ŠTÍTEK: Jiří Svoboda

Za tři krále se letos v Olešníku převlekli také (zprava) Kristýnka Maršíková, Markétka Strnadová, Josífek Maršík a Viktorka Maršíková.
Českobudějovicko - Zatímco někde už mají tři králové svou cestu za sebou, jinde se teprve chystají vyrazit do ulic. Už dnes bude k vidění průvod v Budějovicích, který i tady zahájí tradiční sbírku.

Kvůli koledníkům lidé přelézají ploty

Z okolí
Ilustrační foto
Křinec – Nový rok uvítali střelci na sportovní střelnici AVZO Křinec kláním pod názvem Novoroční výstřel 2016. Soutěž je spíše přátelskou sešlostí vyznavačů sportovních pistolových radovánek, kde se střílí v disciplíně sportovní pistole 20 ran a velkorážná pistole 20 ran. Vítězem se stal Pavel Kovář z domácího oddílu.

První klání letošního roku vyhrál křinecký střelec Kovář

Ostatní sporty
Události druhé poloviny roku 2015.
Českobudějovicko - Uzavření Husovy třídy, požár skládky v Hůrách, ale i vyvrcholení oslav výročí Českých Budějovic nebo otevření nového pavilonu perinatologie v českobudějovické nemocnici, právě takové události přinesla druhá polovina roku 2015.

Druhá polovina roku 2015 na Budějovicku

Z okolí
Midibusem vozil českobudějovický dopravní podnik cestující zdarma na zkoušku po dobu jednoho týdne mezi náměstím Přemysla Otakara II. a sídlištěm Máj.
České Budějovice - Celkem třiadvacet vozů s pohonem, který bude šetrnější k životnímu prostředí, chce pořídit českobudějovický dopravní podnik v nadcházejících třech letech. Spoléhá přitom na pomoc dotací. Plán už schválila i rada města. Nakupovat se mají autobusy na CNG stlačený zemní plyn.

Budějovice chtějí autobusy na plyn

Českobudějovicko
Události první poloviny roku 2015.
Českobudějovicko - Oslavy 750 let od založení krajské metropole, náhradní volby ve Vlkově, ale i volba Miss Jihočeské univerzity nebo dostavba parkovacího domu v Českých Budějovicích, právě takové události přinesla první polovina roku 2015.

První polovina roku 2015 na Budějovicku

Z okolí
Výbuch v Lidické třídě, stržený dům.
České Budějovice – Žádná nešťastná událost, ale dvojnásobná vražda a následné úmyslné zapálení domu. Policistům se podařilo objasnit tragédii, která se odehrála na Štědrý den na Lidické třídě 
v Českých Budějovicích. 
V troskách domu zde byly nalezeny tři mrtvé osoby.
9 fotografií

Explozi předcházela dvojnásobná vražda

Zločiny a soudy
Vladimír Körner
Prostějov - Krev zmizelého, Lékař umírajícího času, Údolí včel, Pramen života či Adelheid. Málokterý český spisovatel a scenárista má tak bohatý seznam tvorby, málokterý se také může chlubit tak velkou oblíbeností jako Vladimír Körner. Prostějovský rodák, který ve svých dílech často zobrazuje krajinu svého dětství, dotočil nový retro „kriminální" film a chystá se na další. Pro regionální Deník se rozpovídal o svém díle, vzpomínkách na dětství i o významu Vánoc.

Přeji si, aby letošní Vánoce nebyly poslední křesťanské, říká Vladimír Körner

Prostějovsko
Roman Dubovči naposledy vedl Vršovice. Nyní je trenérem Kolovrat.
Praha /ROZHOVOR/ - Kolovraty hlásí další trenérskou změnu. Do 11. kola vedla tým ve fotbalové I. A třídě dvojice Vladimír Kunca - Jiří Svoboda. Pak převzalo mužstvo duo Jindřich Všetečka mladší - Pavel Hrubý (šéf Kolovrat, který po podzimu v klubu skončil). Teď přebírá trenérskou štafetu Roman Dubovči, jenž většinu podzimu vedl přeborové Vršovice.

