ŠTÍTEK: Jurij Gagarin

Prezident Miloš Zeman
Kolín - Expozice věnovaná Miloši Zemanovi ve Veigertovském domě v Kolíně vznikne i přesto, že si to prezident moc nepřeje. Kromě Zemana by měla připomínat i další významné kolínské rodáky, řekl hejtmanův náměstek Marek Semerád (ČSSD). Výstava má zmapovat Zemanovu politickou kariéru a jeho život. Prezidentovi se ale záměr příliš nelíbí. Časopisu Týden řekl, že by takovou výstavu považoval za "projev papalášství".

Zemanova expozice v Kolíně má připomínat i další slavné rodáky

Česko
Balada pro banditu, speciální představení na Colours of Ostrava v režii Vladimíra Morávka.
Ostrava - Ojedinělou verzi představení Balada pro banditu připravuje pro letošní festival Colours of Ostrava režisér Vladimír Morávek se souborem Divadla Husa na provázku. „Režisér představení přenese do unikátního prostoru sálu Gong, a na diváky proto čeká mnoho překvapení. Scénou se totiž stane kompletně celý prostor sálu skoro až do samého stropu a herci či hudebníci se možná ocitnou i okolo Gongu," vysvětluje dramaturg divadelní scény Jiří Moravčík.

Balada pro banditu na Colours a další festivalová překvapení

Divadlo
Ilustrační foto
Ostrava - Pojďte se s námi projít jednou z nejstarších ostravských obcí, která patrně vznikla již ve dvanáctém století, a vystoupat na nejvyšší haldu v Ostravě, láká pozvánka Ostravského informačního servisu na tuto neděli. 

Putování Slezskou Ostravou a další tipy na víkend

Z okolí
Gerard Depardieu a Vladimír Putin
Moskva - Proud poct, čestných občanství a nabídek bydliště i angažmá adresovaný francouzskému herci Gérardu Depardieuovi z Ruska neustává. Ředitelé úřadů, starostové měst a šéfové divadelních souborů tak oceňují jeho nedávné rozhodnutí stát se ruským občanem. Depardieua dnes oficiálně do svých řad pozvali i ruští komunisté.

Depardieu má v poště přihlášku do ruské komunistické strany

Svět
První pomník sovětského kosmonauta Jurije Gagarina na americkém kontinentu byl dnes odhalen před sídlem kosmického řídícího střediska v texaském Houstonu.
Houston - První pomník sovětského kosmonauta Jurije Gagarina na americkém kontinentu byl dnes odhalen před sídlem kosmického řídícího střediska v texaském Houstonu. Sochu odhalil šéf Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Charles Bolden, mezi hosty byla i Gagarinova dcera Galina a vnuk Jurij.

V USA odhalili první Gagarinův pomník

Svět
Divadlo evropských regionů - Hradec Králové, červen 2012
Hradec Králové - V krajském městě o uplynulém čtvrtku začal XVIII. mezinárodní festival Divadlo evropských regionů, který trvá od 21. do 30. června. Zajímá vás, jaký je v jeho rámci program na scénách Klicperova divadla a Divadla Drak v Hradci Králové dnes, tedy ve čtvrtek 28. června?

Festival Divadlo evropských regionů neúprosně uplývá

Volný čas
Odchovankyně čejkovického klubu Lucie Škrobáková.
Čejkovice – V roce 1961 byla zahájena stavba Nechranické přehrady nebo Berlínské zdi. Nadporučík Jurij Alexejevič Gagarin byl vybrán k letu do vesmír. Jako první člověk na světě uskutečnil na palubě lodi Vostok 1 kosmický let a v Československu žilo 13 745 377 obyvatel. Před padesáti lety rovněž vznikl v Čejkovicích atletický klub, který v sobotu oslavil významné jubileum.

Atletický klub z Čejkovic oslavil padesát let

Ostatní sporty
Jurij Gagarin před nástupem do Vostoku v dubnu 1961.
Londýn – Socha ruského kosmonauta Jurije Gagarina byla ve čtvrtek odhalena v centru Londýna na třídě The Mall, a to u příležitosti 50. výročí jeho letu do vesmíru. Jde o kopii jeho pomníku umístěného v Moskvě, kterou Británii darovala ruská kosmická agentura Roskosmos.

