ŠTÍTEK: Jurij Gagarin

AUTOR OBRAZŮ ROMAN BRÜCKNER ukazuje na obraz tvořící klíč k rozluštění poselství
Tachov – Obrovskou zálibou pro Romana Brücknera ze Stráže je malování obrazů. Věnuje se jí řadu let a jeho obrazy byly vystaveny v Muzeu Českého lesa v Tachově už dvakrát, například v roce 2009 nesla výstava název Vykročení. Nyní mají návštěvníci opět možnost spatřit jeho díla.

Obrazy v sobě nesou poselství

Tachovsko
Světoznámý britský vědec Stephen Hawking.
New York - Ruský miliardář a mecenáš vědeckého výzkumu Jurij Milner a britský fyzik Stephen Hawking dnes v New Yorku ohlásili revoluční projekt mezihvězdných cest sond, které budou schopny dosáhnout nejbližších hvězd během dvacetiletého letu. Předpokladem je, že zařízení poletí jednou pětinou rychlosti světla, což teoreticky umožňuje takzvané solární plachtění. Milner do výzkumu přislíbil vložit 100 milionů dolarů (takřka 2,4 miliardy korun).

Dostat se ke hvězdám. Milner a Hawking ohlásili projekt mezihvězdných letů sond

Svět
Replika přistávacího modulu kosmické lodi Vostok.
Praha /FOTOGALERIE/ - Výročí 55 let od prvního letu člověka do vesmíru připadající na úterý si připomíná pražské planetárium. Připravilo při této příležitosti pro návštěvníky zajímavý program. Chce je zaujmout rovněž unikátní maketou přistávacího modulu kosmické lodi Vostok, kterou pracovníci v měřítku jedna ku jedné postavili.
6 fotografií

Planetárium připomíná 55 let od prvního letu do vesmíru

Praha
Příklad uplatnění současné architektury v horské krajině, který představuje dvojice výstav v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze 1.
Praha - Desítky nových staveb, které sbírají ocenění v mezinárodních architektonických soutěžích, vznikají každoročně v těžce přístupných místech Alp. Přes pět desítek nejzdařilejších z posledních 20 let představuje až do neděle 15. května dvojice výstav v pražské Galerii Jaroslava Fragnera.

KRÁTCE: Rovněž v horách vznikají skvosty architektury

Praha
Ilustrační foto
Praha - Přesnou repliku přistávacího modulu kosmické lodi Vostok, kterou letěl do vesmíru první kosmonaut světa Jurij Gagarin, chystá pro návštěvníky pražské Planetárium. Ve foyer ji vystaví od úterý 12. dubna. Planetárium tím připomíná 55. výročí letu člověka do vesmíru. Připravuje ale i další akce, například besedu s ruským kosmonautem Sergejem Zaljotinem či promítání hraného dokumentu Gagarin - první ve vesmíru.

V pražském Planetáriu bude přesná replika kosmické lodi Vostok

Praha
Kosmonaut-kandidát v uniformě mezi členy a přáteli Společnosti patriotů Slaného
Slaný - Společnost patriotů Slaného uspořádala ve čtvrtek večer v Klubu Dividýlka v Hotelu Hejtmanský dvůr ve Slaném na náměstí další zajímavý počin. Tím bylo jedinečné setkání s někdejším československým kosmonaut-kandidátem a letcem Oldřichem Pelčákem.

Kosmonaut, který neodletěl, Slaňáky velmi pobavil

Kladensko
Nové dětské hřiště v ulici Generála Sochora.
Nymburk - Děti nejen z nymburského sídliště Drahelice mohou začít využívat nové hřiště v ulici Generála Antonína Sochora, jehož tvůrcem je autor milovického Parku Mirakulum. Do stavebních úprav a nových herních prvků město investovalo celkem přes 3,3 milionu korun. Změny však přinesly i další vylepšení, z nichž nezanedbatelným je výrazné zvýšení počtu parkovacích míst.

Další proměna sídliště v Nymburce: nové hřiště si děti mohou pojmenovat

Středočeský kraj
ROSTISLAV SÁČEK je bývalým vojenským pilotem a instruktorem. Na dobovém snímku u stroje MiG.
Kladno - Smrt prvního kosmonauta Jurije Gagarina je stále předmětem diskusí a spekulací. Zahynul při pádu letadla spolu s Vladimirem Serjoginem dopoledne 27. března 1968 při cvičném letu. Šlo o Gagarinův poslední let 
s instruktorem na stroji MiG-15UTI. Bývalý vojenský a poté i civilní pilot Rostislav Sáček z Kladna je přesvědčen, že za tragickou nehodou stojí technická závada.

Bývalý pilot z Kladna: Asi vím, jak zahynul Gagarin

Středočeský kraj
ROSTISLAV SÁČEK je bývalým vojenským pilotem a instruktorem. Na dobovém snímku u stroje MiG.
Kladno – Smrt prvního kosmonauta Jurije Gagarina je stále předmětem diskusí a spekulací. Zahynul při pádu letadla spolu s Vladimirem Serjoginem dopoledne 27. března 1968 při cvičném letu. Šlo o Gagarinův poslední let 
s instruktorem na stroji MiG-15UTI. Bývalý vojenský a poté i civilní pilot Rostislav Sáček z Kladna je přesvědčen, že za tragickou nehodou stojí technická závada. I on totiž na stejném typu stroje vyrobeného 
v Československé socialistické republice v podniku Aero Vodochody prožil horké chvíle.

