ŠTÍTEK: John Lennon

Happy Xmas video
Tato písnička byla v Británii roku 1971 vydána jako singl bývalé skupiny Plastic Ono Band, jejímiž členy byli John Lennon a jeho manželka Yoko Ono, ale také (v době této skupiny již bývalí) Beatlesáci George Harrison a Ringo Starr.

John Lennon - Happy Xmas (War Is Over)

Ostatní
Památky se vrátí domů...
Linec - Univerzita ve Štýrském Hradci v pondělí vrátila na řeckém velvyslanectví ve Vídni do rukou velvyslankyně Chryssouly Aliferiové 26 antických archeologických nálezů, informoval linecký Volksblatt.

Sousedé vrátili antiku Řecku

Z okolí
Fats Domino
Fats Domino, geniální pianista a zpěvák, dnes zemřel ve svých 89 letech v americké Louisianě. Současník Elvise Presleyho, nebo Chucka Berryho se stal jedním z prvních umělců, který byl uveden do Rokenrolové síně slávy. Jeho nesmrtelné rockové standardy se dočkaly tisíců cover verzí v řadě světových jazyků. Hráli je například Led Zeppelin, Randy Newman, nebo John Lennon.     
8 fotografií

Zemřela legenda ze síně slávy. Fats Domino inspiroval český bigbít

Hudba
Josef Bouda.
Bučovice /ROZHOVOR/ – Před pár dny se vrátili z východního Slovenska, kde koncertovali. Ve čtvrtek se představili ve Valdštejnské zahradě v rámci série koncertů s názvem Kulturní léto v Senátu. A do konce prázdnin se zúčastní další prestižní akce. Bučovická kapela Karel Gott revival Morava vystoupí na výstavní lodi Gott my life v Praze. „To je zpráva letošního léta,“ komentuje frontman Josef Bouda.

Mezi rappery? Překvapivá zkušenost, říká revivalový zpěvák Bouda

Volný čas
Školka nese seniorům zpátky májku.
Pasov - Zatím co děti z mateřské školy ve Spiegelau hledaly velikonoční vajíčka, která pro ně ukryli přátelé z domova seniorů Rosenium, „ukuly" jejich učitelky plán – odcizit důchodcům májku, píše PNP.

Dětičky vrátily seniorům májku

Z okolí
Konvoj vozidel armády USA na dálnici D5 nedaleko Plzně.
Českem dnes a v neděli přejíždí konvoj americké a britské armády mířící z Německa do Polska. Celkem 125 vozidel a 550 lidí rozdělených do sedmi kolon dnes zdolávalo cestu z Rozvadova do Staré Boleslavi u Prahy, kde účastníci přenocují v Jaselských kasárnách. Na vojáky a jejich techniku podobně jako při minulých přejezdech čekaly hloučky lidí na mostech a podél cest, desítky lidí je vítaly také před areálem brandýských kasáren.
15 fotografií

Americký konvoj projíždí ČR. Součástí jsou i obrněné vozy Stryker

Česko
Lennonova zeď.
Praha - Přátelé a děti básníka, herce a pozdějšího bezdomovce Jana Badalce připravují k ročnímu výročí jeho úmrtí sbírku jeho veršů. Kniha Samolibé verše má obsahovat i vzpomínkové texty přátel muže, který byl známou osobností pražského kulturního podsvětí od 80. let do nedávné doby. Začínal ve studiu Rubín, ovlivnil mnoho lidí z kultury, kvůli zabezpečení rodiny později pracoval v reklamě, ale v roce 2002 se ocitl po rozvodu na ulici. Po krátké nemoci loni v březnu zemřel. Vydání knihy je nyní možné podpořit na Hithitu, sdělila médiím za organizátory Eliška Poláčková.

Přátelé vydají sbírku poezie herce, básníka a bezdomovce Badalce

Volný čas
David Bowie
Praha - Mladý saxofonista a mim se vyvinul v průkopníka, který udával směr v muzice, módě i koncertním projevu a stylizaci. Proč měl každé oko jiné? Kvůli komu si změnil jméno, kdo ho inspiroval k tomu novému a proč skončil pražský koncert v roce 2004 předčasně?
13 fotografií

Hudební chameleon dal světu extravaganci a styl

Hudba
MARIAH CAREY. Popová diva zpívá nejslavnější vánoční hit All I Want For Christmas Is You. Stal se její nejslavnější písní.
Vánoční song Johna Lennona a Yoko Ono složili jako protestsong v rámci kampaně proti válce ve Vietnamu. Písně Wham!, z Band Aid a Frankie Goes to Hollywood vznikly v roce 1984 a utkaly se v souboji. I když nakonec zvítězil ten benefiční. Oblíbené jsou dnes všechny.

ANKETA: Vánoce by bez nich nestály za nic. Tyhle hity nestárnou

Hudba
Sabina Křováková a její dětské Vánoce.
Děčín – Vítězství v soutěži Česko – Slovenská Superstar odstartovalo kariéru Sabiny Křovákové z Děčína. Rocková zpěvačka od té doby pendluje mezi Prahou a Děčínem, do Děčína se ale ráda vrací – třeba, aby tu lidem zazpívala či tu natočila videoklip. Teď sem přijede na Vánoce.

