ŠTÍTEK: Jiří Svoboda

Strom napadený kůrovcem.
Havlíčkobrodsko – Lesy ničí kůrovec, podpora ze strany Ministerstva zemědělství chybí. Na tom se shodli zástupci velkých vlastníků na Vysočině, kteří se sešli ve Starém Ransku na jednání, jež mělo za cíl poradit se, jak společně čelit nastupující kůrovcové kalamitě.

Lesy ničí kůrovec, hrozí ekologická katastrofa

Havlíčkobrodsko
Nový asfaltový pás pro cyklisty na rozbité panelce budí rozporuplné emoce.
Rozbitá panelová cesta těsně před začátkem cysklostezky Bečva v Hranicích. Dlouhodobá kaňka na jinak oblíbené cyklistické trase. Město se tento problém před několika týdny konečně rozhodlo vyřešit vybudováním metr a půl širokého asfaltového pásu, který mohou využívat jak cyklisté, tak bruslaři. Zatímco někteří lidé tento krok vítají, jiní se nad zvolenou variantou podivují.
2 fotografie

Nový asfaltový pás pro cyklisty na rozbité panelce. Dobrý nápad nebo hloupost?

Hranicko
Ilustrační foto.
Horní Planá - Strany a hnutí, jejichž členové se chtějí podílet na řízení obcí, už daly dohromady kandidátní listiny pro říjnové komunální volby. Podívejte se, kdo by mohl být příštím zastupitelem, radním či starostou Horní Plané.

Podívejte se, kdo u vás zabojuje o radnici

Českokrumlovsko
Zdena Mašínová
Senát navrhne prezidentu Miloši Zemanovi ocenit 27 osobností, mimo jiné tenistku Helenu Sukovou, kosmonauta Vladimíra Remka nebo sestru protikomunistických odbojářů Zdenu Mašínovou. Její bratři Josef a Ctirad se ocenění nedočkali. Návrh nominací dnes schválil senátní organizační výbor, horní komora jako celek o něm rozhodne patrně v červenci.
14 fotografií

Senát navrhne vyznamenat 27 lidí, mimo jiné Mašínovou

Česko
Vedoucí Klubu Coolna ve Znojmě Robert Knebl.
Znojmo – Roberta Knebla zná většina obyvatel Znojma jako vedoucího nízkoprahového klubu Coolna. Málokdo ale ví, že jeho vášní je dobrodružný způsob cestování. Již podruhé se účastní Mistrovství České republiky v autostopu. Společně s neteří Karin Vlkovou zdolá za týden okolo pěti tisíc kilometrů. Stop není podle něho jen způsob, jak se zadarmo dostat z místa na místo. „Stopař na cestách potká spoustu zajímavých lidí, zažije neuvěřitelné příběhy nebo se stane na chvíli součástí života řidiče, který si přál na chvíli společnost. Spousta známých mě nabádá k tomu, abych sepsal knihu,“ prozrazuje Knebl.

Štěstí? Na stop se lze dobře připravit, říká Knebl

Znojemsko
Jeden svět. Ilustrační foto.
Havlíčkův Brod – Dokumentární festival Jeden Svět zamířil i za diváky do Havlíčkova Brodu. Během tří festivalových dnů jim nabídne osm výjimečných dokumentárních filmů z celého světa a výstavu předních českých fotografů. Cyklus filmů o lidských právech proběhne od 13. do 15. dubna v havlíčkobrodském Klubu Oko.

Havlíčkobrodský festival Jeden Svět nabídne osm filmů

Volný čas
Andrej Babiš navštívil automobilku Škoda Auto.
Střední Čechy – Na dopravní stavby zajišťující rozvoj regionu Mladoboleslavska bude zapotřebí 1,7 miliardy korun. Zaznělo to na úterním setkání v mladoboleslavském Škoda Muzeu. Sjeli se tam politici – premiér v demisi Andrej Babiš se svými ministry Danem Ťokem (doprava) a Klárou Dostálovou (místní rozvoj); za kraj pak dorazili hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová a radní pro oblast dopravy František Petrtýl – i šéfové Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa a Správy železniční dopravní cesty Jiří Svoboda. O budoucích plánech jednali s představiteli města a mladoboleslavské automobilky Škoda Auto. Vedle investic do silniční a železniční infrastruktury se tématy debaty staly podpora rozvoje bydlení a zdravotnictví.
22 fotografií

Politici v Boleslavi plánovali, jak v regionu utratit miliardy

Z okolí
Ilustrační foto.
Vrbovec – Otevřít po zimě naučnou stezku Hroznové kozy se rozhodli nadcházející sobotu ve Vrbovci. „Sraz je v jednu hodinu na návsi u kostela, průvod vyjde o půl druhé. Na každém zastavení naučné stezky čeká účastníky ochutnávka vín,“ pozvali pořadatelé. V pět hodin vynesou členové Spolku přátel Hroznové kozy hroznového kozla do vinohradu.

Po zimě odemknou stezku Hroznové kozy. S hotaři i vynesením hroznového kozla

Znojemsko
Zástupci vlády a kraje jsou na železniční zastávce ve Velké Bučině, která leží na trati mezi Kralupy nad Vltavou a Velvary.
Velvary – Železniční zastávka Velká Bučina, která leží na trati spojující Kralupy nad Vltavou a Velvary, se ve středu stala i zastávkou v rámci programu výjezdního zasedání vlády premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) do středních Čech. Členové kabinetu tak zavítali do jedné z oblastí, která naléhavě volá po řešení problému s nedostatečnou kapacitou příměstských tratí. Vlaky zde ve špičkách, třeba ve chvíli, kdy děti míří do škol, jezdí nacpané – a kvůli špatnému stavu trati navíc pomalu.
96 fotografií

Přidat vlaky na koleje? Problém. Zřídit parkoviště u nádraží? Taky problém!

Z okolí
Ewa Farna 10: neznámá známá
Havlíčkův Brod – Středeční večer bude v havlíčkobrodském Klubu Oko patřit hudebnímu dokumentu, který sleduje profesní dráhu zpěvačky Evy Farne. Dokument s názvem Ewa Farna 10: Neznámá známá se bude promítat v rámci Filmového OKA . Autenticky natočený polsko-český film nadchne nejenom zpěvaččiny fanoušky.

Příběh Ewy Farne míří do Filmového OKA

Volný čas