Fotbalové Kolovraty se pokusí zachránit trenér Dubovči

Fotbal
Autorem projektu Rejnoka je architekt Jan Kaplický, který představil model Koncertního a kongresového centra Antonína Dvořáka v Českých Budějovicích (Rejnoka) v budově radnice 12. srpna 2008.
České Budějovice – V souvislosti s chystanou novou výstavbou podél Husovy ulice v Českých Budějovicích se znovu vedení města zamýšlí nad projektem Rejnoka. Nové kulturní a koncertní centrum chce v areálu bývalých kasáren ve Čtyřech Dvorech stavět Jihočeská společnost přátel hudby, ale dlouhodobě se jí nedaří získat solventního investora.

Rejnok podle radnice vplul na mělčinu

Českobudějovicko
Ulice M. Horákové.
České Budějovice - Netouží po větším hluku ani prašnosti uprostřed největšího českobudějovického sídliště. A tak už roky bojují s českobudějovickou radnicí a Jihočeským krajem. Část obyvatel sídliště Máj se vytrvale brání nové silnici, která by spojila Strakonickou ulici a ulici Milady Horákové. Podle radnice a kraje se ale jedná o komunikaci, kterou město potřebuje a která zjednoduší dopravu v jeho západní části. Teď ale obě strany sporu zřejmě čeká další kolo zápasu. Jedno ze stavebních řízení na novou komunikaci bylo zastaveno. „Jsme zase na začátku," říká k tomu za kritiky plánované silnice Radek Vinkler.

Odpor proti silnici mezi sídlišti trvá

Českobudějovicko
Výbuch plynové bomby v ulici U Tří lvů.
České Budějovice - Hlídkující městští policisté a do prázdna zející otvor po vyraženém oknu, k tomu popraskané zdi a rozšklebené cihly na průčelí domu v českobudějovické ulici U Tří lvů. A okolí obehnané červenobílou páskou. Takový obrázek skýtal v pondělí patrový objekt, kde v jednom z bytů vybuchla v neděli plynová láhev pro vařič.
15 fotografií

Lidé z poničených bytů se přestěhují do nového

Českobudějovicko
Zakončení oslav výročí města na náměstí Přemysla Otakara II.
České Budějovice - Budějovické náměstí zaplněné lidmi téměř do posledního místa se jen tak nevidí. Podařilo se to při březnové multimediální show Magické Budějovice, která odstartovala letošní oslavy 750. výročí založení metropole. Akcí, které jubileum připomněly, bylo více. A lidé o ně měli zájem. Koncept oslav však čelí i kritice. Byly šité horkou jehlou, neboť přípravy přerušily loňské krajské volby a následné nekonečné domlouvání nového složení radniční koalice.
39 fotografií

Narychlo šité oslavy čelí kritice

Českobudějovicko
Ilustrační fotografii
V sobotu vyrazily basketbalové kadetky SK Bruntál do Tišnova, kde odehrály další dvě utkání oblastního přeboru. „Přestože děvčata vyrážela k obávanému soupeři v brzkých ranních hodinách, na hřiště přišla dobře naladěná a s chutí vyhrát," usmíval se trenér Jiří Svoboda.

Dvě výhry kadetek v Tišnově

Ostatní sporty
Ilustrační foto
Vysočina - Lesní podniky na Vysočině těží od konce léta hlavně dřevo napadené kůrovcem nebo souše. Nemocné stromy by měly zmizet do jara, ale lesníci se snaží těžbu urychlit. Čím jsou stromy poškozenější, tím hůř se dají prodat.

Lesní podniky těží dřevo napadené kůrovcem

Podnikání
Požár skladky v Hůrách.
Hůry - Do konce roku chce Jihočeský kraj požádat o dotaci, která má pomoci zlikvidovat dědictví po firmě Profiakont u Hůr. Po zkrachovalé společnosti, která dovezla ze zahraničí tisíce tun starých textilií nebo podlahových krytin a dalšího materiálu, zbyla nelegální skládka odpadu, která vážně ohrožuje životní prostředí.

