ŠTÍTEK: Karel IV.

Zdeněk Procházka a jeho tvrz ve Lštění na Domažlicku. Na konci fotogalerie jsou zařazeny snímky z historie objektu a doby její rekonstrukce.
Zdeněk Procházka (69) z Domažlic založil před více než třiceti lety Nakladatelství Českého lesa. Knihy nejen vydává, ale i sám píše. Tento milovník regionální historie jich sepsal desítky, zejména o Domažlicku a Tachovsku. A tak není divu, že stejně jako někteří další obdivovatelé a znalci dávných časů si pořídil historický objekt, který se rozhodl zvelebit.
43 fotografií

Milovník historie vrátil život do tvrze pamatující Karla IV.

Domažlicko
Viktor Kačer.
Dějiny Krnova poznaly mnoho pozoruhodných osobností, jejichž osudy postupně zmizely z paměti lidí. Minulý měsíc by se dožil sto deseti let Viktor Kačer, jehož osobnost k historii Krnova patří. Narodil se v Děhylově. Po vystudování byl zaměstnán u Okresního osvětového sboru v Opavě, byl hercem v Divadelním ochotnickém spolku Opavy.

Viktor Kačer, pohnutý život kulturní osobnosti Krnova

Čtenář reportér
Kostel svatého Kříže v Javorníku.
Na severu kraje se skrývá historický poklad. Na první pohled připomíná starou hřbitovní kapli. Když ale návštěvník do kostela svatého Kříže v Javorníku vstoupí, přenese se v čase o stovky let zpět. Stěny chrámu zdobí malby, které pamatují dobu Karla IV. Presbytář kostela svatého Kříže návštěvníka ohromí.
13 fotografií

Kaple na Jesenicku skrývá malby z dob Karla IV

Z okolí
Bučovice 1645: dobývání zámku
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Evropa byla tehdy rozdělena na dva nesmiřitelné tábory, katolický a protestanský. V jejich soupeření nešlo jen o víru, ale především o rozdělení sféry vlivu nad zeměmi starého kontinentu, tedy o politickou moc. Tento příběh se line z reproduktoru na improvizovaném bojišti před zámkem v Bučovicích na Vyškovsku, kde se v sobotu uskutečnila rekonstrukce bitvy, v níž císařská vojska přepadla švédské dělostřelce. Právě ti totiž před téměř čtyři sta lety město vyplenili a pokusili se bučovický zámek dobýt.
81 fotografií

Bučovičtí si připomněli bitvu se Švédy. Podívejte se

Vyškovsko
Mělnická muzejní noc 2023 na počest panovnic královského věnného města se vydařila!
/FOTOGALERIE/ Mělnická muzejní noc 2023 na počest panovnic královského věnného města se vydařila! Návštěvníci si nenechali ujít všechny body programu od zahájení na výstavě KOMenský v KOMiksu až po závěrečný koncert panovnic, při kterém zazpívaly středověké písně sv. Ludmila, kněžna Emma, Žofie Bavorská a Johana z Rožmitálu osobně. 
18 fotografií

Podívejte se: Při muzejní noci zazpívaly středověké písně známé panovnice

Čtenář reportér
V Žatci se chystá rekonstrukce povrchů ve spodní části ulice Volyňských Čechů kolem pošty a navazující ulice Karla IV.
Městu Žatec se několik měsíců nedaří najít firmu, která předláždí spodní část ulice Volyňských Čechů a přilehlou ulici Karla IV. Práce u hlavní pošty měly začít na konci zimy, dvě výběrová řízení na zhotovitele, které radnice vyhlásila, zatím k jeho nalezení nevedla. Nyní běží třetí, případní zájemci o zakázku mají čas podat nabídku do 21. června.
3 fotografie

FOTO, VIDEO: V Žatci se nedaří najít firmu, která předláždí ulici před poštou

Žatecko a Lounsko
Oprava vozovky v Branišovské ulici v Českých Budějovicích.
/VIDEO/ Střídavě na semafory se od pondělí 5. června projíždí krátkým úsekem Branišovské ulice v Českých Budějovicích. Opravuje se tu silnice. V blízkém okolí Českých Budějovic je nutné počítat také s uzavírkou mostu v Hrdějovicích kvůli generální opravě mostku přes potok Kyselá voda. Nebo s rekonstrukcí křižovatky v obci Temelín. Ještě v létě chce například město České Budějovice zahájit rekonstrukci silnice v ulici J. Opletala.
6 fotografií

V Branišovské ulici v Budějovicích mizí houpačka pro auta

Českobudějovicko