ŠTÍTEK: Karel Zeman

Lidé mají poslední šanci jak dostat peníze z kuponové privatizace.
Deset až patnáct miliard korun. Tolik peněz z kupónové privatizace z 90. let možná stále zůstává na statisících nezařazených majetkových účtů v evidenci Centrálního depozitáře cenných papírů. Odhaduje to alespoň Daniel Surmař, tvůrce on-line služby nazvané Zapomenuté miliardy. Jejím prostřednictvím chce zájemcům pomoci dostat se k těmto „spícím“ penězům. Na to, aby se přihlásili, ale mají čas už jen do konce září.
4 fotografie

Poslední šance získat peníze z kupónovky. O akcie se přihlásily už tisíce Čechů

Ekonomika
Lidé v kupónové privatizaci nevyzvedli až 15 miliard. Čas na získání peněz se přitom krátí…
Také jste se před třemi desítkami let zúčastnili kuponové privatizace? A jste si jisti, že jste za akcie dostali všechny peníze, na které máte nárok? Kupříkladu maminka mladého odborníka na informační technologie Daniela Surmaře si jista nebyla, a syn se jí rozhodl pomoci. „Snažil jsem se najít technický způsob řešení tak, aby to pro ni bylo co nejpříjemnější,“ řekl Surmař Deníku. „Aby nemusela nikam chodit ani podstupovat žádné riziko, ale aby snadno zjistila, zda akcie má anebo nemá. A aby je mohla jednoduše zpeněžit,“ konstatoval.
4 fotografie

Lidé v privatizaci nevyzvedli až patnáct miliard. Požádat o ně musejí do září

Ekonomika
Ostroměř jen kvete. O zeleň je ve vsi zájem.
DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ: Jestli podle něčeho poznáte Ostroměř už z dálky, jsou to tisíce ovocných stromů na svazích za vsí. V teplých květnových dnech se sladká vůně kvetoucích stromů line celou vesnicí. Domnělou idylku ruší jen hluk kamionů, Ostroměř je jednou z obcí, které leží na frekventované silnici E442. Do rodiště Eduarda Štorcha a Karla Zemana a sídla rodinného ovocnářství jsme se podívali v dalším díle projektu Špendlík na mapě.
20 fotografií

Jarní Ostroměř voní květy stromů a rozehřátým asfaltem

Jičínsko
Muzeum Karla Zemana usilovalo, aby nová ulice v pražských Kolodějích nesla celé režisérovo jméno. Na snímku je Zeman s dcerou Ludmilou.
V Kolodějích na samém okraji Prahy budují nové bydlení. Ulice právě vznikající čtvrti mají být poctou českým umělcům. Ale jedno jméno se záhy ukázalo jako problematické. Magistrát hlavního města totiž původně rozhodl o názvu „Zemanova ulice“. Po stížnostech místní radnice i Muzea Karla Zemana místopisná komise nakonec pojmenování upraví, aby bylo jasné, že jde o slavného režiséra.
12 fotografií

Zemanova ulice. Režisér, prezident či major SNB? Jak Praha řešila místopis

Praha
Na plavčíky ve hře číhá například brachyosaurus.
Být skaut znamená scházet se s kamarády - být spolu v klubovně i venku a v případě vodáků přidat ještě pádlo a vodu v jakékoli formě. Nic z toho není s krátkými mezerami už téměř rok možné a to je hlavně pro naše nejmladší členy strašně dlouhá doba. Proto skauti řádí s dětmi alespoň distančně - v rodinách jsou mamutí závody, zní řev šavlozubých tygrů a běhají strašidelní dinosauři. 
4 fotografie

Znojemští plavčíci jdou i bez schůzek do pravěku. Chystají rodinné mamutí závody

Čtenář reportér
V Galerii Na Měšťance ve Vlčnově je k vidění výstava s názvem Jaroslav Tvrdoň, grafik a rytec. (Na snímku uprostřed)
Rád vzpomínám na to, jak jsem se stal koncem září v roce 1996, coby spolupracovník Slováckých novin, hostem vlčnovského Jaroslava Tvrdoně, tenkrát šestačtyřicetiletého, který mě ve svém bytě zasvěcoval do grafické a rytecké činnosti, ale i sběratelského koníčka pohlednic. Ačkoliv Jaroslav Tvrdoň nebyl tenkrát ještě slavným rytcem, 2. října téhož roku vyšel v tehdejších Slováckých novinách můj článek o něm s názvem Život na pohlednicích.

Vlčnovský grafik a rytec Jaroslav Tvrdoň slavil sedmdesátku

Zprávy z Česka
Pohřeb. Ilustrační snímek
Ve spolupráci s pohřebními službami na Prachaticku, přinášíme jména zemřelých, s nimiž se jejich příbuzní a přátelé v uplynulém týdnu rozloučili.

Naposledy jsme se rozloučili

Prachaticko
Kirk Douglas
Když ve středu 5. února zemřel slavný americký herec Kirk Douglas, přijal to svět s posmutnělým úsměvem. Život této hollywoodské star byl totiž beze zbytku naplněn. Otec neméně populární hvězdy Michaela Douglase měl v rukou nejkrásnější ženy své éry, zahrál si ty nejlepší role – a jako by toho nebylo dost, ještě se dožil neuvěřitelných 103 let.
11 fotografií

Kirk Douglas: Byl potomkem emigrantů a brousil kolem Barrandovských ateliérů

Společnost
Karel Zeman
V letošním roce uplyne 110 let od narození uznávaného českého režiséra a scenáristy Karla Zemana. Městská galerie Litomyšl si výročí připomene výstavou filmových plakátů k jeho filmům, které pocházejí z jedinečné sbírky filmových plakátů Terryho ponožky v Praze.

Litomyšlská galerie připomíná Karla Zemana

Volný čas
Boris Masník, významný trikový výtvarník a supervizor filmových efektů
ROZHOVOR/ Boris Masník, významný trikový výtvarník a supervizor filmových efektů, patří ve svém oboru mezi špičku českého filmu. V nadcházejícím jubilejním ročníku Zlín Film Festivalu bude jedním z přednášejících. Zároveň společně s programovým oddělením festivalu vytváří sekci věnovanou filmovým efektům.  

Kouzla a triky filmového mága Borise Masníka

Volný čas
Milan Štajer.
Odmalička jsem se pokoušel kreslit komiksy. Později jsem přešel k psaní povídek. Vše poháněla touha po vytvoření vlastních příběhů a postav. Ale samozřejmě mě fascinovaly filmy Karla Zemana. Díky panu Sojkovi, zakladateli Foto a video klubu ve Vráži, jsem se seznámil i s členy Pražského klubu kinoamatérů a tedy i s Jaroslavem Nyklem, amatérským animátorem, vytvářejícím ovšem pohádky na profesionální úrovni. Ten mi po krátkém rozhovoru poslal jednoduchý software pro vytváření animovaného filmu. Díky tomu jsme se sestrou vytvořili první ploškový film, nazvaný H.L.A.D. Dále jsem prošel kurzem animace v žižkovské Aeroškole, který vede Martin Kublák, dlouholetý spolupracovník Jana Švankmajera, a kurzem v Plzeňské Animánii.

Milan Štajer: Nejdůležitější jsou okamžiky, ve kterých se zdánlivě nic neděje

Zprávy z Česka