ŠTÍTEK: Karel Havlíček Borovský

Ilustrační foto.
Pardubice - Tomáš Gariggue Masaryk, Karel Havlíček Borovský, Božena Němcová nebo Jan Hus. Tyto osobnosti českých dějin a kultury mají svoji ulici nebo náměstí skoro ve všech českých městech, Pardubice nevyjímaje. V krajském městě je kolem 460 pojmenovaných veřejných prostranství (ulic, náměstí, ale i tříd, nábřeží a podobně), z nichž je přes 170 pojmenováno po nějaké osobě.

Názvy ulic v Pardubicích? Málo rodáků

Pardubicko
Ilustrační foto.
Jičínsko - Poslední masivní změna názvu ulic se na Novopacku odehrála 1. dubna 1991, kdy zmizela pojmenování jako Leninova ulice (nyní U Studénky), Marxova (K Hájku), Švermova (Karla Havlaty) nebo Fučíkova (Čílova).

Názvy ulic se drží klasiky

Jičínsko
Nejvíce ulic či náměstí v Ústeckém kraji nese jméno kazatele Jana Husa. Středověký reformátor v našem regionu „porazil“ i učitele národů Jana Amose Komenského.
Chomutovsko /PŘEHLED/ - Řada ulic a náměstí nese jména historických osobností, myslitelů, umělců a vědců. Tím nejčastějším je na Chomutovsku reformátor a kazatel Jan Hus. Nezaostávají ale ani další osobnosti, jako byl novinář a politik Karel Havlíček Borovský, husitský vojevůdce Jan Žižka, spisovatelka Božena Němcová a hudební skladatel Bedřich Smetana.
5 fotografií

Ulicím Chomutovska dominuje Jan Hus. „Porazil“ Havlíčka, Smetanu i Němcovou

Chomutovsko
Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod.
Havlíčkův Brod /SERIÁL "JAK JSME ŽILI"/ - Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod vznikl v roce 1834. V době komunismu byl pivovar znárodněn a stal se součástí Horáckých pivovarů Jihlava, Havlíčkobrodských pivovarů a Východočeských pivovarů Hradec Králové, aby se po revoluci dostal zpět do rukou potomkům původních majitelů.
6 fotografií

Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod

Havlíčkobrodsko
Eva Jonášová považuje ubytovnu ve Slaném za svůj domov. Celý život řádně pracovala a nyní pobírá důchod. Opatření obecné povahy vnímá jako diskriminaci.
Slaný - Lidi ze Slaného vylekala zpráva, že radnice nově vyhlašuje některé lokality za vyloučené a z města se tak postupně stane ghetto. Po vzoru Kladna se rozhodl slánský starosta Martin Hrabánek (ODS) na žádost preventisty Igora Dvořáka označit vybrané ulice za místo se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů. Vzhledem k tomu, že se na veřejnost dostaly z radnice, patrně nedopatřením, dva zcela odlišné seznamy ulic, Kladenský deník nyní přináší na konci článku ten aktuální a správný.
4 fotografie

Slaný zamezí obchodování s chudobou

Kladensko
Hudební kritik Jan Rejžek.
Královéhradecko /POZVÁNKY/ - Jan Rejžek, český hudební a filmový kritik a novinář, který má na svém kontě také dvě básnické sbírky, se v pátek od 19 hodin stane hostem programu Café Terasy v Železnici. Můžete zde zhlédnout také aktuální fotografickou výstavu Romana Kaláta - Krajina a detail Krkonoše, přijďte se podívat na zajímavé a inspirující snímky krásných hor.

Kulturní tipy: Publicista Jan Rejžek v Železnici

Volný čas
Ilustrační foto
Pelhřimov – Těžké zranění si vyžádal střet třicetiletého cyklisty s osobním automobilem, k němuž došlo ve čtvrtek 31. srpna krátce po půl jedné na křižovatce ulic Válkovy a K. H. Borovského v Pelhřimově. Na střet pochopitelně doplatil cyklista.

Těžce zraněného cyklistu transportovali do nemocnice

Nehody
Přírodní zahrada. Ilustrační foto:
Pelhřimovsko – Celkem šest míst na Pelhřimovsku se chystá připojit k celoevropské akci s názvem Víkend otevřených zahrad. Někdo jako nováček, jiní jako tradiční účastníci. Zájemce navíc čekají doprovodní programy, během kterých mimo jiné mohou zažít hudební vystoupení v terapeutické zahradě, čtení pod Havlíčkovým dubem v zámeckém parku nebo vzpomínky na minulost v muzejní zahradě.

Víkend otevřených zahrad nabídne poezii, hudbu i procházku historií

Pelhřimovsko
Vlašimská radnice.
Vlašim – Velkým příběhem osobních vztahů prvního českého moderního novináře Karla Havlíčka Borovského v přelomovém období poloviny 19. století se při své dnešní (úterý 14. března) přednášce v Muzeu Podblanicka bude zabývat Magdaléna Pokorná z Historického ústavu AV ČR.

