ŠTÍTEK: Jiří Svoboda

Nejbližší týdny ukáží, zda se Město České Budějovice a Budějovický Budvar dohodnou na ceně za právo na název Budvar aréna.
České Budějovice – Měsíc a půl zbývá do konce smlouvy Města České Budějovice a národního podniku Budějovický Budvar, jehož jméno je 15 let spojeno s hokejovou halou. Pivovar již projevil vážný zájem o prodloužení současné smlouvy. Město jako vlastník haly hodlá právo na její název poskytnout za více peněz. Jednání budou pokračovat.

Přou se o cenu za název Budvar aréna

Českobudějovicko
Tradiční zarážení hory uspořádal v sobotu Spolek přátel Hroznové kozy.
Havraníky – Hotaři a další členové Spolku přátel Hroznové kozy vyrazili v sobotu odpoledne na tradiční zarážení hory. „Je to další z obyčejů, který náš spolek oživuje. Vždy před začátkem vinobraní vztyčili hotaři ve vinicích znamení - tyče ozdobené posvěcenými kyticemi bylin. Ty všechny upozorňovaly, že vinice, které se po staru říkalo hora, je uzavřená a do konce vinobraní do ní mimo hotařů a vinařů nikdo nesmí,“ uvedl zakladatel spolku Jiří Svoboda.
30 fotografií

OBRAZEM: Hotaři zarazili horu. Aby uzavřeli vinice ke sklizni

Znojemsko
Bystřická traktoriáda 2017
Bystřice nad Úhlavou – Sedmačtyřicet závodníků v devíti kategoriích se utkalo v sobotu na devátém ročníku Bystřické traktoriády. Pořadatele sice vystrašilo páteční večerní počasí, nakonec byli ale s návštěvou několika stovek diváků spokojeni.
38 fotografií

FOTOGALERIE: V Bystřici závodily traktory

Klatovsko
Andrej Babiš
/POSLECHNĚTE SI/- Na anonymním twitterovém účtu skupiny Julius Šuman, která v posledních měsících publikovala nahrávky šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, se objevila další nahrávka. Babiš na ní hovoří s novinářem MF Dnes Markem Přibilem o událostech kolem listopadu 1989, Václava Havla dává do souvislosti s tehdejší Státní bezpečností a o bývalé političce ANO Radmile Kleslové mluví jako o ambiciózní ženě, kterou rozvědka cvičila na nejlepšího špiona na světě. Babiš řekl, že odmítá nahrávku komentovat.
11 fotografií

Babiš na další nahrávce hovoří o Havlovi a "špionce" Kleslové

Česko
Ilustrační foto.
České Budějovice – Pedagog a malíř Jan Rafael Schuster, architekt Bohumil Böhm a boxer a olympionik Josef Němec, působili v Českých Budějovicích a dají svá jména novým ulicím v jižní části města - v Rožnově.

Tři muži dají jména novým ulicím

Českobudějovicko
Václav Janík
Další absolutní vítězství v závodě mezinárodního poháru FIA si připsal vrchař Václav Janík a tým Nutrend Racing na východním Slovensku, kde se poblíž Košic jel tradiční závod Moris Cup Jahodná 2017. Skvělý výsledek týmu podtrhl třetím nejrychlejším časem Jiří Svoboda, který doprovodil Václava Janíka na stupních vítězů.

Janík v Jahodné překonal technické problémy a zvítězil

Ostatní sporty
Hotaři vynesli kozla, do kraje zazářila nová boží muka.
Znojmo – Ze znojemského Masarykova náměstí jsou v brzkém odpoledni slyšet lidové melodie, před Domem umění se zvětšuje hlouček lidí. Jedni ve větrovkách, druzí v krojích hotařů nebo venkovských tet se chystají k tradičnímu vynášení hroznového kozla do vinohradu. „Hroznová koza se svou rodinou patří k celé řadě božstev, které odedávna pečovaly o úrodu. V různých krajích mají různé podoby a jména, u nás je to právě kozí rodina, která pečuje o vinice, střeží je, pomáhá poctivým vinařům a ty zlé trestá," vysvětluje úvodem v roli obecního učitele Jiří Svoboda, president spolku. Členové mu jen napůl žertem říkají otec zakladatel.
28 fotografií

OBRAZEM: Hotaři vynesli kozla, do kraje zazářila nová boží muka

Znojemsko
Mikulovan a amatérský fotograf Jiří Svoboda fotí město i přes skleněnou kouli.
Mikulov – Ten pohled zná už dokonale. Z vrcholku Svatého kopečku shlíží několikrát do týdne skrz objektiv na město, které ozařují poslední či první sluneční paprsky dne. „Asi právě tehdy, při západu a východu slunce, je Mikulov nejkrásnější. Je to však vždycky také otázka ideálního počasí," říká Mikulovan a amatérský fotograf Jiří Svoboda o lovu nejpovedenějších snímků.

