ŠTÍTEK: Jozef Gabčík

Jozerf Gabčík a Jan Kubiš
„Nezastaví mne ani to nejhorší…“ tuto větu napsal Jan Kubiš na poslední stránku svého deníku. Tehdy ještě nemohl tušit, co se stane. Když 28. prosince seskočil spolu s Jozefem Gabčíkem u Nehvizd, zbývalo jim zhruba půl roku života. Splněním úkolu, provedením vojenského útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha se stali nesmrtelnými. Ale z nebe se během druhé světové války snesly další desítky statečných mužů, kteří za svou vlast položili život. Jejich jména dnes už znají jen milovníci vojenské historie. Jejich odvaha a činy však nebyly o nic menší.
6 fotografií

Snesli se z nebe, aby položili život za svou vlast. Svých hrdinů má Česko mnoho

Společnost
Starostka města uctila památku Valčíka, Hrdličkové a Hložka.
Josefa Valčíka, Marii Hrdličkovou a Františka Josefa Hložka spojuje rok 1942. V tomto roce se stali tito tři lidé oběťmi heydrichiády. Starostka města Otrokovic Hana Večerková společně s dalšími hosty uctila 18. června 2020 jejich památku krátkou vzpomínkou a položením kytice u pomníků. Letos poprvé se pietního aktu u pamětní desky Františka Hložka zúčastnily jeho vnučky Eva Čablová a Naďa Koukolíková.
3 fotografie

Otrokovická starostka uctila památku Valčíka, Hrdličkové a Hložka

Čtenář reportér
Pietní vzpomínka před chrámem sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici při příležitosti výročí atentátu na Reinharda Heydricha a smrti československých parašutistů.
/FOTOGALERIE 2018/ I přes opatření proti koronaviru si ve čtvrtek v pražské Resslově ulici politici a zhruba 200 lidí připomněli památku československých parašutistů, kteří zemřeli před 78 lety v kryptě pravoslavného chrámu po boji s německou přesilou. Mezi padlými byli i Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří o tři týdny dříve úspěšně zaútočili na říšského protektora Reinharda Heydricha.
22 fotografií

Lidé uctili památku parašutistů. Šéf Senátu: Hrdinové jsou pro národ důležití

Praha
Fotografie z filmu Anthropoid
Odpoledním promítáním v městském kině si dnes Beroun připomene hrdinský čin vojáků československé exilové armády Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří právě v tomto dni roku 1942 postavili fašismu a v rámci operace Anthropoid uskutečnili atentát na zastupujícího říšského protektora a šéfa RSHA Reinharda Heydricha.

Vstup na promítání je zdarma

Volný čas
Obergruppenführer generál Reinhard Heydrich, zastupující říšský protektor v Čechách a na Moravě (snímek pořízen v Praze 27. září 1941)
Z berlínského hrobu někdejšího zastupujícího říšského protektora v Čechách a na Moravě Reinharda Heydricha, který zemřel na následky zranění způsobených československými výsadkáři, se někdo pokusil odnést ostatky tohoto válečného zločince. Případ vyšetřuje policie, podle které v hrobu všechny ostatky zůstaly, napsal list Der Tagesspiegel. Německá média uvádějí, že pachatel či pachatelé museli o místu uložení Heydricha vědět zřejmě z povolaných míst, neboť hrob byl po válce srovnán se zemí a anonymizován.
6 fotografií

Neznámý pachatel otevřel Heydrichův hrob v Berlíně. Ostatky nacisty chtěl odnést

Svět
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) čelí kritice ODS, že se nezúčastnil oficiální pietní akce 77. výročí boje parašutistů proti nacistické přesile v Resslově ulici.
Atmosféra na pražském magistrátu každým dnem houstne, pod pokličkou úsměvů koaličních lídrů bublají jejich spory, primátor Zdeněk Hřib (Piráti) navíc čelí čím dál silnější kritice z řad opozice. Političky z ODS mu teď vyčítají, že se nezúčastnil úterní pietní akce v Resslově ulici věnované památce parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše i dalších pěti statečných.
5 fotografií

Plivnutí do tváře. ODS sepsula Hřiba, místo piety trénoval se sbíječkou

Praha
Odhalení otisku zdi
Střední Čechy /FOTOGALERIE/ - Premiérové představení pro pozvané hosty hostí ve středu 29. května odpoledne Památník národního útlaku a odboje v takzvaném horním zámku v Panenských Břežanech na Praze-východ. Za účasti náměstka ministra vnitra Jakuba Kulhánka bude promítnut film Transfer 3, přibližující přenesení otisku části cihlové zdi v londýnském komplexu Porchester Gate právě do panenskobřežanského památníku. 
7 fotografií

