ŠTÍTEK: John Lennon

The Beatles - The Doors. Nová taneční událost Severočeského divadla v Ústí.
Ústí nad Labem - Potlesk ve stoje už uprostřed představení! Tak ocenilo premiérové publikum skvělý výkon baletu Severočeského divadla, režii Igora Vejsady a energii The Boom Beatles Revival Bandu v inscenaci The Beatles - The Doors. A na závěr další, ještě delší standing ovation.
22 fotografií

Úžas. Pocta. Radost. Beatles a Doors tančili

Volný čas
Soutěž Česko Slovensko má vítěze - Jozefa Pavlusíka.
Praha /VIDEO/ - Na casting třetí řady show Česko Slovensko má talent přišel v žabkách a tílku, o něco později pak do Velkého třesku nastoupil s chybějícím předním zubem. Ve velkém finále soutěže, která vyvrcholila včera těsně před půlnocí, nenechal nikoho na pochybách, že právě on má talentu na rozdávání. V show Česko Slovenská má talent zvítězil zpěvák ze Slovenska, favorizovaný Alex Dowis odešel s prázdnou…

Česko Slovensko má svůj vítězný talent – operního pěvce Jozefa Pavlusíka

Film a televize
Ilustrační foto.
New York - Jednu z buřinek a hůlek slavného komika němé éry Charlieho Chaplina prodala v nedělní dražbě aukční síň Bonhams v Los Angeles za celkem 62.500 dolarů (1,25 milionu Kč). Cena za proslulé Chaplinovy symboly se dostala nad předběžný odhad 40–60,000 dolarů, uvedla agentura Reuters.

Chaplinova buřinka a hůlka se vydražily za 62 500 dolarů

Svět
Vinny Appice (na snímku) v minulosti nahrával a koncertoval ve skupinách v Black Sabbath, DIO, Heaven & Hell, WWIII nebo doprovázel umělce jako John Lennon či Rick Derringer.
Brno – Naplánovali si jen jediný koncert v České republice a zvolili Brno. Dva nejvýraznější rockoví bubeníci posledních desetiletí – bratrská dvojice Carmina a Vinnyho Appice, vystoupí 22. října Melodce, kde představí svůj nový projekt Drum Wars.

Rockoví bubeníci Carmine a Vinny Appice míří do Brna

Volný čas
Výstava provokativních ikon inspirovaných podobou členek punkové skupiny Pussy Riot  v Moskvě vyvolala nové spory mezi církví a zastánci umělecké svobody.
Moskva - Výstava provokativních ikon inspirovaných podobou členek punkové skupiny Pussy Riot dnes v Moskvě vyvolala nové spory mezi církví a zastánci umělecké svobody. Autorka maleb Jevgenija Malcevová chce výstavou vzdát hold vězněným feministkám, které označuje za symbol boje za duchovní svobodu Ruska. Pravoslavná církev označila akci za rouhačskou, konzervativní aktivisté chtějí výstavu zničit.

Církev: Výstava ikon s tvářemi Pussy Riot je rouhačství

Svět
Rita Pleškova tančila Umírající labuť (Labutí jezero) na Barevné planetě.
Ústí nad Labem - Řekneme, jak je to dnes s kulturou v ČR. Ukážeme pod širým nebem, jaké umění v Severočeském divadle vzniká, čím publikum bavíme a bavit chceme. Nabídneme k podpisu celorepublikovou petici Pomozte svému divadlu, usilující o lepší podporu divadel státem.

Protestem divadlo také pobaví před magistrátem

Volný čas
Ilustrační foto
Moskva – Celosvětová kampaň na podporu tří členek ruské punkové skupiny Pussy Riot, kterým kvůli obvinění z výtržnictví hrozí roky vězení, nabírá na rychlosti. Stoupenci zpěvaček zorganizovali nejméně ve dvou desítkách měst na světě demonstrace, které se budou konat v pátek většinou hodinu před očekávaným vynesením rozsudku ruského soudu.

Akce na podporu Pussy Riot ve světě nabírají na obrátkách

Svět
Ukulele orchestra jako Brno
Brno /RECENZE/ - Alternativním variantám hudebního ztvárnění zdaleka neodzvonilo. Dokládá to i Ukulele Orchestra jako Brno dvanáctičlenné hudební těleso, které výrazným způsobem promlouvá nejen na brněnské hudební scéně.

Brněnští ukulelisté hrají Beatles i Jacksona

Hudba
Ilustrační foto
Opava - Tituly pro další sezonu jsou určené a snad nebudou ani měněné. Opera uvede Verdiho Nabucca, Rossiniho Lazebníka sevillského a Dvořákova Čerta a Káču. Operetu zastoupí Straussův Netopýr a vybraný titul z nabídky: Limonádový Joe, Perly panny Serafínky, Hledám děvče na boogie woogie.

