ŠTÍTEK: John Lennon

Komentář - Srpen 2011 byl a horko bylo a Dáša Havlová volala, že pan prezident je ze všeho toho stonání zkřehlý a tichounký a já nesměle pozval se k nim domů, že bychom s Petrem Oslzlým přijeli, stiskli panu prezidentovi ruku a Dáša chvíli váhala a pak řekla dobrá, budete vítaní a pak jsme jeli Čebusem a letní den byl a včely bzučely, za rodinným domem seděl pan prezident v dekách zabalený jak nějaký vzácný porcelán a sestry tam byly a kněz tam stál a na stole voněly sýry a víno se blýskalo a ovoce tetelilo se a Václav křehoučký byl jak chlapeček a mně to vehnalo slzy do očí a Dáša řekla deset minut že máme- víc ani minutu- a tak jsme seděli a snažili se nemlčet a Petr Oslzlý se rozjařil a vypočítával, kdo všechno pana Václava pozdravuje a osm minut bylo pryč a já měl jenom dvě minuty na to, abych vyprávěl o tom, co Provázek zas chystá, že totiž příští léto v Avignonu má se konat veliké evropské klanění se Václavovi, ze všech stran sjedou se evropská divadla, budou hrát něco z Havlova díla.

Jak jsme se viděli naposled

Názory z regionu
Legendární Tony Sheridan dnes
Ústí nad Labem, Hamburk – Pro celý svět je Tony Sheridan známý jako ten, kterému kdysi Beatles stáli za zády jako doprovodná kapela. A který se tak významně podepsal na úspěchu této čtveřice. V hudební historii byla jeho účast u zrodu nejslavnější kapely světa natolik významná, že skoro přebíjí veškeré jeho další konání. Přitom je Sheridan expert na heraldiku, respektovaný malíř a hlavně stále aktivní zpěvák a kytarista. I přes již požehnaný věk koncertuje po celém světě. A za několik málo dnů hraje v Ústí.

Tony Sheridan: S Beatles za zády

Hudba
Hudební špičky nejsou, ale jejich show bývají nezapomenutelné: Leningrad Cowboys.
Praha /REPORTÁŽ, FOTOGALERIE/ - Kdyby John Lennon a Paul McCartney slyšeli, jak předělali jejich Back in the USSR, patrně by si lokli vodky, nasedli do traktoru a zorali všechna pole kolem Liverpoolu. Ale to bylo všem zhruba pěti stovkám lidí, kteří dorazili v sobotu večer do Kulturního centra Vltavská, srdečně jedno. Finská kapela Leningrad Cowboys, z části nejšílenější nápad jinak distingovaného, ironického režiséra Akiho Kaurismäkiho, hraje svůj podivný mix punku, rocku, metalu a výstředního karaoke už 25 let.
4 fotografie

Leningrad Cowboys: Punk za časů Gorbačova

Hudba
Finská kapela Leningrad Cowboys v sobotu večer vystoupila v Kulturním centru Vltavská.
Praha /FOTOGALERIE/ - Kdyby John Lennon a Paul McCartney slyšeli, jak předělali jejich Back in the USSR, patrně by si lokli vodky, nasedli do traktoru a zorali všechna pole kolem Liverpoolu. Ale to bylo všem zhruba pěti stovkám lidí, kteří dorazili v sobotu večer do Kulturního centra Vltavská, srdečně jedno.
4 fotografie

Leningrad Cowboys: punk za časů Gorbačova

Volný čas
Světoznámý tenorista José Carreras vystoupil 10. prosince v pražské O2 areně.
Praha – Atmosféra blížících se Vánoc převládala na koncertu legendárního tenoristy Josého Carrerase, který včera vystoupil v ne zcela zaplněné pražské O2 areně. Pódium ozdobily dva velké vánoční stromky a množství žárovek, vánoční písně zazněly v programu i při přídavku. To si se slavným španělským umělcem přišel zazpívat Karel Gott. Společně předvedli oscarovou skladbu White Christmas Irvinga Berlina z filmu Holiday Inn, kterou Gott nazpíval česky jako Já sním o Vánocích bílých. Vřele přivítaný Gott poté přidal píseň Jsou svátky.

