ŠTÍTEK: jeskyně

Každoročně se veřejně nepřístupná Býčí skála na pár dní otevírá návštěvníkům při Dnech otevřených dveří.
Jedno z nejtajemnějších míst naší vlasti, místo známé lidem odnepaměti, pravěká svatyně evropského významu a místo hrůzných archeologických nálezů, stop kanibalismu nevyjímaje, to vše je skála a jeskyně Býčí skála. Po červnové víkendy jsou v jeskyni dny otevřených dveří, návštěvníci ji mohou navštívit ještě ve dvou termínech, a to 18. a 19. června a 25. a 26. června 2022. Děkujeme panu Jiřímu Pernicovi za dnešní příspěvek. 
69 fotografií

Nejtajemnější místo Moravského krasu. Býčí skála děsí i fascinuje, nakoukněte

Čtenář reportér
Zbrašovské aragonitové jeskyně, Jurikův dóm
ROZHOVOR/ Na hlavní návštěvnickou sezonu se chystají Zbrašovské aragonitové jeskyně v Hranicích. Jeskyně se sice po zimní pauze otevřely už 1. dubna, ale větší příliv návštěvníků tam očekávají až v těchto dnech. Na co se mohou těšit, zda se bude i letos konat v jeskyních výstava, a jak přečkaly covidovou pandemiii, přiblížila Barbora Šimečková, vedoucí Zbrašovských aragonitových jeskyní v Hranicích.

Jeskyněmi v Hranicích provede návštěvníky devět nových průvodců

Hranicko
Slavnostní zahájení provozu Návštěvnického střediska Chýnovské jeskyně se v pondělí 13. června zúčastnil i houslista Jaroslav Svěcený.
Objekt, který je reálnou kopií historické výtopny lokomotiv z lomu Pacova hora, od pondělí 13. června plně slouží návštěvníkům Chýnovské jeskyně. Ta je největším turistickým lákadlem Dolních Hořic na Táborsku a první přístupnou jeskyní v Čechách vůbec. Místní lokalita navíc představuje nejvýznamnější a nejrozsáhlejší krasový útvar v Jihočeském kraji.
79 fotografií

Návštěvnické středisko Chýnovské jeskyně slavnostně zahájilo provoz

Táborsko
Cesta od Skalního mlýna k Punkevním jeskyním.
Slunečné počasí a pobyt na čerstvém vzduchu vylákal o víkendu obyvatele z obcí Blanenska na procházku k propasti Macocha. Turistická sezona je ještě na svém úplném začátku, a právě proto je Chráněná krajinná oblast Moravského krasu a s ním spojené jeskyně vyhledávaným místem k turistice místních obyvatel. Děkujeme paní Černé za dnešní příspěvek, ve kterém nám popsala svoji cestu k propasti Macocha. 
15 fotografií

Moravský kras pod náporem místních. Horní můstek zdolávají pěšky

Čtenář reportér
Králodvorské podvečery: z přednášky geologa a jeskyňáře Michala Hejny z Tetína.
V rámci pravidelného společenského setkávání s názvem Králodvorské podvečery do prostor komunitního centra místního domova s pečovatelskou službou zavítal geolog a jeskyňář Michal Hejna z Tetína. Přítomní posluchači, převážně z řad seniorů, měli příležitost si poslechnout povídání o jeskyních a lomech v Českém krase, jenž letos slaví půlstoletí od založení. Setkání se uskutečnilo ve čtvrtek 26. května.
29 fotografií

FOTO: Geolog hovořil k příležitosti 50 let Českého krasu o jeskyních a lomech

Berounsko
Okolí Sloupsko - šošůvské jeskyně je plné malých i větších volně přístupných jeskyní.
Toulky Moravským krasem a jeho chráněnou krajinnou oblastí bývají přinejmenším zajímavé, ne - li fascinující.  Místa, která v dřívějích dobách obývaly především jeskyní medvědi odkývají mnohé z historie civilizace. V Moravském krasu je evidováno kolem 1100 jeskyní, z toho pět je volně přístupných veřejnosti. Dále je zde nespočet skalních útvarů, které lidou mohou navštívit a prozkoumat sami.  Děkujeme panu Jiřímu Pernicovi za dnešní příspěvek.
69 fotografií