Nová divadelní sezona má konkrétní podobu

Volný čas
Michal Štelbaský alias Freddie Mercury vystupuje se svou revivalovou skupinou Princess, jejímž vzorem, jak pokorný název napovídá, je rocková legenda Queen. Zakládající člen skupiny Brian May v podání Pavla Zbořila je vpravo.
Praha /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Revivalů hudebních skupin jsou po česku stovky. Jejich hlavním trumfem je kromě ceny nostalgie posluchačů… Hrají tutéž muziku, oblékají se do stejných kostýmů a fanouškům předvádějí charakteristickou show. Ale na rozdíl od svých vzorů, světově proslulých, leč nezřídka už mrtvých hudebních hvězd, nemají problém přijet vám zahrát třeba příští týden na obecní koupaliště. Revivalů slavných skupin a takzvaných cover bandů jsou po Česku stovky. Je to fenomén, který se v ulicích měst ohlašuje velkými a barevnými písmeny – zrcadlí se na plakátovacích plochách, na zdích domů a pouličních sloupech. Z pódií pak plivou oheň a krev čeští, ale o nic méně strašidelní Kiss, česká ABBA zpívá a tančí na nádvořích hradů, které jsou starší než celá severská čtyřka dohromady, a napříč republikou za sebou táhne šňůru od kytary Jimi Hendrix Revival.
6 fotografií

Fenomén revival: Beatles na vlastní zahrádce? I za pár korun

Hudba
Paul Mc Cartney
Praha - Sedmdesátku provázejí vrásky. O hudbě legendární skupiny Beatles to ale neplatí. Díky ní se stal anglický Liverpool pojmem a Brouci fenoménem hudební scény.

Paul McCartney: Brouk, který nestárne

Hudba
Slavný obal alba The Beatles Abbey Road
Přerov – Chcete si zavzpomínat na stará dobrá šedesátá a sedmdesátá léta, éru gramofonových desek, kultovních kapel a skvělé muziky? Galerie města Přerova připravuje od 25. května originální výstavu. Na ní budou k vidění na tři stovky originálních obalů vinylových nosičů, suvenýry z koncertů, ale také autentické plakáty kapel, desítky let staré hudební magazíny či hudební aparatura ze sedmdesátých let. Autoři expozice chtějí v typickém prostředí improvizovaného rockového klubu připomenout zlatou éru světového a českého roku a přenést se alespoň ve vzpomínkách do doby, kdy vznikaly nesmrtelné hity, jež jsou evergreeny dodnes.

Přerov chystá unikátní rockovou výstavu, přivítají vás "živí" Beatles

Ostatní
Táborští turisté se sejdou u rozhledny Hýlačka, aby zde uspořádali 17. ročník reje malých čarodějnic.
Jižní Čechy – Majálesem ožijí příští týden ulice  Budějovic. Festival začíná už dnes a nabídne téměř 140 účinkujících, například divadlo Continuo, Tata Bojs či Midi lidi. Zlatým hřebem bude páteční průvod, do kterého by se mělo zapojit více než 3000 masek, a volba královny a krále majálesu na Sokolském ostrově.Dnes zasedají v největších městech Prachaticka zastupitelé. V Prachaticích by tak mohlo být jasno, kolik a zda vůbec zastupitelé vloží do digitalizace kina Národka. Ve Vimperku zastupitelé začnou řešit, zda pronajmou pozemky v honitbách a  rozhodnou, zda otevřou letní koupaliště.

Události, které vás v tomto týdnu čekají, Jihočeši

Táborsko
S Lennonem i Claptonem hrál americký jazzman, trumpetista Randy Brecker. V pátek nadchl publikum českobudějovické Besedy, kde vystoupil se slovenským AMC Triem.
České Budějovice /REPORTÁŽ/ - Americký trumpetista Randy Brecker zahájil ve velkém stylu jihočeskou jazzovou sezonu. Jen abecední seznam těch jmen bere dech: Aerosmith, B. B. King, Dire Straits, Eric Clapton, John Lennon, Paul Simon, Bruce Springsteen. S těmi všemi a řadou dalších hrál 66letý jazzman, trumpetista Randy Brecker. V pátek se představil v českobudějovické Besedě, která měla toho večera stolovou úpravu, což se ukázalo jako ideální volba.

Jazzmana, který hrál i s Lennonem, nadchlo publikum v Besedě

Hudba
The Boom a Tony Sheridan - Vánoční koncert 2011.
Ústí nad Labem /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Událost, na jakou jen tak nezapomeneme. To byla hudba Tony Sheridana, dávného spolupracovníka Beatles, na benefičním vystoupení ústecké skupiny The Boom s orchestrem loni před Vánocemi. V DK Ústí zněly rokenroly, blues i Tonyho klasika či hudba Beatles, byl to zážitek pro návštěvníky i Bůmáky. Navíc koncert vydělal 36 tisíc Kč pro onkologii v Ústí. „Setkání s Tony Sheridanem a možnost s ním hrát je pro mě velký zážitek i zkušenost. Zaujalo mě, že jeho repertoár znali i mladší návštěvníci, že ho přijali s velkým zájmem,“ řekl Hynek Verner, bubeník Boom. „Sheridan mne uhranul. Je to svérázný stařík s obrovským šmrncem. Až mi bude 70, chci pít víno se stejnou chutí, vyprávět stejně barvitě a zapáleně a budu nosit stejně divoce barevné ponožky,“ dodávám já, Jindra Moravcová. Ale už k rozhovoru s Tonym.
48 fotografií

Tony Sheridan: Možná měl odjet do Vietnamu Lennon, válka by skončila dřív

Hudba
THE BEATLES.
Liberec /PŘEDNÁŠKA, ANKETA/- Kdy byli Brouci na vrcholu? Podle Jana Prchala v období mezi jejich deskami Help 
a Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band, tedy letech 1965-1967. Právě o tomto období bude dnešní přednáška v knihovně.

Vrchol Beatles? Help, Seržant, Revolver a další

Volný čas
Ilustrační foto.
Peking/Praha - Zosobněním majestátnosti, síly a aktivity je v čínské mytologii drak, s nímž je spojován nadcházející čínský nový rok. Letos podle lunárního kalendáře připadá na 23. ledna a jeho nástup bouřlivě oslaví více než půldruhá miliarda obyvatel východní a jihovýchodní Asie.

Východní Asie přivítá nový rok ve znamení draka

Svět