ŠTÍTEK: Karel Havlíček Borovský

Pekelníci vytáhli do ulic tisíce lidí, Sokolovem prošel krampus
Sokolov - Kdo se bojí, nesmí na krampus. Své o tom vědí nejenom děti, ale i někteří z řad dospělých. Po loňském úspěchu i letos do centra Sokolova dorazí průvod originálních alpských strašidel. A přítomní se mají opravdu na co těšit. Oheň, dlouhé rohy, děsivě svítící oči i vyplazené jazyky a řinčící řetězy. Pořadatelé přichystali divákům několik překvapení.

Děsivý krampus vyrazí do ulic města i letos

Sokolovsko
Půlstoletí s Cimrmanem
Tanvald - Tanvaldsko má za sebou akci, která nemá obdoby. O víkendu se zde uskutečnil největší sraz Cimrmanologů Půlstoletí s Cimrmanem. Křtila se stejnojmenná kniha, vyhlašovala nejlepší hláška, zpívalo se a diváci si užili úryvky z těch nejlepších her.

Půlstoletí s Cimrmanem

Divadlo
Karel Havlíček Borovský. Ilustrační foto.
Havlíčkův Brod – V letošním roce si připomínáme dvojité jubileum českého novináře, myslitele, ekonoma, ale také básníka a písničkáře Karla Havlíčka Borovského (narodil se před 195 lety 31. října 1821 v Borové a zemřel před 160 lety 29. července 1856 v Praze).

Karel Havlíček Borovský a jeho článek: Naše zásady

Havlíčkobrodsko
Muzeum Vysočiny. Ilustrační foto.
Havlíčkův Brod – Krajské Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod pořádá ve středu první přednášku k významným výročím – 760 let od první písemné zmínky o městě a 195. výročí od narození a 160. výročí úmrtí Karla Havlíčka Borovského.

Přednáška o vzniku Brodu

Havlíčkobrodsko
Karel Havlíček Borovský. Ilustrační foto.
Havlíčkova Borová - Havlíčkova Borová si v sobotu tradičním průvodem připomene letošní kulatá výročí Karla Havlíčka Borovského (1821 až 1856). Život zdejšího rodáka považovaného za zakladatele české žurnalistiky, satiry a literární kritiky už vpředvečer slavnosti přiblíží nový hraný dokument režisérky Ljuby Václavové.

Havlíčkova Borová v sobotu připomene kulatá výročí rodáka Karla Havlíčka

Ostatní
Muzeum Vysočiny. Ilustrační foto.
Havlíčkův Brod – Krajské Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod plánuje na září hned několik přednášek k významným výročím – 760 let od první písemné zmínky o městě a 195. výročí od narození a 160. výročí úmrtí Karla Havlíčka Borovského.

Brodské muzeum připravuje řadu přednášek

Havlíčkobrodsko
Objekt někdejší přádelny ve Slaném se den ode dne rozpadá
Slaný -  Další z industriálních památek ve Slaném, které dotvářejí desítky let typickou tvář města, se pomalu poroučí k zemi. Po pondělním přívalovém lijáku, který přinesl dokonce i krupobití, se zbortila část podmáčené opěrné zdi někdejší slánské přádelny Benar ve Slaném v ulici K. H. Borovského.

Slánský Benar se postupně rozpadá. Stavby ohrožují kolemjdoucí

Kladensko
Ilustrační foto
Karlovarský kraj - Města v Karlovarském kraji vloží v letošním roce do oprav komunikací desítky milionů korun. Na řadu by měly přijít jak velké rekonstrukce, tak drobnější opravy, které zajistí zhoršený stav silnic po zimním období. Na některých opravách ve městech se bude podílet i Karlovarský kraj.

Města vydají letos na opravy komunikací desítky milionů korun

Z okolí
První část akce je nazvaná Týden čtení a poslouží pouze k propagaci této činnosti.
Karlovarský kraj - Bylo to před sedmi lety, když přišli poprvé členové Svazu knihovníků s myšlenkou měsíčního čtenářského svátku. Tím se stal právě březen a nyní se do akce zapojuje víc než 500 aktivních veřejných knihoven z celé republiky. Letos se akce řídí mottem Knihovny jsou kreativní nejen v březnu. Cílem této kampaně je propojit čtenáře, organizace a instituce zabývající se psaným slovem, četbou a čtenářstvím ke společné tvorbě.

