ŠTÍTEK: jízdní řád

Provozní ředitel skupiny BusLine Michal Hanč.
/ROZHOVOR/ Autobusy s nápisem Icom transport už brzy nahradí vozy skupiny BusLine. Společnost s Pardubickým krajem uzavřela desetiletý kontrakt a o cestující se tak bude ve spolupráci se subdodavateli starat nový dopravce. BusLine nahradí ČSAD Ústí nad Orlicí, které se zejména v posledních měsících potýkalo s problémy s nedostatkem zaměstnanců. Společnost tak nebyla schopna dodržet závazky k cestujícím a kraj musel přistoupit k zavedení prázdninových jízdních řádů.
3 fotografie

ČSAD v kraji končí. Naši řidiči se za výplatu nemusí stydět, říká nový dopravce

Orlicko
Brněnská hromadná doprava už přes měsíc jezdí podle prázdninových jízdních řádů. Spoje jsou často plné k prasknutí.
/VIDEO/ Trolejbus číslo 26 je plný téměř od začátku své trasy. Po pár zastávkách už téměř ani není možné do spoje nastoupit. Navíc na dalších zastávkách lidé neubývají, právě naopak. Cestující se na sebe mačkají, někteří z nich se nevraživě dívají na ty bez respirátoru. Do vozu se cpou další lidé, na jedné ze zastávek už žena nejblíže dveřím svůj boj o místo vzdá. Pojede raději dalším spojem. Projet se vytíženými linkami hromadné dopravy si v pátek ráno zkouší i redaktor Rovnosti.
19 fotografií

Přeplněné spoje v Brně: kočárek se málem nevejde do trolejbusu, najíždí na nohy

Brněnsko
Autobusy MHD Nový Jičín jezdí od 6. března 2022 podle nově upraveného jízdního řádu.
Od prosince 2021 sbíralo město na emailové adrese mhd@novyjicin.cz a na přepážce MHD v Návštěvnickém centru připomínky cestujících k nově zavedeným jízdním řádům městské hromadné dopravy. Po vyhodnocení těchto podnětů a konzultaci s Koordinátorem ODIS a dopravní společností Arriva přistoupí město 6. března k dalším dílčím úpravám. Tady je jejich přehled.
19 fotografií

Nový Jičín vstoupí do nového týdne s úpravami jízdních řádů MHD

Novojičínsko
Autobus DSZO. Ilustrační foto
Podle takzvaných letních jízdních řádů budou až do konce února jezdit spoje MHD ve Zlíně a Otrokovicích. K prodloužení trvání tohoto opatření se Dopravní společnost Zlín – Otrokovice (DSZO) rozhodla po dohodě se zřizovatelskými městy. Důvodem je přetrvávající vysoká nemocnost řidičů i pokles počtu cestujících proti běžnému stavu.

Nemocnost řidičů MHD narůstá. Spoje budou dál jezdit podle letních řádů

Zlínsko
Ilustrační foto
Už před dvěma týdny musel Pardubický kraj kvůli vysoké nemocnosti řidičů společnosti ČSAD Ústí nad Orlicí dočasně omezit některé spoje přesahující do Královéhradeckého kraje. A to na trase mezi Ústím nad Orlicí a kvasinskou Škodovkou, Rychnovem nad Kněžnou a Ústím nad Orlicí a také mezi Kvasinami a Žamberkem. Od 20. ledna byly některé obnoveny, ale potíže nepominuly, řidiči stále chybí.

Omikron řádí, někteří dopravci museli najet na prázdninový provoz

Rychnovsko
Nové autobusy v barvách Jihomoravského kraje.
Noví dopravci začali jezdit od února na celkem pětašedesáti regionálních autobusových linkách v Jihomoravském kraji. „Začnou jezdit zejména na Hustopečsku, Břeclavsku a Židlochovicku. Značnou část této oblasti obslouží ČSAD Kyjov. Na Ivančicku vyjíždí dopravce Trado-bus a na Šlapanicku některé linky přebírá BDS-BUS," informoval mluvčí Kordisu, který koordinuje hromadnou dopravu na jihu Moravy, Květoslav Havlík.
16 fotografií

Noví dopravci s novými autobusy: začnou jezdit hlavně na Břeclavsku

Břeclavsko
Ilustrační foto
Mimořádně vysoký počet řidičů, kteří v posledních dnech z důvodu rychlého šíření onemocnění covid-19 skončili v pracovní neschopnosti nebo ošetřují nemocného člena rodiny, způsobil, že Dopravní společnost Zlín – Otrokovice (DSZO) již nedokáže obsadit všechny služby. Je tak nucena řešit situaci dočasným převedením provozu na letní jízdní řády.

Omikron řádí i mezi řidiči MHD, od středy spoje vyjedou podle letního řádu

Zlínsko
Ilustrační foto
Mimořádně vysoký počet řidičů, kteří v posledních dnech z důvodu rychlého šíření onemocnění covid-19 skončili v pracovní neschopnosti nebo ošetřují nemocného člena rodiny, způsobil, že Dopravní společnost Zlín – Otrokovice (DSZO) již nedokáže obsadit všechny služby. Je tak nucena řešit situaci dočasným převedením provozu na letní jízdní řády.

Omikron řádí i mezi řidiči MHD. Ve Zlíně spoje vyjedou podle letního řádu

Regiony
Ilustrační foto.
Začátek nového roku na Českolipsku poznamenaly problémy v autobusové dopravě. Krajský dopravce ČSAD Liberec se totiž potýká s nedostatkem řidičů a v jízdních řádech se tak objevují trhliny. Už nyní je situace za hranou a může se zhoršit v okamžiku, kdy převládne mutace koronaviru omikron. Ta je oproti předchozím variantám extrémně nakažlivá.