Ve Vlašimi poodhalí osobní vztahy K. H. Borovského

Benešovsko
Karel Havlíček Borovský.
Praha - Novináře a spisovatele Karla Havlíčka Borovského vrchnost nemohla vystát, ale národ jej miloval a jeho díla mezi lidmi kolovala v opisech. Borovský byl mistrem satiry, předním žurnalistou své doby, literárním kritikem i bojovníkem za české státoprávní a národnostní požadavky. Borovský však bojoval tak výrazně, že ho nakonec dobový režim nechal zatknout a před 165 lety, 22. prosince 1851, byl deportován do tyrolského Brixenu, kde byl pod policejním dozorem až do roku 1855.

Před 165 lety byl Karel Havlíček Borovský deportován do Brixenu

Ostatní
Josef s Marií z odpadků, jako by si z oka vypadli, nemyslíte? Fantazii se při soutěži meze nekladly, naopak.
Karlovarský kraj - Každý rok před Vánoci oceňuje Karlovarský kraj ve spolupráci se společnostmi EKO-KOM a Asekol nejlepší ekology a třídiče a ani letošek není výjimkou. Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo včera v Krajské knihovně Karlovy Vary a ocenění se týkalo výtvarné soutěže Hrajeme si s odpady a Recyklohraní, tedy sběru vyřazených elektrospotřebičů.
20 fotografií

Kraj naděloval ceny za ekologii

Z okolí
Ivan Hoffman
Jindřich Forejt včera rezignoval na místo ředitele Odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky. Důvody uvedl osobní a zdravotní. Poslední dobou se mu připisovala vina za kde co, takže jeho odchod nepřekvapuje. Je možné, že Jindřich Forejt po té co byl dvanáct let spolehlivým profesionálem, mužem na svém místě, začal najednou fatálně chybovat. Není ale vyloučeno, že bral cizí chyby na sebe, minimalizoval škody, žehlil nepříjemnosti, do kterých se dostal prezident.
0 fotografií

Obtížný protokol

Hoffmanův deník
Centrum Peček
Pečky – Do dalších deseti let mají Pečečtí rozplánované investice za více než 360 milionů korun. Zastupitelé schválili strategický plán rozvoje města na roky 2016 až 2026. Pracovaly na něm skupiny složené ze zástupců radnice, spolků či podnikatelů a vycházel také zejména z dotazníkového šetření mezi obyvateli.

Pečky plánují investovat přes 360 milionů

Kolínsko
Ilustrační foto.
Sokolov – Opilý třiadvacetiletý řidič havaroval v neděli ve večerních hodinách na kruhové křižovatce v ulici K. H. Borovského v Sokolově. Pod vlivem alkoholu nezvládl kvůli nepřiměřené rychlosti jízdu na mokré silnici, následně narazil do vyvýšeného středového ostrůvku.

Opilý řidič se ´potkal´ s ostrůvkem, nadýchal 1,55 promile

Nehody
Restaurované dveře v Jevíčku z roku 1753
Jevíčko – Péči o památky ve městě nezanedbávají. V letošním roce se dostala řada na historické dveře někdejší barokní sýpky v ulici K. H. Borovského.

Restaurovali dveře sýpky

Svitavsko
Před slavnostním zakončením soutěže Epigram 2016 pořadatelé  uctili v parku památku Karla Havlíčka Borovského.
Havlíčkův Brod – Rok 2016 je rokem Karla Havlíčka Borovského. Uplynulo nejen 160 let od jeho smrti, ale i 195 let od jeho narození. A navíc to je i 165 let od Havlíčkovy deportace do Brixenu. Havlíčkobrodský Syndikát novinářů při té příležitosti vyhlásil soutěž Epigram 2016.

Soutěž o nejlepší epigram roku 2016 už má vítěze

Havlíčkobrodsko
Karel Havlíček Borovský.
V těchto dnech si připomínáme vznik samostatného československého státu 28. října 1918. Proč ale? Vždyť již patří minulosti, byl rozdělen na samostatnou Českou republiku a Slovenskou republiku. I přesto má tento svátek svůj význam.

Karel H. Borovský a národní identita

Názory z regionu
Česká pošta
Sokolov - Lidé na největším sokolovském sídlišti Michal se budou muset do konce roku obejít bez pošty, kterou měli přímo mezi panelovými domy. Důvodem je rekonstrukce budovy. Své pohledávky tak budou muset řešit na hlavní poště v centru. U té je však téměř nemožné zaparkovat, a situace se tak před blížícími se vánočními svátky možná ještě zhorší.

Největší sídliště v Sokolově je bez pošty

Sokolovsko
Hasičská zbronice dozná podstatných změn. Pokud se podaří získat dotaci čeká ji kompletní rekonstrukce.
Jevíčko – Od začátku srpna se vedení města společně se Sborem dobrovolných hasičů připravuje na zapojení do dotačního programu na rekonstrukci hasičské zbrojnice.

Připravují projekt na zbrojnici

Svitavsko
Do Sokolova míří ostravský Baník a s ním i proslulí chuligáni z Čech a zřejmě i Polska.
Sokolov - Do Sokolova míří další fotbalový Baník. Tentokráte ten ostravský a s ním i proslulí chuligáni z Čech a zřejmě i Polska. Na listopadový zápas se proto již v těchto dnech připravují pořadatelé, policisté i vedení Sokolova. To dalo na bezpečnostní opatření z městské kasy 150 tisíc korun.

Opatření kvůli chuligánům budou stát město 150 tisíc

Fotbal