Koncert Josého Carrerase přinesl vánoční atmosféru

Hudba
Československý jazzový festival v Přerově - Chucho Valdés
Přerov /FOTOGALERIE/ – Na podiu sedí za pianem starý pán, který jakoby k partě temperamentních kubánských muzikantů ani nepatřil. Dlouze si vypráví se svým klavírem, a protože sedí zády k publiku, je skoro problém ulovit jeho snímek. Uprostřed skladby zničehonic vstane ze židle, jakoby šel někomu vynadat. Místo toho ale předstoupí před zbytek kapely a začne nahlas zpívat.
34 fotografií

Chucho Valdés vykouzlil na podiu tropy. PODÍVEJTE SE

Volný čas
Vltava začíná po letech koncertovat.
Děčín, Teplice, Chomutov - Deset let si počkali fanoušci party Roberta Nebřenského na CD Komedianti se vracejí domů. Uslyší ho Děčín, Teplice, Chomutov i další česká města. CD nazvané podle jedné z klíčových skladeb nového repertoáru vychází na nezávislé značce 100PROmotion a v pondělí 10. 10., právě v den koncertního křtu v pražském Paláci Akropolis, bude možnost poprvé album také zakoupit.

Vltava vydala nové CD a už míří na turné

Hudba
Sarabanda v Kolowratském zámku
Rychnovsko - Dětský rychnovský flétnový soubor SARABANDA, který působí při místní Základní umělecké škole, nemusíme převážné většině obyvatel Rychnova nad Kněžnou a okolí podrobněji představovat.

Netradiční publikum měl soubor Sarabanda

Volný čas
Pohled od nábřeží na Albert Dock a Royal Liver Building. Na dvou věžích budovy střeží město pták Liver Bird, symbol Liverpoolu.
Liverpool. Město zrodu legendární kapely The Beatles, město, kde se mísí světová kultura díky dokům zapsaným v UNESCO. Právě v minulosti hojně využívaný přístav je příčinou řady NEJ, která si stejně jako Brouci zaslouží pozornost a obdiv.

Liverpool: Po stopách The Beatles

Cestujeme
Generální ředitel CzechTourism Rostislav Vondruška poskytl rozhovor Deníku.
Praha /ROZHOVOR/ – Mytí nádobí nebo uklízení? Podle generálního ředitele agentury CzechTourism Rostislava Vondrušky mají problém s podobnými činnostmi i děti z hotelových škol. Otrávený personál v hotelech a restauracích pak není výjimkou a dokonale zkazí zážitek ze služby, i kdyby byla sebelevnější.

Vondruška: Čechům schází ochota i chuť někomu posloužit

Česko
Legendární spisovatel, básník, filmový režisér, výtvarník, zakladatel hnutí Panika a celosvětově nejhranější žijící dramatik Fernando Arrabal ze Španělska se objevil v Ostravě jako host dílny literárního překladu Literatura a současnost.
Ostrava /EXKLUZIVNÍ REPORTÁŽ, ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ – Legendární spisovatel, básník, filmový režisér, výtvarník, zakladatel hnutí Panika a celosvětově nejhranější žijící dramatik Fernando Arrabal ze Španělska, který ale už dlouhá léta žije převážně ve Francii, strávil víkend v Ostravě. Jako host dílny literárního překladu a festivalu Literatura a současnost, kterou uspořádala Filozofická fakulta Ostravské univerzity. Hbitý, drobný mužík, udivoval přítomné úžasnou vitalitou ve svých devětasedmdesáti letech. Režisér snímků, jako jsou například Ať žije smrt, Guernica, Poběžím jako splašený kůň, Vrakoviště aut či Sbohem, Babylonie!, se zúčastnil nejprve výstupu na haldu Emu s některými dalšími ostravskými umělci. V sobotu večer v ostravské Fiducii komentoval některé fragmenty ze svého pestrého života po zhlédnutí dokumentu nazvaného Umění být Arrabal.
8 fotografií

Legendární španělský umělec Fernando Arrabal v Ostravě

Divadlo
Medvídek Knut
Berlín - Lední medvěd Knut, hvězda berlínské zoologické zahrady i světových médií, v sobotu náhle uhynul. Oznámila to zoologická zahrada. „Všichni jsou tady úplně šokováni,“ komentovala zprávu mluvčí zoo Claudia Bieneková.