Gagarinova socha byla odhalena v centru Londýna

Svět
S Krtkem do kosmu.
Lázně Bohdaneč – Již po 11. se o tomto víkendu v hotelu Technik v lázeňském městečku koná setkání profesionálních i laických zájemců o pilotovanou kosmonautiku, výstavbu Mezinárodní kosmické stanice, výzkum Marsu a další aspekty výzkumu kosmu a kosmických těles.

Na fanoušky kosmu čeká v pátek v Bohdanči Krteček

Pardubicko
Hvězdárna v Prostějově vítá i malé návštěvníky
Prostějov /FOTOGALERIE/ – Už padesát let jsou lidé na Prostějovsku blíže ke hvězdám. V dubnu roku 1961, za nepřímé pomoci Jurije Gagarina, který uprostřed tohoto měsíce vyletěl jako první člověk do vesmíru, zahájila svou aktivní činnost Lidová hvězdárna v dnešních Kolářových sadech. Po celý duben své jubileum tato v mnoha směrech jedinečná instituce připomíná řadou pozoruhodných akcí.
18 fotografií

Hvězdárna by si k padesátinám přála planetárium

Prostějovsko
Vladimír Remek.
Moskva - První československý kosmonaut Vladimír Remek byl v úterý v Moskvě spolu s dalšími ruskými i zahraničními kosmonauty vyznamenán u příležitosti 50. výročí startu prvního kosmonauta světa Jurije Gagarina.

Remek převzal medaili Za dobývání kosmu

Svět
Plzeňský galerista Jožka Osoba ukazuje obraz kosmonauta Alexeje Leonova, vytvořený na oběžné dráze
Plzeň – Velkou čest osobně si potřást rukou s Jurijem Gagarinem měl plzeňský galerista Jožka Osoba. A to nedlouho poté, co se stal ruský kosmonaut prvním mužem, který vzlétl do vesmíru. Dnes od jeho kosmické mise uplyne padesát let.

Plzeňan: Gagarin byl sympaťák

Plzeňsko
Pavel Bohun
Uherské Hradiště - Včera tomu bylo půl století, co zeměkouli poprvé obletěl člověk. Paradoxem je, že jeho jméno, Jurij Gagarin, zná celý svět, zatímco o něm samotném víme většinou jen to, že zemřel za utajovaných okolností v roce 1968.

Dobrý den, Slovácko

Názory z regionu
První kosmonaut ve vesmíru Jurij Gagarin.
Havířov – Před 50. lety, 12. dubna 1961, obletěla svět zpráva, že z kosmodromu Bajkonur odstartovala vesmírná loď Vostok 1, ve které sovětský kosmonaut Jurij Gagarin obletěl zeměkouli a po 108 minutách přistál na zemi. Z neznámého vojenského letce se stal během hodiny nejpopulárnější člověk planety.

Gagarinův let do kosmu připomínají v Havířově

Karvinsko
Jurij Gagarin
Ostrava /Moskva - Svět si dnes připomíná první let do kosmu. Jurij Gagarin. Stal se legendou. V Ostravě je po něm pojmenováno náměstí poblíž řeky Ostravice. Co z toho, co se o něm povídá je pravda a co pouze mýtus?

Pravda a mýty o Juriji Gagarinovi

Ostravsko
Jurij Gagarin.
Svět si připomíná 50. výročí od prvního letu člověka do vesmíru. V tehdejším Sovětském svazu byla 12. dubna 1961 vypuštěna na oběžnou dráhu kolem Země kosmická loď Vostok. Prvním kosmonautem byl letec major Jurij Gagarin. Kosmická loď jednou obletěla Zemi a po 108 minutách Gagarin úspěšně přistál na břehu Volhy.

Jurij Gagarin obletěl před padesáti lety Zemi

Animovaná infografika
Sovětský kosmonaut Jurij Gagarin
Moskva /ANIMACE/ – Měl to být běžný cvičný let. Vše tomu dopoledne 27. března 1968 odpovídalo. Dvojice ruských pilotů ve stroji MIG-15, vyrobeném v Aeru Vodochody, splnila cvičení a vrací se na základnu u Moskvy. Něco se pokazí. Za několik okamžiků se letadlo tříští o zem.

Jurij Gagarin obletěl před padesáti lety Zemi

Svět