ŠTÍTEK: Karel IV.

Vyrazte do Dolních Kounic na jižní Moravě
Dolní Kounice, městečko s asi 2,5 tisíci obyvatel, se nachází jen dvacet kilometrů na jih od Brna a nabízí nečekané množství zajímavostí. Jednou z nich, o které jsem doposud pouze četl a toužil ji už nějaký čas navštívit, je obdivuhodná a v naší zemi ojedinělá stavba. Zdejší klášter je mystickým místem spojeným s mnoha dějinnými událostmi.
43 fotografií

Tip na výlet: Mystický klášter Rosa Coeli, kde jeptišky vedly neřestný život

Čtenář reportér
Vystoupení Culinky.
Na Rokycansku je naplánováno spousta zajímavých akcí a i počasí jim bude přát. Zveme vás na Slavnostní koncert k 50. výročí založení Dechového orchestru ZUŠ Rokycany, Tradiční Férovou snídani na podporu pěstitelů ve Zbiroze, okruh Karla IV. tamtéž, bleší trh ve Skomelně, divadelní přehlídku Radnický dráček, vystoupení Culinky Na Střelnici, Setkání nejen seniorů v Příkosicích, sportovní akci Atlet Rokycan a Pěvecký koncert nejen pro maminky v kostele sv. Vavřince ve Stupně.

Kam o víkendu? Radnický dráček i koncert nejen pro maminky ve Stupně

Volný čas
Snímek ukazuje velký rozsah prvorepublikových výkopů, které odhalily řadu nečekaných pozůstatků od 10. století do moderní doby.
Archeologický výzkum na Vyšehradě, který začal před sto lety 5. května 1924, přinesl objevy evropského významu a zbořil mýty spojené s tímto místem. Například se vyvrátila domněnka, že Vyšehrad, který je o dvě až tři generace mladší než Pražský hrad, s ním nemohl soupeřit o politickou moc. Archeologové přitom odhadují, že více než 80 procent plochy Vyšehradu stále ještě zbývá k prozkoumání. ČTK o tom informoval Archeologický ústav (ARÚ) Akademie věd ČR.
10 fotografií

Před sto lety začal archeologický výzkum na Vyšehradě, který boří mýty

Praha
Hlavní pošta v Praze.
Česká pošta omezuje provozní dobu v legendární pobočce hlavní pošty v Jindřišské ulici v centru Prahy. Nesouvisí to se záměrem státního podniku objekt, stojící kousek od Václavského náměstí, prodat, ale s vyhodnocením zájmu klientů. Úmysl prodat ale zůstává aktuální. A pokud komplex získá nového majitele, poštovní pobočka z místa, kde působí od roku 1873, zmizí úplně.
7 fotografií

Pošta v Jindřišské omezuje provozní dobu. Do budoucna zřejmě zmizí

Praha
Vymetání výfuků mšenského veteran klubu.
/FOTO, VIDEO/ Nadcházející víkend slibuje opět letní počasí, a tak je skvělé, že se na Mělnicku i v dalších koutech středních Čech konají také četné akce pod širým nebem. Od trhů a jarmarků přes pochody až ke koncertům. I nabídka pod střechou je bohatá, vyrazit můžete třeba na festival romské muziky, burzu elpíček a cédéček nebo na taneční zábavy. 
39 fotografií

Kam o víkendu: na zahájení veteránské sezony, bál i festival romské muziky

Mělnicko
V plzeňském DEPO 2015 se budou opět vyhlašovat Hudební ceny Žebřík.
Na Plzeňsku lze o víkendu zajít na vyhlášení 32. ročníku Hudebních cen Žebřík, první koncert rockového Panoptika v tomto roce, na zámku Kozel začne výstava Draci, na Radyni přijede při zahájení turistické sezony král Karel IV. se svou družinou a v hale Lokomotivy budou plzeňští paraflorbalisté bojovat o ligové body.

Tipy na víkend: Žebřík, Panoptiko a draci na zámku Kozel

Volný čas
Morová rána, která v letech 1348 až 1350 zasáhla velkou část západní Evropy, vyvolala masovou hysterii, jež brzy přešla k vraždění Židů. Ti byli obviňováni, že tráví vodu ve studních. Jejich vraždění pak postupovalo Evropou souběžně se šířením nákazy
Léta 1389. V neděli na Velikú noc Židé v Praze jsou zbiti a spáleni, zapsal do svých Pamětí Mikuláš Dačický z Heslova. Strohá věta je připomínkou největšího středověkého pogromu na Židech spáchaného v českých zemích, k němuž došlo 18. dubna 1389, za vlády Václava IV. Zahynula při něm většina obyvatel tehdejšího pražského židovského města.

PODCAST: Dějiny temné i tajemné. Krvavé Velikonoce

Tajemné dějiny
Štíhlá koza.
Dobrá muzika, skvělá parta a výborné pivo. Páteční večer bude patřit na ústeckém Střekově nejen rockerům. V pátek 22. března se v Klubu u Karla IV. na Střekově v Ústí nad Labem od 19 hodin uskuteční Máničkovská zábava, na které vystoupí legendární a zábavné uskupení Štíhlá koza.

Na Střekov se sjedou máničky. Štíhlá koza pobaví u Karla IV.

Ústecko
MHD Ústí nad Labem, ilustrační foto.
Revoluční změna čeká už od 1. května na Ústečany využívající městskou hromadnou dopravu. Dopravní podnik města Ústí nad Labem zavelel k velkému přečíslování i přetrasování, změna se týká denních i nočních spojů. Například linka 54 bude nově jezdit pod číslem 84 a linka číslo 16 pojede ve stejné trase, ale pod číslem 86.

PŘEHLEDNĚ: Víme, jakých linek MHD se týká přečíslování a přetrasování

Ústecko
Vynášení morany se uskuteční v neděli 26. března od 15 hodin.
/FOTO, VIDEO/ Nadcházející víkend je sice posledním zimním, akce na Mělnicku i u sousedů ve středních Čechách už ale voní jarem. Vyrazit můžete na velikonoční jarmarky a trhy nebo na vynášení Morany, která skončí v potocích a řekách. Ale také na večírky s cimbálovkou, bigbítem nebo punkem, na lesní bojovku, vesmírné dobrodružství na hvězdárně nebo na noční rande se sovami. 
27 fotografií

Kam o víkendu: Mělnicko čekají poslední bály sezony i loučení se zimou

Volný čas
Lokalita Zábělá je známá svými mohylami z doby bronzové i halštatské, ranně středověkým hradištěm a pozůstatky po vrcholně středověkém osídlení
Opatrně, jednu po druhé, vytahují plzeňští archeologové z hlíny stříbrné mince uložené kdysi ve středověku obyvateli dnes již zaniklé osady na Zábělé severovýchodně od plzeňské městské části Bukovec. Přesně sto vzácných platidel bylo původně uloženo v plátěném měšci či sáčku, pravděpodobně pod podlahou tehdejšího obydlí. Při geologickém průzkumu lokality je nalezli Filip Kasl a Petr Sokol.
18 fotografií

Stříbrný poklad z Plzně. V zemi ležel plátěný měšec se středověkými mincemi

Regiony