Uhynula hvězda berlínské zoo, lední medvěd Knut

Svět
Beskydské divadlo v Novém Jičíně.
Nový Jičín – Městské divadlo Zlín přiveze tento týden do Nového Jičína úsměvnou vzpomínku na Osvobozené divadlo Jana Wericha a Jiřího Voskovce. Jevištní koláž o jejich životě s použitím jejich textů a písní s názvem Když už člověk jednou je uvidíme už ve středu.

Divadlo nabídne Werichovu cestu životem

Volný čas
Expozice Beatlemánie! vystavuje předměty a fotografie spojené se slavnou érou Brouků.
Brno – Stříbrná foukací harmonika Johna Lennona, bendžolele George Harrisona, bicí souprava Ringa Starra nebo interaktivní model Žluté ponorky možná už za pár měsíců dorazí do Brna. Tyto a další předměty jsou totiž součástí aktuální pražské výstavy Beatlemánie!, o kterou pro příští rok usiluje Moravské zemské muzeum. Expozici chce zpřístupnit ve třetím patře Dietrichsteinského paláce.

Muzeum chce Beatlemánii do Brna

Volný čas
U zdi Johna Lennona na Kampě.
České Budějovice - Také Jihočeši uctili tento týden památku zabitého Johna Lennona z legendární kapely Beatles.

John Lennon žije

Volný čas
Ilustrační foto
Uherské Hradiště – Seminář britského filmu se chystá na 3. až 5. prosince 2010 v Uherském Hradišti. Jeho hlavním tématem bude retrospektiva filmů věnovaných osobnosti Johna Lennona.

Bude Seminář britského filmu

Volný čas
Michal Nesvadba v akci.
Hranicko - Show Michala Nesvadby, koncert ve znamení Jimiho Hendrixe či slavnost hasičů s pálenkou a kotlíkovým gulášem. I taková je na Hranicku nabídka akcí na závěr tohoto týdne.

Kam o víkendu na Hranicku? Naše tipy

Hranicko
Corvus Quartet zahrál v rámci Hudebního léta i letos.
Heřmanův Městec – V neděli pokračoval v Heřmanově Městci třetím koncertem VI. ročník festivalu Hudební léto v kostele sv. Bartoloměje. Na toto malé město neuvěřitelných bez mála 300 posluchačů zaplnilo do posledního místa prostory nově zrenovované farní zahrady.

Kvartet přilákal přes tři sta lidí

Volný čas
Britský zpěvák Elton John vystoupil 10. června v pražské 02 Areně.
Praha /FOTOGALERIE/ - V pražské O2 areně ve čtvrtek legendární britský popový zpěvák, skladatel a pianista Elton John přes dvě hodiny bavil davy svých fanoušků. Na koncertu, který výstřední hudebník spolu s doprovodnou kapelou Band zahájil jen sedm minut po avizovaném začátku kompozicí Funeral for a Friend/Love Lies Bleeding z alba Goodbye Yellow Brick Road z roku 1973, zazněla většina jeho hitů. O koncert byl velký zájem, hala na místech k sezení i k stání byla už na začátku plná. Přitom ještě nejméně deset minut po zahájení koncertu se tísnili lidé u vstupních kontrol do haly. V hledišti nakonec podle pořadatelů bylo zhruba 15 tisíc diváků.
6 fotografií

Elton John bavil přes dvě hodiny zaplněnou O2 arenu v Praze

Hudba