ŠTÍTEK: jízdní řád

Ilustrační foto.
Cestující na Kladensku se bouří. Autobusy po zářijových změnách nenavazují, jak by měly, a lidé jsou často zmateni. Od pondělí 11. prosince proto nastane změna. Na Kladensku se změní jízdní řád některých autobusových linek. Nedochází k žádným zásadním změnám. Ve většině případů se jedná pouze o minutové posuny spojů. I jediná minuta ale může být rozhodující, aby vám neujel autobus. Čtěte proto pozorně.

Cestující, pozor: Po stížnostech se od pondělí jízdní řády autobusů změní

Kladensko
Vlakové nádraží ve Vyškově.
Na změny jízdních řádů se od pondělí připraví také cestující na Vyškovsku. Zvyknou si mimo jiné i na zrušení vlakového spoje, který vyjížděl z Brna do Vyškova v čase 22:46. Doposud to byl každý den poslední vlak, který zájemce z jihomoravské metropole do okresního města vezl. Osobní vlak 4055 přijížděl do Vyškova dle řádu dvě minuty po půl dvanácté večer.
7 fotografií

Škrty v jízdním řádu: Vyškované od pondělí přijdou o večerní vlak z Brna

Vyškovsko
Nový jízdní řád i jména zastávek začnou platit v neděli 11. prosince.
Dopravce se od nového roku nezmění, firma Arriva bude dál provozovat městskou autobusovou dopravu v Chrudimi. Radnici nic jiného nezbývalo, protože vypsaného výběrového řízení na nového dopravce se nikdo nezúčastnil, ani samotná Arriva, a tak bylo zrušeno. Město proto smlouvu prodloužilo o jeden a půl roku. Velkou diskuzi nicméně budí změněné názvy deseti autobusových zastávek. Lidé se obávají, že zejména senioři nebo malí školáci budou zmateni, než si zvyknou. Kdo tohle vymyslel, to je častá otázka. Dopravce za tím nestojí.
4 fotografie

Názvy chrudimských zastávek se změní. Úředníci se asi nudili, míní lidé

Chrudimsko
Ilustrační foto.
/INFOGRAFIKA/ V neděli se mění jízdní řády. Co přinesou? K hlavním novinkám bude patřit doplnění vlaků v úsecích z Chocně do Litomyšle a také z České Třebové do Lanškrouna a do Letovic. Horší zprávou je, že za jízdu vlakem zaplatíte o 15 procent víc. Podívejte se, jak se zdraží jízdné, na desítkách konkrétních případů. V rámci krajského systému autobusové a železniční dopravy však ceny zůstávají.

Odkud, kam a za kolik: Podívejte se, jak se v kraji zdraží jízdné ve vlacích

Orlicko
Ilustrační foto
Historicky první přímé železniční spojení Loun a Ústí nad Labem, prodloužení páteřní linky z Děčína až do Kadaně, nástupy nových dopravců nebo nové vlaky a autobusy. Některé linky budou mít také nové trasování. To jsou největší změny v krajské veřejné dopravě, za kterou hejtmanství příští rok zaplatí přibližně 2,5 miliardy korun.

Nový dopravce, vlaky i linky. Od prosince začnou platit nové jízdní řády

Děčínsko
MHD v Brně.
Spuštění nové části tramvajové linky 8 k bohunické nemocnici a univerzitnímu kampusu je zřejmě nejzásadnější změnou v brněnských jízdních řádech. V platnosti budou od 11. prosince. „K otevření trati 8 ke kampusu jsme se dlouho upínali, protože celá oblast bude napojená na rychlou tramvajovou dopravu, která se do centra města dostane bez zdržování v Jihlavské a Heršpické ulici. Tím dnes trpí autobusy, které k oběma komplexům zajišťují spojení z centra,“ uvedl dopravní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl.
22 fotografií

Změny v jízdních řádech přehledně. Podívejte se, kterých linek v Brně se dotknou

Brněnsko
Ilustrační foto.
V prosinci začnou autobusy v Pardubickém kraji jezdit podle nových jízdních řádů. Ty jsou v současné době hotové a starostové mohou posílat své připomínky. V příštím roce by se do systému dopravní obslužnosti měly zapojit nově i poptávkové autobusy. Ty jsou menší než klasické autobusy a mají i menší spotřebu. Navíc reagují na aktuální zájem cestujících a nemusejí tak nutně objíždět celou trasu. Cestující si je mohou objednat přes internetovou aplikaci.