Naděje, že odpad zmizí, se zvýšila

Českobudějovicko
Nové odsiřovací zařízení pracuje v českobudějovické teplárně od 15. listopadu. Z komína se pak už valí převážně vodní pára.
České Budějovice – Podstatně lepší vzduch budou dýchat obyvatelé Budějovic a okolí. Zdejší teplárna právě uvedla do provozu nové odsíření obou uhelných kotlů. Díky tomu postupně klesne objem vypouštěných oxidů síry na pouhých patnáct procent dosavadních hodnot, o více než 20 procent méně bude i oxidů dusíku. K tomu všemu byla nutná obří investice 472 milionů korun bez DPH, z nichž 128 milionů pokryje dotace.

Teplárna vypouští díky novému odsíření do vzduchu méně škodlivin

Českobudějovicko
Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích.
České Budějovice - Budoucnost otáčivého hlediště v zahradě českokrumlovského zámku, klíčové dopravní stavby v okolí Českých Budějovic nebo dostavba hlavní budovy Jihočeské vědecké knihovny. To byla témata, kterým se ve čtvrtek věnovali českobudějovičtí a krajští radní na společném jednání.

Město a kraj předělají knihovnu

Českobudějovicko
Nové odsiřovací zařízení pracuje v českobudějovické teplárně od 15. listopadu. Z komína se pak už valí převážně vodní pára.
České Budějovice – Podstatně lepší vzduch budou dýchat obyvatelé Budějovic a okolí. Zdejší teplárna právě uvedla do provozu nové odsíření obou uhelných kotlů. Díky tomu postupně klesne objem vypouštěných oxidů síry na pouhých patnáct procent dosavadních hodnot, o více než 20 procent méně bude i oxidů dusíku. K tomu všemu byla nutná obří investice 472 milionů korun bez DPH, z nichž 128 milionů pokryje dotace.

Teplárna vypouští díky novému odsíření do vzduchu méně škodlivin

Z okolí
V Třebíči budou moci lidé potkat i Milana Kňažka, který ve filmu hraje jednu z hlavních rolí.
Třebíč - Zákopy Velké války se plní obětmi a do českého městečka nedaleko rakouských hranic přijíždí komisař Mondl, aby pátral po sériovém vrahovi. Tím městečkem se na začátku prosince stane Třebíč. Její židovskou čtvrť si vybrali filmaři pro natáčení psychologického kriminálního dramatu Zádušní oběť.

Milan Kňažko bude v Třebíči pátrat po sériovém vrahovi

Třebíčsko
Českobudějovická radnice. Ilustrační foto.
České Budějovice - Rušný rok má za sebou českobudějovické zastupitelstvo. V sobotu uplynulo dvanáct měsíců od chvíle, kdy byl do funkce primátora zvolen Jiří Svoboda (ANO 2011). Za tu dobu stihli českobudějovičtí zastupitelé proměnit vládnoucí koalici, několikrát třeba odložit hlasování o protipovodňových opatřeních na Malši, ale také uvést do života novou podobu Husovy třídy.

Budějovice brzdí hádky zastupitelů

Českobudějovicko
Ilustrační foto.
Třebíč - Židovskou čtvrť na čtrnáct dnů obsadí filmaři. Česká televize bude v Třebíči točit film režiséra Jiřího Svobody s pracovním názvem Zádušní oběť, jehož děj se odehrává kolem roku 1915.

Židovskou čtvrť obsadí filmaři

Třebíčsko
Současná podoba břehů Malše u Malého jezu může být už brzy minulostí. (Fotografie z června 2015).
Českobudějovicko - Dlouho se zdálo, že o bagrování pravého břehu Malše pod Malým jezem je definitivně rozhodnuto. Scházelo jen několik smluv mezi Povodím Vltavy a městem České Budějovice. Protipovodňová opatření, která mají provést korytem stoletou vodu, ale byla znovu odložena. Vedení radnice totiž stáhlo tento týden z programu jednání zastupitelstva dva body, které se měly problematice Malého jezu věnovat.

Malý jez: odpůrců bagrů je víc

Českobudějovicko
Uctili památku válečných veteránů
Rakovník - Na Husově náměstí v Rakovníku byla slavnostně odhalena pamětní deska patnácti letcům z Rakovnicka, kteří bojovali za naši svobodu ve druhé světové válce. Jednalo se o hrdiny, kteří nasazovali své životy jako příslušníci Royal Air Force (RAF), česky Královského letectva britských ozbrojených sil.
27 fotografií

Rakovník: Uctili památku válečných hrdinů

Rakovnicko