ŠTÍTEK: jeskyně

Medvěd
Žili byli dva medvědi a těm se před vánoci narodilo medvídě. Pojmenovali ho Richard. Medvídek rostl jako z vody a brzy přišel den jeho prvních narozenin. Tatínek mu dal krásný batůžek a maminka sklenici poctivého včelího medu. Richard už moc dobře věděl, co to znamená. Už je velký, musí opustit své rodiče a osamostatnit se. Dalšího rána si Richard sbalil batůžek a rozloučil se s rodiči. „Sbohem mami, sbohem tati, mám vás moc rád.“ Dal jim oběma pusu a vydal se na cestu.
4 fotografie

Medvědí přátelství

Hobby
Oficiálně se tento tvor sice jmenuje macarát jeskynní, známější je ale pod přezdívkou malý dráček. Tito tvorové žijí na jediném místě na světě, ve slovinské jeskyni.
Adventní čas je časem pohádek a jednou z nejtypičtějších pohádkových postav jsou draci. Kdo si ovšem myslel, že se tito tvorové objevují pouze v knihách či na televizních obrazovkách, hluboce se mýlí. Draci totiž na světě existují. Najít je lze konkrétně ve Slovinsku, v jeskyni nedaleko hlavního města. Tamní živočichové se pyšní přezdívkou malí dráčkové a opravdu tak i vypadají.
10 fotografií

Nejpodivnější tvorové světa. Ve slovinské jeskyni žijí dračí mláďata

Věda a technika
Takhle mohla vypadat mladá denisovanka, která žila před 50 tisíci let v oblasti dnešní Sibiře. Její tvář byla zrekonstruována pomocí palety vzorků starověké DNA
Záhadná linie vyhynulých lidských předků, známých jako denisované, poodkryla vědcům své další tajemství. Zjistili totiž, že některé z kostí těchto pradávných tvorů, ukrývajících se v sibiřské jeskyni, pocházejí již z doby před 200 tisíci let. Jsou to dosud nejstarší fosilie tohoto druhu, jaké byly zaznamenány. A poprvé se u nich našly také kamenné předměty, které se pojí s jejich existencí. 
7 fotografií

Záhadní předci. Vědci objevili nejstarší fosilie denisovanů, poprvé i s nástroji

Věda a technika
V jeskyni Výpustek se pro návštěvníky připravuje nová prohlídková trasa.
Donedávna byste si o návštěvě tohoto místa mohli nechat jen zdát. Tajemná jeskyně Výpustek v Jihomoravském kraji byla totiž obklopena přísně střeženým vojenským prostorem. Život se z ní již dávno vytratil, ale zůstaly tu po něm stopy i zvláštní atmosféra. Aby ne: naši předci tu pobývali již před patnácti tisíci lety a jeskyně našla své využití i během druhé světové války.  
18 fotografií

Tisíce let stará historie: Jeskyně zažila mamuty i válku

Cestujeme
Rekonstrukce dětské lebky hominida provedená na základě dochovaných úlomků
Už několikrát vzrušily vědecký svět nálezy naznačující, že rituální pohřbívání mrtvých není jen záležitostí moderního člověka, ale že obřadné ukládání ostatků svých zesnulých znali už hominidé, kteří dnešním lidem předcházeli. Tyto spekulace nyní opět podnítil nález úlomků dětské lebky vyhynulého druhu Homo naledi, které se po tisíce let skrývaly v těžko přístupné jeskyni v Jižní Africe.
7 fotografií

Náhoda či rituál? Dětská lebka v jeskyni vyvolává otázky o pohřbívání hominidů

Věda a technika
Josefovské údolí v podzimních barvách. Pohled, jenž neomrzí.
Josefovské údolí, též Křtinský žleb, je několik kilometrů dlouhý krasový kaňon táhnoucí se mezi Adamovem a Křtinami. Nachází se zde jeskyně, potoky a milovníci hub jich zde mohou nalézt několik stovek druhů. V jeho srdci leží obec Josefov. Údolí je národní přírodní rezervaci a rozhodně stojí za návštěvu. Děkujeme panu Pernicovi za dnešní příspěvek.
58 fotografií