Tajemná zákoutí Moravského krasu. Paprsky slunce dopadají až do rokle Peklo

Čtenář reportér
Z filmu Kam motýli nelétají.
V Moravském krasu, ale i v jeskyních Střední Moravy, se natáčel nový český celovečerní film Kam motýli nelétají režiséra Romana Němce. V hlavních rolích diváci uvidí Daniela Krejčíka a Jiřího Vojtu, dále Jaroslava Duška, Kláru Melíškovou, Martina Myšičku, Simonu Babčákovou, Jakuba Krejču a další. Předpremiéra filmu se uskuteční 25. května v kině Blansko.
16 fotografií

V Moravském krasu se natáčel film s Babčákovou a Duškem Kam motýli nelétají

Čtenář reportér
Na prestižní soutěži získalo 5 ocenění  jeskyňáři ze skupiny Myotis (Vilémovice).
Speleofórum je výroční setkání členů České speleologické společnosti a dalších speleologů z ČR i zahraničí. Koná se jednou ročně v Moravském krasu a jeho hlavní náplní je prezentace výsledků činnosti dosažených v uplynulém roce a dlouhodobějších výzkumů. Letošní 41. ročník setkání Speleofórum se uskutečnilo ve dnech 22. 4. - 24. 4. v kulturním centru městyse Sloup v Moravském krasu. Neuvěřitelných pět ocenění získali i jeskyňáři ze skupiny Myotis  z Vilémovic. Děkujeme panu Flekovi za dnešní příspěvek.

Jeskyňáři z Vilémovic bodovali na Speleofóru. Získali pět ocenění

Čtenář reportér
Sčítání zimujících netopýrů v Moravském krasu je v plném proudu. V pondělí přišla na řadu Erichova jeskyně.
Bezmála padesát zkontrolovaných lokalit, přes dvanáct tisíc zapsaných kusů a čtrnáct druhů. Plus několik rarit k tomu. Ochránci přírody zveřejnili statistiky z monitoringu zimujících netopýru v Moravském krasu na Blanensku a Brněnsku. Sčítání se v této lokalitě pravidelně věnují už čtyřicet let. „Netopýry pravidelně monitorujeme v pětadvaceti jeskyních v Moravském krasu. Letos se podařilo provést sčítání v dalších čtyřiadvaceti lokalitách,“ uvedl garant zmíněného monitoringu Miroslav Kovařík.
34 fotografií

V Moravském krasu sečetli zimující netopýry: v Umrlčí jeskyni čekalo překvapení

Blanensko
Sčítání zimujících netopýrů v Moravském krasu je v plném proudu. V pondělí přišla na řadu Erichova jeskyně.
Bezmála padesát zkontrolovaných lokalit, přes dvanáct tisíc zapsaných kusů a čtrnáct druhů. Ochránci přírody zveřejnili statistiky z monitoringu zimujících netopýru v Moravském krasu na Blanensku a Brněnsku. Sčítání se v této lokalitě pravidelně věnují už čtyřicet let. „Netopýry pravidelně monitorujeme v pětadvaceti jeskyních v Moravském krasu. Letos se podařilo provést sčítání v dalších čtyřiadvaceti lokalitách,“ uvedl garant zmíněného monitoringu Miroslav Kovařík.
34 fotografií

