ŠTÍTEK: jízdní řád

Bez přestupování ve Starkoči se obejdou cestující spěšných vlaků mezi Hradcem Králové a Broumovem.
Hned sedm párů vlakových přímých spojů z Broumovského výběžku do krajského města je zřejmě nejviditelnější novinkou nových jízdních řádů, které vejdou v platnost od 12. prosince. Méně příjemnou zprávou je, že za cestování v Královéhradeckém kraji si pasažéři připlatí. Od změny jízdního bude ceník jízdného v integrovaném dopravním systému IREDO dražší.

Dělení spěšných vlaků zjednoduší cestování z Hradce na Náchodsko a Trutnovsko

Náchodsko
Souprava Push-Pull.
/FOTOGALERIE/ Lidé v Moravskoslezském kraji, kteří jezdí linkovými autobusy nebo vlaky, musí od neděle 12. prosince počítat se změnami v organizaci veřejné dopravy a jízdních řádech. Do Beskyd budou nasazeny nové vlakové soupravy typu push-pull. Vedení kraje slibuje lepší návaznost spojů. A chystá i další chytré „vychytávky“, které mají hromadnou dopravu zpříjemnit.
11 fotografií

Veřejnou dopravu v celém MS kraji čekají změny, a to nejen v jízdních řádech

Ostravsko
I předešlou zimu musela policie regulovat dopravu na Šerlichu policie, parkovací kapacity nezvládaly množství přijíždějících motoristů.
Nové jízdní řády přinesou od neděle 12. prosince změny i na Rychnovsku. Pomoci by mohly v Orlických horách, kde patří ke každoročnímu evergreenu problémy s parkováním aut na Šerlichu, zvlášť v zimních měsících, kdy tu je pořádně husto, lidé odsud míří na lyže. Zdejším parkovacím kapacitám by mělo ulehčit posílení autobusových spojů do Orlických hor.

Nové spoje v Orlických horách ulehčí od neděle parkovišti na Šerlichu

Rychnovsko
Push-pully České dráhy objednaly pro trať z Ostravy do Frenštátu pod Radhoštěm. Ilustrační foto.
Nové vlaky, jiný provozní koncept. Trať z Ostravy na Valašsko čekají velké změny. Zavádí se nové spěšné vlaky Lysohor. Například v Ostravě-Kunčicích nově vznikají žádané přípoje mezi linkami S1 a S6 po celý den, podle Správy železnic se tak usnadní spojení z oblasti Frýdecko-Místecka a Frýdlantska do Ostravy-Svinova. Horší vazby budou v Českém Těšíně.
9 fotografií

Trať z Ostravy na Valašsko čekají změny, zavádí se nové spěšné vlaky Lysohor

Ostravsko
Vlak, České dráhy, vagon, cestující. Ilustrační foto.
České dráhy spočítaly, že během příštího roku nasadí do provozu nové vlaky za celkem devět miliard korun. „S jízdním řádem 2022 nás čeká největší revoluce v kvalitě, komfortu a rozsahu nabízených služeb od nasazení Railjetů před sedmi lety,“ sdělil šéf ČD Ivan Bednárik. Velká část nových vozidel bude nasazena do provozu už s příchodem nového grafikonu v prosinci, další vyjedou až v jeho průběhu. S informací přišel server Zdopravy.cz.
7 fotografií

Největší revoluce od railjetů. České dráhy nasadí vlaky za devět miliard

Ekonomika
Staré soupravy budou také v jižních Čechách nahrazovat České dráhy modernějšími vozy.
České dráhy nasadí v jízdním řádu 2022 modernější spoje, například dvě desítky zbrusu nových bezbariérových RegioPanterů obslouží regionální linky v Plzeňském, Středočeském a Jihočeském kraji a klimatizované vozy EC / IC nahradí v rychlících „koženky“. Více vlaků nabídne bezbariérové cestování, Wi-Fi, možnost dobíjet cestovní elektroniku. Novinkou bude rozšířená možnost dobíjení elektrických vozíků handicapovaných osob nebo elektrokol.
5 fotografií

V Jihočeském kraji chystají České dráhy náhradu starých souprav, podívejte se

Českobudějovicko
Vlaky mezi Nymburkem a Jičínem čekají na stanici Kopidlno desítky minut. Dopravu urychlí nová výhybna.
DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ: Kolem vlakové dopravy v Královéhradeckém kraji to poslední dny žije. Den železnice oslavil hejtman Martin Červíček a zástupci společnosti České dráhy podpisem smlouvy o zajištění veřejné drážní dopravy na dalších deset let, minulý týden navíc Správa železnic vybrala zhotovitele nového projektu výhybny v Bartoušově na Jičínsku. Ta výrazně urychlí dopravu na trati z Jičína do Nymburku, vlaky tak ušetří oproti stávajícímu času 10 až 13 minut a zkrátí se také doba čekání ve stanici Kopidlno. Právě tam se ale proti vlakové dopravě obrací řada místních. Při poslední změně jízdních řádů totiž kraj proškrtal spoje mezi Kopidlnem a Jičínem. Vlakoví cestující se tak večer nemají jak dostat domů.
9 fotografií

Nová výhybna zrychlí vlaky mezi Jičínem a Kopidlnem. Těch ale jezdí málo

Jičínsko
Slezské zemské dráhy se představily návštěvníkům ranče Majoránek. Na prodloužený víkend chystají velkou akci ve spolupráci s modeláři.
Železniční modeláři nádraží osoblažské úzkokolejky zmenšili tak, aby na modelech zůstaly zachovány neuvěřitelné detaily. O prodlouženém víkendu bude jejich dílo i s maličkou úzkokolejkou a úzkorozchodnými vláčky vystavené kousek od skutečného nádraží ve Slezských Rudolticích. Akci bude provázet promítání filmů o osoblažské úzkokolejce i prodej železničních suvenýrů.
16 fotografií

Prodloužený víkend. Výletní vlak doveze fanoušky Osoblažky za modely železnic

Bruntálsko
Radim Rovner u snímku autobusu, který vypadá po důkladné renovaci jako nový.
Radim Rovner začal před pár dny třetí rok ve vedení Dopravního podniku města Jihlavy. Těžkou dobu spojenou s koronavirem a nouzovým stavem městská společnost zvládla, loni dokonce skončila v zisku a nyní je čas dívat se do budoucna. Od září by se mohly vrátit předcovidové jízdní řády, od října bude fungovat bezhotovostní platba za lístky a příští rok by se mohla jihlavská MHD propojit se systémem Veřejné dopravy Vysočiny.
5 fotografií

Hodně si slibujeme od září, říká šéf jihlavské MHD Radim Rovner

Jihlavsko
Trolejbus DSZO. Ilustrační foto
Nové jízdní řády budou platit od 1. července v síti MHD Dopravní společnosti Zlín - Otrokovice (DSZP). Změní se názvy několika zastávek, v síti se bude objevovat častěji linka 1, zmizí některé minimálně využívané spoje a jiné naopak přibudou. V nočním provozu se už nebude objevovat autobus, ale jen trolejbusy, bude více zastávek na znamení.

Dopravní podnik chystá několik změn. Sledujte jízdní řády

Zlínsko