ŠTÍTEK: Karel IV.

Se stavbou kanálu propojujícího Vltavu s Dunajem začal v r. 1357 už Karel IV.
Podívejte se na vyprávění Františka Nepila v archivním sestřihu dvou dokumentárních filmů Přístav v srdci Evropy z roku 1945, Jak si lidé plují z roku 1992 a zpráv TV Orion z roku 1990 o historii plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe. Česká vláda na počátku února projekt, který v posldních letech prosazoval hlavně odcházející prezident Miloš Zeman, odpískala. Územní rezervy na katastrech měst Česká Třebová, Choceň, Staré Město a dalších proto radnice mohou využít k vlastní zástavbě a rozvoji. 

VIDEO: Kdo má vodu, je král. O kanálu Dunaj-Odra-Labe básnil už Karel IV.

Orlicko
Rostoucí obchodní dům na místě hotelu Modrá hvězda - pohled ze střechy domu obuvi v roce 1977.
/RETRO FOTOGALERIE/ Trnem v oku jsou Mělničanům tři stavby v historickém centru města, které se zatím nezbavilo pozůstatků příšerné socialistické architektury. Vedle Ameriky jsou to také obě části Domu služeb. Jak vypadalo náměstí Karla IV. v době, kdy bylo náměstím Rudé armády? A byla to opravdu taková řež, když tam v roce 1981 vyrazily do nové samoobsluhy davy na lov nedostatkového zboží? 
28 fotografií

Náměstí Karla IV. čeká, až se zbaví chyb z časů, kdy neslo název Rudé armády

Mělnicko
Může mít pověst o tajemném umrlci, který se v noci zjevoval na hřbitově u kostela svatého Václava v Žamberku, vyhrabával mrtvoly a ohryzával je, reálný základ?
Ve městě Žamberk v podhůří Orlických hor žil prý ve statku číslo 74, nacházejícím se za tamějším kostelem svatého Václava, tajemný muž jménem Micohlav. Ten údajně po své smrti opakovaně ožíval, prolézal hroby a ohlodával mrtvé. Pověst o něm se dochovala v několika různých podobách, žádná však není příliš bohatá na podrobnosti. Pár mužů takového příjmení však prý v Žamberku opravdu žilo. 

PODCAST: Dějiny temné i tajemné. Žamberský ohlodávač mrtvol

Tajemné dějiny
Fotbalový míč - ilustrační foto
Jílové u Prahy bývalo skvělým nalezištěm zlatého kovu, dokonce je známo, že císař Karel IV. nechal vyrobit Svatováclavskou korunu právě ze zlata od Jílového. Dodnes můžete najít ve zdejším Zlatém potoce šupinky cenného kovu, ale tolik, co získal zdejší sázkař, se vám těžko povede. Na pobočce Tipsportu vsadil 303 korun a domů si odnesl 4,7 milionu korun. Neuvěřitelné!

Další zlatá žíla v Jílovém, sázkař tady vyhrál za tři stovky skoro pět milionů!

Fotbal
Panna Marie Čáslavská v děkanském kostele sv. Petra a Pavla v Čáslavi.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Film o Panně Marii Čáslavské mohla veřejnost zhlédnout v minulých dnech v televizi Noe. Není divu, že na film, který měl v Čáslavi předpremiéru na konci roku 2022, se těšilo nejen čáslavské publikum. Vždyť město Čáslav je Panně Marii zasvěceno! Další repríza bude na programu televize Noe v pátek 3. března od 23.40 hodin.
25 fotografií

Tichý hlas pod věží. Televize Noe odvysílala filmovou báseň o Čáslavské madoně

Čtenář reportér
Ilustrační foto.
Vinice a střední Čechy patří neodmyslitelně k sobě. I když se to úplně všeobecně neví, platí to už po staletí. Vždyť třeba návštěvníkům sklepů pod mělnickým zámkem se průvodci rádi pochlubí, že jejich základy nechal vybudovat už Karel IV. ve 14. století – a nejspíš upozorní i na pověsti odkazující k počátku 10. století a zmiňující zásluhy Ludmily z kmene Pšovanů, dnes uznávané jako světice, o výsadbu vinic…

Vinařský fond pomůže propagovat půvaby středočeských sudů

Z okolí
Z výstavy korunovačních klenotů v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze v lednu roku 2023.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ V katedrále svatého Víta na Pražském hradě si lidé v úterý 24. ledna mohou naposledy prohlédnout české korunovační klenoty. Katedrála je pro zájemce o prohlídku otevřená od 08:00 do 18:00, lidé ale budou muset zřejmě opět počítat s několikahodinovým čekáním ve frontě. Ve středu 25. ledna budou vzácné historické památky znovu uloženy do Korunní komory ve svatováclavské kapli katedrály a sedm klíčníků zamkne její dveře.
11 fotografií

V katedrále sv. Víta na Pražském hradě dnes skončí výstava korunovačních klenotů

Praha
Přednáška a výstava věnovaná heraldice ve Velvarech.
Velvarské muzeum uspořádalo o uplynulém víkendu přednášku věnovanou heraldice. Na téma Erby a znaky Království českého přednášel Miroslav Smaha. Přednáška navázala na končící úspěšnou sedmiměsíční expozici kovových erbů, šlechtických rodů a znaků měst v sousední Pražské bráně. Pro velký zájem byla výstava erbů prodloužena do 28. ledna.
72 fotografií

Obrazem: O expozici erbů je velký zájem. Velvarské muzeum prodloužilo výstavu

Volný čas
Táborský pivovar. Historické fotografie pocházejí z atelieru Šechtl a Voseček. Zveřejňujeme je s laskavým svolením Marie Šechtlové.
Tábor získal kdysi svůj věhlas nejen jako vojenská bašta, ale i jako pivovarnická velmoc. Pár let po založení husitského města, v roce 1436, už bylo možné napočítat minipivovar ve 300 domech. Ročně se tady záhy vyrobilo kolem 40 tisíc hektolitrů piva, což bylo víc než v Plzni. Historie vaření piva v Táboře však skončila před 42 lety, 1. ledna 1981.
35 fotografií

Táborský pivovar skončil s vařením piva před 42 lety

Táborsko
Na Nové scéně Dusíkova divadla představil farář Dmytro Romanovský Čáslavskou madonu.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Čáslavskou madonu představil farář Dmytro Romanovský v předpremiéře filmového dokumentu o tradici mariánské úcty v Čáslavi. Akce se konala na Nové scéně Dusíkova divadla s podporou města Čáslav a Muzejního a vlastivědného spolku „Včela Čáslavská“. Není divu, že promítání sledoval plný sál, vždyť město Čáslav je zasvěceno Panně Marii!
36 fotografií

Dmytro Romanovský představil filmový dokument o Čáslavské madoně

Čtenář reportér