Mikulovan sleduje město přes skleněnou kouli. Loví originální snímky

Břeclavsko
Fotbalisté Osové Bítýšky (v modrém) vedli nad Novou Vsí B už 3:0, ale hosté během jedenácti minut dokázali nepříznivý stav vyrovnat na konečných 3:3.
Žďársko – Skvělou stíhačku předvedlo v 15. kole okresního přeboru Žďárska béčko Nové Vsi. To dokázalo během jedenácti minut druhé půle srovnat z 0:3 na 3:3! Křižanov se doma dlouho trápil s nováčkem z Jívoví, o svém hubeném vítězství 1:0 rozhodl až gólem tři minuty před koncem zápasu. Další výhru si připsal vedoucí Bohdalov, druhá Bobrová rozstřílela Bory 5:0, stejně jako Počítky béčko Bystřice dokonce 8:3.

Osová Bítýška předvedla málo vídaný kolaps

Fotbal
Členové Spolku přátel Hroznové kozy společně s milovníky vína a obyvateli Vrbovce slavnostně otevřeli naučnou stezku Hroznové kozy.
Vrbovec /REPORTÁŽ/ - Autobus, který je našlapaný k prasknutí, přiváží do Vrbovce kromě milovníků vína s připravenými skleničkami i příznivce dávných vinařských tradic v dobových kostýmech. K vidění jsou tetky v šátku s košíky plnými občerstvení, nechybi ani hotaři - strážci vinohradu v modrých zástěrách. "Vyšlo krásné počasí, projdeme se, ochutnáme vína a také se kulturně vzděláme," ozývá se z hloučku přátel, kteří přijeli do Vrbovce poprvé.
21 fotografií

Hotaři, tradiční písně i oblečení. Spolek přátel Hroznové kozy otevíral stezku

Znojemsko
Milan Kňažko jako komisař Mondl ve filmu Zádušní oběť
Praha - Vladimír Körner rovná se silný příběh. Platí to i o tom, který podle jeho scénáře natočil – v hlavních rolích s Milanem Kňažkem, Ági Gubíkovou a Evou Josefíkovou – režisér Jiří Svoboda. Jmenuje se Zádušní oběť a Česká televize jej uvede na svém prvním programu v neděli 9. dubna večer.

Láska, pravda a touha po pomstě

Film a televize
Natáčení filmu Zádušní oběť s Milanem Kňažkem v hlavní roli.
Třebíč /RECENZE/ – Nový snímek režiséra Jiřího Svobody a scénáristy Vladimíra Körnera Zádušní oběť se odehrává v době první světové války. Do městečka nedaleko hranic přijíždí z Vídně komisař Mondl v podání Milana Kňažka, aby vypátral vraha válečného hrdiny. Zatímco místní obyvatelé a četnictvo má o vrahovi ihned jasno a zatkne místního židovského řezníka, Mondl podezřelého propustí a rozplétá mnohem složitější případ.

Zádušní oběť brojí proti zabíjení na ulici i v zákopech

Volný čas
České Budějovice v kresbě Františka Doubka.
České Budějovice, Písek – Přemysl Otakar II. a Karel IV. Čeští králové, kteří významně přispěli ke zvýšení prestiže českého státu. Podrobně se o tom bude hovořit na historicky prvním setkání královských a přemyslovských měst ve dnech 22. a 23. března v Českých Budějovicích a Písku.

Královská a přemyslovská města mají sraz na jihu Čech

Volný čas
Natáčení filmu Zádušní oběť s Milanem Kňažkem v hlavní roli.
Třebíč - Předpremiéra nového televizního filmu režiséra Jiřího Svobody Zádušní oběť se uskuteční v pátek a v sobotu v Třebíči, kde se snímek natáčel. „Páteční projekce se v kině Pasáž zúčastní tvůrci filmu v čele s režisérem Svobodou, scenáristou Vladimírem Körnerem a hercem Milanem Kňažkem. Televizní diváci film uvidí v neděli 9. dubna ve 20.15 na ČT1,"oznámila mluvčí České televize Alžběta Plívová.

Světová premiéra filmu Jiřího Svobody Zádušní oběť bude v Třebíči

Volný čas