V Moravském krasu sečetli zimující netopýry. Umrlčí jeskyně přinesla překvapení

Zvířecí deník a chovatelství
Skalní výklenek u Hlavního dómu, ve kterém je jedna z pravěkých kreseb.
Čáry, drobné uhlíkové kresby a stopy. Ale pozor! Tady je náznak obrysu postavy. Unikátní pravěké kresby zkoumají odborníci v Kateřinské jeskyni už několik let. Dosud se podařilo datovat stáří u čtyř z nich. Všechny spadaly do období pozdního neolitu. Jsou dílem pravěkých lovců, kteří do nitra jeskyně vstupovali pravděpodobně za svitu hořících větví.
10 fotografií

Graffiti v Kateřinské jeskyni: dílo je přes 6 tisíc let staré, určili odborníci

Blanensko
Spisovatel Miloš Zapletal dostal Medaili města Liberce.
Skauti ho znají pod přezdívkou Zet. Jeho literární příznivci ho možná nikdy neviděli, ale ve svých knihovnách mají jeho knihy s ohmatanými hřbety: Sedmička, Stezka odvahy, Soví jeskyně nebo taky Hry v terénu, Hry v přírodě, Junácké hry v přírodě a další a další. Řeč je o Miloši Zapletalovi z Liberce, dnes 92letém spisovateli, redaktorovi, překladateli a především skautovi.
5 fotografií

Skauting vrátí k přírodě a pročistí vztahy, říká držitel Medaile města Liberce

Liberecko
Jeskyně Výpustek nedaleko Křtin na Blanensku.
První návštěvníci si ve zkušebním režimu prošli novou trasu v jeskyni Výpustek u Křtin v Moravském krasu. Dosud si návštěvníci mohli prohlédnout samotný kryt, tedy tajné podzemní velitelství československé armády vybudované před 60 lety. Nová trasa vede po obvodu, mezi vnější stranou krytu a přírodní stěnou jeskyně. „Na rozdíl od klasické cesty krytem není nová trasa bezbariérová," uvedla vedoucí Výpustku Hana Horáková.
22 fotografií

První návštěvníci prošli novou trasu kolem jeskynního krytu Výpustek

Blanensko
Honza a jeho zvířátka se museli vypořádat se sedmihlavým drakem.
Žil byl v jedné vesnici mládenec jménem Honza. Každý den vyháněl na pastvu stádo prasat a večer se s nimi zase vracel domů. Louka, na které trávil svůj čas, se nacházela na kraji hustého lesa. Nikdo nevěděl, kde má ten les konec, co je na druhé straně.
4 fotografie

Pohádka O Honzovi

Hobby
Od soboty 12. února jeskyně Výpustek u Křtin v Moravském krasu otevře druhou prohlídkovou trasu.
Ve zkušebním režimu otevře od soboty 12. února druhá prohlídková trasa v jeskyni Výpustek u Křtin v Moravském krasu. „Něco takového nemá ve zpřístupněných jeskyních v Česku obdoby od spuštění zážitkové trasy Po stopách Nagela ve Sloupsko-šošůvských jeskyních před 10 lety," láká do jeskyně Pavel Gejdoš ze Správy jeskyní České republiky.
15 fotografií

Jeskyně Výpustek otevře novou zážitkovou trasu. Bez osvětlení a v podřepu

Čtenář reportér
Jeskyně Výpustek nedaleko Křtin na Blanensku nabídne zážitkovou trasu pro turisty.
Procházka jeskyní kolem tajného armádního velitelství, které sloužilo jako kryt. Po kovové lávce částečně i nad ním. Krápníková výzdoba, historické podpisy dobových návštěvníků na stěnách, pohled do propasti. A jako bonus v podřepu a za svitu baterek návštěva části Nízké chodby. V jeskyni Výpustek nedaleko Křtin na Blanensku otevřou tuto sobotu novou zážitkovou trasu Za tajemstvím jeskyně.
16 fotografií