Autobusovou dopravu komplikuje nedostatek řidičů, pomáhá i konkurence

Českolipsko
Ilustrační snímek
České dráhy posílí před Vánoci dálkové vlaky o několik tisíc míst. Nejvíce posilových vozů dopravce přidá na linkách expresů z Prahy na Ostravsko, východ Moravy a dále na Slovensko, delší soupravy ale pojedou i do ostatních směrů z hlavního města. Dráhy zároveň vyčlení záložní vozy pro operativní posílení nejvytíženějších spojů. Posílené vlaky budou jezdit i po Novém roce. Informovaly o tom České dráhy. Vlaky průběžně posiluje i RegioJet.
10 fotografií

O tisíce míst více. České dráhy posílí před Vánoci dálkové spoje

Ekonomika
Ilustrační snímek
České dráhy posílí před Vánoci dálkové vlaky o několik tisíc míst. Nejvíce posilových vozů dopravce přidá na linkách expresů z Prahy na Ostravsko, východ Moravy a dále na Slovensko, delší soupravy ale pojedou i do ostatních směrů z hlavního města. Dráhy zároveň vyčlení záložní vozy pro operativní posílení nejvytíženějších spojů. Posílené vlaky budou jezdit i po Novém roce. Informovaly o tom České dráhy. Vlaky průběžně posiluje i RegioJet.
10 fotografií

České dráhy před Vánoci posílí spoje, nejvíce na linkách Praha - Ostravsko

Podnikání
Vlakové nádraží v Týně nad Vltavou počátkem 20. století.
"Železniční trať z Týna nad Vltavou do Číčenic je jednokolejnou železniční tratí, která měří 21 km a sloužila cestujícím v pravidelném provozu téměř 120 let. Dnes už je bohužel využívána párkrát týdně pro nákladní dopravu a pro osobní dopravu funguje pouze jako sezónní provoz," začíná článek o historii číčenického nádraží, který sestavil student Gymnázia v Týně nad Vltavou Jiří Korbel v rámci kroužku Mladý redaktor při Městském domu dětí a mládeže v Týně. Děkujeme vedoucí kroužku Markétě Pražanové za zaslání. 
3 fotografie

RETRO: Z historie dráhy Týn nad Vltavou – Číčenice

Čtenář reportér
Setkání na Obecním úřadě v Hlízově. Zleva: poslanec Parlamentu ČR Jiří Havránek, autor dětské petice Matěj Dvořák, Jakub Skyva za Spolek pro obnovu venkova ČR, starosta obce Antonín Škarka.
Vedení obce Hlízov společně s hosty v pondělí 13. prosince odměnilo mladého chlapce Matěje Dvořáka. Ten v uplynulých měsících připravil dopis s dětskou peticí, ve kterém upozornil na nedostatečné autobusové spojení s jeho školou ve Starém Kolíně. Prostřednictvím obecního úřadu ho následně adresoval zástupcům krajského úřadu a požádal o pomoc.

V jízdních řádech zapomněli na školní spoj, po dětské petici už zase jezdí

Kutnohorsko
Senior studuje na nádraží jízdní řád Českých drah
Ode dneška začínají na železnici jezdit vlaky podle nového jízdního řádu. Největší změnou je výměna dopravců na některých tratích, například mezi Ústím nad Labem a Kolínem, kde místo Českých drah začíná jezdit RegioJet. U většiny linek se pouze upraví čas odjezdu, případně mírně i jejich trasa. Na kolejích budou také desítky nových vlaků. S prodejem jízdenek začali dopravci už během podzimu.
7 fotografií

Vlaky začínají jezdit podle nového řádu. Na některých tratích se změní dopravci

Ekonomika
Na trať z Klatov do Berouna vyjedou nové RegioPantery.
Nové soupravy RegioPanter nasadí České dráhy na trati z Klatov do Berouna. Regionální linku začne dopravce zajišťovat v rámci smlouvy s Plzeňským krajem od neděle, kdy začínají platit nové jízdní řády. Stejné soupravy RegioPanter zajišťují také linku spěšných vlaků z Plzně přes Cheb do Karlových Varů, jejíž provoz byl zahájen v polovině letošního roku.
12 fotografií

Na trať z Klatov do Berouna vyjedou nové RegioPantery

Plzeňsko
Souprava ČD RegioPanter
V neděli 12. prosince začne platit nový vlakový jízdní řád. Cestující mohou počítat s tím, že rozsah regionální dopravy zajišťované Českými drahami (ČD) na území Olomouckého kraje zůstane na stejné úrovni jako v současném jízdním řádu. Těšit se mohou na další kompletně modernizované motorové jednotky Stadler GTW a od léta se na prvním spoji mezi Olomoucí a Šternberkem svezou elektrickou jednotkou RegioPanter.
22 fotografií

První RegioPanter do Šternberka vyjede příští rok, ve vesnicích nezastaví

Olomoucko
Kroměřížská zastávka MHD v ulici Albertova. Ilustrační foto
Městská hromadná doprava v Kroměříži pojede od neděle 12. prosince podle změněného jízdního řádu. Úpravy vznikly na základě požadavků cestujících a statistiky vytíženosti jednotlivých spojů. Některé stávající spoje tak nově pojedou do Vážan, jiné budou čekat na příjezd vlaků z Bystřice pod Hostýnem a vzniknou i nové zastávky na znamení.

MHD od neděle upravuje jízdní řád. Co všechno se mění?

Kroměřížsko