Březen, měsíc zasvěcený knize

Volný čas
Radek a Vojta Zajícovi.
Jičín – Od ledna do prosince 2015 probíhala sbírka víček pro dvojčata Radka a Vojtu, kteří se narodili s mentálním postižením a autismem. Díky podpoře lidí, kteří pečlivě sbírali víčka od PET lahví, se podařilo sebrat úžasných 2455 kg víček. Spolu s finančními dary tak rodině půjde 31 732 Kč. Sbírka tímto ale nekončí. Od února je vybrána další rodina, kterou Oblastní charita Jičín spolu s partnery sběrem víček podpoří.

Plastová víčka od PET lahví pomohla Radkovi a Vojtovi

Jičínsko
Europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf.
Praha – Na první přednášce z filozofie se zeptal, zda má o René Descartovi mluvit latinsky, nebo česky. Hleděli jsme na něj jako na zjevení. Miloslav Ransdorf, který včera zemřel v necelých 63 letech na mozkovou příhodu, už tehdy vyčníval svou erudicí a také otevřeností.

Zemřel europoslanec KSČM Miloslav Ransdorf. V necelých 63 letech

Česko
Logo policie.
Sokolov – V Sokolově na okružní křižovatce ulic K. H. Borovského a M. Majerové řidič osobního vozidla nepřizpůsobil rychlost jízdy. Při najíždění na kruhový objezd narazil do betonového obrubníku a následně do betonových palisád.

Napil se, neměl řidičák a naboural

Zločiny a soudy
Mezi vystavenými kousky, které plzeňský sběratel Miloslav Krist (na snímku) zapůjčil Muzeu jižního Plzeňska v Blovicích, je také Polední list.
Blovice – Jeden lepší kousek než druhý. Americké noviny informující o konci války z 8. května 1945, vybraná exilová literatura nebo první periodický německý tisk na našem území. To je pouze zlomek z pokladů, které vlastní sběratel Miloslav Krist.

Plzeňan má ve sbírce i americké noviny z konce války

Plzeňsko
Dvanáct studentů Letní žurnalistické školy navštívilo havlíčkobrodský pivovar Rebel.
Havlíčkův Brod – Dvanáct studentů Letní žurnalistické školy se vypravilo na prohlídku do havlíčkobrodského pivovaru Rebel, aby prohloubili své znalosti o tradičním českém nápoji a odhalili kouzlo jeho přípravy.

Jak poznáte pravého Rebela?

Havlíčkobrodsko
Rozhledna Černá Studnice.
Jablonecko - Na slavnost si zajeďte k rozhledně do Kořenova. Štěpánka letos slaví 123 let, a i když na svá léta vůbec nevypadá. Každoroční Štěpánův jarmark, který se koná při příležitosti narozenin rozhledny v sobotu 15. srpna, bude letos opět ve znamení „celebrit" z naší historie.

Na Štěpánce pořádají jarmark, i Černá Studnice má výročí

Jablonecko
Původní vzhled vily a parku
Slaný – Slaňáky vyděsila o víkendu informace, že zámeček v areálu bývalé přádelny Benar ve Slaném by měl být co nevidět tureckým vlastníkem srovnán se zemí. Přestože se jedná o soukromý majetek, místní chtějí „slánskou Hlubokou" zachránit.

Slaňáci volají po záchraně zámečku

Kladensko
Socha Karla Havlíčka v Havlíčkově Borové.
Vysočina -V květnu 1846, dva roky předtím, než založil vlastní nezávislé Národní noviny, jež se staly prvním skutečně českým deníkem, Karel Havlíček, tehdejší redaktor poměrně nudných Pražských novin, (v dopise) napsal: „Noviny nedělají mne, ale já dělám noviny. Já jsem z nich teprve učinil něco novinám podobného."

Noviny nedělají mne, ale já dělám noviny

Havlíčkobrodsko