ŠTÍTEK: Karel Havlíček Borovský

Do potravinové sbírky se v kraji zapojily téměř čtyři desítky prodejen.
Do podzimního kola potravinové sbírky se v sobotu zapojovali lidé v téměř čtyřech desítkách obchodů v Karlovarském kraji. Potravinové banky je pořádají každoročně na jaře a na podzim. Nakoupit a darovat při nich zákazníci mohou trvanlivé potraviny či drogerii. Zboží se poté přerozděluje lidem v nouzi. Těch, kteří potřebují pomoc, totiž výrazně přibývá.
30 fotografií

Potravinová banka spustila další sbírku. V kraji pomohly i malé nákupy

Karlovarsko
Jan Žák na svojí chalupě.
/CHALUPÁŘI/ Desítky malých nápadů, které by mohl kdokoliv pokládat za maličkosti nebo titěrnosti. Výtah do podkroví, chata na dřevo stavěná na principu žaluzií, přívod vody na zahradu, topení v místnosti ze staré ledničky… Celkem jich je několik desítek a dokonce se dočkaly knižního vydání. Všechny ale mají jedno společné. Existují na venkovské chalupě předsedy Jednoty Karla Havlíčka Borovského Strakonice, dlouholetého lyžařského trenéra, bývalého strakonického místostarosty a také spisovatele Jana Žáka (85).
14 fotografií

Tchyně si myslela, že se zbláznil. Přesto Jan Žák vybudoval království nápadů

Strakonicko
Ilustrační foto
I letos před Vánoci přivezli skauti z Jičínska do svých kluboven Betlémské světlo. Plamínek symbolizující mír, lásku, naději a přátelství je odebraný z věčného ohně, který hoří v jeskyni pod bazilikou Narození Páně v Betlémě v centrální části Palestiny. S veřejností se o něj skauti podělí na Štědrý den, v některých městech dokonce v posledním adventním týdnu.

Na Štědrý den rozdají skauti Betlémské světlo v Jičíně a Nové Pace

Jičínsko
Dvaašedesátiletý řidič fabie zřejmě přehlédl 76letého muže, který přecházel silnici po přechodu pro chodce. Ten na místě podlehl zraněním.
V pondělí 29. listopadu došlo ve večerních hodinách v Sokolově v Sokolovské ulici k tragické dopravní nehodě. Dvaašedesátiletý řidič osobního vozidla značky Škoda Fabia, který jel od ulice Karla Havlíčka Borovského směrem k ulici Křižíkova, měl zřejmě přehlédnout 76letého muže, který přecházel komunikaci po přechodu pro chodce.

Tragická nehoda v Sokolově: řidič fabie na přechodu zabil chodce

Nehody
Na snímku je novinář Karel Havlíček Borovský.
Na schodech v Městské knihovně Duchcov Bílinská 12 můžete až do konce roku vidět výstavu Směle kupředu! Svět Karla Havlíčka u příležitosti výročí 200 let narození Karla Havlíčka Borovského, novináře ostrého pera, básníka, spisovatele, kritika, politika, přemýšlivého a odvážného vlastence. 

Svět Karla Havlíčka Borovského v duchcovské knihovně

Čtenář reportér
Oslavy k dvoustému výročí narození Karla Havlíčka Borovského probíhaly i v Chicagu.
Osobnost K. H. Borovského znají lidé po celém světě. Originál jeho sochy stojí v pražském Žižkově a na dalších místech České republiky. Jeden odlitek se nachází i v Chicagu. Nechali ji tam zhotovit z veřejné sbírky krajané. Nejstarším pomníkem na Moravě spisovatele K. H. Borovského se však pyšní v Jedovnicích.  Děkujeme panu IM za dnešní příspěvek.
4 fotografie

V Chicagu uctili dvousté výročí od narození K. H. Borovského. Zpěvem a hrou

Čtenář reportér
František Kuba
Minulý týden stanul v Bruntále před soudem jiný český novinář. Šéfredaktor magazínu Legalizace Robert Veverka se nestačil divit, jak se typický konopný humor v soudní síni transformuje v trestný čin šíření toxikomanie.

Humor v soudní síni

Názory z regionu
Socha Karla Havlíčka v Kutné Hoře.
Novinář, básník, politik. Dialog s mocí vedl bez nadsázky stejně hrdinně jako v moderních českých dějinách Václav Havel, s nímž ho zvláštním způsobem pojí ono sympatické jméno. Karel Havlíček, podepisující se podle místa svého narození přídomkem Borovský, s pravdou nehandloval a byl za to po zásluze potrestán. Mučedník, nebo frajer? Rozhodně to druhé. Mladý rozhněvaný muž, který nám má stále co říci. Právě dnes si připomínáme, že od jeho narození uplynulo 200 let.
18 fotografií

Karel Havlíček Borovský: rozhněvaný muž, který má lidem stále co říci

Literatura
Ilustrační foto
V sobotu 30. října a v pondělí 1. listopadu v Havlíčkově Borové budeme vysazovat na staré Podstránecké cestě Alej Karla Havlíčka Borovského. Svůj strom zde může mít každá rodina nebo jednotlivec. Je to příležitost mít v Havlíčkově aleji svůj rodinný či rodový strom. Nebo můžete v aleji vysadit třešeň za každé své dítě. Zájemci o výsadbu se mohou hlásit na úřadě městyse. Cena stromku je tisíc korun. Platit můžete i na místě výsadby, nebo potom převodem z bankovního účtu.

Strom v Aleji Karla Havlíčka Borovského může mít každý

Čtenář reportér
Expozice Zachráněné poklady barokního malířství na Hrádku v Kutné Hoře.
/FOTOGALERIE/ V Českém muzeu stříbra v Kutné Hoře se ve čtvrtek 28. října (ve státní svátek, kdy si připomínáme Den vzniku Československa) uskuteční tradiční akce Den Středočeského kraje. V tento den mají návštěvníci možnost navštívit všechny tři objekty muzea – Hrádek (okruh I. Město stříbra), Kamenný a Tylův dům za symbolické vstupné 1 korunu. Tím ale program nekončí.
7 fotografií

České muzeum stříbra připravilo na státní svátek speciální program pro veřejnost

Volný čas