ŠTÍTEK: jízdní řád

Ilustrační foto
Nové autobusové linky z Prahy přes Lubenec do Karlových Varů a z Podbořan přes Jesenici do Kralovic, prodloužení spojů mezi Prahou a Žatcem až do Kadaně nebo posílení provozu na železniční trati Blatno – Rakovník či úprava jízdních řádů vlaků Louny – Rakovník a Chomutov – Žatec – Lužná u Rakovníka tak, aby lépe vyhovovaly k dojíždění studentům a zaměstnancům ve směnných provozech továren. To jsou některé z novinek, které začnou platit od prosince letošního roku. Smyslem změn je posílit dosud zanedbávanou veřejnou dopravu na rozhraní čtyř krajů – Ústeckého, Středočeského, Karlovarského a Plzeňského.

Nové autobusové linky, více vlaků. Doprava na pomezí čtyř krajů se zlepší

Žatecko a Lounsko
Začátek uzavírky olomouckého průtahu, 24.9. 2023 po 17. hodině.  Na snímku křižovatka třídy Svornosti a Foerstrovy.
Velká zkouška nervů i navigace odstartovala. V Olomouci v neděli po 17 hodině zavřel více než dvoukilometrový úsek městského průtahu, kde Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) bude měnit asfalt kvůli četným vadám povrchu. Řidiči od této chvíle neprojedou ulicemi Foerstrova, Pražská a Albertova. Normálně po této čtyřproudové tepně projede přes 20 tisíc aut denně.
18 fotografií

Olomoucký průtah uzavřen! Zkouška nervů začíná

Olomoucko
Ostrava jako důležitý železniční uzel Evropy? České dráhy plánují více spojů do Polska i ComfortJety. Správa železnic již dříve ukázala proměnu železničního uzlu Ostrava.
Ostrava v mezinárodním jízdním řádu Českých drah (ČD) pro rok 2024 sehraje důležitou roli. ČD totiž rozšíří nabídku spojů k našim severním i jižním sousedům. V plánu je více spojů do Polska, četnější bude spojení z Moravy do Vídně, ale je toho více. Změny se dotknou i noční dopravy. V průběhu roku 2024 je plánovano nasazení prvních nových netrakčních jednotek ComfortJet. To umožní vyřadit z vlaků dálkové dopravy další starší osobní vozy.
20 fotografií

Ostrava jako důležitý železniční uzel Evropy: Více spojů do Polska i ComfortJety

Podnikání
Ilustrační foto.
Velké, a především dlouhodobé dopravní nesnáze čekají obyvatele osmého porubského obvodu. Od pondělí 11. září dojde z důvodu rekonstrukce k uzávěře Průběžné ulice, která je frekventovanou spojnicí mezi hypermarketem Globus, obchodním centrem Géčko a náměstím Antonie Bejdové (respektive OC Duha). Uzávěra vyvolává mezi místními emoce ještě před jejím zahájením…  

Cestující, pozor. MHD v Porubě čeká od pondělí velká změna, místním se nelíbí

Ostravsko
Linka číslo 57 a její pasažéři. Nikdo na snímcích na černo nejede, všichni poctivě zaplatili za jízdenku. Dohlíží na to od 1. srpna strážník a dva asistenti přepravy.
Změny v jízdních řádech MHD na sídlišti Skalka okamžitě po jejich oznámení vyvolaly kontroverze. Jedni kritizují časy odjezdů, další samotné trasování a pro mnohé zdejší obyvatele nešikovné přestupy nebo čekání na navazující spoje. Jsou samozřejmě i tací, co změny naopak vítají. Diskuse každopádně neustále strhává možnost zavedení nástupu předními dveřmi na všech linkách MHD. To by ostatně uvítala i neštěmická radnice, pod kterou sídliště Skalka, stejně jako Mojžíř spadá. Vedení ústeckého dopravního podniku ale upozorňuje, že by to bylo nejen příliš drahé, ale náročné i na čas, jízdní řády i personál.

Nástup předními dveřmi v celém Ústí? Zatím prý nelze, velmi by se to prodražilo

Ústecko
Ilustrační foto
Středočeský kraj s velkou pravděpodobností omezí rozsah veřejné dopravy v Tišicích, Všetatech a Byšicích na Mělnicku. Důvodem je dlouhodobé odmítání přistoupení na standardy dopravní obslužnosti (SDO), které mají přinést spravedlivější systém financování dopravní obslužnosti. Už dříve takto kraj omezil dopravu na linkách do Kladna.