Přenesení londýnské připomínky hrdinů do středních Čech ukazuje film Transfer 3

Z okolí
Anita Moravec Gard, vnučka generála Františka Moravce.
Čáslav - Nejen v Česku, ale také na Slovensku se dostalo srdečného přijetí Anitě Moravec Gard, vnučce generála Františka Moravce, autora plánu na likvidaci zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Návštěva se těšila velké pozornosti slovenských médií i armády a všech státních institucí. Příjemným překvapením pro paní Anitu byl osobní dopis od prezidenta Slovenské republiky Andreje Kisky.
3 fotografie

Vnučku generála Moravce přivítali i na Slovensku

Kutnohorsko
U Gymnázia Bohumila Hrabala roste od pondělí 22. října Lípa republiky.
Nymburk /FOTOGALERIE/ – Hned v pondělí ráno začali studenti i pedagogové Gymnázia Bohumila Hrabala s akcemi, kterými si tento týden budou připomínat kulatá osmičková výročí letošního roku. Na počest toho nejvýznamnějšího, tedy 100 let od založení republiky, dokonce zasadili památný strom a do zídky před něj umístili pamětní desku. To vše za asistence zajímavých hostů, kterými byli muzikant David Koller a mluvčí Občanského fóra z revolučních dob Petr Havlík.
39 fotografií

Týden oslav zahájili zasazením Lípy republiky

Nymbursko
Atentátníci na říského protektora Reinharda Heydricha mají nový památník v Resslově ulici před kostelem.
Stovky lidí včetně politiků si v pondělí dopoledne u kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze připomněly památku parašutistů, kteří v roce 1942 uskutečnili úspěšný útok na říšského protektora Reinharda Heydricha. V poledne zástupci Prahy 2 odhalili na chodníku naproti kostelu, v němž po hrdinném boji atentátníci zahynuli, pamětní destičky připomínající padlé parašutisty. Od atentátu na Heydricha letos uplynulo 76 let.
22 fotografií

Atentátníci na Heydricha mají nový pomník. Věnce před kostel kladly stovky lidí

Praha
Katedrála sv. Víta na Pražském hradě.
V katedrále svatého Víta začne v sobotu v poledne tradiční zádušní mše za oběti heydrichiády. Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka při ní vzpomene 294 zavražděných československých občanů, příbuzných a spolupracovníků členů paraskupin Anthropoid, Silver A a Out Distance. Od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který následovaly silné represe ze strany nacistů, letos uplynulo 75 let.
15 fotografií

Oběti heydrichiády připomene zádušní mše v katedrále sv.Víta

Česko
Katedrála sv. Víta na Pražském hradě.
V katedrále svatého Víta začne v sobotu v poledne tradiční zádušní mše za oběti heydrichiády. Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka při ní vzpomene 294 zavražděných československých občanů, příbuzných a spolupracovníků členů paraskupin Anthropoid, Silver A a Out Distance. Od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který následovaly silné represe ze strany nacistů, letos uplynulo 75 let.

Oběti heydrichiády připomene zádušní mše v katedrále sv.Víta

Praha
Pietní akce k uctění parašutistů, kteří v roce 1942 připravili a uskutečnili úspěšný útok na říšského protektora Reynharda Heydricha
Praha -  Představitelé státu včetně premiéra Bohuslava Sobotky v neděli dopoledne u chrámu sv. Cyrila a Metoděje uctili památku parašutistů, kteří v roce 1942 připravili a uskutečnili úspěšný útok na říšského protektora Reynharda Heydricha. Na akci, které se účastní státní a armádní špičky, navazuje pieta v budově chrámu a na Karlově náměstí celý den pokračuje program Československé obce legionářské.
4 fotografie

Praha si připomíná památku parašutistů, kteří zabili Heydricha

Praha
Jan Kubiš a Josef Gabčík.
Vzpomínková akce na československé parašutisty, kteří provedli atentát na Heydricha, proběhne v pátek 16. června od 17 hodin ve vestibulu Základní školy Bruntál v Okružní ulici u pamětní desky Jana Kubiše.