Sabina Křováková: Vánoční album? Zatím ne. Ale chodím na mši

Volný čas
SEVEROČESKOU FILHARMONII pro Davida Deyla (vlevo) řídil Marek Štilec.
Teplice - Vyprodaný sál plný fanynek, mužů bylo v sobotu večer v sále Severočeské filharmonie Teplice pomálu. Přijely dívky a dámy z celé ČR, Zuzana si to namířila na vánoční koncert Davida Deyla v DK Teplice dokonce až z Banské Bystrice.
5 fotografií

Mám miminko, šokoval Deyl

Volný čas
Spolu s dalšími třinácti folklorními soubory navštívil od čtvrtého do osmnáctého října strážnický Věčně mladý Danaj Mezinárodní folklorní festival World Culture Forum 2016 na indonéském ostrově Bali.
Hodonínsko /FOTOGALERIE/ – Spolu s dalšími třinácti folklorními soubory navštívil od čtvrtého do osmnáctého října strážnický Věčně mladý Danaj Mezinárodní folklorní festival World Culture Forum 2016 na indonéském ostrově Bali. „Všichni v krojích jsme se stali svědky podepsání Deklarace o významu kultury zástupci všech čtrnácti delegací," řekla jedna z účastnic výpravy Martina Míčková.
13 fotografií

OBRAZEM: Danaj se zalíbil s židovkou. Folkloristé tančili na Bali i pro krále

Volný čas
AUTOR KNIHY Hokejová pohádka – Jan Žáček.
Kladno – V minulých dnech se v českých knihkupectvích objevila nová pohádková knížka Jana Žáčka, která úzce souvisí s Kladnem, zdejším hokejovým klubem a především s Jaromírem Jágrem. Jmenuje se Hokejová pohádka a je o malém klukovi, který miluje hokej a proto se rozhodne nahradit v reprezentaci na Světovém poháru v Kanadě svůj idol – Jágra, poté, co se se dozví, že Jarda hrát nebude. Autor knihy odpověděl na několik otázek Kladenského deníku.

Hokejová pohádka. Sen kluka, že bude jako Jarda Jágr

Volný čas
Americký muzikant a zpěvák Bob Dylan.
Stockholm - Je to už čtyřiapadesát let, co se Bob Dylan poprvé tázal, „kolika cestami musí muž projít, aby byl zván mužem". Včera dostal Nobelovu cenu za literaturu. Proč namísto slovutných literátů jako je třeba Murakami a proč teď? Odpověď visí, jako v jeho slavné Blowing in the Wind, ve větru. Nebo ne?

Nobelovka pro chlapa, jenž měnil časy

Hudba
Legendární trumpetista Bobby Shew vede big band, který v pondělí 3. října zahraje v Měšťanské besedě původní program orchestru Buddyho Riche z roku 1966
Plzeň – Z Ameriky do Plzně přijedou slavní jazzmani. Spolu se členy jazzové sekce Českého národního symfonického orchestru zahrají melodie, které v roce 1966 hrál slavný Buddy Rich Big Band, pojmenovaný po svém kapelníkovi a jazzovém bubeníkovi Buddy Richovi, jenž vynikal virtuózní technikou, silou a rychlostí.

Jazz bez hranic zve na melodie, které zněly v roce 1966

Volný čas
Mark David Chapman na archivním snímku.
New York - Mark David Chapman, který před téměř 36 lety zastřelil někdejšího člena britské hudební skupiny Beatles Johna Lennona, opět nepřesvědčil americké úřady, aby ho předčasně pustily na svobodu. Úřady tak zamítly již devátou Chapmanovu žádost o podmínečné propuštění. Informovala o tom agentura Reuters.

Lennonův vrah opět neuspěl se žádostí o propuštění

Svět
Graffiti. Ilustrační foto.
Praha - Ze opěrné zdi u Vltavy na Kampě zmizí graffiti, čištění začne ve čtvrtek. Posprejovaná stěna podle Prahy 1 hyzdí výhled na Hrad z Karlova mostu. Městská část vyčištěním zdi startuje projekt na odstraňování graffiti v centru města. Ve středu to sdělila Markéta Krausová z úřadu Prahy 1.

Ze zdi u Vltavy na Kampě zmizí graffiti, čištění začne ve čtvrtek

Praha
Výstava děl Andyho Warhola ve Vlastivědném muzeu v Olomouci
Olomouc – Vlastivědné muzeum v Olomouci ve čtvrtek pro veřejnost otevřelo výstavu předního představitele a vůdčí osobnosti uměleckého hnutí pop-art Andyho Warhola. Návštěvníci mohou v prostoru muzea zhlédnout nejvýznamnější z děl tohoto umělce, mezi která můžeme řadit i díla ze série Sunday B. Morning obsahující jeho vůbec nejznámější portrét Marilyn Monroe.
5 fotografií

Andy Warhol v Olomouci. Muzeum vystavuje dvě stovky děl

Volný čas
Americký zpěvák a multiinstrumentalista Prince.
Los Angeles - Kytara nedávno zesnulého amerického zpěváka a multiinstrumentalisty Prince se na sobotní aukci v Beverly Hills prodala za 137.500 dolarů (3,3 milionu korun). Žlutý nástroj, který podle aukční síně Heritage Auctions patřil ke zpěvákovým nejoblíbenějším, koupil majitel klubu amerického fotbalu Indianapolis Colts Jim Irsay, uvedla agentura AP.

Princova kytara se na aukci prodala za více než tři miliony korun

Svět