ŠTÍTEK: jízdní řád

Autobusová doprava v Pardubickém kraji. Ilustrační foto
Jevíčsko v jihovýchodní výspě Pardubického kraje, které je pro mnohé více než na Pardubice spádové na Brno a Olomouc, dosáhlo od prosincové změny jízdního řádu zlepšení autobusových spojů na Brno, konkrétně jde o spoje do Rájce-Jestřebí, kde mohou přesednout na linky do jihomoravské metropole. Jevíčská radnice nyní usiluje i o zlepšení spojů na Olomouc.

Lidé z Jevíčska mají lepší spojení na Brno, chtějí více autobusů i na Olomouc

Svitavsko
Smíchovské nádraží v pondělí 11. prosince.
/VIDEO, FOTO/ Bez toho, že by byly viditelné vážnější komplikace, se v pondělí 11. prosince ráno obešla citelná změna jízdních řádů v železniční stanici Praha-Smíchov. Lidé prostě vystoupili z vlaků – a šli dál svou cestou. Nebyly patrné zmatky ani tlačenice v davu větší než obvykle. Nádražím možná prošel o něco větší počet cestujících, z nichž někteří snad měli více naspěch než dřív – to však také mohlo být jen zdání.
22 fotografií

První pracovní den s novými jízdními řády. Na Smíchově nebyly větší problémy

Praha
Vlaková doprava. Ilustrační snímek
Od neděle začínají vlaky na české železnici jezdit podle nového jízdního řádu. Vedle zvýšení cen jízdenek Českých drah (ČD) o 9,5 procenta čeká cestující postupné nasazení modernějších vlakových souprav v regionální dopravě. Více spojů do Polska, Rakouska a na Slovensko zařazují České dráhy a RegioJet. Ve vnitrostátní dálkové dopravě České dráhy významnější změny v časech odjezdů a příjezdů, délce jízdy, trasách ani řazení vlaků nechystají. 
7 fotografií

Vyšší ceny i modernější vlaky. Na české železnici začíná platit nový jízdní řád

Ekonomika
Ilustrační foto
/NOVÉ JÍZDNÍ ŘÁDY/ Příjemných změn týkajících se přestupů z autobusu na vlak se od neděle 10. prosince dočkají někteří obyvatelé Kutnohorska. Upozornil na to vedoucí oddělení projektování autobusové dopravy Integrované dopravy Středočeského kraje (IDSK) Vlastimil Janoušek v souvislosti s představením novinek spojených s tím, že začnou platit nové jízdní řády. Ne všechny změny ovšem cestující potěší.

Od neděle začne platit nový jízdní řád. Změny potěší, ale i zkomplikují život

Kutnohorsko
RegioPanter na hlavním nádraží v Olomouci. Ilustrační foto
Nové spěšné vlaky, rozšířené autobusové linky a nasazení tří desítek moderních souprav. To jsou podle olomouckého hejtmanství hlavní změny v jízdních řádech vlaků a autobusů v regionální dopravě, které začnou platit od 10. prosince. Lidem by se mělo výrazně ulehčit například cestování ze Šumperska do Olomouce a zpět. Na všech elektrických tratích již budou jezdit pouze moderní jednotky RegioPanter.
29 fotografií

Nový jízdní řád od neděle! Přidané spoje i moderní vlaky. Tady jsou hlavní změny

Olomoucko
Vlaky Českých drah RegioSprinter. Ilustrční foto.
S novými jízdními řády musejí od neděle počítat cestující, kteří na Hodonínsku využívají hromadnou dopravu. Největší změnou v regionu bude od 10. prosince prodloužení dvou párů stávajících vlaků linky R13 o úsek z Hodonína do Starého Města na Uherskohradišťsku v sousedním Zlínském kraji. Ve výsledku tak vzniknou dva nové spoje z Hodonína s odjezdem v 14:34 a 16:34.

Změny v dopravě na Hodonínsku: z Hodonína prodloužením spojů až do Starého Města

Hodonínsko
Trolejbusy Škoda 32Tr rozvážejí cestující po Brně.
V neděli dojde na mnoha místech k úpravám jízdních řádů, Brno chce ale zůstat bez zásadních změn. I přesto zde dopravci připraví na příští týden několik úprav, ty se budou týkat především prodloužení jízdních dob v oblastech, kde hromadná doprava často nabírá zpoždění. Cestující také potěší lepší návaznost křížících se vlaků v Židenicích nebo obnovení tramvajové dopravy přes Tomkovo náměstí na začátku příštího roku.
3 fotografie

Nedělní změna jízdních řádů v Brně: kvůli zpožděním se prodlouží jízdní doby

Brněnsko
Nový jízdní řád. Ilustrační foto.
/JÍZDNÍ ŘÁDY KE STAŽENÍ/ V neděli 10. prosince 2023 začne na železnici platit nový jízdní řád. Rozsah regionální dopravy, kterou na základě smlouvy s Pardubickým krajem zajišťují České dráhy, vzroste zhruba o 3,7 %. Přinášíme kompletní informace o změnách a odkazy na jednotlivé jízdní řády podle tratí, ty najdete ke stažení ve formátu PDF ve spodní části článku.

Víme, jak nově jezdí v kraji vlaky. Stáhněte si u nás nový jízdní řád

Orlicko
Mapa dojezdové vzdálenosti hromadnou dopravou ukazuje, za jak dlouho se lidé dostanou do centra Brna. Červená je do hodiny, žlutá do dvou hodin a zelená do tří hodin.
Dopravní dostupnost a čas. Ať už při cestách do zaměstnání, škol, na vyšetření do nemocnic nebo třeba za zábavou na oblíbených vánočních trzích. A kolik času to lidem zabere. Deník Rovnost na základě informací z Datového portálu města Brna vám ukazuje, odkud a za jak dlouho se lidé v Jihomoravském kraji dostanou veřejnou hromadnou dopravou, tedy vlaky a autobusy, do krajského města Brna. Podívejte se na rozdíly mezi jednotlivými místy.

MAPA: Chcete do centra Brna? Porovnejte si, odkud a jak dlouho trvá lidem cesta

Brněnsko
Ilustrační foto
Nové autobusové linky z Prahy přes Lubenec do Karlových Varů a z Podbořan přes Jesenici do Kralovic, prodloužení spojů mezi Prahou a Žatcem až do Kadaně nebo posílení provozu na železniční trati Blatno – Rakovník či úprava jízdních řádů vlaků Louny – Rakovník a Chomutov – Žatec – Lužná u Rakovníka tak, aby lépe vyhovovaly k dojíždění studentům a zaměstnancům ve směnných provozech továren. To jsou některé z novinek, které začnou platit od prosince letošního roku. Smyslem změn je posílit dosud zanedbávanou veřejnou dopravu na rozhraní čtyř krajů – Ústeckého, Středočeského, Karlovarského a Plzeňského.

Nové autobusové linky, více vlaků. Doprava na pomezí čtyř krajů se zlepší

Žatecko a Lounsko
Začátek uzavírky olomouckého průtahu, 24.9. 2023 po 17. hodině.  Na snímku křižovatka třídy Svornosti a Foerstrovy.
Velká zkouška nervů i navigace odstartovala. V Olomouci v neděli po 17 hodině zavřel více než dvoukilometrový úsek městského průtahu, kde Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) bude měnit asfalt kvůli četným vadám povrchu. Řidiči od této chvíle neprojedou ulicemi Foerstrova, Pražská a Albertova. Normálně po této čtyřproudové tepně projede přes 20 tisíc aut denně.
18 fotografií

Olomoucký průtah uzavřen! Zkouška nervů začíná

Olomoucko