V Bruntále uctí parašutisty

Bruntálsko
U příležitosti 75.výročí atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha se v Praze konala rekonstrukce útoku u tramvajové zastávky U Kříže.
Praha - Po 75 letech dnes znovu českoslovenští parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na říšského protektora Reinharda Heydricha. Zatáčku v pražských Holešovičkách, kudy jeho auto v roce 1942 jelo a která byla později přestavěná, nahradila pro historickou rekonstrukci nedaleká v Zenklově ulici. Akci přihlížely stovky lidí. Výročí připomíná také vojenský tábor v Libni, jeho součástí je i replika stíhačky Spitfire.
28 fotografií

Po 75 letech Gabčík a Kubiš znovu v Praze zaútočili na Heydricha

Praha
Místa spojená s atentátem na Heydricha, 25. května v Praze. Památník Operace Anthropoid
Praha – Na sobotu připadá výročí jednoho z nejvýznamnějších momentů druhé světové války – atentátu na Heydricha.Pětasedmdesát let od vyvrcholení operace s krycím názvem Anthropoid připomene dopoledne rekonstrukce operace, kterou bude komentovat badatel Jiří Padevět. Čas 10.25 odpovídá historii – nikoli však místo. Ukázka se neuskuteční poblíž tramvajové zastávky Vychovatelna (kde stojí i památník atentátu) ale nedaleko tramvajové zastávky U Kříže v Libni.
33 fotografií

Rekonstrukce atentátu se odehraje jinde, než samotný útok

Praha
Ilustrační foto.
Praha - Výročí 75 let od operace Anthropoid, která skončila smrtí říšského protektora Reinharda Heydricha, připomene příští víkend vzpomínková akce v pražské Libni. Její součástí bude i rekonstrukce atentátu. Další připomínka bude v polovině června na Karlově náměstí. Nedaleko něj v kostele svatých Cyrila a Metoděje parašutisté v boji s gestapem zemřeli. Výročí připomíná i poštovní známka a výstava.

Výročí Antropoidu připomenou v Libni a na Karlově náměstí

Praha
známka k připomenutí 75 let od operace Anthropoid
Praha - Česká pošta vydala známku k připomenutí 75 let od operace Anthropoid, při které českoslovenští výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Známka zobrazuje Heydrichův mercedes zničený výbuchem, Gabčíkův samopal a granát s plastickou trhavinou a je tak v pořadí třetí známkou, kterou pošta tuto událost z 27. května 1942 připomíná. Novinářům to dnes při jejím představení řekl ředitel České pošty Martin Elkán.

Pošta vydala známku připomínající 75 let od operace Anthropoid

Praha
Pomník operace Anthropoid.
Praha - Jako největší čin evropského domácího odboje za druhé světové války je hodnocen atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v Protektorátu Čechy a Morava v květnu 1942. Osud "kata českého národa" Heydricha, jenž ihned po svém nástupu v září 1941 rozpoutal teror proti českému národu a zahájil holokaust protektorátních Židů, se začal naplňovat již na podzim 1941.
9 fotografií

Před 75 lety začal v protektorátu největší čin odboje v Evropě

Česko
Pomník operace Anthropoid.
Praha/TABULKA/ - Jako největší čin evropského domácího odboje za druhé světové války je hodnocen atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v Protektorátu Čechy a Morava v květnu 1942. Osud "kata českého národa" Heydricha, jenž ihned po svém nástupu v září 1941 rozpoutal teror proti českému národu a zahájil holokaust protektorátních Židů, se začal naplňovat již na podzim 1941.

Před 75 lety začal v Protektorátu největší čin odboje v Evropě

Praha
Boris Johnson položil věnec v Národním památníku hrdinů heydrichiády při své návštěvě 11. listopadu v Praze.
Praha - Britský ministr zahraničí Boris Johnson dnes v podvečer uctil v chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Praze památku českých a britských vojáků, kteří padli ve válečných konfliktech. V kryptě kostela položil spolu s velitelem vzdušných sil Armády ČR Jaromírem Šebestou a britskou velvyslankyní Jan Thompsonovou věnce k bustám padlých parašutistů. Johnson tak jako ostatní členové delegace měli na klopě vlčí mák, symbol Dne válečných veteránů, který celosvětově připadá na dnešek.

Johnson uctil v chrámu sv. Cyrila a Metoděje válečné oběti

Česko
Čestná stráž při slavnostním odhalení pamětní desky Alfonse Kavalce na budově Finančního úřadu v Bruntále.
Od minulého týdne připomíná pamětní deska u vstupu do budovy Finančního úřadu v Bruntále památku čestného občana města Alfonse Kavalce. K jejímu odhalení došlo na den přesně po 74 letech, kdy byl tento finanční úředník popraven 20. října 1942 v Berlíně za svou odbojovou činnost.

Vzpomínka na Alfonse Kavalce

Bruntálsko