ŠTÍTEK: Jozef Gabčík

Josef Mašín
Praha - Podle Josefa Mašína by si lidé měli místo sebeupálení Jana Palacha raději připomínat jiné hrdiny, například parašutisty Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka, kteří v květnu 1942 spáchali atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Josef Mašín: Palachovo upálení bylo zbytečné

Česko
Slovák Jozef Gabčík
Prostějov - Veteráni druhé světové války a další bojovníci za svobodu si v úterý připomněli devětašedesáté výročí seskoku skupiny parašutistů, která se do Protektorátu Čechy a Morava vydala s jediným cílem: provést atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Útok na Heydricha: Gabčík se vydával za Prostějováka

Prostějovsko
V Nehvizdech si připomněli 28. prosince 70. výročí seskoku parašutistů Gabčíka a Kubiše v roce 1941. Kvůli nepřízni počasí však neseskočili vojáci padákem, pouze vrtulník proletěl nad shromážděním u památníku v polích za Nehvizdy.
Nehvizdy /FOTOGALERIE/ - Mraky ve středu nedovolily parašutistům seskočit u Nehvizd u Prahy. Seskokem chtěli vojáci z výsadkového praporu připomenout 70. výročí vysazení příslušníků skupiny Anthropoid, která v květnu 1942 spáchala atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.
14 fotografií

Seskok k výročí výsadku Anthropoid zmařily mraky

Česko
Ján Bačík při pietním setkání.
Třeboň - JánBačík se každoročněvypravujedo Prahy 18. června, kdy v roce 1942 zahynulo v boji s nacistickou přesilousedm parašustistů. Letos mu však v účasti zabránily zdravotní problémy.

Parašutisté byli moji kamarádi

Českobudějovicko
Jan Kubiš
Opavsko - Narození a současně i úmrtí. To jsou dvě výročí, která si připomínáme v červnu v souvislosti se jménem Jana Kubiše. Ten spolu s Josefem Gabčíkem provedl 27. května 1942 atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha v Praze-Kobylisích.

Jan Kubiš působil i na Opavsku

Opavsko
ZDE ZAHYNULI STATEČNÍ VÝSADKÁŘI. V kryptě pravoslavného chrámu Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici se ukrývali více než tři týdny. Kdbyli prozrazeni, po těžkých bojích dobrovolně ukončili svůj život.yž
PRAHA -Před 65 lety 27. května provedli českoslovenští parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Čin zahraničního odboje měl klíčový význam pro upevnění role exilové vlády a prezidenta Beneše, zároveň ale způsobil popravy tisíců vlastenců a utlumil domácí odboj.

Před 65 lety zabili parašutisté Heydricha

Praha
V Berlíně připomíná událost 2. svět. války - holocaust památník v podobě obřích krychlí.
PRAHA - V Libni v Praze 8 bude možná památník československým parašutistům, kteří v roce 1942 spáchali úspěšný atentát na říšského zastupujícího protektora Reinharda Heydricha. Zástupci libeňské radnice diskutují o tomto plánu s historiky z Akademie věd i z armády, řekla mluvčí radnice Helena Šmídová.

Atentát na Heydricha bude možná připomínat památník

Praha
Ilustrační foto
JIHLAVA - Osudy osmi českých vojáků, kteří padli na různých frontách druhé světové války popisuje Karel Černý v právě vydané knize Muži z londýnského vydání. Vojáci mají společné to, že se objevili na sérii poštovních známek, která byla vydána v roce 1945 v Londýně.

Vyšla kniha o padlých letcích z R.A.F.

Jihlavsko