ŠTÍTEK: Karel Havlíček Borovský

K. H. Borovský v podání herce Marka Němce při hře na svůj oblíbený nástroj.
Básníci mívají z podstaty blízko k melodii i výtvarnému umění. Karel Hynek Mácha by nenapsal Máj, kdyby mu v hlavě nezněl zpěv a nenaskakovaly obrazy „hradů spatřených“, které navštívil a potom zdatně kreslil. Kdepak „zbortěné harfy tón, ztrhané strůny zvuk“! Myslíme si, že víme o klasicích české literatury vše. Ale tušili jste, že jak Mácha, tak i Karel Havlíček Borovský nebo František Palacký byli svými současníky považováni za výborné muzikanty?
9 fotografií

Skrytý talent českých spisovatelů: Jaké písničky měl rád Karel Hynek Mácha

Ostatní
Tvrz ve Svojšicích.
Dodnes se z tvrze dochovaly zbytky jednopatrové obytné části tvrze se sklepem a gotickým vchodem do podzemní chodby vedoucí k zámku v Cholticích.

Tvrz ve Svojšicích

Cestujeme
Markéta Křížová.
Markéta Křížová je teprve sedmnáctiletá studentka jihlavského gymnázia. Od patnáctých narozenin však fotí hokejisty Dukly Jihlava, později se přidaly i týmy z Havlíčkova Brodu a z Třebíče. Letošní sezona je i pro ni trochu jiná. „Nikdy nevím, jestli právě probíhající zápas není ten poslední, a tak si ho užívám o to více,“ říkala koncem září.

Markéta Křížová stíhá při studiu gymnázia fotit pro tři hokejové kluby

Zprávy z Česka
Symboly minulosti. Sochu Gottwalda v Jihlavě strhli v roce 1990.
Mocnář skončil v Sázavě, milicionář ve skladu. „Odstranění pomníku jednoho vojevůdce v Dejvicích a mariánský sloup na Staroměstském náměstí vířily hladinu veřejného mínění několik týdnů. Vztyčování pomníků a jejich kácení ale provázejí lidstvo od nepaměti,“ tvrdí brodský historik Miloš Tajovský a uvádí několik příkladů mizejících pomníků a soch, přímo na území Havlíčkova Brodu. Některé se na svých místech sotva ohřály.
5 fotografií

Milicionář ve skladu, z Gottwalda byly tři děti. I na Vysočině se kácely pomníky

Havlíčkobrodsko
Pasáž ke Karlovu mostu už nebude ostudou. Praha přispěje na rekonstrukci.
Historický dům z přelomu 14. a 15. století v centru Prahy sloužil dřív jako lázně či kavárna, bydlel tu a vydával svá díla Karel Havlíček Borovský. Od roku 1999 jsou Karlovy lázně dle slov provozovatelů největším hudebním klubem v Evropě. Pasáž pětipatrové budovy, která turisty provede od Karlova mostu k Novotného lávce, však patří spíše k odpudivým místům metropole. Magistrát hlavního města pomohl majiteli s rekonstrukcí.
19 fotografií

Místo, za které se všichni styděli. Praha pomůže s opravou pasáže Karlovy lázně

Praha
Ilustrační snímek
Nemáte si kde vypůjčit knížku, která vás zajímá? Chcete se těchto těžkých týdnech odreagovat u dobrého čtiva, ale kamenný obchod, do kterého jste si zvykli chodit, stáhl roletu? Potřebujete se učit, jenže doporučená školní četba je dočasně nedostupná? Nezoufejte. Na internetu najdete řadu portálů, jež poskytují potřebnou literaturu online.  

S virtuální knihovnou nemusíte vytáhnout paty z domu

Ostatní
Ilustrační fotografie.
Zcela uzavřena bude ulice K. H. Borovského v centru Tachova, a to v úseku od náměstí Republiky podél budovy ČSOB směrem k číslu 1177 do ulice K. H. Borovského.

Uzavřená ulice v centru Tachova

Tachovsko
Novinář a publicista Jaroslav Kmenta
Beseda s jednou z předních osobností české investigativní žurnalistiky, novinářem Jaroslavem Kmentou, se uskuteční v pondělí od 17 hodin v hradeckém Sboru kněze Ambrože.

Jaroslav Kmenta bude v Hradci

Hradecko