ŠTÍTEK: Jiří Svoboda

Otáčivé hlediště v zámecké zahradě.
České Budějovice - Nic se nevyřešilo, přesto jde o posun dopředu. Tak Jihočeši hodnotí nedávné jednání s ministrem financí Andrejem Babišem o budoucnosti otáčivého hlediště v Českém Krumlově.

Nové otáčivé hlediště bude rozebírací

Z okolí
Vizualizace areálu Mamutov
Přerov – Byla to jedna ze světlých chvilek na jednání zastupitelstva. Politici napříč spektrem se překvapivě hladce shodli na tom, zda si slavná pravěká minulost Předmostí zaslouží zviditelnění a nákladnou investici v podobě projektu Mamutova. Velkolepý záměr od nich dostal zelenou, i když na jednání nechyběly ani skeptické názory. Ty se týkaly především otázky financování.
7 fotografií

Přerov dal Mamutovu zelenou. Takto má vypadat první etapa

Přerovsko
Primátor Jiří Svoboda.
České Budějovice - Ostře zahájila pondělní jednání českobudějovického zastupitelstva část opozice. V připraveném prohlášení se pustila do primátora Jiřího Svobody (ANO 2011) a vyčetla mu, že neplní řádně své povinnosti.

Opozice si vyšlápla na primátora

Českobudějovicko
Sekání. Ilustrační snímek
Hrádek nad Nisou - Neděle jako den klidu, tedy i bez otravného zvuku sekaček na trávu. Město Hrádek nad Nisou zjišťovalo mezi občany, co by říkali na vyhlášku omezující právě v neděli hlučné stroje, tedy i cirkulárky, křovinořezy a podobně.

Anketa kvůli sekání trávy vzbudila emoce

Jablonecko
Samosběr jahod na plantáži ve Chvalkovicích na Hané odstartoval.
Ivanovice na Hané – Mít jahodovou plantáž skoro za domem je výhoda. Ovocné knedlíky, zavařeniny, ale třeba i jen tak na chuť. Tak byly jahody rodině Jelínků vždy k dispozici. A nejinak tomu je letos. Majitel plantáže v ivanovické místní části Chvalkovice na Hané Jiří Vystavěl zahajuje sezonu samosběru. A přestože nejranější odrůdy poškodily mrazíky, které přišly koncem dubna, plodit právě začínají střední odrůdy. Lidé tak už mohou plnit košíky.

Mrazíky první jahody zničily. Přesto už začal samosběr

Vyškovsko
Setkání k severnímu obchvatu ve Společenském domě v Prostějově
Prostějov – Zatím poloviční úspěch slaví prostějovský magistrát ve věci výkupu pozemků pro budoucí severní obchvat. Ze sto dvaceti majitelů parcel se totiž ozvala zatím přibližně polovina. Řada lidí dosud na nabídky nijak nereagovala. Magistrát společně s hejtmanstvím přitom potřebují, aby se na stavbě kvůli možnosti financování začalo pracovat už v roce 2017.

Severní obchvat: část majitelů chce pozemky prodat, další se neozvali

Prostějovsko
Ve Velké Bíteši byli v sobotu k vidění automobiloví veteráni.
Velká Bíteš – V centru Velké Bíteše v sobotu parkovala mnohem větší krása než obvykle. Masarykovo náměstí se stalo místem setkání již třiadvacátého srazu historických vozidel Vysočina 2016. Na relativně malém prostoru se objevili méně výrazní, ale i unikátní veteráni. Dohromady mohli lidé obdivovat motoristickou krásu v několika desítkách kusů techniky nevyčíslitelné hodnoty.
10 fotografií

Lidé v Bíteši obdivovali i „Funésův“ jaguar

Žďársko
Ilustrační foto.
České Budějovice – Má rozměr kreditky, je na ní vaše fotografie, jméno a čárový kód. S takzvanou městskou kartou, kterou již používají například obyvatelé Plzně, můžete po předchozím nabití penězi platit za jízdné v MHD, vstupenky do divadla nebo parkovné. Slouží ale i jako průkazka do knihovny nebo předplatní jízdenka v městské dopravě. O jejím zavedení nyní uvažují i Budějovičtí.

Kartou zaplatíme jízdné i půjčení knih

Českobudějovicko
Inscenace On završuje v HaDivadle celosezonní téma o hledání identity.
Brno – Lze poskládat skutečný obraz člověka podle jeho zpráv z internetových aplikací? Kolik identit je schopný si člověk vytvořit? Je možné v současné virtuální době zmizet beze stopy? Právě dalšímu zkoumání tématu identity věnuje brněnské HaDivadlo svoji poslední premiéru letošní sezony. Marián Amsler se souborem nazkouší vlastní autorskou hru nazvanou On. Premiéra bude v sobotu.

Premiéra On: odhalení identity skrz nalezený mobil a virtuální stopy

Volný čas
Ilustrační foto.
Jubilejní 30. expozice českých minerálů a fosílií se již tuto sobotu koná na Technické univerzitě v Drážďanech. Od 10 hodin dopoledne budou moci všichni zájemci ve zdejší Staré menze obdivovat soukromé sbírky desítek sběratelů z celého Česka a Německa.

České minerály a fosílie se předvedou v Drážďanech

Cestujeme
Ilustrační foto.
Ústecko/Drážďany - Jubilejní 30. expozice českých minerálů a fosílií se již tuto sobotu koná na Technické univerzitě v Drážďanech. Od 10 hodin dopoledne budou moci všichni zájemci ve zdejší Staré menze obdivovat soukromé sbírky desítek sběratelů z celého Česka a Německa.

České minerály a fosílie se předvedou v Drážďanech

Teplicko
Ilustrační foto
České Budějovice – Být ve vlivné funkci u strategických rozhodnutí neznamená pro politiky jen prestiž, ale také nemalé výdaje. Jak ukázal průzkum Deníku, kromě členských příspěvků odvádějí představitelé města, poslanci nebo senátoři do stranických kas také mimořádné dary. Ty se pohybují i v řádech desetitisíců korun ročně.

Za úspěch politici platí i desetitisíce

Českobudějovicko
K oslavám 790 let od povýšení Znojma na královské město se připojilo i Jihomoravské muzeum ve Znojmě. Vyzvalo k práci na společných i individuálních projektech studenty středních škol.
Znojmo /FOTOGALERIE/ – Šestatřicet studentských prací shromáždila v těchto dnech ve své kanceláři Monika Mažárová z Jihomoravského muzea ve Znojmě. Fotografie, výkresy, časopis či mapa přibližují Znojmo z různých úhlů pohledu. Akce je součástí oslav 790 let od povýšení Znojma na královské město. „Zapojily se všechny střední školy a učiliště ve městě. Se svým projektem soutěžily celé třídní kolektivy, ale o cenu se utkají i jednotlivci v sekci literární, výtvarné nebo dějepisné," vyjmenovala pracovnice muzea Monika Mažárová.
8 fotografií

Studenti psali, kreslili či fotili. Práce o Znojmě čekají na hodnocení

Znojemsko