Kraj omezí dopravu na Byšicku, obce a městys odmítly platit za nové standardy

Mělnicko
Stavba D3 mezi Markvarticemi a Zubčickou Lhotkou na začátku července 2023. Pohled od Markvartic k nádraží Velešín.
Úplná uzavírka silnice mezi Markvarticemi a Velešínem, která slouží jako objízdná trasa hlavního tahu z Českého Krumlova do Kaplice, vypukne ve středu 16. srpna. Osobní auta, která se chtějí dostat z Krumlova do Kaplice a obráceně, pojedou přes Přísečnou a Harazim, dále na Mojné a Skřidla a odtud do Velešína. Nákladní auta musí přes Štilec. Výpadovku z Krumlova na České Budějovice tak čeká ještě větší provoz, než jakému čelí teď. 
16 fotografií

Zavírá se silnice u Markvartic. Do Velešína a Kaplice se musí přes Harazim

Českokrumlovsko
MHD ve Zlíně.Ilustrační foto
Každoroční komplexnější změna jízdních řádů MHD Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice (DSZP) vstoupí letos v platnost v sobotu 2. září. K tomuto datu dojde kromě drobných časových posunů spojů například k přečíslování linek MHD v Otrokovicích, bude zavedena i víkendová obsluha zastávky Otrokovice-Baťov, dojde k rozšíření trasy linky č. 51 v Malenovicích, autobusy linky č. 38 ve Zlíně budou nově jezdit i o víkendech, objeví se nové názvy několika zastávek.

MHD ve Zlíně a Otrokovicích bude od září jezdit podle nových jízdních řádů

Zlínsko
Opravy povrchu dálnice D35 ve směru z Litovle na Olomouc uzavřely sjezd z v Unčovicích.
S dalšími komplikacemi by měli počítat motoristé na cestě mezi Litovlí a Olomoucí, kde Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) opravuje pravý pás D35 a provoz je veden obousměrně v polovině autostrády. Paralelní "starou litovelskou" podél D35 totiž od příštího týdne přetnou práce na železničním přejezdu na okraji Příkaz. Správa železnic ho bude dovybavovat závorami.
6 fotografií

D35 na Litovel opravují, "starou" zavře úprava přejezdu u Příkaz

Olomoucko
Nástupiště hlavního nádraží v Hradci Králové.
Dopravu po železnici nejen na Rychnovsku čekají v příštích dnech výluky. Ty nejbližší se týkají konkrétně traťové koleje v úseku mezi hlavním nádražím v Hradci Králové, Týništěm nad Orlicí, Častolovicemi a Solnicí, a to ve dnech 24. července až 7. srpna.

Počítejte s výlukami na železnici na Hradecku i Rychnovsku

Zprávy
Nesouhlas s jízdním řádem řešil muž pěstí
Mnoho autobusových spojů v sobotu kolem šesté ráno nejezdí, to je pravda. A když si to neuvědomíte, může vás pohled na jízdní řád docela naštvat. Většinou to skončí brbláním či nějakým ostřejším slovem. Ne tak devětadvacetiletý muž na pardubickém sídlišti Karlovina. Ten se svůj spor s jízdním řádem rozhodl řešit rovnou pěstí.

Muže rozčílil jízdní řad. Z vývěsky jej sundal pěstí

Pardubicko
Vlak GW Train Regio v Českém Krumlově. Ilustrační foto.
Vylepšit spojení z Českých Budějovic do Českého Krumlova a dál na Šumavu, které zhoršilo neplánované letní zpomalení vlaků zaviněné havarijním stavem trati, se rozhodl Jihočeský kraj. Přibudou dva páry posilových autobusových spojů. Z Budějovic pojedou přímo, bez zastávek, a navíc s cyklopřívěsem, na vlakové nádraží v Českém Krumlově a dál do Černé, Horní Plané, Nové Pece, Želnavy, Pěkné a do Volar. Máme pro vás jejich jízdní řády. 
8 fotografií

V létě doplní vlaky z Budějovic do Krumlova přímé autobusy. Pojedou na „vlakáč“

Českokrumlovsko
Cestující v tramvaji. Ilustrační foto.
Pražská hromadná doprava bude jezdit od 1. července do 3. září podobně jako v minulých letech podle prázdninových jízdních řádů. Intervaly se prodlouží, tramvaj číslo 4 bude mimo provoz a linka 16 bude mít změněnou trasu. Kvůli příjezdu turistů bude naopak posílena linka na Letiště Václava Havla. U některých příměstských spojů se prodlouží trasa. ČTK to dnes sdělil Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD.
24 fotografií

