ŠTÍTEK: John Lennon

Irská zpěvačka Imelda May.
Jednou týdně si kritik Michal Bystrov vybírá z nabídky hudebních vydavatelství pět nových alb. Nahlíží do všech žánrů populární, ale i vážné muziky tak, aby si každý přišel na své. Tentokrát si pouští remixy písniček Paula McCartneyho, desku kytaristy Blues Brothers a novinku temného kuchaře, jenž si říká Kittchen.
7 fotografií

Hudební tipy Deníku: Zuby nehty a nebezpečně krásná Imelda May

Hudba
Na snímku z roku 1965 kapela Beatles pózuje s Řádem britského impéria, Zleva Ringo Starr, John Lennon, Paul McCartney a George Harrison.
Liverpoolská univerzita jako první na světě nabízí možnost absolvovat studium zaměřené na čtveřici patrně nejslavnějších rodáků tohoto severoanglického města. Od září otevře magisterský obor The Beatles: Hudební průmysl a odkaz. Obor zaměřený na legendární hudební skupinu je určen zájemcům o hudební a kreativní průmysl, ale také zaměstnancům muzeí, galerií nebo lidem z cestovního ruchu a zábavního průmyslu.
9 fotografií

První na světě. Liverpoolská univerzita otevře obor zaměřený na skupinu Beatles

Svět
Album Riding With The King B.B. Kinga a Erica Claptona získalo cenu Grammy a titulní píseň z pera Johna Hiatta obsadila první místo hitparád. Nyní si tuto královskou jízdu můžeme zopakovat.
Jednou týdně si hudební kritik Michal Bystrov vybírá z bohaté nabídky hudebních vydavatelství pět nových alb. Nahlíží do všech žánrů populární, ale i vážné hudby tak, aby si každý přišel na své. V předvečer vánočních svátků nabízí netradiční desku Šťastné a osamělé, vzpomínku na Osvobozené divadlo nebo excelentní duel Erika Claptona s B. B. Kingem.
5 fotografií

Hudební tipy Deníku: Jízda bluesových králů a Werich s Voskovcem, jak je neznáte

Hudba
Památku Johna Lennona v lese nad Řezníčkovou roklí u České Skalice připomínána pomníček. Právě k němu před 40. výročím Lennonovi smrti zavítala dvojice kamarádů, aby zkontrolovali v jakém je stavu.
/FOTOGALERIE/ Je tomu přesně 40 let, kdy noc 8. prosince 1980 protnuly výstřely na Manhattanu, jež byly osudné Johnu Lennonovi (+40). Jeho památku v lese nad Řezníčkovou roklí u České Skalice připomínána už více než 30 let pomníček. Právě k němu krátce před výročím Lennonovi smrti zavítala dvojice kamarádů, aby zkontrolovali v jakém je stavu. Sláva Doubek a Hynek Šnajdar připevnili odpadlou informační tabuli, očistili pomník od listí, zapálili svíčky a přitom zavzpomínali na historii pomníku.
14 fotografií

Johna Lennona i 40 let po jeho smrti připomíná obnovený pomník u České Skalice

Náchodsko
Čtyřicet let od vraždy Johna Lennona, upoutávka na magazín Víkend.
V pondělí 8. prosince 1980 se legendární britský hudebník John Lennon vracel z nahrávacího studia. Posledních sedm let bydlel v New Yorku, v monstrózně vyhlížejícím domě Dakota. Když s manželkou Yoko Ono dorazil k mohutnému vchodu, byla už tma, něco před jedenáctou. Po letmém rozhovoru s vrátným prošel bývalý člen skupiny Beatles kolem pětadvacetiletého podivína Marka Chapmana, kterému o pár hodin dříve podepsal svou novou desku Double Fantasy. Nedůvěřivě si toho zvláštního fandu prohlédl. A pak už jen slyšel rány a cítil, jak mu dvě kulky provrtaly záda a další dvě rameno.
8 fotografií

Vražda Johna Lennona. Jak to před 40 lety bylo se smrtí hudebního génia?