Bývalý pilot z Kladna říká: Asi vím jak zahynul Gagarin

Kladensko
Sběratel Radoslav Roubínek.
Vysoké Mýto – Návštěvníci Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě si budou moci od neděle prohlédnout téměř tisíc autogramů českých i zahraničních osobností. Větší část exponátů pochází ze soukromých sbírek dvou sběratelů, další jsou z depozitářů muzea. Podpisy pokrývají období zhruba dvou století.

Ve Vysokém Mýtě budou vystaveny autogramy mnoha známých osobností

Orlicko
Z výstavy Gateway to Space (Brána do vesmíru) v Křižíkových pavilonech na pražském Výstavišti.
Královéhradecko /KRÁTCE/ - Z vítězství v soutěži Deníku o 20 vstupenek na výstavu o historii kosmonautiky na pražském výstavišti s názvem „Brána do vesmíru" (Gateway To Space) se mohou radovat žáci ze 7. třídy základní školy v Solnici s učitelem Lubošem Klapalem. Byli vylosováni ze správných odpovědí na pět soutěžních otázek.

Žáci ze 7. třídy v Solnici vyhráli vstupenky na 'Bránu do vesmíru'

Z okolí
Revitalizace sídliště
Nymburk - Revitalizace sídliště v Nymburce vstupuje podle plánu do další, již čtvrté etapy poté, co byla dokončená výsadba zeleně v ulici Generála Antonína Sochora. Město má zároveň zpracovaný projekt včetně vydaného stavebního povolení na rekonstrukci ulice Jurije Gagarina po ulici Karla Čapka, kde se rovněž počítá s rekonstrukcí komunikací před bytovými domy ulic Alfonse Muchy, Hrnčířovou a Dědinovou.
7 fotografií

Sídliště v Nymburce roste do krásy. Revitalizace pokračuje

Středočeský kraj
Ilustrační foto.
Někde v šuplíku starého kredence na půdě mám dřevěnou špulku od nití. Hrál jsem si s ní léta, ač nejsem retardovaný, ale v době předtelevizní, před chytrým Googlem a čínskou ekonomickou expanzí si hrála se špulkami od nití značná část dětí, mezi kterými jsem byl i já.

Jen stará špulka od nití zůstává stejná

Názory z regionu
Ministr školství Marcel Chládek zahájil 2. května čtvrtý ročník státních maturit na pražském Gymnáziu Jana Nerudy. Na snímku společně s ředitelem školy Jurajem Liškou.
Praha - Začaly státní maturity, od 08:00 píšou studenti test z matematiky. Dnes odpoledne je pak na řadě písemná zkouška z angličtiny, další testy a písemky čekají 87.500 žáků až do 13. května. Letošní čtvrtý ročník jednotných zkoušek je oproti loňsku bez větších změn. Ubylo administrativy, i tak ale zkoušky vyjdou na 154 milionů korun.

Začaly státní maturity, studenti píšou testy z matematiky

Česko
Stanislav Toušek
Jižní Čechy - Minule jsme s vámi vzpomínali na to, jak jste dříve sklízeli brambory. Dnes přichází na řadu vzpomínky na to, jak jste prožívali úspěchy ve vesmíru. Příště si připomeneme, jak jste dříve jezdili prodávat a nakupovat na jarmarky a trhy.

Jak jsme prožívali úspěchy ve vesmíru

Táborsko
Před padesáti lety, 16. června 1963, se volacím znakem Čajka (Racek) ohlásila z oběžné dráhy Valentina Těreškovová, první žena ve vesmíru.
Moskva - První žena ve vesmíru Valentina Těreškovová i jako poslankyně ruského parlamentu dokazuje, že je na ni stále spolehnutí. Přinejmenším z pohledu jejího kolegy v poslanecké lavici, populárního zpěváka lidových písní Josifa Kobzona, který se teď překvapivě přiznal, že nudná hlasování za něj obstarává kosmonautka.

Těreškovová v ruském parlamentu nezahálí, hlasuje i za kolegu

Svět
Ilustrační foto
Moskva – Do areálu nového centrálního vojenského hřbitova u Moskvy by měly být přeneseny všechny hroby z Rudého náměstí. Podle správy vojenského pohřebiště v Mytišči je v tamním kolumbáriu připraveno na 150 míst pro urny s prachem osob, jejichž ostatky byly v sovětské éře uloženy v kremelské zdi. O osudu pozůstatků zakladatele Sovětského svazu Vladimira Uljanova – Lenina se ale plány hřbitovní správy nezmiňují.

Ostatky velikánů ruské historie budou přemístěny z Rudého náměstí

Svět
Ilustrační foto
Moskva – V dohledné době by do vesmíru měli létat pouze profesionálové, nikoliv turisté. Myslí si to bývalá sovětská kosmonautka Valentina Těreškovová, která před padesáti lety, přesně 16. června 1963, jako první žena letěla do vesmíru. Sama je však ve svých 76 letech ochotna podstoupit „jednosměrný" let na Mars.

Kosmonautka: Do vesmíru by zatím měli létat jen profesionálové

Svět