S baterkami Za tajemstvím jeskyně: Výpustek přiblíží nová zážitková trasa

Blanensko
Jeskyně Výpustek nedaleko Křtin na Blanensku nabídne zážitkovou trasu pro turisty.
Procházka jeskyní kolem tajného armádního velitelství, které sloužilo jako kryt. Po kovové lávce částečně i nad ním. Krápníková výzdoba, historické podpisy dobových návštěvníků na stěnách, pohled do propasti. A jako bonus v podřepu a za svitu baterek návštěva části Nízké chodby. V jeskyni Výpustek nedaleko Křtin na Blanensku otevřou tuto sobotu novou zážitkovou trasu Za tajemstvím jeskyně.
16 fotografií

OBRAZEM: Za tajemstvím jeskyně. Výpustek na Blanensku přiblíží zážitková trasa

Cestujeme
Záchranář Tevnan při přípravě.
Ve čtvrtek odpoledne uvíznul na několik hodin 82letý pacient Domova seniorů v Linci v blátě na Obernbergu. Hledali ho policisté, vrtulník, více než 40 hasičů a psovodi Červeného kříže. Byl tak prochladlý, že ho nezaznamenala tepelná kamera hasičů. Objevil ho až Jason Tevnan (39) ve velmi nepřehledném terénu. "Kdybych byl sám nezabloudil, nikdy bych ho nenašel," řekl.
3 fotografie

Od sousedů: Prochladlého ani tepelná kamera neviděla, český táta unesl syna

Z okolí
Pravidelné sčítání netopýrů v jeskyních Moravského krasu na Blanensku ještě pořádně nezačalo. A ochránci přírody už hlásí velký objev. V Umrlčí jeskyni totiž narazili na největší jeskynní zimoviště netopýra hvízdavého v republice.
/FOTO/ Pravidelné sčítání netopýrů v jeskyních Moravského krasu na Blanensku ještě pořádně nezačalo. A ochránci přírody už hlásí velký objev. V Umrlčí jeskyni totiž narazili na největší jeskynní zimoviště netopýra hvízdavého v republice. V uvedené jeskyni se netopýři běžně nesčítají, o to větší čekalo na odborníky překvapení. „V zimní kolonii jsme tam při kontrolní návštěvě napočítali 175 netopýrů hvízdavých. Vše ale naznačuje tomu, že jich tam bude ještě o několik set kusů víc,“ řekl Deníku Rovnost zoolog Antonín Krása ze Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras.
3 fotografie

Umrlčí jeskyně odhalila úžasné tajemství. Největší jeskynní zimoviště netopýrů

Blanensko
Jiří Hebelka z Blanska zasvětil práci v jeskyních prakticky celý život. Od roku 2003 do konce loňského prosince vedl Správu jeskyní Moravského krasu.
S jeskyněmi spojil Jiří Hebelka z Blanska prakticky většinu svého života. Už v patnácti letech brigádničil na lodičkách v Punkevních jeskyních. Jako pomocník převozníka odrážel plavidlo s turisty bidlem od skalních stěn. A jeskyním zůstal věrný i dalších padesát let. Později totiž nastoupil na odborné pracoviště organizace Moravský kras, která měla jeskyně pod svou správou.
12 fotografií

Mezi krápníky mohou i vozíčkáři. Za to jsem rád, říká končící šéf jeskyní krasu

Cestujeme
Jiří Hebelka z Blanska zasvětil práci v jeskyních prakticky celý život. Od roku 2003 do konce loňského prosince vedl Správu jeskyní Moravského krasu.
/ROZHOVOR/ S jeskyněmi spojil Jiří Hebelka z Blanska prakticky většinu svého života. Už v patnácti letech brigádničil na lodičkách v Punkevních jeskyních. Jako pomocník převozníka odrážel plavidlo s turisty bidlem od skalních stěn. A jeskyním zůstal věrný i dalších padesát let. Později totiž nastoupil na odborné pracoviště organizace Moravský kras, která měla jeskyně pod svou správou.
12 fotografií

Mezi krápníky mohou i vozíčkáři. Za to jsem rád, říká končící šéf jeskyní krasu

Blanensko