ŠTÍTEK: Jurij Gagarin

Ilustrační foto.
Prostějov – Známý brněnský popularizátor a znalec kosmonautiky Tomáš Přibyl dorazí ve čtvrtek do Prostějova. Pokud přijdete v šest hodin večer do Lidové hvězdárny, můžete si poslechnout jeho přednášku. Bude se točit kolem padesátého výročí letu prvního kosmonauta Jurije Gagarina do vesmíru, které připadá na letošního 12. dubna.

Hvězdárna: Přibyl si vezme na paškál Gagarina a spol.

Prostějovsko
V Komni chodí ve fašankovém průvodu čtveřice nalíčených mladíků, kterým se říká skakúni
Slovácko /FOTOGALERIE/ – Nalíčení a tančící skakúni s šavlemi v Komni, skákající Bobkovníci s červenými šátky v Bystřici pod Lopeníkem nebo stovky návštěvníků na Festivalu masopustních tradic ve Strání. I tak vypadal fašankový víkend ve slováckých obcích. Právě na Uherskobrodsku se daří zachovávat masopustní tradici v čisté podobě.
29 fotografií

VIDEO: Fašank na Slovácku: Gagarin, skakúni i mečový tanec

Slovácko
Ilustrační foto.
Glosář - Jak navzájem propojit tak rozdílné osobnosti, jako jsou kosmonaut Jurij Alexejevič Gagarin, krasobruslařka Hana Mašková, textař Karel Svoboda, sexsymbol Marilyn Monroe nebo zpěvák Karel Gott? To minulý týden nevědomky předvedla kulturním novinářům hned tři brněnská divadla, když jim na tiskových konferencích představila nové premiéry.

Když se Gagarin spojí s Marilyn Monroe

Brněnsko
Nový polyfunkční dům ve Slezské Ostravě je ještě schovaný pod lešením.
Ostrava /FOTOGALERIE/ - Ve Slezské Ostravě vyrůstá další kancelářská budova. Před rokem byla stavba polyfunkčního domu na ulici U staré elektrárny čerstvě zahájena,dnes máobjekt osazena okna a dokončuje se zateplení fasády. Téměř hotová už je i střecha. V budově budoukromě kanceláříi tři byty a kavárna pro veřejnost.
4 fotografie

Výstavba polyfunkční budovy se dokončuje

Ostravsko
Ilustrační foto
Brno - Filmový dokument o Juriji Alexejevičovi Gagarinovi, pásmo věnované Josephu Kyselakovi nebo vyhlášení básnické soutěže nabídne jako hlavní lákadla festival Brněnské kulturní HOSTování. Jeho první ročník hostí v pátek a v sobotu Dům pánů z Kunštátu.

Brněnské kulturní HOSTování láká na Gagarina

Volný čas
Divadelní festival Divadlo evropských regionů.
Hradec Králové - Osm premiér chystá na nadcházející sezonu hradecké Klicperovo divadlo. Do jeho repertoáru tak přibudou inscenace klasických děl i moderní hry, které nesou rukopis relativně nových, mladých členů souboru – uměleckého šéfa Davida Drábka a dramaturgyně Mag〜daleny Frydrychové. Ani jeden z nich není mezi autory nováčkem, nicméně v sezoně 2009/2010 dostane jejich tvorba nebývalý prostor.
16 fotografií

Klicperovo divadlo v září otevře 125. sezonu

Volný čas
Vladimír Remek.
Brno - Letec, první československý kosmonaut a nyní europoslanec Vladimír Remek ve vesmíru zjistil, že země je mnohem zranitelnější, než si lidé myslí. Viděl ji jako dostatečně velkou na to, abychom na ní žili, ale příliš malou, abychom vyvolávali konflikty.

Nejlepším měřítkem pro člověka je svědomí

Brněnsko
Vladimír Remek.
České Budějovice - Před třiceti lety uviděl Zemi z výšky, nyní sedí v Evropském parlamentu. Vladimír Remek z Českých Budějovic, první a zatím poslední Čech, který se podíval do vesmíru. Tento týden oslavil šedesátku.

Remek: Do vesmíru jsem letěl společně se Švejkem

Česko
Vladimír Remek
Praha - Po dlouhé době se tehdy Češi zapsali do dějin. Po kosmonautech dvou světových supervelmocí, sovětech a Američanech, letěl před třiceti lety český kosmonaut Vladimír Remek do vesmíru.

Češi byli ve vesmíru třetí

Česko
Do vesmíru letí první Malajsijec
BAJKONUR - Z kazachstánského kosmodromu Bajkonur odstartovala včera odpoledne ruská kosmická loď Sojuz s mezinárodní posádkou na palubě. Letí k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Do vesmíru letí první Malajsijec

Svět
Prezident USA Bush se sešel na Pražském hradě s prezidentem Klausem i s manželkami.
PRAHA - Úsměvy a neformální konverzací nešetřil americký prezident George Bush na obědě, který pro něj a další stovku osobností uspořádal na Hradě prezident Václav Klaus. Podle jednoho z pozvaných se nejmocnějšímu muži světa "rozsvítila očička", když uviděl, že se na stůl nese kachna pečená na kmínu s knedlíky a zelím. Šéfovi Bílého domu údajně chutnalo. Během víc než hodinového oběda se snažil s každým prohodit alespoň pár vět.

Bushovi kachna na Hradě chutnala, nešetřil prý úsměvy

Praha
Nejznámějši fotografie Jurije Gagarina.
MOSKVA - Rusko neobnoví vyšetřování jedné z nejzáhadnějších smrtí, které se odehrály během více než sedmdesátileté existence Sovětského svazu. Petice několika desítek vědců, expertů aleteckých inženýrův Kremlu neuspěla. Zůstane tak prostor pro nejrůznější dohady a spekulace o tom, proč a jak Jurij Gagarin 27. března 1968 během cvičného letu zahynul.

Smrt Gagarina zůstane záhadou, Kreml odmítl prověrku

Svět