Společnost
Kamenný most v Písku
Série #světovéČesko / Pojďte se s námi tak trochu bát… Pokud netušíte, co si pod pojmem „noir turismus" představit, tak Vám hned předložíme definici. Je to druh temné turistiky. Oficiálně dark (temný) tourism nebo také německy Grief (zármutek) Tourism, původně Thanatourism (z řeckého thanatos: personifikace smrti) je druh turistiky zaměřující se na místa spojená se smrtí či utrpením. Toto označení zavedli britští vědci John Lennon a Malcolm Foley v roce 1996. Mezi časté cíle temné turistiky patří i hrady, bojiště, nebo také místa upomínající hrůzy II. světové války, stejně jako dějiště přírodních nebo člověkem způsobených katastrof.

Noir turistika na Písecku a Blatensku

Cestujeme
Plakáty k třídennímu festivalu v září 2020 v Kladně.
Největší kulturní událost roku - Dny města Kladna se vlivem pandemie koronaviru přesouvají na příští rok a nahradí je akce pod názvem Kladno žije v ulicích. Termín je stejný - od 4. do 6. září. Na dvou velkých a jedné menší scéně na náměstí Starosty Pavla a v Zahradě Kladenského zámku vystoupí různé kapely a také žáci základních uměleckých škol. 
4 fotografie

Dny města Kladna se odkládají na příští rok, nahradí je třídenní festival

Volný čas
Ota Kouřík
Narodil jsem se v červenci 1954 v Nymburce. Jsem svobodný, mám dceru Denisu. Hraju na basovou kytaru, sólovou kytaru nebo bicí a zpívám. Jako muzikant jsem prošel třinácti kapelami, mezi nimiž byly například Roztoužená prádelna nebo Zelený Karkul, v současné době působím ve skupině Telegraf. Už je sice v důchodu, stále ale pracuje jako sanitář v nymburské nemocnici.

Ota Kouřík: Kromě bigbítu mám rád i kvalitní americkou country

Zprávy z Česka
Ivan Král
„Král zemřel, ať žije Král!“ chce se zvolat při poslechu posmrtně vydaného alba Smile. Muzikant Ivan Král, jenž hrával s Patti Smith či Iggym Popem a který skonal letos v únoru, po sobě zanechal příjemně nostalgickou desku. A také knížku vzpomínek, kterou s ním sepsal publicista Honza Vedral.
8 fotografií

Po Ivanu Královi zbyly vzpomínky a Úsměv

Hudba
Půjdem spolu k ředitelně. Foto: archiv školy
Pane učiteli, zazpíváme si! Na Anglickém gymnáziu v Pardubicích tuto větu neuslyšíte při hodině, ale poslední den školy před vánočními prázdninami, kdy každoročně pořádají sváteční muzicírování s názvem Půjdem spolu k ředitelně.
4 fotografie

Půjdem spolu k ředitelně

Čtenář reportér
Jazzová legenda Chris Barber
Legenda tradičního jazzu Chris Barber oznámila, že po 70 letech ustavičného hraní končí. Muž, který stál u zrodu žánru skiffle, ovlivnil každého od Beatles a Stones až po naše Smetáčkovce. Deník s ním před deseti lety pořídil unikátní interview.
5 fotografií

Chris Barber v Praze: zapomenutý rozhovor

Hudba
Albertov, listopad 89
Sametovou revoluci lze nahlížet z mnoha různých pohledů. V rozhlasovém dokumentu Příběhy 20. století zazněla svědectví tehdejších studentů, disidentů, dělníků, estébáků a policistů. Na události listopadu 89 tak vzpomínala nejen tehdejší studentka anglistiky Monika MacDonagh Pajerová, ale i náčelník pražské Veřejné bezpečnosti Michal Danišovič. 
17 fotografií

Živé vzpomínky na revoluci: Pendrekem přes obličej, u černobílého monitoru VB

Jak vidí Češi listopad 89
BROUCI JSOU VĚČNÍ. Jejich nejslavnější album Abbey Road už zase válcuje hitparády.
Půl století po vydání alba Abbey Road se poslední nahrávka skupiny Beatles znovu vyšplhala na první příčku britského žebříčku. A v Americe je mezi desítkou nejprodávanějších desek. „Neuvěřitelné,“ komentuje velký návrat Paul McCartney.
9 fotografií

Beatles bodují. I po padesáti letech

Hudba