNA - výstava v jeskyních.
Turistická sezona je pomalu u konce a mnohé hrady a zámky koncem října uzavřou své brány. Také už jen do neděle 30. října můžete navštívit Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích nad Bečvou, jejichž prohlídka doplňuje světelná výstava DNA. Pokud se vám jeskyně nepodaří navšítivit osobně, můžete si jeskyně i výstavu prohlédnout díky fotoreportáži Filipa Mátla.
35 fotografií

OBRAZEM: Zbrašovské aragonitové jeskyně lákají na světelnou DNA

Čtenář reportér
DNA - výstava v jeskyních.
Turistická sezona je pomalu u konce a mnohé hrady a zámky koncem října uzavřou své brány. Také už jen do neděle 30. října můžete navštívit Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích nad Bečvou, jejichž prohlídka doplňuje světelná výstava DNA. Pokud se vám jeskyně nepodaří navšítivit osobně, můžete si jeskyně i výstavu prohlédnout díky fotoreportáži Filipa Mátla.
35 fotografií

OBRAZEM: Zbrašovské aragonitové jeskyně lákají na světelnou DNA

Čtenář reportér
DNA - výstava v jeskyních.
Turistická sezona je pomalu u konce a mnohé hrady a zámky koncem října uzavřou své brány. Také už jen do neděle 30. října můžete navštívit Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích nad Bečvou, jejichž prohlídka doplňuje světelná výstava DNA. Pokud se vám jeskyně nepodaří navšítivit osobně, můžete si jeskyně i výstavu prohlédnout díky fotoreportáži Filipa Mátla.
35 fotografií

OBRAZEM: Zbrašovské aragonitové jeskyně lákají na světelnou DNA

Čtenář reportér