Nové jízdní řády: Na Svitavsku příští rok vyjedou poptávkové autobusy

Svitavsko
Oprava kolejí mezi Prahou a Kolínem na hlavním koridoru propojujícím Čechy s Moravou
Doprava na železničních koridorech v Česku zrychlí. Částečně už letos, větší část pak přijde na řadu příští rok. Cestující na delší vzdálenosti ušetří i několik desítek minut. Nejprve to pocítí cestující na trase Praha – České Budějovice, později i na nejznámější trati spojující hlavní město s Moravou. Nový jízdní řád začne platit za zhruba půldruhého měsíce, konkrétně od 11. prosince. 
9 fotografií

Cesta vlakem z Prahy do Brna i Ostravy zrychlí. Opravy některých tratí finišují

Ekonomika
Z prohlídek lůžkových a lehátkových vozů českých drah pro noční dopravu na hlavním vlakovém nádraží v Praze.
České dráhy spustily novou značku ČD Night pro své noční spoje. V rámci toho v současné době investují 246 milionů korun do modernizace lůžkových a lehátkových vozů. Od nového jízdního řádu, který začne platit v prosinci, vypraví novou noční linku z Prahy přes Německo do Curychu. Na tiskové konferenci to řekl šéf státního dopravce Michal Krapinec.
46 fotografií

Vyšší komfort, vyšší cena. České dráhy představily modernizované noční vlaky

Česko
Doprava vlakem i autobusem podraží. Cestující ale mají možnost si včas nakoupit jízdenky za aktuální ceny.
Češi si za cestování vlakem a autobusem připlatí. Dopravci své tarify pro příští rok propočítávají právě v těchto dnech. Například České dráhy počítají od poloviny prosince, kdy začnou platit nové jízdní řády, se zdražením jízdenek přibližně o deset až dvacet procent. Důvodem je růst nákladů. „Jde hlavně o energie, náhradní díly a tak dále. Souhrnně v řádu miliard korun,“ upozorňuje mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Jízdné zdraží až o pětinu. Ušetřit ale lze, a to nákupem za staré ceny

Ekonomika
Dopravní společnost BusLine.
Neodjeté spoje o víkendu znovu zarazily cestující na Orlickoústecku i Svitavsku. Podle zástupců Pardubického kraje a společnosti BusLine je příčinou zrušených spojů onemocnění covid-19, které postihlo některé řidiče. Už tak dost napjatá situace s počtem šoférů v takovém případě znamená vážný výpadek, který může cestu autobusem dost znepříjemnit.

Zrušený bus? Může za to covid, tvrdí BusLine. Opět neodjely některé spoje

Orlicko
Dopravní společnost BusLine si autobusy objednala od českého výrobce SOR Libchavy objednala 144 autobus.
Už týden platí na Orlickoústecku a Svitavsku nové autobusové jízdní řády. Největší změnou je zhruba sedm desítek zrušených spojů a také skutečnost, že řada autobusů už nezastavuje na zastávkách, kde byli cestující dříve zvyklí. Zastupitelé Pardubického kraje opakovaně ujišťovali, že se jedná pouze o málo obsazované spoje či autobusy, kde existuje snadné alternativní spojení. „Procházeli jsme každý dílčí spoj,“ ujišťovali na konci srpna. Případnou změnu ve prospěch veřejnosti slíbil kraj v prosinci. Cestující se však už nyní potýkají s celou řadou problémů.

Týden s novými jízdními řády: Ráno se nedostanu do práce, syn do školy

Orlicko