Josefovské údolí v podzimních barvách. V hávu z listí ještě krásnější než jindy

Čtenář reportér
Práce jeskyňářů na uzávěru jeskyně
Jedním z klenotů Českého krasu jsou krasové jeskyně, kterých se v oblasti nachází desítky. Jen základní organizace Jeskyňáři Tetín jich ve svém domovském území evidují přes stovku. Ale vzhledem k bezohlednosti některých lidí, kteří útroby jeskyň poškozují, se musejí speleologové ubírat k jejich uzavření. Zájemci se ale i tak mohou po předchozí dohodě s členem jeskyňářů dovnitř podívat.
14 fotografií

Ochrana proti nezvaným návštěvníkům. Jeskyňáři uzavřeli jeskyně v Českém krasu

Cestujeme
Práce jeskyňářů na uzávěru jeskyně
/FOTOGALERIE/ Jedním z klenotů Českého krasu jsou krasové jeskyně, kterých se v oblasti nachází desítky. Jen základní organizace Jeskyňáři Tetín jich ve svém domovském území evidují přes stovku. Ovšem vchod do některých jeskyní speleologové uzavřeli. Důvodem je bezohledné chování některých návštěvníků, které jeskyně poškozují. Zájemci se tak do těchto jeskyní mohou podívat jen po předchozí domluvě.
14 fotografií

Jeskyňáři uzavřeli jeskyně v Českém krasu. Po bezohledných lidech uklízejí odpad

Berounsko
Studenti znojemské GPOA na exkurzi v Moravském krasu.
Druhý říjnový pátek  jsme se vypravili se studenty znojemského gymnázia  Pontassievské na biologickou exkurzi, tentokrát do Moravského krasu. Protože letošní téma biologické olympiády pro kategorii C a D je Jak přežít zimu, tak se nabízela lákavá možnost navštívit Sloupsko - šošůvské jeskyně, kde kromě krápníkové výzdoby poletovali netopýři řasnatí, které poznal podle detektoru zoolog Jihomoravského muzea Antonín Reiter. Tyto jeskyně jsou zimovištěm netopýra velkého a vrápenců malých, na tyto druhy jsme měli štěstí a viděli jsme je.
22 fotografií

Na exkurzi v krasu: studenty zaujalo, že sýkorkám chutnají netopýří mozky

Čtenář reportér
Ze křtu knihy Michala Hejny 'Člověk a podzemní svět' v Muzeu Českého krasu v Berouně.
/FOTOGALERIE/ Křest knihy Člověk a podzemní svět se uskutečnil ve čtvrtek 30. září v prostorách Muzea Českého krasu v Berouně. Autorem je vášnivý speleolog a báňský inženýr Michal Hejna z Tetína. Kniha se ohlíží za historií lidského vnímání existence jeskyní a jejich využití. Autor v knize přináší poznatky z někdy až zajímavě bizarních teorií o vzniku jeskyň, kterých se začínající badatelé často chopili.
47 fotografií

Od starověkých bájí k současné vědě. To popisuje nová kniha poznávání jeskyní

Volný čas
Ohlédnutí za návštěvou Punkevních jeskyní a propasti Machocha.
Zklamání. Později ale fenomenální objev. První sestup známého krasového badatele a archeologa Karla Absolona na dno světoznámé propasti Macocha v Moravském krasu na Blanensku nesplnilo jeho očekávání. Čekal, že po sestupu do hloubky téměř sto čtyřiceti metrů objeví pestrou škálu bezobratlých jeskyních živočichů. To se nestalo. Ve čtvrtek od jeho prvního sestupu uplynulo sto dvacet let.
10 fotografií

Suchou nohou tam a zpět díky Absolonovi. Před 120 lety sestoupil na dno Macochy

Blanensko
Slovinsko je o trochu menší než Morava a je obdařené vším, co rádi uvidíte.
Slovinsko je o trochu menší než Morava a je obdařené vším, co máme rádi – hory, lesy, jeskyně, vinice, lázně, moře i řeky. Slovinská část Istrie má 47 kilometrů mořského pobřeží. Nabízí pláže, romantická města, památky nebo restaurace se skvělou středomořskou kuchyní a vynikajícím vínem.
7 fotografií

Slovinská Istrie: místo, kde sůl voní po rozmarýnu

Cestujeme
Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích nad Bečvou, léto 2021.
Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích nad Bečvou jsou jediné zpřístupněné jeskyně hydrotermálního původu v České republice. Na jejich vzniku se podílely hlubinné vývěry teplých kyselek, které jeskynním prostorám dodaly unikátní výzdobu. Návštěvníci si mohou pod zemí prohlédnout krystalky aragonitu, raftové stalagmity, útvary připomínající pocukrované koblihy a mnoho dalšího.
49 fotografií

