ŠTÍTEK: Karel IV.

Jan Sladký Kozina
Kdybychom komukoli z našeho okolí položili otázku, co mu říká datum 10. září a jaké výročí si v tento den připomínáme, asi bychom se nesetkali s přílišným ohlasem. Přesně před 370 roky se narodila výrazná postava českých dějin a zřejmě nejslavnější Chod – Jan Sladký, řečený Kozina. Ale ruku na srdce, co vlastně o proslaveném sedlákovi víme? Období vrcholného romantizmu staví Jana Sladkého mezi symboly českého národa, dokonce díky spisovateli Aloisu Jiráskovi vstoupilo Chodsko do kolekce tzv. národních pověstí, jež odkazují na slavnou minulost Čechů.

Uplynulo 370 let od narození Jana Sladkého Koziny. Připomeňte si jeho příběh

Čtenář reportér
Slavnostní představení svatého hřebu v Milevsku v úterý 13. září a svatá liturgie s uctěním relikvie.
Na další otázky odpověděly vědcům výzkumy a analýzy relikvie nalezené v květnu 2020 v tajné trezorové místnosti kostela svatého Jiljí v Milevsku. Své poznatky o Kristově hřebu představili veřejnosti před sváteční liturgií v úterý 13. září večer. Jejich zjištění jsou vskutku unikátní, další otázky však zůstávají stále nezodpovězené.
74 fotografií

Výzkumníci odhalili tajemství Kristova hřebu, uchovávala ho schrána vzácné barvy

Písecko
Noční prohlídka v zámku Opočno
Náchodský zámek si bez stálého pána žil dlouho vlastním životem, nyní se však chystá na příjezd nového majitele. Služební doufají, že se tu zastaví jen nakrátko, a tak zámek upravují jen „na oko“. Projde jim to, ale kdo je neznámý cizinec, který se tu náhle objeví? Takový je jen nástin scénáře hraných prohlídek, na které láká poslední prázdninovou sobotu večer v Náchodě.
9 fotografií

Hradozámecká noc letos láká na hrané prohlídky i šansony

Rychnovsko
České dráhy vypraví parní vlaky na Císařský den v Kadani.
V sobotu 27. srpna vypraví České dráhy parní vlak na jubilejní 30. ročník tradiční akce Císařský den v Kadani. V čele soupravy sestavené z historických vozů 3. třídy pojede parní lokomotiva 354.195 Všudybylka. Vlak pojede z Mostu do Kadaně a zpět a během dne je plánovaná ještě kratší jízda mezi Kadaní a Chomutovem. Jízdenky na vlak jsou v prodeji v e-shopu, u pokladních přepážek i u vlakového personálu Českých drah. Jízdní řád je uvnitř článku.

České dráhy vypraví parní vlaky na Císařský den v Kadani

Čtenář reportér
České dráhy vypraví parní vlaky na Císařský den v Kadani.
V sobotu 27. srpna vypraví České dráhy parní vlak na jubilejní 30. ročník tradiční akce Císařský den v Kadani. V čele soupravy sestavené z historických vozů 3. třídy pojede parní lokomotiva 354.195 Všudybylka. Vlak pojede z Mostu do Kadaně a zpět a během dne je plánovaná ještě kratší jízda mezi Kadaní a Chomutovem. Jízdenky na vlak jsou v prodeji v e-shopu, u pokladních přepážek i u vlakového personálu Českých drah.

České dráhy vypraví parní vlaky na Císařský den v Kadani. Odjezd je z Mostu

Čtenář reportér
Letní historický jarmark v Úštěku.
I přes deštivé počasí si tradiční historický jarmark v Úštěku nenechaly ujít tisíce lidí. Na 24. ročníku nechyběl ani letos celodenní program, šermířská vystoupení, dětská scéna s dílničkami, velké tržiště s rukodělnými výrobky nebo průvod císaře Karla IV. s početnou družinou. Návštěvníci mohli zavítat také na výstavy nebo prohlídky historických objektů. Den zakončil večerní program v podobě ohnivé show a ohňostroje. 
37 fotografií

OBRAZEM: Úštěcký jarmark navštívil císař Karel IV. se svou družinou

Litoměřicko
Třída Rudé armády, dnes Rudolfovská, domy č. 1 a 3, první zleva bývalý hostinec U Brabců. Foto ze sbírky fotografií a pohlednic Jiřího Dvořáka poskytl Státní okresní archiv České Budějovice.
Přinášíme čtrnáctý díl fotoseriálu ze zažloutlého alba Českých Budějovic. Nahlédneme do něj prostřednictvím fotografií, pohlednic a obrázků, které pořídil či nasbíral Jiří Dvořák z Rožnova (1924-2004), železničář a velký nadšenec historie města. Jeho sbírka je uložena ve Státním okresním archivu České Budějovice. S laskavým svolením archivářů fotografie publikujeme.
32 fotografií

Takhle vypadaly Budějce. Víte, kde byla třída Rudé armády?

Českobudějovicko
Cyklistický seriál horských Prima Cup je na programu tuto sobotu v Karlových Varech. Zájemci se mohou hlásit do středy a vybírat z nabídky tří tras.  
Sobota bude patřit novince letošního seriálu, závodu Generali Česká pojišťovna Karlovy Vary. Cyklistický seriál horských kol Prima Cup se do Karlovarského kraje vydá poprvé a nabídne skvělé bikové podmínky. Účast nevynechá ani úspěšný bývalý biatlonista Ondřej Moravec. Mistr světa a trojnásobný olympijský medailista absolvuje 40 kilometrovou trasu B.

Biatlonista Moravec pojede ve Varech závod bikerů

Ostatní sporty
Obraz Ghúlové od Eugenea Rogera. Podobným ghúlem byl i Micohlav, tajemný žamberský přízrak, který vstával z hrobu a ohryzával mrtvoly
Ve městě Žamberk v podhůří Orlických hor žil prý ve statku číslo 74, nacházejícím se za tamějším kostelem svatého Václava, tajemný muž jménem Micohlav. Ten údajně po své smrti opakovaně ožíval, prolézal hroby a ohlodával mrtvé. Pověst o něm se dochovala v několika různých podobách, žádná však není příliš bohatá na podrobnosti. Jeden muž takového příjmení však prý v Žamberku opravdu žil. 
9 fotografií

Tajemný upír ze Žamberka: Kdo byl hrůzný Micohlav, ohlodávající za nocí mrtvoly

Tajemné Česko