ŠTÍTEK: Karel IV.

Zříceninu hradu a zámku v Podhradí si dodnes můžete prohlédnout pomocí naučné stezky, která zde vznikla.
/GALERIE/ Podhradí leží po levé straně Ašského potoka přibližně 5 kilometrů severně od Aše, v nadmořské výšce 562 metrů. Obec se rozkládá pod ostrohem, na němž stojí zbytky hradu Neuberg ze 13. století. Žije tu trvale 205 obyvatel. Hradní zřícenina je zde nejstarší památkou na Ašsku. Německy se obec nazývá Neuberg neboli Nová hora. Kromě jiného tu najdete i zříceninu zámku. 
43 fotografií

Hrad byl chloubou Ašska. Dodnes však z něj zbyla jen 22 metrů vysoká věž

Čtenář reportér
Karel IV. na fragmentu Votivního obrazu Jana Očka z Vlašimi
Vždy je důležité vyzkoušet všechny prostředky před železem, psal český král a římský císař Karel IV. ve svém pozdějším věku v dopise básníkovi a humanistovi Francesku Petrarkovi. Přesto však musel svou první velkou bitvu vybojovat už ve svých šestnácti letech. A třebaže pod ním zabili jeho koně a jeho samotného zranili do ramene, dokázal v ní i zvítězit. Ani pořádně nevěděl jak…
9 fotografií

První bitva Karla IV.: Koně mu zabili, jeho zranili. Přesto v šestnácti zvítězil

Česko
Návštěvníci muzea se vrtili do doby krále Karla IV.
Boskovice se vrátily v čase o několik staletí!A to díky Pavlovi Macků, znalci středověké historie a archeologie, v Muzeu regionu Boskovicka, který přijel přednášek o hmotné kultuře doby krále Karla IV. Návštěvníci se dozvěděli o středověké každodennosti, militaria a experimentální archeologii a zejména pak o rytířské výzbroji. Děkujeme paní Monice Šindelkové za dnešní příspěvek.
38 fotografií

Boskovice zažily středověk. Interaktivní přednášku vedl rytíř Jindřich z Hradce

Čtenář reportér
Ze Setkání s císařem v benešovské knihovně na počest spisovatelky Ludmily Vaňkové.
Městská knihovna v Benešově přivítala ve čtvrtek 3. listopadu více jak 50 diváků komponovaného večera Setkání s císařem. Hlavním motivem byl mimořádný dotisk exklusivní publikace Karel IV. Otec vlasti od Ludmily Vaňkové, sestavené ze všech šesti knih, které o Karlu IV. spisovatelka napsala. Publikace je vybavena unikátními reprodukcemi interiérů z hradu Karlštejna. Kniha vyšla poprvé v roce 2016 k 700tému výročí narození Císaře Karla IV. Letos jí vydalo nakladatelství Šulc a Švarc k uctění památky autorky Ludmily Vaňkové, která zemřela letos 3. února.
19 fotografií

V Benešově zažili návštěvníci Městské knihovny Setkání s císařem

Čtenář reportér
Komponovaný večer v benešovské knihovně pod názvem Setkání s císařem.
Benešovská knihovna ve spolupráci s nakladatelství Šulc a Švarc zve milovníky české historické prózy na komponovaný večer k mimořádnému vydání limitované edice exklusivní publikace Karel IV. Otec vlasti od Ludmily Vaňkové k uctění její památky a zároveň u příležitosti 675. výročí korunovace Karla IV. českým králem. Ve čtvrtek 3. listopadu od 18 hodin ve studovně Městské knihovny zazní mimo jiné úryvky z audioknih o Karlu IV. v osobním podání herce Pavla Soukupa.
6 fotografií

Přes propast času. Setkejte se s císařem, jak jej viděla Ludmila Vaňková

Čtenář reportér
Céčka rozpoutala doslova celospolečenské šílenství. Postupně se začala vyrábět v nejrůznějších barvách i tvarech.
Koupit dítěti hračku, je dnes úkol vskutku nelehký. Vybírat lze z takového množství, že se z toho jednomu zatočí hlava. Správná hračka by navíc měla být nejen krásná, ale také nenásilným způsobem pomáhat malým slečnám a gentlemanům v rozvoji. A i když vybíráme sebepečlivěji, může se stát, že drahá věc nakonec zůstane zapomenutá v rohu pokojíčku. Existují však takové, které rozhodně v zapomnění jen tak neupadnou. Připomeňte si s Deníkem fenomenální české hračky.
41 fotografií