Pražská MHD bude mít o prázdninách upravené jízdní řády. Posílí linku na letiště

Praha
Vlakové nádraží, železnice - Ilustrační foto
S létem přicházejí dílčí změny jízdních řádů Českých drah, ty největší se týkají jižní Moravy a právě našeho, Pardubického kraje kvůli obnovení provozu dálkových vlaků na trase Praha - Brno přes Pardubice a Českou Třebovou. Změny se týkají i dalších tratí v kraji, některé se chystají od 1. července, jiné už jsou v platnosti od 11. června. Přinášíme kompletní přehled změn. 

Ať nečekáte na vlak zbytečně. Známe letní změny na železnici v Pardubickém kraji

Svitavsko
V Jihlavě dojde k zásadní změně jízdního řádu od 10. července kvůli opravám Znojemské ulice.
Uzavírka Znojemské ulice v Jihlavě způsobí komplikace a změny v jízdních řádech městské hromadné dopravy. Znojemská ulice slouží jako výjezd a vjezd na Masarykovo náměstí. Téměř všechny trolejbusové a autobusové linky pojedou v létě podle mimořádných jízdních řádů. Náhradní zastávky budou v Hradební a Dvořákově ulici, zdarma pojede linka X. Lidé v Jihlavě musejí počítat také s opravami na křižovatce ulic Žižkova, Dvořákova a Hradební.

PŘEHLEDNĚ: Uzavírka Znojemské ulice značně ovlivní městskou dopravu v Jihlavě

Jihlavsko
1. července začínají platit nové jízdní řády, dálkové vlaky do Brna se vrací na trať přes Pardubice
Podle nového jízdního řádu, který začne platit 1. července, se dálkové vlaky Praha - Brno díky dokončené modernizaci koridoru u Ústí nad Orlicí vrátí do své původní trasy přes Pardubice, Českou Třebovou a Svitavy, doposud jezdily přes Havlíčkův Brod. Jízdní doba mezi oběma největšími českými městy se sice zkrátí o půl hodiny, paradoxní ale je, že bude delší než před zahájením modernizace. A to až o 11 minut.

Paradox modernizace: Vlaky Praha - Brno pojedou zase přes Třebovou. Ale zpomalí

Orlicko
Osobní vlak na lince Lužná u Rakovníka - Jirkov na nádraží v Žatci.
/FOTO, VIDEO/ V neděli 11. června vstoupí v platnost pravidelná letní změna vlakových jízdních řádů. Pro Žatecko a Lounsko měla přijít zásadní změna. Schylovalo se ke konci osobních vlaků na tratích Žatec – Lužná u Rakovníka a Louny – Slaný. Nakonec k tomu nedojde. I když určitá redukce počtu spojů nastane v závěru roku, osobní vlaky ani na jedné z tratí by neměly zmizet úplně. A co víc, v Žatci činí kroky, aby význam trati do Lužné výrazně vzrostl.
10 fotografií

O víkendu měly vyjet na dvou tratích vlaky naposledy. Nestane se tak

Žatecko a Lounsko
Souprava RegioPanter Českých drah. Ilustrační foto
Několik zbrusu nových spěšných spojů na nové elektrické trati z Olomouce přes Šternberk a Uničov do Šumperka i menší úpravy v časech odjezdů či zastávkách na trati přes Moravský Beroun či Přerov. Od neděle 11. června začne na dráze platit upravený jízdní řád, podívejte se, jaké nachystal změny na regionálních tratích v Olomouckém kraji.
29 fotografií

Nové rychlospoje vyjedou mezi Olomoucí a Uničovem, o víkendu se mění jízdní řád

Olomoucko
MHD Benešov, zastávka Nemocnice Rudolfa a Stefanie v Máchově ulici.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Jaká je městská hromadná doprava v Benešově? Na lehkou otázku stačí jednoduchá odpověď - moderní a pokroková. Zatímco modernu splňují malé a obratné autobusy v barvách města, pokrok zase rozhodnutí místních politiků o bezplatném jízdném, zřízení více míst k nastupování či potřebám místních sestavený jízdní řád. K dokonalosti však systému městské hromadné dopravy v Benešově přece jen něco schází. Jsou to docela obyčejné zastávky.
41 fotografií

Cestující v Benešově na autobusových zastávkách většinou stojí a moknou

Benešovsko