Unikát nedaleko Ostravy: Podívejte se do zbrašovských aragonitových jeskyní

Ostravsko
Z výletu do Nových Zámků v Litovelském Pomoraví. Čertův most.
Víte, že vedle Lednice a Valtic existuje stejně daleko od Brna ještě jedna Lichtenštejny komponovaná krajina na základě projektů téhož architekta, Josefa Hardmutha, vytvořená ve stejné době, tedy na počátku 19. století? Jde o krajinu v okolí Nových Zámků a Mladče nedaleko Litovle, v krajině moravské Amazonie, jak se často říká Litovelskému Pomoraví. Děkujeme Jiřímu Pernicovi za velmi zajímavý příspěvek a tip na výlet.  
42 fotografií

Čertův most, obelisk a jeskyně. Nahlédnětě do díla Lichtenštejnů u Litovle

Čtenář reportér
Hasiči cvičili záchranu lidí z jeskyně Poniklá.
V Ponikelské jeskyni jsou pohřešovány dvě osoby, které je třeba najít, v případě potřeby jim poskytnout první předlékařskou pomoc a bezpečně je odtransportovat ven. Profesionální hasiči ze stanic Jilemnice, Semily a Liberec, spolu se členy jednotky sboru dobrovolných hasičů obce Poniklá, ve středu 28. července absolvovali odbornou přípravu v podobě prověřovacího cvičení na výše popsané téma.
5 fotografií

FOTO: V Poniklé cvičili hasiči. Trénovali záchranu lidí z jeskyně

Jablonecko
Tým odborníků z českých univerzit a dalších odborných pracovišť nedávno dokončil revizní výzkum v Býčí skále na Blanensku. Tam v roce 1872 objevil badatel Jindřich Wankel pohřebiště ze starší doby železné.
Rok tvrdé lopoty ale zároveň spousta mravenčí práce. Se sbíječkami, lopatami nebo štětečky. Tým odborníků z českých univerzit a dalších odborných pracovišť nedávno dokončil revizní výzkum v Býčí skále na Blanensku. Tam v roce 1872 objevil badatel Jindřich Wankel v srdci Moravského krasu pohřebiště ze starší doby železné, které je unikátní i v evropském měřítku.
18 fotografií

Halštatská elita se stavěla mezi lidi a bohy, ukázal výzkum v Býčí skále

Blanensko
Františčina huť se nachází u města Adamov.
Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou rozsáhlým komplexem dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí vytvořených ve dvou patrech. Když roku 1748 do jeskyně vstoupil fyzik a matematik J. A. Nagel, prohlásil, že jeskynní prostory jsou strašlivé a hrůzyplné. Byl to první člověk, který sestoupil až do spodních pater.  Dnes už jsou prohlídky běžnou záležitostí a málokterý návštěvník Moravského krasu si je nechá ujít.
25 fotografií

Děsivá dvoupatrová jeskyně a Františčina huť. Návštěva Moravského krasu ohromí

Čtenář reportér
Z výletu do Nových Zámků v Litovelském Pomoraví. Čertův most.
Víte, že vedle Lednice a Valtic existuje stejně daleko od Brna ještě jedna Liechtensteiny komponovaná krajina na základě projektů téhož architekta, Josefa Hardmutha, vytvořená ve stejné době, tedy na počátku 19. století? Jde o krajinu v okolí Nových Zámků a Mladče nedaleko Litovle, v krajině moravské Amazonie, jak se často říká Litovelskému Pomoraví. Děkujeme Jiřímu Pernicovi za velmi zajímavý příspěvek a tip na výlet.  
42 fotografií

Čertův most, obelisk a jeskyně. Nahlédnětě do díla Lichtenštejnů u Litovle

Čtenář reportér
Obec Luká, 15. června 2021
Čím žijí vesnice či vesničky, které my "přespolní" obvykle jen projíždíme? Co je tam k vidění? A jak se tam žije? Seriál Deníku vás provede obcemi na Olomoucku. Přiblížíme vám místní atrakce, nejžhavější témata i zajímavé osobnosti. Tentokrát se podíváme do Luké, téměř tisícové obce v kopcích nedaleko Javoříčských jeskyní.
27 fotografií

Jak se žije v Luké? Pojďte na návštěvu

Olomoucko