Legendární české hračky: Merkur pomáhal vynálezcům, céčka se stala hitem náhodou

Hobby
Radnice v Poličce má za sebou první část rekonstrukce.
Lešení z barokní radnice v Poličce brzy zmizí. Končí totiž první část rekonstrukce národní památky. Věž s hodinami tak lidé uvidí zase i s restaurovanými štuky. „Na věži bylo nutné provést restaurátorské práce. I fasáda byla hodně popraskaná. Objevily se na ní trhliny, které se musely nejprve zpevnit,“ sdělila Marta Mastná, vedoucí poličského odboru územního plánování rozvoje. Až do opravy měla věž bílou barvu, nyní je okrová jako celá radnice, bílé budou štuky.

Radnice v Poličce ukrývá původní gotickou věž

Svitavsko
Kapela Trahir vystoupí ve čtvrtek večer v Underdogs před Ufomammut.
Co máte dnes v plánu? Vyrazíte na koncert, do divadla, na výstavu? Někam úplně jinam? Podívejte se na akce, které se v Praze tento den konají.

Tipy na čtvrtek 6. října

Volný čas
Saša Rašilov
Saša Rašilov patří k nejčastěji obsazovaným hercům, od divadla přes film a televizi až po rozhlas a namlouvání audioknih. Rád pomáhá podnětným projektům, na festival Finále přijel například podpořit ActorsMap, asociaci propojující herce s filmaři. V kinech jsme ho ještě nedávno mohli vidět ve filmu Arvéd. V roli vyšetřovatele StB Plačka hrál s mystikem Arvédem Smíchovským brutální partii o jeho duši.
5 fotografií

Saša Rašilov: Nechci umřít v dívčí náruči při milostném výstupu

Film a televize
Tolstého ulice na Střekově vypadá docela klidně a idylicky, přesto tu panuje stísněná atmosféra. Na místě neštěstí na vás dopadne nejsilněji.
Je to docela hezká a klidná ulice. Tolstého na Střekově. Když tudy ale procházíte, jakoby na vás všechno padalo. Snad to způsobuje vědomí, že tu před dvěma dny musel policista vystřelit na útočníka s nožem, který ohrožoval svou rodinu. Snad je to prostě sychravým a opršelým podzimním počasím a zlatavým listím, nostalgicky opadávajícím ze stromů. V každém případě teď nad vyšetřováním bdí státní zastupitelství a vedou jej kriminalisté s policejní inspekcí.
15 fotografií

Byl to takový uzavřený hoch, říkají sousedé zastřeleného mladíka ze Střekova

Ústecko
Tolstého ulice na Střekově vypadá docela klidně a idylicky, přesto tu panuje stísněná atmosféra. Na místě neštěstí na vás dopadne nejsilněji.
Je to docela hezká a klidná ulice v Ústí nad Labem - Štrekově. Když tudy ale procházíte, jako by na vás všechno padalo. Snad to způsobuje vědomí, že tu před dvěma dny musel policista vystřelit na útočníka s nožem, který ohrožoval svou rodinu. Snad je to prostě sychravým a opršelým podzimním počasím a zlatavým listím, nostalgicky opadávajícím ze stromů. V každém případě teď nad vyšetřováním bdí státní zastupitelství a vedou jej kriminalisté s policejní inspekcí.
15 fotografií

Nožem ohrožoval svou rodinu. Uzavřený hoch, popisují lidé zastřeleného mladíka

Krimi
Kamerový systém. Ilustrační foto.
Pohled do ulic Klíšská, Londýnská, Solvayova, do Mánesových sadů, ulice Žukovova, Truhlářova, Purkyňova, Železničářská a Tomáše ze Štítného, Varšavská, Kozinova, do parku u pošty a další. Celkem třiadvacet nových kamer obdrží městský kamerový systém. Ústečtí radní už schválili peníze na spolufinancování tohoto projektu, jehož první část se týká kamer na Střekově, celkem sedmi nových kamerových bodů.

Velký bratr dostane v Ústí nové oči. První kamery přibudou na Střekově

Ústecko